Yükleniyor

13 Yıl Sonra Gelen İkiz Mutluluk

13 Yıl Sonra Gelen İkiz Mutluluk

Çocuk sahibi olmak için yıllarca tedavi gören ancak aşılama ve tüp bebek yöntemlerinden bir sonuç alamayan 39 yaşındaki Perihan ve Mesut Tunç çifti, Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi’nde dünyaya gelen ikiz bebekleriyle 13 yıl sonra çocuk sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. Biri kız, diğeri ise erkek olan bebeklere Ece ile Mehmet Efe ismi verildi.

Tunç ailesinin tüp bebek tedavisini, Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Arzu Yurci gerçekleştirdi. Perihan ve Mesut Tunç, 13 yıl sonra anne baba olmaktan duydukları heyecanla, çocuk sahibi olmak isteyen her çiftlerin sabırlı bir şekilde tedavi sürecini yürütmesi gerektiğini söyledi.

 

13 yıl sonra yakaladığımız mutluluğu şimdi yaşıyoruz

13 yıldır babalık özlemi çeken ve Ece ile Mehmet Efe bebeklerin dünyaya gelmesiyle bu özlemi sona eren Mesut Tunç, yaşadıkları tedavi sürecinin sabır ve özveri gerektirdiğini söyledi. Bebek sahibi olmak isteyen ailelerin umutsuzluğa kapılmadan tedavilerini devam ettirmelerini de öneren Tunç, “Biz ilk 4 denemeden başarısız sonuç aldık. Daha önce birçok şehir ve tüp bebek merkezinde bebek sahibi olmak için aşılama ve tüp bebek yöntemi denendi. Fakat yapılan uygulamalar ve denemeler olumlu bir sonuç vermedi. Son olarak Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi’ni tercih ettik. Buradaki ilk tüp bebek denemesinde eşim ikiz çocuklarımıza gebe kaldı ve şu an çocuklarımız sağlıklı bir şekilde dünyaya geldi. Çocuk sahibi olmak için tam 13 yıl bekledik ve bu mutluluğu şu anda yaşıyoruz” diye konuştu.

 

Tüp bebek tedavisinde sabırlı ve kararlı olmalı

Anne olmak için 13 yıl bekleyen ve sonunda çifte mutluluk yaşayan Perihan Tunç, mutluluğunu şu ifadelerle anlattı: “Anne olmak çok güzel bir duygu. Çocuklarım dünyaya geldiğinde doktorumuz, ‘Artık anne oldunuz’ dedi. Bu mutluluk hiçbir şeyle değişilmez. Anne baba olmak için mücadele eden herkes bunda kararlı ve sabırlı olarak hareket etmeli. Başarısız sonuçlarda bile ümitsizliğe kapılmadan tedavilerini devam ettirmeliler. Tedavinin başarısında doktora olan güven de çok önemli. Bizim en büyük şansımız, tedavimizin güvenebileceğimiz bir doktor tarafından yapılmasıydı. Sonunda mutlu sona ulaştık. Bu süreçte yanımızda olan herkese minnettarız” ifadelerini kullandı.

 

5’inci denemede başarılı sonuç

Tunç çiftinin aile olma sürecinde başından beri takip eden ve çiftin tedavisini gerçekleştiren Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi’nden Op. Dr. Arzu Yurci ise, “Perihan Mesut Tunç 13 yıldır çocuk sahibi olmayı bekliyordu. Daha önce 2’si aşılama, 2’si tüp bebek olmak üzere 4 denemeden de başarılı sonuçlar alamamışlardı. 13 yıl boyunca birçok merkeze başvurmuş ve tedavilerini olmuşlar. Son olarak bize gelerek yeniden tedavi olmak istediklerini söylediler. İlk tüp bebek denemesinde başarılı sonuç elde ettik. Sağlıklı ikiz bebekleri dünyaya geldi” açıklaması yaptı.

Tüp bebek yöntemi ailelerin yüzünü güldürmeye devam ediyor

Özellikle son yıllarda büyük artış gösteren infertilite (kısırlık) normal yolla çocuk sahibi olmayı da büyük ölçüde engellemektedir. Tüp bebek yöntemindeki son gelişmeler, çocuk sahibi olmak isteyen aileler için umut olmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde doktor ve merkez seçimi de başarı oranını doğrudan etkilemektedir. Tedavinin başarısında yaş faktörünün çok önemli olduğunu dile getiren Op. Dr. Arzu Yurci, “Tüp bebek yönteminde özellikle son yıllarda büyük değişim ve gelişim yaşanıyor. Normal yoldan çocuk sahibi olamayan çiftlerin son gelişmelerle birlikte çocuk sahibi olması da kolaylaştı. Ailelerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta ise yaş faktörüdür. Çocuk sahibi olamayan çiftler, hekimlerin tavsiyesi eşliğinde tüp bebek tedavisine zaman kaybetmeden başlamalıdır” ifadelerini kullandı.

Canlı Destek Kolay Randevu Al