Son Gelişmeler

Memorıal Şişli Tüp Bebek Merkezi Laboratuvarı’nın Kalite Standartları Tescillendi

30.04.2020 20:39:34

Prof. Dr. Semra Kahraman başkanlığındaki Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Laboratuvarı, Uluslararası ISO 15189 standartları ile akredite edilen Türkiye’nin ilk ve tek, Avrupa’nın dokuzuncu Tüp Bebek Laboratuvarı oldu.

Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Laboratuvarı, Türk Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) tarafından yapılan başarılı bir denetim sürecinin ardından, dünyada az sayıda Tüp Bebek Merkezinin sahip olduğu ISO 15189 akreditasyon belgesini aldı.

Bağımsız akreditasyon kuruluşunu temsil eden, alanlarında uzman temsilciler tarafından; Memorial Şişli Tüp Bebek Laboratuvarı’nı oluşturan Embriyoloji ve Androloji birimlerinde yapılan tüm uygulamalar, kullanılan yöntemler ve verilen hizmetin önceden belirlenmiş standartlara, uluslararası kabul gören prosedür ve talimatlara uygunluğu değerlendirildi.

Hasta memnuniyetini en üst seviyede tutmayı hedefleyen Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek Merkezi, ISO 15189 Belgesi ile referans olma özelliğini bir kez daha kanıtladı.

Tüp Bebek Laboratuvarımızın sonuçları ve uygulamaları uluslararası platformda da geçerli

ISO 15189 özellikle tıbbi laboratuvarlar için geliştirilmiş ve ülkemizde Türk Akreditasyon Kurumunun (TÜRKAK) denetiminde olan bir kalite tescil belgesidir. Avrupa Akreditasyon Birliği ile karşılıklı tanınma anlaşması imzalamış olan TÜRKAK, Avrupa Akreditasyon Birliğinin (EA), Uluslararası Akreditasyon Forumunun (IAF) ve Uluslararası Laboratuvar Akreditasyonu Birliğinin (ILAC) tam üyesi konumundadır. Bu sebeple, yayınlanan ISO 15189 belgesi uluslararası kabul görmekte ve Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Laboratuvarı’nın sonuçları ve uygulamalarının uluslararası platformda geçerliliğini ifade etmektedir. Bu uygulamalar arasında semen analizi, sperm dondurma işlemleri, mikroenjeksiyon (ICSI, intrasitoplazmik sperm enjeksiyonu ve IMSI, yüksek mikroskobik büyütmeyle seçilmiş sperm mikroenjeksiyonu), erken ve ileri dönem embriyo değerlendirmesi, PGT (Preimplantasyon Genetik Tanı) için biyopsi ve vitrifikasyon işlemleri de yer almaktadır.

ISO 15189 denetimi, laboratuvarın kalite yönetim sisteminin geçerliliğini ve uygunluğunun yanında, laboratuvar personelinin yetkinliğini de sorguladığı için, hastaya verilen hizmetin güvenilirliğinin en yüksek seviyede olmasını garanti altına alır. Ayrıca, ISO 15189 akreditasyonu Sağlık Bakanlığı’nın Tüp Bebek laboratuvarlarına zorunlu kıldığı bir standart olmayıp, bütünüyle merkezin isteğine bağlı yapılan bir başvuru ve çalışma sürecidir.

“Memorial Türkiye’de daima ilklere imza atan bir kurumdur”

Memorial Sağlık Grubu Genel Müdürü Uğur Genç, “Memorial’ın Türkiye’de ilklerin öncüsü olduğunun ve Türk sağlık sektörüne çok önemli yeniliklerle liderlik ettiğinin altını çizerek, “Memorial Sağlık Grubu olarak hastalarımıza en üst düzeyde hizmet vermek ve kendimizi günden güne geliştirmek için büyük emek harcıyoruz.  Memorial Şişli Hastanesi Tüp Bebek (IVF) Laboratuvarı’nın ISO 15189 standartları ile akredite edilmesi süreci de bu çalışmalar kapsamında yaşadığımız en güzel örneklerden biridir. IVF merkezimizin süreçleri kalite kontrol anlamında çok detaylı bir şekilde incelendi. Hasta güvenliği, merkezdeki tüm süreçlerin izlenilebilirliği, klinisyenlerimizin dışarıdan aldığı hizmetlerin kalitesi ile merkezimizin teknik ve bilimsel anlamdaki yeterliliği büyük bir titizlikle sorgulandı. Bu parametrelere göre hizmetlerimizin en üst düzeyde olduğu denetçiler tarafından kabul edilerek, Memorial Şişli Tüp Bebek Merkezi sonuç ve uygulamalarımızın uluslararası alanda da geçerliliği olduğunu gösteren bu belgenin sahibi oldu. Memorial, Türkiye’de her zaman ilklere imza atan bir kurum olarak diğer branşlardaki başarılarını da önümüzdeki yıllarda devam ettirecektir.

“Hazırlık dönemi beş buçuk yıl sürdü”

Belge için başvuru öncesinde 5,5 yıllık bir hazırlık ve yaklaşık 300 saat toplantı yapıldığını söyleyen Memorial Şişli Tüp Bebek (IVF) Merkezi Başkanı Prof. Dr. Semra Kahraman, standart operasyon prosedürlerinin hazırlanmasının ciddi bir bilgi birikimi ve emek ile oluşturulduğunu belirterek, “Bu vesile ile Memorial Şişli Hastanesi Kalite Koordinatörü Ayşegül Ergin ve Kalite Müdür Yardımcısı Suat Ünal’a, bu çalışmaları ilk kez başlatan Dr. Sevim Suekinci’ye, IVF Merkezi’nden PhD. Caroline Pirkevi ile Bio. Zafer Atayurt’a ve bu zahmetli süreçte emeği geçen tüm personele teşekkür ediyorum” dedi.

“Zorlu bir denetim sürecini başarı ile atlatmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Memorial Sağlık Grubu Kalite Koordinatörü Ayşegül Ergin’ de, akreditasyon süreci ile ilgili olarak şöyle konuştu: “3 kişiden oluşan bir ekip tarafından gerçekleştirilen ve 3 gün süren denetimlerde; kalite yönetim sistemi, hasta ve klinisyen memnuniyet takip süreçleri, süreç iyileştirmeye yönelik yapılan çalışmalar, üst yönetimin sorumluluğu ve iç denetim süreci değerlendirildi. Teknik şartlar değerlendirilirken; laboratuvar ortam şartları, donanım yeterliliği, yapılan analizlerin tüm süreçleri izlenerek çok detaylı bir denetim gerçekleştirildi. Akreditasyon standartlarının gerekliliklerin IVF ekibi tarafından uygulamaya alınmasının hazırlık aşamasında ve sonrasında, uygulamaların denetimi, düzeltici faaliyetler ve bunların takibini gerçekleştirirken gerçekten büyük bir emek harcadık. Ancak elde ettiğimiz başarı tüm yorgunluğumuzu aldı diyebilirim.”

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al