Yükleniyor

Engeli Tüp Bebekle Aştılar

Engeli Tüp Bebekle Aştılar

Hollanda’da yaşayan 39 yaşındaki Cumali ve 35 yaşındaki Emine Karabulut çifti, 12 yıl önce dünyaya zihinsel engelli olarak gelen çocuklarının ardından, yeniden bebek sahibi olma hayallerini 11 yıl ertelemek zorunda kaldı. Genetik hastalıklar nedeniyle tekrar anne baba olma umudundan vazgeçen çift, 1,5 yıl önce Memorial Tüp Bebek Merkezi’nde Op. Or. Arzu Yurci’nin uyguladığı genetik tanı (PGT) yöntemi ile sağlıklı bir bebek sahibi oldu. İkinci çocuklarının mutluluğunu yaşayan aile, yeniden aynı yöntem ile uygulanan tedavi sonrası üçüncü çocuklarını kucağına almak için gün sayıyor.

12 yıl boyunca gebe kalmadı

Genetik hastalık nedeniyle 12 yıl önce dünyaya gelen Ramazan adlı çocuklarının ardından ‘risk’ olduğu için hamile kalmayı düşünemeyen Emine Karabulut, yaptığı araştırmada PGT yöntemiyle sağlıklı bebekler dünyaya getireceğini öğrendi. İki yıl önce Hollanda’dan Türkiye’ye gelen Cumali-Emine Karabulut çifti, Memorial Kayseri Tüp Bebek Merkezi’nde Op. Dr. Arzu Yurci ile görüştükten sonra, tedaviye başlama kararı aldı. Gebelik öncesi yapılan genetik tanı (PGT) yöntemi ve tedaviden sonra Emine Karabulut, ikinci çocuğu Ali Semih’i sağlıklı bir şekilde dünyaya getirdi.

Hollanda’da 3 başarısız tedavi

Cumali Karabulut, zihinsel ve bedensel engelli olarak dünyaya gelen ilk çocuklarından sonra yeniden anne baba olma hayallerini ertelemek zorunda kaldıklarını belirterek, “Genetik hastalık nedeniyle yeniden çocuk sahibi olma konusunda büyüm endişeler yaşadık. Hollanda’da 3 kez tüp bebek tedavisi uygulandı ancak başarı elde edilemedi. Arzu Hanım ile görüştükten sonra tedaviye başlamaya kararı verdik. Önce PGT yöntemiyle sağlıklı embriyolar elde edildi. Eşimin gebeliğinde hiçbir sorun yaşanmadı. Ali Semih sağlıklı bir şekilde doğdu. Oğlumuzun 1,5 yaşını doldurmasının ardından üçüncü çocuğu düşündük. Zaten transfer edilmeyen dondurulmuş sağlıklı bir embriyomuz vardı. Yapılan transfer sonrası eşimin yine gebe olduğunu öğrendik. Doktorumuza, bize bu mutluluğu yaşattığı için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Anne Emine Karabulut ise, yaşadıklarının kendileri gibi engelli çocukları olan ailelere örnek olmasını dilediğini söyleyerek, “Yeniden sağlıklı bir çocuk dünyaya getirmek hayalimde bile yoktu. Son 2 yılda yaşadıklarımıza hala inanamıyorum”  dedi.

Sağlıklı bebekler için şart

Op. Dr. Arzu Yurci, sağlıklı bebeklerin dünyaya gelmesi için embriyoların anne rahmine yerleştirilmeden önce genetik açıdan ve kromozomlar yönünden incelendiğini söyledi.

Yurci, “Yumurta ve spermin döllenmesinden sonraki 5 veya 6’ıncı günde, blastokist aşamasına ulaşan gebe bırakma potansiyeli yüksek embriyolardan alınan biyopsi materyallerine genetik analizler uygulanmaktadır. Bunun sonucunda sağlıklı embriyolar belirlenmektedir. Anneye de en sağlıklı embriyoları transfer edip, gebe kalmasını sağlıyoruz. Genetik açıdan anneden gelen kromozomlarda bozukluk olabiliyor. Embriyolar sağlıklı görünse bile gebelik ya düşükle sonuçlanıyor ya da dünyaya engelli çocuklar gelebiliyor. Cumali-Emine Karabulut çifti de engelli olarak dünyaya gelen bebeklerinin ardından yeniden çocuk sahibi olmak istememiş. Süreç hakkında detaylı bilgi verdikten sonra tedaviye başladık. Genetik analiz sonucunda sağlıklı iki embriyo elde ettik. Sağlıklı ve sorunsuz bir gebeliğin ardından Ali Semih dünyaya geldi. İkinci embriyo ise merkezimizde dondurulup 2 yıl boyunca saklandı. Emine Hanım’a diğer sağlıklı embriyoyu ise yakında transfer ettik. Gebeliği sorunsuz devam ediyor” diye konuştu.

 

Canlı Destek Kolay Randevu Al