Yükleniyor

Yoga Kanser Tedavisinde Motivasyon ve Başarıyı Artırıyor

Yoga Kanser Tedavisinde Motivasyon ve Başarıyı Artırıyor

Vücudu fiziksel olarak güçlendiren ve stresi azaltarak ruh sağlığına da iyi gelen yoga, son yıllarda pek çok hastalığın tedavisinde de destekleyici rol oynuyor. Özellikle kanserle mücadelede önemli bir yeri olan yoga sağlıklı ve huzurlu bir yaşamın kapılarını aralıyor. Yoga yapan kişilerin kanser tedavisinde olumlu sonuçlar alındığını belirten Memorial Ankara Hastanesi Onkoloji Bölümü Uzmanları ‘’1-7 Nisan Kanser Haftası’’nda konu ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.

İçindekiler

Ağrıları azaltıp, uyku kalitesini artırıyor

Sadece basit bir duruş tekniğinden ibaret olmayan yoga, kelime anlamı olarak birleştirmek ve birlik anlamını taşımaktadır. Yoganın temel bileşenleri arasında, nefes teknikleri, duruş ve hareket teknikleri, meditasyon, kendini eğitme –kendini araştırma yer alır. Hem ruhu hem bedeni eğiten yoga, kişinin yaşam kalitesini yükseltmektedir. Yoga; kanser hastalarında ağrı, depresyon, stres, uyku bozukluğu, halsizlik gibi problemleri azaltarak yaşam kalitesine ciddi katkı sağlamaktadır. Ayrıca hastalarda kanser tedavilerine bağlı yan etkileri ve stresi azaltmaya yardımcı olmakta ve hayat kalitesini iyileştirmektedir. Mevcut bilimsel kanıtlara göre, yoganın herhangi bir kanser türünü tedavi etmesi veya önlemesi söz konusu değildir. Yoganın kanser tedavi sürecinde yaşanan; kaygı, stres, depresyon, halsizlik, idrar kaçırma, cinsel sorunlar, kas ve eklem ağrıları gibi problemler üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Düzenli yapılan yoga ile dinlenmiş bir zihin ve uyku kalitesinde artış mümkündür. Bunun yanı sıra ağrılarda ve stres hormonlarında azalma sağlanmakta, yaşam kalitesi ciddi oranda artmaktadır.

İleri yaştaki hastalar için de kurtarıcı

Yoga yalnızca erken evre kanserlerde kullanılabilen bir tamamlayıcı uygulama değildir. Yapılan çalışmalar, yoganın ileri evre meme kanserli kadınlarda ağrı ve halsizliği azalttığını, psikolojik olarak rahatlama sağladığını ve durumu kabullenmeyi kolaylaştırdığını göstermektedir. Yoga, tam iyileşme şansının olmadığı, fiziksel performans durumu uygun hastalarda da kullanılabilecek bir uygulamadır. Bunun yanı sıra yoga, sadece gençler için değil ileri yaş kanser hastaları için de oldukça uygundur.

Başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın

Yoga, tekniklerinde herhangi bir ilaç kullanımı veya vücuda herhangi bir girişim söz konusu olmadığından genel olarak oldukça güvenli bir uygulamadır. Uzun süre hareketsiz kalmaya bağlı damarda pıhtı oluşması, pıhtı atması, deri altında kan toplanması gibi durumlar çok nadir olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunların yanı sıra hareketlerin tekniğe uygun yapılmamasına bağlı sinirlerde ve ekleme bağlarında hasar gibi birtakım yan etkiler de mevcut olabilir. Bazı duruş pozisyonları ve hareketler hamilelerde, yüksek tansiyon, kalp yetmezliği gibi bazı dolaşım sistemi hastalıklarında ve bazı kanser hastalarında sakıncalı olabilmektedir.

Kişi bedenine uygun hareketleri yapmalı

Yoganın türlerine göre yapılan hareketlerin belli bir zorluk derecesi ve ritmi vardır. Başlangıç seviyesinde veya sağlık problemi olan kişiler ile uzun zamandır yoga yapan bir kişinin fiziksel kapasitesi ve gücü farklılık göstermektedir. Kişinin bedeni kendisine hangi hareketleri yapıp yapamayacağının ipucunu verir. Hiçbir harekette ağrı ve acı hissedilmemesi gerekmektedir. Eğer kişi bir ağrı, acı hissederse hareketi yapmayı bırakmalı ve bir uzmana danışmalıdır. Beden zorlanmamalı ve sınırlana saygı duyulmalıdır. Profesyonel bir yoga eğitmeni ile yola çıkmak, uzmana danışmadan video ve kitaplardan bakarak yoga yapmamak ve herhangi bir sağlık sorunu varsa bunu eğitmen ile paylaşmak çok önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 4 Nisan 2019

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al