Yükleniyor

Çocuklarda kemik kistleri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda kemik kistleri Nedir? Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda daha çok omuz ve kalça bölgesinde görülen kemik kistleri bazen hiçbir belirti vermezken, bazı durumlarda da ağrı ile kendini belli edebiliyor. Kemiklerde kırıklara neden olabilen kistler nadir de olsa çocuklarda kısalığa bile neden olabiliyor. Çocuklarda görülen kemik kistlerinin tedavisinde kistin temizlenerek kemiğin yeniden sağlamlığını kazanması amaçlanıyor. Memorial Şişli Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Bölümü’nden Doç. Dr. Devrim Özer, çocuklarda sık görülen kemik kistleri hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Çocuklarda sık görülen kemik kistleri hangileridir?

Çocukluk çağında en sık görülen kistlerin başında basit kemik kisti gelmektedir. Yetişkinlik döneminde çok nadir görülen basit kemik kisti neredeyse hiç belirti vermemektedir. Genellikle tesadüfen ya da çocuklarda kemik kırıkları yaşandığında belirlenmektedir. Basit kemik kistlerinin yanı sıra anevrizmal kemik kisti de çocukluk çağında sık görülen kemik kistleri arasındadır. Anevrizmal kemik kistleri hem ağrılara hem de kemiğin zayıflayarak k kırılmasına yol açabilmektedir.

Çocuklarda kemik kistleri nedenleri nelerdir?

Çocuklarda görülen basit kemik kisti ya da anevrizmal kemik kistlerinin nasıl ve hangi nedene bağlı olarak oluştukları tam olarak bilinmemektedir.

Çocuklarda kemik kistleri belirtileri nelerdir?

Çocuklarda görülen kemik kistlerinin belirtileri kistin tipine göre farklılık gösterebilmektedir.

Çocuklarda görülen basit kemik kistlerinin genellikle ciddi bir belirtisi bulunmamaktadır. Nadir olarak ağrıya neden oldukları için basit kemik kistlerinin tesadüfen teşhis konulma oranı çok yüksektir. Basit bir zorlama ya da ciddi olmayan travmalara bağlı oluşan kırıklar nedeniyle çekilen radyolojik görüntülemelerde basit kemik kistleri görülebilmektedir. Basit kemik kistleri nadir olarak kırık oluşmadan ağrıya neden olmaktadır.

Anevrizmal kemik kistlerinde ise daha çok ağrı ilk şikayeti ilk belirtiler arasındadır.

Anevrizmal kemik kistinde yaşanan ağrı ilk başlarda daha hafif seyirliyken ilerledikçe ağrı da daha belirgin ve sürekli hale gelebilmektedir.

Çocuklarda kemik kistleri nasıl teşhis edilir?

Çocuklarda görülen basit kemik kistleri röntgen ve Manyetik Rezonans (MR) görüntüleme yöntemleri ile rahatlıkla teşhis edilebilmektedir.

Anevrizmal kemik kistleri ise kemikte görülebilen başka tümörlerle de karışabilmektedir. Bu nedenle kesin teşhisi için biyopsi gerekebilmektedir. Anevrizmal kemik kisti kemik içinde olduğundan özel biyopsi iğneleri ile kemik içinden farklı bölgelerinden parçalar alınarak patolojik değerlendirmenin ardından tanı konulabilmektedir.

Çocuklarda görülen kemik kistleri nasıl tedavi edilir?    

Çocukluk çağında görülen kemik kistlerinin farklı tedavi yöntemleri vardır. Genel olarak çocuklarda görülen kemik kistlerinin tedavisi şu şekilde sıralanabilir;

Basit kemik kisti nedeni ile kırık gelişen çocuklarda kırık iyileşirken kist de kırıkla birlikte iyileşebilir. Ancak bu durum az sayıda hastada gerçekleşir.

Kemik kistlerinin tedavisinde amaç, kistin temizlenmesi ve yeniden kemiğin iyileşerek sağlamlığını kazanmasıdır.

Bunun için ameliyathane koşullarında kapalı yöntemle kistin içine ilaç uygulanarak kemik kisti yok edilebilir. Bu işlem düşük anestezi ile 10 dakikalık bir müdahaleyle gerçekleştirilebilir.

Ameliyathane ortamında basit kemik kistinin bulunduğu kemik kısmı açılarak kist temizlenebilir. Temizlenin kistin bulunduğu bölgeye greft koyularak oluşan boşluğun doldurularak tedavisi gerçekleşebilir.

Anevrizmal kemik kistinde de tedavi basit kistle benzerdir. Anevrizmal kemik kistinde açık cerrahi yöntemle yapılan ameliyat daha çok tercih edilmektedir.

Ancak uygulanan tedavilere rağmen hem basit kesik kisti hem de anevrizmal kemik kiste tekrarlayabilmektedir.

Çocuklarda Görülen Kemik Kistleri Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kemik kisti tehlikeli midir?

Çocuklarda görülen kemik kistleri ortaya çıktıkları kemiklerde zayıflık oluşturabilmektedir. Zaman içiresinde kemiklerde yaşanan bu zayıflık kırıklara yol açabilmektedir. Ayrıca kemik kistleri nadir de olsa çocuklarda büyüme kıkırdağına çok yakın yerlerde ortaya çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda kemikte kırılma dışında kısalığa da neden olabilmektedir

Çocuklarda kemik kistleri kötü huylu olabilir mi?

Anne babaların kemik kistleri ile ilgili en merak ettiği konuların başında kötü huylu olup olmadığıdır. “Kemik kisti kanser mi?” sorusu doktorlara en sık soruların başında gelmektedir. Kemik kistleri iyi huylu oluşumlardır. Kanser olmadıkları gibi ileride kötü huylu tümörlere de dönüşmemektedir.

Çocuklarda kemik kistleri daha çok hangi kemiklerde gözükür?

Çocuklarda kemik kistleri bütün kemiklerde görülebilmekle birlikte en sık omuz ve kalça bölgesinde görülür. Bununla birlikte bazen kalkaneus denilen topuk kemiğinde ortaya çıkabilmektedir.

Kemik kistlerinin bitkisel tedavileri var mıdır?

Çocuklarda görülen kemik kistlerinin ya da yetişkinlerde görülen kemik kistlerinin bilinen etkinliği kanıtlanmış bitkisel veya doğal bir tedavi yöntemi bulunmamaktadır.

Kemik kistleri için hangi doktora (bölüme) gidilmelidir?

Çocuklarda görülen kemik kistlerinin tedavisiyle ortopedi ve travmatoloji bölümü ilgilenmektedir. Farklı kemik tümörlerinin ayrımını doğru yapabilmek adına ortopedik onkoloji konusunda deneyimli bir ortopedi ve travmatoloji uzmanının tercih edilmesi önemlidir.

Dejeneratif kemik kistleri nedir?

Eklem kıkırdaklarında oluşan kısmi hasar sonucu kıkırdak dokunun altında oluşan kistik oluşumlardır. Dejeneratif kemik kistleri büyük değillerse tedavi gerektirmemektedir.

Basit kemik kisti, hangi yaşlarda görülen bir hastalıktır?

Basit kemik kisti ortopedi doktorlarının en sık karşılaştığı iyi huylu tümörlerden biridir. Yetişkinlik çağında çok nadir görülen basit kisti daha çok 5 - 15 yaş arasında görülmektedir. Basit kemik kistleri erkek çocuklarında daha fazla görülmektedir.

Güncelleme Tarihi : 2 Aralık 2022

Yayınlanma Tarihi: 2 Aralık 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al