Yükleniyor

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Yumurta Dondurma İşlemi Nedir? Kimlere Yapılabilir?

Yumurta dondurma işlemi, ilerleyen yaşlarda dahi bebek sahibi olmayı mümkün kılarak, çocuk hayali kuran anne adayları için umut ışığı oluyor. Yumurtaların dondurulması özellikle kariyer planı ya da kanser gibi hastalıklar nedeniyle tedavi sürecinde olduğu için çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınların, şartlar uygun olduğunda anne olmalarının önünü açıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Tüp Bebek Merkezi’nden Doç. Dr. Arzu Yurci, yumurta dondurma işlemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Yumurta dondurma nedir?

Günümüzde azalmış yumurta kapasitesi, ilerleyen yaş veya yumurtalıkların zarar görebilme olasılığı olan durumlarda yumurtalıkların uyarılarak elde edilen yumurtaların dondurulması, gelecekte istenildiği zaman tüp bebek yöntemi ile kullanılması için saklanmasına “yumurta dondurma” denilmektedir.

Yumurta dondurma hangi durumlarda, kimlere yapılır?

Yumurta dondurulması son dönemde özellikle kariyer nedeniyle çocuk sahibi olmayı erteleyen kadınlar için anne olmalarına şans tanımaktadır. Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile bazı özel koşullarda, kadınların doğurganlığının korunması için yumurta dondurulmasına izin verilmiştir. Kısırlığa yol açabilen radyoterapi, kemoterapi gibi kanser tedavisi öncesi üreme kapasitesinin korunması, yumurtalıkların rezervinin azalmasına veya kaybolmasına yol açabilecek cerrahi operasyonlar öncesi, ailesinde yakınlarında (annesi, teyzesi, kız kardeşi gibi)erken menopoz öyküsü olması, yumurtalıkların alınmasını gerektiren bir hastalık varlığında yumurta dondurulma işlemi yapılabilir.

Yumurta dondurma işleminin avantajları nelerdir?

  • Yumurta dondurma işleminin en büyük avantajı çeşitli sebeplerle evliliği ertelemiş veya çalışma hayatında kariyeri nedeniyle bebek sahibi olmayı ertelemiş, ilerlemiş yaştaki kadınlar için anne olabilme şansını sürdürmeyi sağlamasıdır.
  • Bunun yanı sıra kanser hastası olup kemoterapi ya da radyoterapi nedeniyle yumurtalarını kaybetme riski olan hastalar için anne olabilme şansı sürdürülmektedir.  

Yumurta dondurma işlemi nasıl uygulanır?

Yumurta dondurma işleminde yaklaşık 10-12 gün süren ilaç tedavisi ile yumurtalıklar kontrollü şekilde uyarılarak, anestezi altında yumurta toplama işlemi yapılır. Yumurta toplama işlemi hastanın durumuna göre vajinal veya karından yapılabilir. Bu işlem sonrasında toplanan yumurta hücreleri vitrifikasyon (hızlı) dondurma yöntemi ile dondurulur. Dondurulan yumurta hücreleri -196 C de sıvı nitrojen içeren özel saklama tanklarında 5 yıl süreyle saklanabilir.

Sıkça sorulan sorular

Yumurta dondurma işlemi doğacak bebeğe zarar verir mi?

Yumurta dondurma işlemi doğacak bebeğe zarar vermez. 1986 yılında dondurulmuş oositlerle yapılan ilk tüp bebek denemesinden bu yana konjenital anomali olmaksızın binden fazla canlı doğum gerçekleştirilmiştir.

Bekar kadınlar yumurta dondurma işlemi yaptırabilir mi, evli olmak şart mı?

Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile bazı özel koşullarda, bekar kadınların doğurganlığının korunması için yumurta dondurulmasına izin verilmiştir.

Yumurta dondurma Türkiye'de yasal mı?

Evet, Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile bazı özel koşullarda, kadınların doğurganlığının korunması için yumurta dondurulmasına izin verilmiştir.

Tüp bebekte dondurulmuş embriyo ile gebe kalan var mı?

1986 yılında dondurulmuş oositlerle yapılan ilk tüp bebek denemesinden bu yana konjenital anomali olmaksızın binden fazla canlı doğum gerçekleştirilmiştir.

Kaç yaşına kadar yumurta dondurma işlemi yapılabilir?

35-38 yaş altında 8-10 olgun yumurta dondurulması yeterli iken 40 yaşın üstünde daha fazla olgun yumurta gerekmektedir. Bundan dolayı işlemin birkaç kez yapılması gerekebilmektedir.

Herkes yumurta dondurma işlemi yaptırabilir mi?

Hayır, herkes yumurta donduramaz. Sağlık Bakanlığı’nın 2014 yılında yayınladığı yönetmelik ile bazı özel koşullarda, kadınların doğurganlığının korunması için yumurta dondurulmasına izin verilmiştir. Kısırlığa yol açabilen radyoterapi, kemoterapi gibi kanser tedavisi öncesi üreme kapasitesinin korunması, yumurtalıkların rezervinin azalmasına veya kaybolmasına yol açabilecek cerrahi operasyonlar öncesi, ailesinde yakınlarında (annesi, teyzesi, kız kardeşi gibi)erken menopoz öyküsü olması, yumurtalıkların alınmasını gerektiren bir hastalık varlığında yumurta dondurulma işlemi yapılabilir.

Evli bir kadın yumurta dondurma işlemi yaptırabilir mi?

Şu andaki yönetmelik gereği evli kadın yumurta donduramaz, embriyo dondurabilir.

Yumurta dondurma adetin kaçıncı günü yapılabilir?

Adetin 2-3. günü yumurta uyarılması tedavisine başlanması idealdir. Ama bazı özel durumlarda kanser tedavisi gibi süreç gören kadınlarda farlı uygulamalar da yapılabilir.

5 yılın sonunda dondurulan yumurtalar kullanılmazsa ne olur?

5 yıldan daha uzun süre uzatmak istenilirse Sağlık Bakanlığı onayı gerekmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 3 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al