Geçmeyen Yenidoğan Sarılığı Davut Bebeğin Hayatına Maloluyordu

Bosna Hersekli Amir ve Amra Krajişnik çiftinin ilk çocukları Davut Krajişnik’te doğduğu günden başlayan yenidoğan sarılığı bir türlü geçmedi. Ülkelerinde teşhis konulamayan çocuklarını tedavi için Almanya’ya götürdüler. Safra yolu tıkanıklığından(Bilier Atrezi)kaynaklanan sarılığın karaciğer yetmezliğine neden olduğu belirlenen minik Davut’un tek çaresinin nakil olduğu söylendi. Almanya’da canlıdan nakil yapılmadığı için ailesi tarafından Türkiye’ye getirilen 5 aylık Davut Krajişnik Memorial Ataşehir Hastanesi’nde gerçekleştirilen araciğer nakli ile sağlığına kavuştu.  

Teşhis Almanya’da Konuldu

Bosna Hersek’te yaşayan Amir ve Amra Krajişnik birbirlerini severek evlendiler. Bir çocuklarının olmasını isteyen çift, mutlu haberi evliliklerinin birinci yılında aldılar. Bir erkek çocukları olacaktı. İyi bir hamilelik dönemi geçiren anne Amra Krajişnik, sağlıklı bir doğum yaparak ilk çocuğunu kucağına aldı. Davut ismini koydukları çocuklarında doğduğu ilk gün sarılık oldu. Yeni doğan sarılığı olduğunu düşünerek bir süre sonra geçeceğini düşündüler. Ancak Davut bir aylık olmasına rağmen sarılığı bir türlü geçmiyordu. Ülkelerinde bir çok hastaneye başvuran çift, çocuklarındaki sarılığın nedenini bir türlü öğrenemedi. İki aylık olmasına rağmen sarılığı geçmeyen ve teşhis konulamayan çocuklarını tedavi ettirmek için Almanya’ya götürdüler. Burada yapılan kontrollerde Davut Krajişnik’teki sarılığın bebeklerde doğuştan gelen Bilier Atrezi(Safra yolu tıkanıklığı) sebep olduğu belirlendi. Alman doktorlar Davut’un sağlığına kavuşması için tek çözümün karaciğer nakli olduğunu söyledi. 

Canlıdan Nakil İçin İstanbul’a Geldiler

Alman doktorların karaciğer naklinden başka çarenin olmadığını söylemesi üzerine çocuklarına nakil yaptırmak isteyen Krajişnik çifti, hemen harekete geçti. Ancak Almanya’da canlıdan nakil yapılmadığını öğrendiler. Hemen canlıdan nakil yapılabilecek yer arayan çift internetten Memorial Ataşehir Hastanesi’ne ulaştılar. Önce telefon ile durumu anlatan çift onay alınca Almanya’dan İstanbul’a geldiler. İlk çocukları Davut’a karaciğerini vermek için gönüllü olan anne baba tetkikler yaptırmaya başladı. Ancak yapılan tahlillerde anne ve babanın karaciğerlerinin Davut için uyumlu olmadığı ortaya çıktı. Daha fazla kaybedecek zamanları olmayan çift Bosna Hersek’teki akrabalarına durumu anlattılar. Akrabaları Ajla Krajişnik gönüllü olarak karaciğerini verebileceğini söyledi. Hemen ilk uçak ile İstanbul’a gelerek tetkikler yaptırdı. Dokuları uyumlu çıktı. Memorial Ataşehir Hastanesi Organ Nakli Merkezi Başkanı Prof. Dr. Yalçın Polat ve ekibi tarafından geçtiğimiz hafta Ajla Krajişnik’ten alınan karaciğer başarılı bir şekilde 5 aylık olan Davut Krajişnik’enakledildi. 

Bebeklerde Geçmeyen Sarılığı İhmal Etmeyin

Doğduğu günden itibaren ülke ülke hastane dolaşan 5 aylık Davut bebek, bir akrabasının verdiği karaciğer ile yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek. Krajişnik çifti Bosna Hersek’te hastanelerin çocuklarına doğru teşhisi koyabilecek kadar gelişmediğini bu nedenle de aylarca zaman kaybettiklerini belirterek “Son çare olarak Almanya’ya götürdük. Alman doktorlar yaptıkları tetkiklerde Davut’un safra yolları tıkanıklığı ile dünyaya geldiğini ve tek çarenin karaciğer nakli olduğunu söylediler. Almanya’da canlıdan nakil yapılmadığı için İstanbul’a geldik. Türkiye’de hastaneler ve doktorlar Avrupa’daki doktorlar kadar bilgililer. Oğlumuza yapılan nakil ile hayata yeniden bağlanmasını sağladılar” dediler. Nakli yapan Prof. Dr. Yalçın Polat, bebeklerde geçmeyen sarılıkların ihmal edilmemesi gerektiğini belirterek “Bebeklerde görülen sarılıklar 15 gün içinde geçmiyorsa aileler kesinlikle ihmal etmemeli. Yeni doğan sarılığı bu süre içinde geçer. Geçmeyen sarılık ise bir karaciğer hastalığının belirtisidir. Safra yolları tıkanıklığı(Bilier Atrezi) ile dünyaya gelen bebeklerde ne yazık ki karaciğer yetmezliği meydana geliyor. Bu hastalığında nakilden başka çaresi yok. Davut bebek bize getirildiğinden kaybedecek zamanı yoktu. Bu nedenle küçük yaşı ve düşük kilosu ve boyuna rağmen nakli yaptık. Başarılı bir nakil oldu. Davut bebek bunan sonra yaşıtları gibi sağlıklı bir şekilde büyüyecek.” dedi.

Kolay Randevu Al