Sıcak Ve Nemli Havalar Dış Kulak İltihabını Tetikliyor

Memorial Antalya Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü

Dış kulak iltihaplanmaları, deniz ve havuz aktivitelerinin yoğunlukta olduğu yaz aylarında,  sıklıkla dış kulak yoluyla temas eden havuz ya da deniz suyu içerisinde bulunan bakteriler nedeniyle artış göstermektedir. Özellikle havaların sıcak ve rutubetin fazla olduğu bölgelerde daha sık rastlanılan dış kulak iltihapları, bakteri ve virüslerin yanı sıra; mantarlar nedeniyle de oluşabilmekte ve hastada şiddetli ağrı, dış kulak yolu daralmasına bağlı olarak işitmede azalma, kulak akıntısı ve bazen de ateş ile kendini gösterebilmektedir.

Enfeksiyonun tek nedeni kirli havuz suyu olmayabilir!

Enfeksiyonun kaynağı olarak görülen, yeterince hijyenik olmayan havuz ve deniz sularının yanı sıra; dış kulak yolunda hastalığı tetikleyen, iltihabın oluşmasını kolaylaştıran faktörler vardır. Bunlar kulak cildi sorunları, dış kulak yolundaki yapısal darlıklar, kulak kirinin kendiliğinden atılamaması ve sık birikimi, dış kulak yolunda sonradan oluşan darlıklar olarak sıralanabilir.

Havuz ve denizde kulak tıkacı kullanılmalı

Özellikle yaz aylarında dış kulak iltihapları riskini en aza indirmek için ilk önlem, kullanılan yüzme havuzlarının temizliğine gösterilen özendir. Öte yandan, kulak geçmişte herhangi bir enfeksiyona maruz kalmışsa veya kulağın kendisinde bir hasar tespit edilmişse, dış kulak enfeksiyonlarını önlemek için kulak tıkaçları kullanılmalıdır. Dış kulak iltihabı olan kişiler, tedaviden olumlu sonuç almak ve daha ciddi rahatsızlıklardan korunmak için;

  • Yüzerken kulaklar korunmalı,
  • Havuz veya denizin temiz olduğundan emin olunmalı,
  • Kulakta şiddetli ağrı var ise ve kulak tıkacı kullanılamıyorsa, havuz ve deniz aktivitelerine bir süreliğine ara verilmelidir.

Daha önce dış kulak iltihabı geçirenler risk altında

Dış kulak yolu enfeksiyonlarının oluşumunda, kişinin daha önce kulak sorunu yaşaması ve kulağına temas eden suyun kirli ve mikroplu olması da seviyesinin yüksek olması önemli faktörlerdir. Bu nedenle dış kulak iltihabı riski yüksek olan hastalar, daha önce dış kulak yolu problemleri yaşamış kişilerdir. Dış kulak iltihabı geçirmiş olan kişilerin, duş aldıkları sırada, denizde ya da havuzda kulaklarının suyla direkt temasını önlemeleri gerekir. Geçmişte kulakla ilgili bir sorunu olmayan kişilerin ise deniz ya da havuza girerken bu önlemleri alması şart değildir.

“Kulak pamuğu enfeksiyona zemin hazırlıyor”

Kulak kirlerini temizlemek için kullanılan kulak pamukları, kir birikiminin artmasına ve kulak yolu tahrişine neden olarak, enfeksiyonlara zemin hazırlar. Çünkü dış kulak yolunda biriken ve dışarıya atılamayan kirler, rutubetli ortamla birleştiğinde iltihaba yol açabilir. Kulak pamuğunun tahriş ettiği bölge, mikroplara açık hale gelir ve enfeksiyon oluşur. Bu nedenle kulaklar, kulak pamukları ile temizlenmemelidir. Kulak kirinin kendiliğinden atılamadığı durumlarda ise temizlik için bir KBB uzmanına başvurulmalıdır.

Doktora danışmadan ilaç kullanmayın!

Dış kulak yolu iltihaplarının tedavisi için doktora başvurmadan ezbere alınan ilaçlar, sorunun daha da şiddetlenmesine ve ileri dönemde işitme kaybına kadar varan durumlara neden olabilir. Bu nedenle; kulakta kir ya da mantar kitlesi varsa, uzman ellerde gerekli temizleme işlemi yapılmadan uygulanan ilaçların tedavi edici etkisinin olmayacağı bilinmeli, bir KBB uzmanının kararı ile ilaç kullanılmalıdır.

Güncellenme Tarihi: 16 Ağustos 2011Yayınlanma Tarihi: 16 Ağustos 2011

Benzer Sağlık Rehberleri

CANLI DESTEK