Yükleniyor

Yeni Yılda Kalbiniz İçin Yeni Başlangıç

Yeni Yılda Kalbiniz İçin Yeni Başlangıç

Yeni yıla girerken kalbiniz için yeni başlangıç yapın. 2009’da kalbinize daha iyi bakın ve daha sağlıklı bir yaşam sürün…

İçindekiler

Memorial Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, yeni yıla girerken kalp sağlığı için önerilerde bulundu.

1 Ocak 2010 kalp sağlığınız için D - Day olsun

  2009 yılının son gününe kadar kalbinizi üzecek neler yaptıysanız onları geçmiş yılda bırakın. Bir önceki sene sigara içmiş olabilirsiniz, aşırı kilolu olabilirsiniz, hiç spor yapmamış da olabilirsiniz… Tüm bu eksilerin yanında tansiyon ve şekerinizi iyi düzenlememiş de olabilirsiniz. Yani özetle kalbinize yönelik her türlü ihaneti yapmış olabilirsiniz. Gelin, 2010’un birinci gününü, ‘ben artık bunları yapmayacağım’ kararı alarak D - Day ilan edin. (D – Day; "Deliverance Day" yani Kurtuluş Günü anlamına geliyor. Tarihte, 6 Haziran 1944'teki Normandiya çıkarmasının bir anlamda 2'nci Dünya Savaşı'nın bitişini ve Avrupa'nın Hitler rejiminden kurtuluşunu sembolize etmiş olmasıyla, önemli günlerin başlangıcı için ‘büyük gün’ anlamına gelen bu ifade kullanılmaktadır.)

  2010’da kalbiniz için sigarayı mutlaka bırakın!

  (2010’un birinci günü sigarayı bırakmanız için D - Day olsun)

  2009 yılında kalbiniz, aileniz ve ülkeniz için, eğer sigara içiyorsanız 2009’un ilk günü sigarayı bırakmak için D – Day olsun. Sigara, koroner kalp hastalıklarını hızlandırıcı faktörlerin en önemlilerindendir. Ayrıca direkt olarak akciğeri etkilediği için kalp ameliyatı olan hastalarda da ameliyat sonrası ciddi sorunlara neden olmaktadır. Önemli olan kişinin sigaraya hiç başlamamasıdır. Unutmayınız ki, sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Ancak özellikle ameliyat ettiğimiz hastalarımızın tekrar sigaraya başlamaları konusunda hiçbir toleransımız yok. Sigara içiminin kadınlarda yaptığı tahribat, erkeklere göre çok daha fazladır. O nedenle özellikle kadınlara önerimiz, yeni yılda öncelikle sağlıklı bir kalp ve akciğerler için sigarayı bırakmaları. Sigaranın kadınlar üzerindeki en önemli etkisi, östrojeni parçalaması ve erken menopoza neden olmasıdır. O nedenle özellikle yeni yılda menopoza giren kadınların içiyorlarsa kesinlikle sigarayı bırakmalarını öneriyorum. Sigara içen kadın hastaların kalp ameliyatlarından sonra iyeleşme süreçleri uzuyor.

  2010 da mutlaka kalbinizi kontrol ettiriniz!

  (2010 un birinci ayında kalp kontrolünüz için bir D- Day saptayın)

  Altı ayda bir kan yağlarınızı ve kan şekerinizi kontrol ettinip, yılda bir kez efor testi yaptırınız. Özellikle kadınlar koroner hastası olmayacakları inancından vazgeçip yıllık kontrollerini yaptırmalılar.

  2009 yılında menopoza giren kadınların bu yıldan başlayarakdaha ciddi olarak kardiyolojik kontrollerini yaptırmaları gerektiğini bilmeliler. Çünkü menopozla birlikte kadınlarda ortaya çıkan kalp hastalığı çok hızlı olarak ilerlemektedir.

  2010 da beslenme alışkanlıklarınızı değiştirin!

  (2010 un birinci günü kalp yönünden sağlıklı beslenme kararınız için D – Day olsun)

  Sağlıklı beslenme konusunda kesin karanınızı verin! Çoğunlukla sebze ve meyveye dayalı, kolesterolden fakir bir diyet organize edin. Bu konuda sadece güvenilir kaynakların bilgilerine itibar edin. Bilin ki, ‘mucize diyet’, ‘lokman hekim ilacı’ henüz keşfedilmedi. Hastalar her zaman sağlıklı olmak için, ‘Kaf Dağı’nın ardındaki sarı çiçeği’ bekliyorlar. Ama ‘ ölmez otu’ diye bir şey yok. Sağlıklı beslenme elbette çok önemli ancak biliniz ki, hayat iki brokoli bir Brüksel lahanası ile de geçmez. Beslenmede çok çeşitlilik önemlidir. Yapılan sıkı bir diyetin mükafatı olarak ayda bir kez kalp sağlığı için ‘muzır’ gibi görünen yiyecekleri tadabilirsiniz. Ama tabi çok çok ölçülü olmak koşulu ile burada önemli olan tatmaktır, tıka basa yemek değildir. Yeni yılda gün aşırı bir yumurta tüketin. Hastalarımdan ve diğer sağlıklı tüm insanlardan isteğim, yeni yılda kalp sağlığı yönünden çok doğru bir beslenme şekli seçmeleri ancak ayda bir kez kendilerini diyet dışı besinleri (muzır olabilenler dahil) tadarak mükafatlandırmalarıdır.

  Yeni yılın ilk gününden itibaren ‘ben artık yürüyeceğim’ kararını alın ve uygulayın

  (2010’un birinci günü kalp sağlığınız için yürümeye karar vereceğiniz D – Day olsun)

  Egzersizden uzak, hareketsiz bir yaşam sürüyorsanız,  merdiven yerine asansörü kullanıyorsanız yeni yılda bu alışkanlıklarınızı tamamen bırakın. Daha hareketli bir yaşamın startını verin. Eviniz işinize yakın mesafedeyse aracınızı kullanmayın. Haftada en az üç kez bir saat yürüyün. Temponuz, 5 kilometreyi 45 dakikada kat ediyor şekilde olmalıdır. Normal bir insan 5 kilometreyi bir saatte yürür. Yaptığınız yürüyüşten keyif almak istiyorsanız kemerinize bir adım sayıcı takmanızı rica ediyorum. Bu sayede günün sonunda ne kadar az yürüdüğünüzü belirleyerek, bir sonraki günü daha iyi programlayabilirsiniz. Ben kendi adım sayıcıma akşamları baktığım zaman gün içinde çok zannettiğim yürüme mesafemin 1,5 kilometreden fazla olmadığını hayretler içinde gördüm.

  Soğuk havalarda dışarıda yürümeyin!

  Yeni yılda, yeni yılın ilk aylarında soğuk havada yürüyüş yapmaktan kaçının. Özellikle kalp hastalarına önerimiz, öncelikle evlerine bir yürüyüş bandı alarak ev ortamında günlük yürüyüşlerini yapmalarıdır. İkinci seçenek de, yeni bir konsept olan büyük alış veriş merkezlerinde yapılmasını tavsiye ettiğimiz uzun yürüyüşlerdir. Günün en sakin en tenha olduğu, kalabalığın az olduğu dönemde saat 10.00-14.00 arasında yürüyüş yapmaları kendileri için çok yararlı olacaktır. Bugün artık en küçük alış veriş merkezinin boyu 100 metre. 5 tur atarlarsa 1 kilometre yol eder. Bunu gün içinde iki defa yaparlarsa zaten günlük yürüme egzersizini yerine getirmiş olurlar. Yürüyüş, vitrin seyreder gibi değil biraz hızlı adımlarla yapılmalıdır. Hastalar için buraları önermemizin sebebi; artık bu tür binalar “akıllı bina” olarak inşa edildiği için içerdeki havanın sıcak olması, enfeksiyondan koruyan bir ortam olması, yine ısıtma sistemlerinin filtreli olması ve havanın içeri filtre edilerek verilmesidir. Bunlar hastanın sağlığı açısından önemli kriterlerdir.

  2010’da yarışmacı sporları tercih etmeyin!

  2010’da ‘spor kalbe iyi geliyor’ diye hiçbir zaman yarışmacı sporlara başlamayın. Futbol, tenis, basketbol gibi yarışmacı sporlarda 15-20 yıllık geçmişiniz yoksa, 40 yaşından sonra bu tür sporlara başlarsanız felaketi davet etmiş olabilirsiniz. Onun için rekabet içerikli sporların yerine yapacağınız düzenli egzersizler, kalp hastalıkları ve kalp krizi riskine karşı koruyucu bir etki yapar kalbinizi, kemiklerinizi ve kaslarınızı güçlendirir. Ancak 30 yaşından sonra yoğun efor gerektiren bir spora başlayacaksanız da, gizli kalp hastalığı riskine karşı mutlaka iyi bir kalp kontrolünden geçmenizi ve bir rehabilitasyon uzmanının yapacağı programı uygulmanızı öneriyorum.

  2010’da sağlığınızı kontrol altında tutun

  Eğer 40 yaş ve üzerindeyseniz, bugüne kadar da kalp yönünden bir kontrolden geçmediyseniz, 2010’un ilk haftaları içinde mutlaka bir kardiyolojik kontrolden geçmenizi öneriyorum. Özellikle bilgisayarlı anjiyografi ile kalp damarlarınızın durumunu kontrol ettirmeniz yararlı olacaktır. Aile geçmişinizde kalp hastası varsa, şişmansanız, diyabet veya yüksek tansiyon hastasıysanız, sigara kullanıyorsanız 30, değilseniz 40 yaşından sonra yeni yılda şu testleri yaptırın: Total kolesterol, HDL (iyi huylu kolesterol), LDL (kötü huylu kolesterol), tigliserid ve kan şekeri. Ayrıca düzenli olarak tansiyonunuzu muntazam olarak ölçtürmenin de zamanıdır.

  2010 yılında stresten uzak durun

  2009 yılında aileniz, işiniz ve sosyal çevreniz ile ilgili sizi üzen olaylar varsa, 2010’da bunlardan süratle kurtulun. 2010’da daha barışçı, daha uyuşmacı, daha az stresli, daha huzurlu bir yaşam tarzı için yılın birinci gününü D – Day olarak saptayın. Her şeyden önce 2009 yılında kendinizle kavga ediyorsanız öncelikle kendi iç dünyanızla barışın. Bu sayede etrafınıza mutluluk ve barış mesajları verebilirsiniz. Evliyseniz, eşinizle daha uyumlu olmaya çalışın. Anne babaysanız, çocuklarınızla daha ılımlı ve uzlaşmacı bir iletişim kurun. Bunun için de gerekiyorsa bir aile psikologundan yardım alın. Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, mesleğinizle, dostlarınızla barışık olun. Çok çabuk karar veren, hızlı hızlı konuşan, merdivenleri birkaç basamak birden çıkmaya çalışan, sabırsız biriyseniz (A tipi kişilik) yavaşlayın. A tipi kişilikte kandaki adrenalin seviyesi çok yükselir, bu da spazma neden olur. Riskinizi azaltmak için daha yumuşak, sakin hareket eden, huzurlu biri olmaya özen gösterin. Yeni yılda iş ve meslek hiçbir zaman, beceri ve olanaklarınızı zorlamayın. Özellikle aile şirketlerinde gençlere erkenden yüklenen aşırı sorumluluklar nedeniyle kalp krizi sorunuyla sık karşılaşılmaktadır. Zengin ailelerin çocukları yurt dışında çok iyi eğitim alırlar ve genç yaşta şirketin üst düzeyde yönetimine getirilirler. Ancak mesleki deneyimi olmadığı için bu kişi kendisini sürekli ailesine kanıtlama çabası içine girer ve stres yaşar. Sonunda, omuzlarına yüklenen ağır sorumluluk onun kalp krizi geçirmesine neden olur. Bu nedenle çocuklarınıza hazır olmadıkları sorumlulukları vermekten kaçının.

  2010’da aşık olun!

  2009 yılında aşık olmadıysanız 2010 yılında mutlaka aşık olun. Öncelikle eşinize, ailenize, işinize ve ülkenize aşık olun. Çünkü aşık olmak kalbe iyi gelir. Endorfin hormonu salgılanmasını sağlar. Endorfin, zevk ve mutluluk veren bir hormondur. İyi bir aşk hayatı kalp sağlığı için çok gereklidir. Mutlu yaşamayabilmek için sağlıklı bir aşk hayatına ihtiyaç vardır. Düzenli bir aşk hayatı olan insanların yaşam kalitelerinin artacağı da kesindir.

  2010 YILINDA KALBİNİZ İÇİN BU 10 EMİRİ EKSİKSİZ OLARAK UYGULAYIN

  KALP HASTASI OLMAMAK İÇİN 10 EMİR:

  • Sağlıklı beslenmeye çocuk yaşlarda başlanması gerektiğini unutmayın.
  • Boy – kilo oranına çok dikkat edin.
  • Kadınlar, menopozunuzu mutlaka geciktirin.
  • Fizik aktivitenizi artırın, tembellik ve aşırı stresten uzak durun.
  • İş ve meslek konusunda hiçbir zaman beceri ve olanaklarınızı zorlamayın.
  • 20 yaşından sonra hiç olmazsa bir kez; kan yağları (kolesterol, trigliserid, HDL, LDL), Lp(a), homosistein ve HS- CRP kontrolü yaptırın.
  • Aile hikayenizde erken kalp hastalığı varsa, diyabet, yüksek tansiyon hastası iseniz 30, değilseniz 40 yaşından sonra her yıl kan yağları (kolesterol, trigliserid,HDL, LDL), Lp(a), homosistein kontrolü ve efor testi yaptırın.
  • Kendinizle, yaşamla, ailenizle, eşinizle, dostlarınızla barışık olun, A tipi (çabuk karar veren, hırslı, kavgacı, acele hareket eden) kişiliğiniz varsa yavaşlayın.
  • SİGARA İÇMEYİN.
  • Hastalığınızı, aileniz veya çevrenizle ilgili sorunlarınızı bir Liyezon Psikiyatri uzmanı ile görüşün.

    KALP HASTASI OLANLAR İÇİN 10 EMİR:

    • SİGARA İÇMEYİN, sigara içilen ortamda bile bulunmayın.
    • Düzenli olarak kardiyak kontrolden geçin
    • Tedavinizin olumlu-olumsuz yanlarını, uzun dönem sonuçlarını doktorunuzla konuşun.
    • Abartılı fizik aktivitelerinden kaçının, kardiyak rehabilitasyon uzmanının hazırladığı bir programa başlayın.
    • Cinsel ilişki konusunda sevgilinizi değil eşinizi, otel odasını değil evinizi tercih edin.
    • Devamlı kullanmanız gereken ilaçları ihmal etmeyin
    • Kan yağlarınızı 3 ayda bir kontrol ettirin.
    • Aile ve sosyal yaşantınızı gözden geçirerek, hayatınızdaki olumsuzlukları en aza indirin.
    • Hastalığınız için ailenizi ve çevrenizi suçlamayın, sorunlarınız için Liyezon Psikiyatri uzmanından yardım alın.

     Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

     Yayınlanma Tarihi: 7 Aralık 2009

     Bu Konuda Uzman Doktorlar

     İletişim Formu

     Detaylı bilgi için iletişime geçin.

     * Bu alan gereklidir.
     Sosyal Medya Hesaplarımız
     Canlı Destek Kolay Randevu Al