Yükleniyor

Yeşil kahve faydaları nelerdir?

Yeşil kahve faydaları nelerdir?

Yeşil kahve, tamamen çiğ ve kavrulmamış kahve çekirdekleri olarak bilinir. Sıcak bir içecek olarak tüketilebilen yeşil kahvenin tadı bitki çayını çağrıştırmaktadır. Birçok faydası bulunan yeşil kahve, antioksidan oranı yüksek olan klorojenik asitler (kahve ve kahve çekirdeklerinde bulunan bir fitokimyasal madde) içermektedir. Ayrıca yeşil kahve, kavrulmuş kahveye göre daha az kafein içermektedir. Yeşil kahve tüketmek, metabolizmayı hızlandırarak, stresi yenmeye yardımcı olur. Enerji vererek aktif ve canlandırıcı etkisi bulunur.

İçindekiler

Yeşil kahve besin değeri

Yeşil kahve, diğer kahveler gibi kavurma işlemi görmeden çiğ olarak öğütülmektedir. Bu sebeple içerisinde sağlık için birçok faydası bulunan klorojenik asit içermektedir. 1 yemek kaşığı yeşil kahve içerisinde şu besin değerleri bulunur:

  • Karbonhidrat: 1 gr
  • Lif: 3 gr
  • Yağ: 0
  • Kalsiyum: 50 mg
  • Potasyum: 71 mg
  • Kafein: 20mg

Yeşil kahve faydaları

Yeşil kahve, sağlığı geliştirmede etkili bitki bileşikleri açsından zengin bir besindir. Yeşil kahvenin faydaları şu şekilde sıralanabilir:

Kilo kaybını sağlar

Düzenli yeşil kahve tüketimi, sağlıklı ve kontrollü kilo vermeyi destekleyerek, metabolizmayı hızlandırıcı etkilerde bulunmaktadır. Aynı zamanda yeşil kahvedeki klorojenik asit, vücuttaki yağın ve glikozun yakılmasında etkili olur.

Yeşil kahvenin yaşlanma karşıtı özellikleri bulunur

Yeşil kahve tüketimi, ciltte bulunan hücrelerin canlanmasını ve yenilenmesi sağlayarak kırışıklıkları gizlediği bilinmektedir. Bu sebeple cilt yenileyici, güneş koruyucu ürünlerinde yeşil kahve sıklıkla kullanılmaktadır.

Kan basıncını dengeler

Tüketildiğinde kan basıncını önemli oranda azalttığı gözlemlenen yeşil kahvenin kan damarlarını genişlettiği biliniyor. Kan basıncının yükselmesine sebep olan stres hormonu ve bağışıklığı zayıflatan kortizol seviyelerini düşürmektedir.

Yeşil kahve kanseri önler

Yeşil kahve, çoğunlukla antioksidan içerdiğinden serbest radikallerle savaşarak, kanser ve kronik hastalık riskini düşürmektedir. Aynı zamanda yeşil kahvede bulunan klorojenik asit tümör hücrelerinin oluşmasını engelleyerek, kanser türlerine karşı koruma sağlar.

Ruh halini düzenler

Kafein açısından zengin olan bir besin olan yeşil kahve, ruh halini dengeleyerek beyin fonksiyonlarının iyileşmesinde etkili olmaktadır. Bu durum dopamin salınımını da artırdığından vücudun direncini sağlayan kan dolaşımının da iyileşip yenilenmesini olanak tanır.

Yeşil kahve yan etkileri

Normal kahveye göre daha az kafein içeren yeşil kahve, fazla tüketiminde endişe, mide sorunları, baş ağrısı gibi problemlere sebep olabilir. Yeşil kahvenin yan etkileri şu şekilde sıralanabilir:

  • Yeşil kahvenin fazla tüketimi, vücuttan kalsiyumun atılmasına sebep olmaktadır. Bu da kalsiyum eksikliğini beraberinde getirerek, osteoporoz gibi ciddi hastalıkları ortaya çıkarabilir.
  • Günlük yeşil kahve alımını sınırlandırarak, depresif ve endişeli hislerin oluşmasına engel olmak gerekebilir.
  • Kafein içeren yeşil kahve, mide astarına zarar vererek mide bulantısına sebep olabilmektedir.
  • Emziren ve hamile kadınların kahve tüketimi önerilmediğinden yeşil kahve tüketmek isteyen kişilerin mutlaka uzman doktordan görüş alması gerekmektedir.

Yeşil kahve nasıl tüketilir?

Yeşil kahve tüketimi diğer kahveler gibi toz halinde olabilecek yeşil kahvenin üzerine sıcak su dökülerek yapılmaktadır. Demlenen kahve daha sonrasında süzülerek içmeye hazır hale gelir. Önemli olan aşırı tüketimden kaçınmak olacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 29 Eylül 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al