Yükleniyor

Ferç kaşıntısı nedir?

Ferç kaşıntısı nedir?

Ferç, kadınlarda üreme organının dış bölgesi olarak tanımlanıyor. Bu bölgede meydana gelen kaşıntılar da jinekolojik problemleri düşündürdüğü için kadınlar tarafından endişeyle karşılanan sorunlar arasında yer alıyor. Ferç kaşıntısı günlük yaşamı olumsuz etkiliyor, tedavisinde ise kişisel önlemler ve uzman yardımı alınması önem taşıyor. Memorial Bahçelievler Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Aylin Tatlıadım, ferç kaşıntısı hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Ferç kaşıntısı nedir?

Ferç kaşıntısı özellikle kadınları etkileyen dış genital bölgenin tekrarlayan kaşıntıları olarak tanımlanmaktadır. Bu kaşıntılar kişinin elinin sürekli genital bölgeye gitmesine, kendini kötü hissetmesine ve günlük aktivitelerini dahi yapamayacak hale gelmesine yol açabilir.

Ferç kaşıntısı belirtileri nelerdir?

Dış genital organda gün içinde veya sadece geceleri görülebilen sürekli kaşıntı, kızarıklık, hassasiyet temel belirtileri arasında yer almaktadır. Ferç kaşıntısının belirtileri pek çok kadında aynıdır ve bu kaşıntıların kaynağının belirlenmesi çok önemlidir.

Ferç kaşıntısı neden olur?

Ferç kaşıntısının sebepleri olarak sıklıkla vajinal enfeksiyonlar düşünülmektedir. Vajinal enfeksiyonlar; mantar, bakteri gibi enfeksiyonlara bağlı gelişebilir. Bunların yol açtığı akıntılar, dış genital bölgede kaşıntı ve hassasiyete neden olabilmektedir. Diğer bir sık görülen neden ise sabun, vücut şampuanları ve iç çamaşırlarının kimyasal yapısındaki bir takım unsurlardır. Kişinin kişisel hijyenine dikkat etmesi çok önemlidir. Bu tr ürünlerin seçiminde de dikkatli olunmalıdır. Ferç kaşıntısı konusunda farklı bir neden olarak da stres yine bu bölgede tekrarlayan kaşıntılara neden olabilmektedir. Stres pek çok sağlık sorunun kaynağı olabildiği gibi ferç kaşıntısında da etkin rol oynamaktadır. Kişi stres yaşadıkça ferç kaşıntısı görülebilir, kaşıntı arttıkça stres daha da artabilir. Bu durum bir kısırdöngü halinde ilerleyebilir. Ferç kaşıntısı durumunda uzman yardımı alınması önemlidir. Bu nedenle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulmalıdır.

Ferç kaşıntısı tanısı nasıl konulur?

Ferç kaşıntısına bir enfeksiyonun neden olup olmadığının belirlenmesi için kültür testleri yapılmaktadır. Enfeksiyon pozitif çıkarsa antibiyotik tedavisi uygulanmaktadır. Ancak enfeksiyon ekarte edilirse sabun, deterjan gibi alerjik reaksiyonlar düşünülür. Kişinin günlük yaşamında ve kişisel hijyen düzeninde bazı düzenlemeler yapması gerekebilir.

Ferç kaşıntısı tedavisi nasıldır?

Ferç kaşıntısında çoğunlukla dış genital bölge hijyeni sabun, deterjan ve şampuanlardan uzak kalmak, çamaşırların iyi durulanmasını sağlamak, ıslak çamaşır ya da kıyafetle kalmamak, cildi besleyici ve onarıcı bazı basit kremler çoğunlukla tedaviyi sağlar. Ancak beraberinde yoğun bir akıntı eşlik ediyorsa kaşıntıya o zaman mutlaka uzman hekim kontrolüne gidilmeli, doktorun başlayacağı tedavi adımlarına önem verilmelidir.

Ferç kaşıntısı hakkında sık sorulan sorular

Ferç kaşıntısı erkeklerde olur mu?

Erkeklerde de kaşıntı olabilir. Onlarda da yine ter veya deterjan ya da şampuanlara bağlı olabilir. Bazen enfeksiyonlar ya da cilt mantarına bağlı olarak gelişebilmektedir. Erkeklerin ilgili uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekir.

Ferç kaşıntısına ne iyi gelir?

Öncelikle tekrarlayan kaşıntı yaşayan kişilerin tedavi sürecinde iç çamaşırı hijyenine dikkat etmesi, pamuklu iç çamaşırı kullanması, havuz ya da denize girilmesi sonrasında bikini altlarının mutlaka kuru bikini ile değiştirilmesi, iç çamaşırların veya diğer mayo tarzı kıyafetlerin kaliteli deterjanlarla yıkanıp mutlaka iyi durulanması, vücut temizliği açısından ise genital bölgenin sabun ve benzeri vücut şampuanlarıyla değil sadece suyla temizlenmesi diğer dikkat edilmesi gereken öneriler arasında yer almaktadır. Cinsel ilişki sonrasında da temizliğe dikkat edilmelidir. Kaşıntı geçene kadar, tedavi süreci bitene kadar cinsellikten uzak durulmalıdır. Bu unsurlara dikkat edildiği halde ferç kaşıntısından kurtulamayanlar mutlaka bir uzman hekime danışmalıdır. Bakteriyel ya da mantar enfeksiyonlarının ve strese bağlı kaşıntıların tedavisi ancak bir uzman hekim aracılığıyla gerçekleşmelidir.

Güncelleme Tarihi : 6 Ağustos 2023

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al