Yükleniyor

Uyku Bozuklukları Merkezi

Uyku Bozuklukları Merkezi

İletişime Geçin

Bölüm Hakkında

Kaliteli uyku tüm vücut sistemlerine etki ederek sağlıklı bir yaşam için büyük önem taşırken, uyku bozuklukları pek çok hastalığa davetiye çıkarabilmekte ve kişi için hayatın günlük akışını olumsuz etkilemektedir. Memorial Bahçelievler Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi, Göğüs Hastalıkları Bölümü yönetiminde uyku bozukluklarının tanı- tedavisinde hizmet vermekte ve uygulanan modern yöntemlerle hayat kalitesinin artması sağlanmaktadır.

İçindekiler

Memorial Bahçelievler Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi; Nöroloji, Psikiyatri, Kulak Burun Boğaz, Kardiyoloji, Endokrinoloji, İç Hastalıkları gibi ilgili branşlarla koordineli bir şekilde deneyimli ekibi ve ileri teknolojileri ile hizmet vermektedir.

Uyku Tıbbı

Genel anlamda uykunun kendisine ait bozukluklar, uykuda ortaya çıkıp uyanıklık fonksiyonlarının bozulmasına sebep olan hastalıklar ve uyanıklıkta ortaya çıkıp uykuyu etkileyen hastalıklar bu bilim dalı içinde incelenir.

Tüm gece laboratuvarda ve teknisyen kontrolünde yapılan polisomnografi, uyku tetkiki için altın standarttır. Polisomnografi sırasında bağlanan elektrotlar aracılığıyla uykunun ne kadar derinleşebildiği ve evreleri, yatış pozisyonu veya uykunun derinliği ile yaşanan solunumsal olayların ilişkisi, gece boyu oksijen, nabız düzeyi, huzursuz bacak veya periyodik bacak hareketi açısından takibi yapılır. Sonrasında gece boyunca yapılan ve yaklaşık 6-8 saatlik kaydı kapsayan bu test uyku ekibi tarafından skorlanarak bir rapor oluşturulur. Bu ilk gece testi ile uykuda solunum bozukluğu olup olmadığı anlaşılır. Eğer uykuda solunum bozukluğu saptanırsa ikinci gece testi ile maske ve solunum cihazı kullanması gereken hastalarda cihaz ayarlaması yapılır.

Uyku apne sendromu

Horlama, tanıklı apne (şahitli solunum durması), uykudan boğularak uyanma, sabah yorgun ve dinlenmemiş uyanma, gündüz aşırı uyku hali olması uyku apne sendromu olan bireylerin yaşayabileceği şikayetler olarak sayılabilir. Bunun dışında dirençli yüksek tansiyon, ritim bozuklukları ve inme gibi hastalıkları olan bireylerde de uyku apne sendromu görülme ihtimali artmaktadır. Bahsi geçen hastalıkları olan bireylerin takip eden hekimleri gerekli gördüğünde uyku testi için yönlendirebilir.

Bu tür şikayetleri olan bireyler Memorial Bahçelievler Hastanesi Uyku Bozuklukları Merkezi’ne başvurabilirler.

Uyku Apne Tedavisi ve Takibi

 • Hafif vakalarda eğer obezite ön planda ise diyetisyen takibi yapılır.
 • Üst solunum yollarında belirgin anatomik darlıklar Kulak Burun Boğaz uzmanı tarafından cerrahi girişim yönünden değerlendirilir.
 • Orta ve ileri derecede uyku apnesi olan vakalarda pozitif hava basıncı (CPAP, solunum cihazı) tedavisi, Uyku Bozuklukları Merkezi’nde başlanır. Uygun ayarlamalar yapılması sonrası hasta uyku apne sendromu tanısıyla takibe alınır.
 • CPAP cihazı kullanmakta güçlük çeken ya da hafif derece vakalarda ağız içi aparey ile alt çene öne alınarak dilin geriye düşüp üst solunum yolunu tıkaması önlenebilir.
 • Hastanın yatış pozisyonuna göre uyku apne gelişen olgularda belli bir pozisyonda uyumak için gerekli öneriler ve önlemler paylaşılır.
 • Huzursuz bacak veya periyodik bacak hareketi fark edilmiş hastalarda nörolojiden tedavi için destek istenir.

Uyku Bozuklukları Merkezi’nin Avantajları Nelerdir?

Eğer yeterli ve kaliteli uyku uyumazsak bağışıklık sistemimiz zayıflar ve bizi enfeksiyonlara açık hale getirebilir, böylece sık sık hastalanabiliriz. Bunun yanı sıra uykuda nefes durmaları ile karakterize bir hastalık olan uyku apne sendromu varsa ve tanı konup, tedavisi başlanmazsa bu da gündüz aşırı uykululuk nedeniyle trafik ve iş kazalarına, kontrolünde zorluk çekilen yüksek tansiyon ve ritim bozukluğuna neden olabilir. Tüm bu nedenler dolayısıyla kaliteli uyku uyumak önemlidir. Eğer uyku apnesi sendromu yaşıyorsanız bir uzmana danışmanız gerekmektedir.

Uyku Bozuklukları Merkezi’nde Süreç Nasıldır?

Horlama, tanıklı, apne, gündüz aşırı uyku hali olan hastalar direk Göğüs Hastalıkları Uyku Bozuklukları Merkezi’ne veya ikincil hastalığının takibinde ve tedavisinde güçlük yaşanan hastalarda ilgili branş hekimi tarafından yönlendirilerek yine Göğüs Hastalıkları Uyku Bozuklukları Merkezi’ne başvurabilirler.

Uyku Bozuklukları Merkezi’nde hasta ile ilk görüşmede, şikayetleri dinlenir, gündüz uykululuk miktarı bazı ölçekler yardımıyla değerlendirilir. Ayrıca kilo, boy, bel, boyun çevresi gibi ölçümleri hastanın risk durumunu belirlemek için alınır. Sonrasında hastaya kendisinin de uygun olacağı bir geceyi hastanede Uyku Bozuklukları Merkezi’nde geçirmek üzere randevu verilir. Bu ilk gece uyku testi veya polisomnografi gecesi olarak anılır. Randevu verilen akşam 20:00-21:00 gibi hastanın hastanede olması ve kayıt işlemleri sonrası odasına geçmesi istenir.

Uyku odasına geçen hasta uyurken rahat edeceği kıyafetlerini giymesi sonrası, uyku teknisyeni tarafından başına, gövde, el ve bacağına bazı kablolar (elektrotlar) bağlanarak uyku testi için hazırlanır. Hasta, bu şekilde uyumaya başlar, yan odasında uyku teknisyeni tarafından uykusu bilgisayar ekranından bağlanan elektrotlar yoluyla takip edilir. Elektrotlarla ilgili bir sorun olursa teknisyen hastanın odasına girip gerekli düzeltmeleri yapabilir. Sabah 06:00-07:00 civarında uyku testi tamamlanır, hastanın elektrotları çözülür ve hastaneden ayrılır.

Gece boyu yapılan çekim uyku ekibi tarafından skorlanır ve bir rapor hazırlanır. Bu uyku testi sonucunu almak üzere hasta 1-2 gün sonra Uyku Bozuklukları Merkezi’ne davet edilir. Uyku testi sonucunda uykuda solunum bozukluğu tespit edilirse hastaya tedavi önerilerinde bulunulur.

Hafif olgularda kilo verme, uykuda pozisyon desteği, ağız içi aparat kullanımı yardımcı olabilirken, daha ağır olgularda CPAP cihazı (solunum cihazı) kullanılması önerilir. CPAP cihazı bir maske yardımıyla burun veya hem ağız hem burun yoluyla basınçlı hava vererek hastanın uykusu sırasında nefes kesilmesi olmasını ve horlamasını engeller. Bu şekilde hastalık düzeltildiğinden şikayetlerde de belirgin azalma olur. Hastanın CPAP cihaz ayarlarının yapılabilmesi için ikinci bir gece daha hastanede yatması ve uyku sırasında cihaz ayarlarının yapılarak solunum bozukluğunun düzelip düzelmediğinin görülmesi gerekir.

Aralıklı görüşmelerle, uykuda solunum bozukluğu saptanan hastalar Uyku Bozuklukları Merkezi’nde takip edilir.

Uyku Bozuklukları Merkezi Hastalıkları

Bölüm Uzmanları

Anlaşmalı Kurumlar

Hastanelerimizin anlaşmalı olduğu özel sigorta şirketleri, tamamlayıcı sigortalar, diğer kurum ve şirket anlaşmalarını aşağıda bulabilirsiniz.

Sonuç bulunamadı.

  İletişim Formu

  Aşağıdaki İletişim formunu doldurarak hastanemiz ile ilgili bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al