Kalbi Bebeği için Artık Sağlıkla Atıyor

Şırnak’ın Silopi ilçesinde yaşayan ve 7 aylık gebe olan 27 yaşındaki Fatma Zeyrek, yaklaşık bir yıl önce başlayan ve gittikçe artan, göğüs ağrısı, nefes darlığı şikayetiyle hastaneye başvurdu. Burada kalpteki mitral kapakta romatizmal hastalığa bağlı olarak gelişen darlık olduğunu belirlendi.

Memorial Diyarbakır Hastanesi’nde daralan mitral kapağa açık cerrahiye gerek kalmadan “innoue balon mitral valvuloplasti” yöntemi uygulandı. İşlemle mitral kapağı genişletilen Zeyrek, sağlığına kavuştu ve ertesi gün taburcu edildi. 2 ay sonra doğum için tekrar hastaneye yatan Zeyrek, sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi.

Hem kendi hem de bebeğinin yaşamı tehlikedeydi

Kalpteki mitral kapaktaki sorun yüzünden gelişen göğüs ağrısı ve nefes darlığı şikayetiyle Memorial Diyarbakır Hastanesi’ne başvuran Fatma Zeyrek’e burada Kardiyoloji Uzmanları tarafından soruna hemen müdahale edilmesi gerektiği aksi takdirde anne ve bebeğin hayati tehlikesinin oluşacağı uyarısında bulunuldu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aydın Ilgın’ın kontrolünden sonra işleme alınan Zeyrek’e, Türkiye’de çok az merkezde gerçekleştirilebilen “Innoue balon mitral valvuloplasti” yöntemi uygulandı. Zeyrek’ in kalbindeki sorun ameliyata gerek kalmadan girişimsel olarak giderilerek, mitral kapağı genişletildi.

Bir gün sonra taburcu oldu

Fatma Zeyrek, başarılı geçen işlemin ardından bir gün sonra ayağa kalkarak günlük ihtiyaçları karşılayacak duruma geldi ve hastaneden taburcu edildi. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü Uzmanları, Zeyrek’in, romatizmal kalp kapağı tutulumuna bağlı olarak mitral kapakçığında daralmanın mevcut olduğunu söyledi. Kapak yapısının ameliyatsız yöntemle genişletme için uygun bulunduğunu da dile getiren Kardiyoloji Bölümü Uzmanlarımız, “Normal şartlarda 4-6 cm2 olan kapak alanı 1cm2’ye düşmüş ve hastanın hareket kapasitesi de oldukça gerilemişti. Hasta kendi ifadesi ile evindeki bir odadan diğerine giderken nefes nefese kalıyordu. Hastanın nefes darlığının yanında diğer şikayetleri de göz önüne alınarak, kalp kapağının balon yöntemi ile genişletilmesine karar verildi. Böylece açık cerrahiye gerek kalmadan hastamız sağlığına kavuştu” açıklamasında bulundu.

Sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getirdi

İşlem sonrası normal yaşantısına geri dönen ve sağlıklı bir gebelik dönemi geçiren Fatma Zeyrek, iki ay sonra tekrar hastaneye, bu kez bebeğini dünyaya getirmek için yattı. Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aydın Ilgın tarafından gerçekleştirilen doğum ile sağlıklı bir kız çocuğu dünyaya getiren Zeyrek mutluluğunu, “Bebeğimi sağlıklı bir şekilde kucağıma almaktan çok mutluyum. Her şeyden önce bebeğim için endişeleniyordum ancak hiçbir sıkıntı çıkmadan bu durumu da atlattık. Öncelikle Aziz ve Aydın Bey’e, hastane personeline çok teşekkür ediyorum” sözleriyle anlattı.

Bebek işlem sırasında kurşun önlüklerle korundu

Müdahalenin anjiyo ünitesinde skopi altında yapılan bir işlem olduğu için hastanın gebeliğinin bazı kısıtlamaları da beraberinde getirdiğini dile getiren Kardiyoloji Bölümü Uzmanlarımız, “Gebeliğin özellikle ilk 4 aylık döneminde hastanın röntgen ışınlarına maruz kalmasının çocuk açısından riskli olabileceği bilinmektedir. Ancak 5’inci aydan itibaren bu risk azalmaktadır. Hastamız hamileliğinin 7’inci ayındaydı. Yine de özellikle çocuğun röntgen ışınlarına maruziyetini azaltmak amacıyla karın bölgesi tam olarak koruyucu kurşun önlükler ile kaplandı. İşlemin süresi EKO desteği de kullanılarak en aza indirildi. Balon yöntemi kullanılarak hastanın kalp kapağına başarılı bir şekilde müdahale edildi. Kalp kapağında yeterli genişletme sağlandı” bilgisini verdi.

Uygun hastalara ameliyatsız tedavi

Kardiyoloji Bölümü Uzmanlarımız, geçirilmiş kalp romatizmasına bağlı olarak kalp kapakçıklarında darlık gelişmesinin oluşabileceğini ve “Kalp kapakçığındaki daralma sonucunda hastalarda nefes darlığı ve kalp yetmezliği bulguları ortaya çıkabileceğini ifade etti. Bu durumda söz konusu kalp kapakçıklarına müdahale yapılması gereklidir. Bu müdahale açık kalp ameliyatı veya uygun hastalarda ameliyatsız, balon yöntemi ile yapılabilmektedir” dedi.

Kolay Randevu Al