Son Gelişmeler

Mucize bebek Poyraz

30.04.2020 20:39:46

Annesi ve kardeşini 8 yaşındayken doğumda kaybeden 38 yaşındaki Seçil Atan annesi gibi yüksek tansiyon yüzünden bebeği Mirza Poyraz’ı 25 haftalıkken hayata getirdi. Sadece 500 gram doğan Mirza Poyraz, Memorial Ataşehir Hastanesi yenidoğan yoğun bakım ünitesinde 112 gün yaşam mücadelesi verdi. Prof. Dr. Turan Tunç’un kontrolündeki minik bebek 1 kalp, 2 fıtık ameliyatı geçirdiği zorlu sürecin ardından yaşama tutunmayı başararak annesinin kucağında hastaneden taburcu oldu. 

Annesi ve kardeşini doğumda kaybetti

Yüksek tansiyon hastası olan annesi ile kardeşini, 8 yaşındayken doğumda kaybeden Seçil Atan, kendisi de yüksek tansiyon hastası olduğu için hamileliği boyunca doktor kontrollerini hiç ihmal etmedi. Doktorların, kucaklarına almak için gün saydıkları Mirza Poyraz’da gelişim geriliği olduğunu söylemesi üzerine Seçil ve Serkan Atan çiftinin tedirginliği daha da arttı. Doğumun beklenenden erken olmaması için doktorlar Seçil Atan’ı hamileliğin 4. ayında ev istirahati önerdi. Ev istirahati boyunca da sorunlar yaşadığını anlatan Seçil Atan doktor kontrollerini 10 güne indirdi.

500 gram doğdu

Alınan bütün önlemlere rağmen Atan çiftinin bebeği beklenenden çok önce dünyaya geldi. Hamileliğin 25’inci haftasında fenalaşan Seçil Atan hemen hastaneye gitti. Bebeği anne karnında tutabilmek için yapılan bütün müdahalelere rağmen Mirza Poyraz sezaryenle dünyaya geldi. Sadece 500 gram doğan minik bebek Memorial Ataşehir Hastanesi Yenidoğan uzmanı Prof. Dr. Turan Tunç’un kontrolünde bebek yoğun bakım ünitesine yatırıldı.

Oyuncak bebek gibiydi

Erken doğum yaptığı ve çocuğunu kaybettiğini sandığını söyleyen Seçil Atan, hastaneye gözyaşları içinde geldiğini anlatıyor. Bebeklerini ancak bir gün sonra yoğun bakımda görebildiğini anlatan Atan çifti “Erken doğduğu için küçük olduğunu biliyorduk ama bu kadar küçük olabileceğini düşünmemiştik. Elleri parmakları her şeyi tamdı ama minicikti. Oyuncak bebek gibiydi avuç içi kadardı. Elimi tuttu eli sadece işaret parmağımın tırnağı kadardı” diyor.

Doya doya sevemedim

Bebeğini her gün yoğun bakımda gördüğünü anlatan Seçil Atan, bu görüşmelerin kısa süreli olduğunu söylüyor. Mirza Poyraz’ı ancak 3 hafta sonra uzun süreli kucağına alabildiğini söyleyen Seçil Atan, “Bebeğimi her gün görüyor ama kucağıma alıp doya doya sevemiyordum. Çok küçük olduğu ve yoğun bakımda bulunduğu için herhangi bir riske karşı doktorlar bütün önlemleri alıyorlardı. Oğlumu doya doya sevebilmek için uzun süre bekledim” diyor.

Zorlu yaşam mücadelesinde 3 ameliyat

Çok erken ve çok küçük dünyaya gelen Mirza Poyraz’ın yaşam mücadelesi de çok zor geçti. Sürekli yapılan tetkikler sonucu kalbinde sorun olduğu belirlenen Mirza Poyraz, 29 günlükken ameliyata alındı. Kalp ameliyatının ardından Mirza Poyraz, kısa süreli aralıklarla 2 fıtık ameliyatı daha geçirdi.

Son görüşmemiz olmasın diye dua ettik

Çok küçük doğduğu için doğumundan beri endişeleri olduğunu söyleyen Seçil ve Serkan Atan ümitlerini hiç kaybetmediklerini anlatıyor. Kalp ameliyatı sırasında endişelerinin korkuya dönüştüğünü anlatan genç çift “Doktorlar zor bir ameliyat olduğunu söyledi. Doktorlar bile çok umut verici konuşmuyorlardı. Ameliyat öncesi Mirza Poyraz’ı gördük. Son görüşmemiz olmasın diye çok dua ettik. Allah dualarımızı kabul etti” diyor.

Annesiyle aynı kaderi yaşamasından korktum

Eşinin hamileliğinin riskli olduğunu bildiğini söyleyen Serkan Atan, “Eşimin annesi yüksek tansiyon nedeniyle doğum sırasında hayatını kaybetmişti. Bunu bildiğim için aynı kaderi yaşamasından korkuyordum. Doğumun erken olmasıyla hem bebeğimizi hem de eşimi kaybetme korkusunu beraber yaşadım.  Korkum gibi sevincim de iki katı oldu. Eşimin ve çocuğumun sağlıklı olmasının mutluluğu kelimelerle anlatılamaz” diyor.

112 günde 38 bebek taburcu etti

Mirza Poyraz’ın yoğun bakımdaki yaşam mücadelesi 112 gün sürdü. Bütün zorluklara rağmen hayata tutunan Mirza Poyraz bu süre içinde yoğun bakım ünitesine yatırılan 38 bebeği taburcu etti. Poyrazın şiddetli ve kuvvetli bir rüzgâr olduğunu söyleyen Atan çifti, “Oğlumuz ismi gibi kuvvetli çıktı. Hayata sıkı sıkıya sarıldı. 112 gün boyunca yaşamak için mücadele verdi. Bu mücadele sırasında 38 tane çocuk yoğun bakıma geldi gitti” diyor

Anne karnında eksik kalan zamanı tamamlamaya çalışıyoruz

Mirza Poyraz’ı hayatta tutabilmek için 112 gün çabalayan Memorial Ataşehir Hastanesi Yenidoğan uzmanı Prof. Dr. Turan Tunç, erken dünyaya gelen bebeklerin anne karnında geçirmesi gereken eksik zamanı yoğun bakım ünitesinde bebeğe sunmak gerektiğini söylüyor. Prematüre bebeklerin özellikle 1000 gr. altında doğması beklenenlerin yenidoğan yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde dünyaya getirilmesi gerektiğini hatırlatan Prof. Dr. Turan Tunç,“ Bu bebeklerin çoğu organ ve sistemleri tam gelişmemiştir ve bu nedenle bu sistemlerle ilgili hayatlarını tehdit edebilecek önemli sağlık sorunları ile karşı karşıya kalınmaktadır. Örneğin bağışıklık sistemleri tam gelişmediği için ciddi enfeksiyonlara maruziyet olabilir veya beslenmenin başlanmasıyla birlikte ciddi bağırsak sorunları ortaya çıkabilmektedir. Poyraz bebekte de erken doğuma bağlı kalpten çıkan ana damar ile akciğere giden damar arasındaki duktus denilen damarın açık kalmasına ve kapanmamasına bağlı bir rahatsızlık oluştu ve daha bir aylık bile olmadan ameliyat olmak durumunda kaldı. Yine taburculuk öncesinde iki kez de fıtıktan ameliyat oldu. Bu bebeklere basit bir katater takmak bile uzmanlık gerektirmektedir. Özellikle solunum ve beslenme sorunlarının sık olduğu ilk zamanlarda ve belki yattığı süre içerisinde taburcu oluncaya kadar 24 saatlik devamlı ve dikkatli bakım hizmeti vermek gerekir. Bu bebekleri yaşatmak kadar sağlıklı ve hastalıksız bir yaşam sunabilmek de çok önemlidir” dedi.  

Sosyal Medya Hesaplarımız
Kolay Randevu Al