Anne Sütü Hem Bebek Hem Anne İçin Yararlıdır

Memorial Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Asena Ayar “Annenin, bebeğini emzirmesinin önemi” hakkında bilgi verdi.

Bebeklerini emziren anneler, bebeklere olduğu kadar, kendi sağlıklarına da yarar sağlamış olurlar.

Emzirmek, anne ile bebek arasındaki bağın kurulması açısından oldukça önemlidir ve bebek sağlığı için en az 6 ay sadece anne sütü ile beslenmelerinin çok önemli olduğunu bütün Pediatri uzmanları belirtmektedir. Ancak emzirmenin kadın sağlığı açısından da ne kadar önemli olduğunu biliyor muydunuz?

Pek Çok Hastalığı Bebeğinizi Emzirerek Önleyebilirsiniz

ABD’de yapılan araştırmalar, bebeklerini emziren annelerin ileriki yaşlarda yakalanabilecekleri; diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar hastalıkları ve felç riskini önemli ölçüde azalttığını göstermektedir.

1 Yıl Emzirin…

6. aydan sonra anne sütü yanında, çocuk doktorunuzun önerilerine uyarak ek gıdalar vermeye başlayabilirsiniz. Ancak çocuk sağlığı açısından ek gıdalar ile birlikte 2 yaşına kadar emzirmenin devam ettirilmesi önerilmektedir. Bunun yanında 1 yıl emziren annelerin, kalp damar hastalıklarına yakalanma, kalp krizi ve felç geçirme risklerinin % 10 oranında azaldığı ortaya çıkmıştır.

Demir Eksikliği Anemisi Oranı Azalır

Daha ileri yaşlarda çıkan sorunları azaltmasının yanında, annenin emzirme sırasında olumlu etkilendiği bilinmektedir. Emziren annelerin, doğum sonrası kanama miktarı az olduğu için doğumda kaybettikleri demir miktarını depolamaları daha kolay olur.

Emzirmenin Yararları Saymakla Bitmiyor

  • Anne sütü bedavadır. Hem aile ekonomisine, hem de ülke ekonomisine yararları yadsınamaz.
  • Kolay bir yöntemdir. Mamayı hazırlama, ısıtma, biberonu temizleme gibi işlemlere ekstra vakit harcanmasına gerek kalmaz.
  • Anne için doğal bir sakinleştiricidir. Annelerin kolay uykuya dalmasının sağlar.

Kadınlar İçin Emzirmenin Yararlı Etkileri Uzun Süreli

Yine ABD’de yapılan araştırmalar neticesinde emzirmenin meme, rahim ve yumurtalık kanseri görülme riskini azalttığı bilinmektedir.

Anne sütü eşsiz bir besindir. Bu eşsiz üründen bebeğinizi mahrum bırakmayın. Hem bebeğinizin sağlığı, hem de kendi sağlığınız için 2 yıl süreyle emzirmeye devam.

Güncellenme Tarihi: 30 Eylül 2009Yayınlanma Tarihi: 30 Eylül 2009

Benzer Sağlık Rehberleri