Yükleniyor

Kızıl Hastalığı Nedir? Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızıl Hastalığı Nedir? Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Özellikle 5-15 yaş arası çocuklarda yaygın olan ve yüksek ateş, boğaz ağrısı ve döküntü gibi belirtiler gösteren enfeksiyon hastalıklarından biri de kızıl hastalığıdır. Çocukların günlük yaşamını olumsuz etkileyen kızıl hastalığı genellikle ciddi sonuçlar doğurmaz ve kısa süre içinde geçer. Daha şiddetli kızıl hastalığı vakaları doktor kontrolünde tedavi gerektirir.

İçindekiler

Kızıl Hastalığı Nedir?

Tıbbi olarak scarlatina olarak bilinen kızıl hastalığı; strep boğaz enfeksiyonuna neden olan A grubu streptokok bakterilerinin vücuda girmesi sonucu, yüksek ateş, boğaz ağrısı, döküntü ve halsizlik ile kendini gösteren bulaşıcı bir enfeksiyon hastalığıdır. Kızıl hastalığı özellikle 5-15 yaş arası çocuklarda daha yaygın olarak görülür ve vücutta parlak kırmızı döküntülere neden olur. Bu kırmızı döküntüler genellikle yüz veya boyun bölgesinde başlar ve daha sonra göğüs, gövde, kol ve bacaklara doğru yayılır.

Geçmişte daha sık görülen bir hastalık olan kızıl hastalığı, günümüzde antibiyotik tedavisinin hastalığın erken evresinde kullanılmasıyla etkinliğini azaltmıştır ancak belli dönemlerde salgın olarak varlığını sürdürmeye devam etmektedir.

Kızıl Hastalığı Neden Olur?

Kızıl hastalığının nedeni, A grubu Streptokok adı verilen bakterilerdir. Bu bakteriler vücuda girdikten sonra kırmızı döküntülere yol açan bir toksin üretir. Bu döküntülerle birlikte kişide yüksek ateş, boğaz ve baş ağrısı semptomları görülür. Genellikle çocuklarda görülen kızıl hastalığı, her yaştan insanı etkileme özelliğine de sahiptir.

Kızıl Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Kızıl hastalığında A grubu streptokok bakterilerinin neden olduğu parlak dil, boğaz, boyun ve deride kırmızı döküntülerin yaygın semptomları arasında yer aldığı belirtileri şunlardır:

 • 38 derecenin üzerinde ateş
 • Parlak kırmızı döküntüler
 • Yutkunma güçlüğü ile birlikte boğaz ağrısı
 • Baş ağrısı
 • Beyaz kaplama şeklinde oluşan kırmızı bir dil (çilek dili)
 • Yüzde kızarıklık
 • Koltuk altı, dirsek ve dizlerde koyu kırmızı buruşmalar
 • Titreme
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • Şişmiş boyun bezi ve lenf düğümleri
 • İştah azalması

Kızıl Hastalığı Bulaşıcı mıdır?

Özellikle çocuklarda sıklıkla görülen kızıl hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır damlacıklar yoluyla kişiden kişiye bulaşır. Kızıl hastalığı olan bir kişi yakınınızda hapşırıp öksürürse bakteriler su damlacıkları aracılığıyla havaya karışır. Bu damlacıkların soluyan veya bakterilen bulaştığı bir yüzeye dokunan kişiler kızıl hastalığına yakalanabilir.

Ayrıca herhangi bir belirti göstermemesine rağmen kızıl hastalığına yakalanan bir kişi de hastalığı başkalarına bulaştırabilir. Kızıl hastalığı bakterileri özellikle okulda, işte, toplu taşıma veya kalabalık alanlarda daha rahat yayılım alanı bulur.

Kızıl Hastalığı Nasıl Teşhis Edilir?

Kızıl hastalığı belirtileri gösteren bir çocuk, doktor tarafından fiziki olarak muayene edilir. Muayene sırasında hekim çocuğun dil, boğaz ve bademciklerinin durumunu kontrol eder. Çocuğun kızıl hastalığı olabileceğinden şüphelenen doktor boğaz sürüntüsü ve boğaz kültürü alır. Daha sonrasında ise alınan numune incelenmesi için laboratuvara gönderilir.

Bunlarla birlikte kan tahlili, strep a testi ve antijen testi de kızıl hastalığı teşhisinde faydalanılan yöntemlerden biridir.

Kızıl Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Kızıl hastalığının en etkili tedavi yöntemi 10 gün süre ile uygulanacak olan antibiyotik tedavisidir. Geçmişe göre daha az görülen bir hastalık olan kızıl hastalığı, hastalığın erken döneminde kullanılan antibiyotik ilaçlar sayesinde etkisini azaltmıştır.

Genellikle kendiliğinden geçen bir hastalık olan kızıl hastalığı doktor tarafından verilen antibiyotikler sayesinde vücuttaki bakterilerin öldürülmesini sağlar ve bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonların meydana getirdiği bakterilerle mücadele konusunda önemli bir rol üstlenir. Antibiyotik verildikten sonra özellikle hastalığın sebep olduğu yüksek ateş ilk 24 saat içinde düşer, hastalık da 4-5 gün içinde geçer ve kişi sağlığına kavuşur.

Ayrıca kızıl hastalığının meydana getirdiği semptomlardan olan boğaz ağrısı ve yüksek ateş için de doktor reçeteli başka ilaçlar da yazabilir. Bununla birlikte kızıl hastalığı konusunda merak edilen konulardan biri de aşıdır. Kızıl hastalığı tedavisi için kullanılan bir aşı şu an için yoktur ve bu konuda çalışmaların devam ettiği bilinmektedir.

Kızıl Hastalığı Nasıl Geçer?

Tıbbi tedaviler dışında kızıl hastalığı tedavisinde evde uygulanacak yöntemler de söz konusudur. Bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Tuzlu su ile gargara yapılmalıdır.
 • Bol su içilmelidir.
 • Bol bol dinlenilmelidir.
 • Yumuşak yiyecekler ve sıvı bir diyet tercih edilmelidir.
 • Boğaz pastillerine başvurulabilir.
 • Kaşıntı önleyici ilaç ve kremler kullanılabilir.

Kızıl Hastalığı Nasıl Önlenir?

Enfeksiyon hastalıklarını önlemek için uygulanan en sağlıklı yöntem aşı olarak bilinir ancak kızıl hastalığının bulunan bir aşısı şu an için yoktur. Bu yüzden birçok enfeksiyon hastalıklarıyla mücadele konusunda olduğu gibi kızıl hastalığını önleme konusunda da başvurulan yöntemler ilaçlar ve doğal hijyen yollarıdır.

Aşağıdaki yöntemleri uygulamak kızıl hastalığını önleme konusunda yardımcı olur:

 • Çocuklarınızın ellerini sık sık yıkayın.
 • Öksürürken veya hapşırırken burnunuzu kapatın.
 • Kişisel eşyalarınızı başkalarıyla kullanmaktan kaçının.
 • Kızıl hastası olan veya şüphe taşıyan bir kişiden uzak durun.
 • Alkol bazlı dezenfektanlar kullanın.

Kızıl Hastalığı Komplikasyonları Nelerdir?

A grubu streptokok bakterilerinin vücutta parlak kırmızı döküntüler oluşturarak meydana getirdiği kızıl hastalığı vücutta bazı komplikasyonlar oluşturabilir.

Kızıl hastalığı komplikasyonları aşağıdaki gibi yaşanabilir:

Kızıl hastalığıyla birlikte meydana gelebilecek bu komplikasyonların fark edilip doktor kontrolünde antibiyotiklerle tedavisi hastalığın belirtileri ve yarattığı komplikasyonları önleyebilir.

Kızıl Hastalığı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kızıl hastalığı nasıl başlar?

Kızıl hastalığı genellikle 5-15 yaş arası çocukları etkiler ve A grubu streptokok bakterilerinin vücuda girmesiyle başlar. Bu bakteriler en yaygın belirti olarak vücutta parlak kırmızı döküntüler oluşturur.

Kızıl hastalığı tehlikeli midir?

Çoğu kızıl vakası, uygun şekilde tedavi edildiği taktirde komplikasyonlara neden olmaz. Ancak enfeksiyon vücutta yayılırsa kulak enfeksiyonu gibi daha ciddi enfeksiyonlara neden olabilir.

Kızıl hastalığı olanlar banyo yapabilir mi?

Kızıl hastalığı veya herhangi bir enfeksiyon hastalığı olan çocukların banyo rutininin aksatılmaması önerilir.

Kızıl hastalığı kendi kendine geçer mi?

Hafif kızıl vakalarının çoğu kendi kendine iyileşebilir. İyileşmediği durumlarda doktor onayı ile antibiyotik uygulanarak tedavi edilmelidir.

Kızıl hastalığı yetişkinlerde olur mu?

Kızıl hastalığı daha çok esas olarak 10 yaşın altındaki çocukları etkilemektedir. 5-15 yaş arası en sık karşılaşılan yaş grubu olsa da, her yaştan insanda görülebilen bakteriyel bir hastalıktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 27 Haziran 2024

Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al