Yükleniyor

Tetanoz Nedir, Belirtileri Nelerdir? Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Tetanoz Nedir, Belirtileri Nelerdir? Tetanoz Aşısı Ne Zaman Yaptırılır?

Halk arasında kazıklı humma olarak isimlendirilen tetanoz, hastanın sinir sistemini etkileyerek kaslarda şiddetli kasılmalara neden olur. Tedavi edilmeyen kirli yaralarda clostridium tetani bakterilerinin çoğalıp ürettiği toksinlerden kaynaklı bulaşıcı bir hastalıktır. Özellikle çene ve boyun kaslarında ağrılı kas kasılmaları oluşturan tetanoz, hastanın solunum sistemini de etkileyerek kişide hayati riske sebep olabilir. Tetanoz hastalığına karşı korunmanın en etkili yolu tetanoz aşısı yaptırmaktır.

İçindekiler

Tetanoz Nedir?

Tetanoz, kas kasılmalarına neden olan bir toksin üreten Clostridium tetani adı verilen bakterinin vücuda girmesi ile ortaya çıkan enfeksiyon hastalığıdır. Merkezi sinir sistemini ile birlikte boyun ve çene kaslarını etkileyen tetanoz ölümcül sonuçlara neden olabilir. Clostridium tetani bakterisi iğne, çivi gibi ürünler nedeniyle oluşmuş yara kesiklerinden ya da toz, toprak veya gübre gibi çevrede bulunduğu doğal yapı üzerinden vücuda girerek ağrılı kas kasılmalarına neden olan toksin üretimine başlarlar. Bir diğer adı da çene kitlenmesi olarak bilinen tetanoz, boyun ve çene kaslarında kitlenmelere sebep olur ve ağzı açmayı zor hale getirir. Aynı zamanda tetanoz, hastanın solunum sistemini de etkileyerek hayati riske neden olabilir.

Tetanozun Belirtileri Nelerdir?

Tetanoz belirtileri genellikle enfeksiyon vücuda girdikten yaklaşık 7 ila 10 gün sonra ortaya çıkar. Ancak bu süre bazen daha uzun olabilir. Çene kaslarında sertlik oluşması, yutkunma güçlüğü, sırt ya da boyunda oluşan spazm ve sertlikler gibi durumlar tetanozun yaygın belirtileridir. Bazı hastalarda kasılmalar çok kuvvetli şekilde ortaya çıkıp hastanın tüm vücudunu yay gibi gergin bir hale getirebilir. Hastanın tıbbi geçmişi tetanoz teşhisi için önemli olmaktadır.

Clostridium tetani bakterisi vücuda girdikten sonra ortaya çıkan tetanoz belirtileri şunlardır:

 • Çeneyi açmayı zorlaştıran çene spazmları
 • Ani ve istemsiz kas kasılmaları
 • Nefes almada güçlük
 • Yutma güçlüğü
 • Vücudun hemen hemen her noktasında kaslarda sertleşme
 • Nöbetler
 • Ateş ve terleme
 • Omurganın geriye doğru eğilmesi
 • Kanlı dışkılama
 • Dokunma gibi uyaranlara karşı hassasiyet
 • Kan basıncı değişiklikleri ve kalp atışında hızlanma
 • Hafif uyarıcı durumlarında ortaya çıkan spazmlar
 • Kalp atım hızında artış

Tetanoz Türleri Nelerdir?

Klinik bulgulara göre dört ana sınıfta tetanoz türleri ise şöyle sıralanır:

 • Jeneralize (yaygın) tetanoz
 • Yenidoğan tetanozu
 • Serebral tetanoz
 • Lokalize tetanoz

Jeneralize (yaygın) tetanoz nedir?

Jeneralize tetanoz hastalığı tetanozun en yaygın görülen formudur. Hastalık en sık olarak çene kaslarındaki kasılmayla başlamaktadır. Daha sonra kasılmalar boyun, gövde, kol ve bacak kaslarına yaymaktadır. Çok şiddetli, tekrarlayan kasılmalar görülebilir. Jeneralize tetanoz hastalığına yakalanan kişinin uzun süre hastanede yatarak tedavi edilmesi gerekebilir. Uygun tedavi ve yoğun bakım desteğine rağmen hastaların en az %10-30’unun kaybedildiği bildirilmektedir.

Maternal ve yenidoğan tetanozu nedir?

Doğum sonrasında annede gelişen tetanoz hastalığı maternal tetanoz, bebekte gelişen tetanoz hastalığı ise yenidoğan tetanozu olarak adlandırılmaktadır. Annenin gebelik sırasında tetanoz aşısı yaptırması anneyi maternal tetanoz bebeği ise yenidoğan tetanozundan korunmaktadır.  

Serebral veya sefalik tetanoz nedir?

Serebral tetanoz hastalığı tutulumu kafa kas ve sinirleri ile sınırlıdır. En sık olarak kafa yaralanmaları, göz yaralanmaları, dişe yönelik girişimler, orta kulak iltihabı gibi nedenlerle ortaya çıkmaktadır.

Lokalize tetanoz nedir?

Tetanoz hastalığının en az görülen türü lokalize tetanozdur. Hastalık tek kas grubunda görülmektedir.

Tetanoz Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Tetanoz hastaları mutlaka bir hastanede tedavi edilmelidir. Hastalara hemen insan tetanoz immünglobulini ve tetanus aşısı uygulanır. Tetanus immunglobulini ve aşısı ayrı yerlerden ve farklı injektörlerle uygulanır. Tetanoz bağışıklık bırakmaz. Tetanoz hastalığını geçiren hastalara da tam tetanoz aşısı bağışıklama şeması uygulanır. Tetanoz tedavileri şunları içerir:

Yaraların temizlenmesi

Tetanoz durumunda şüphelenildiğinde detaylı yara temizliği ve bakımı yapılır. Tetanoza neden olan bakteri o bölgeden temizlenir.

Tetanoz aşısı

Tetanoz aşısı tetanoz toksoidi yani Clostridium tetani bakterisinin hastalığa neden olan toksininin hastalığa yol açmayan fakat bağışıklık oluşturan bir benzerini içerir. Tetanoz aşısı en güçlü bağışıklık oluşturan aşılardan biridir.

Kasılmalar için ilaç takviyesi

Tetanozun yol açtığı kas kasılmalarını kontrol eden ilaçlar kullanılır. Bu durumda hastanın yoğun bakım koşullarında takibi gerekebilir.

Antibiyotikler

Yara enfeksiyonunun iyileşmesi ve Clostridium tetani bakterilerinin öldürülmesi için antibiyotikler kullanılabilir.

Tetanoz Aşısı Nedir?

Tetanoz aşısı, vücudun clostridium tetani bakterisinin ürettiği toksinin neden olduğu enfeksiyonla savaşabilmesi için vücudun antikor üretmesini sağlayan bir aşıdır.  Dört tür aşı, tetanoza karşı korunmaya yardımcı olur ve aynı zamanda diğer enfeksiyonlara karşı da koruma sağlar.

Tetanoz Aşısı Yan Etkileri Nelerdir?

Tetanoz aşısının uygulandığı kişiler büyük çoğunlukla hiçbir ciddi problem yaşamasada tetanoz aşısı sonrası bazı yan etkiler görülebilir. Tetanoz aşısı sonrasında görülebilen yan etkiler, aşının uygulandığı yerde ağrı ve şişlik, hafif ateş, halsizlik, baş ağrısı, bulantı ve kusmadır.

Tetanoz aşısı sonrasında görülen yan etkiler şunlardır:

 • Aşının yapıldığı yerde ağrı ve şişlik
 • Hafif ateş
 • Halsizlik ve yorgunluk
 • Mide bulantısı
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Kaslarda ve eklemlerde ağrı

Tetanoz Aşısı Ne İşe Yarar?

Tetanoz aşısı Clostridium tetani bakterisinin yaralara yerleşip salgıladığı, tetanoz hastalığına neden olan tetanoz toksinine karşı bağışıklık oluşturur. Aşı tetanoz hastalığının ortaya çıkmasını önler.

Tetanoz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Tetanoz aşısı kaç yıl korur?

Tetanoz aşısı için koruma süresi 10 yıldır. Her 10 yılda bir tetanoz aşısı tekrar yaptırılmalıdır. Tetanoz aşısı 3 doz olarak yapılır. İlk doz yapıldıktan sonra 1-2 ay sonra ikinci doz ve sonraki 6-12 ay içerisinde üçüncü doz yapılacak şekilde uygulanır.

Tetanoz aşısından sonra duş alınır mı?

Tetanoz aşısı olduktan sonra uzman doktorun bir uyarısı olmadığı sürece duş alınabilir ya da banyo yapılabilmektedir.

Tetanoz aşısı nereye yapılır?

Tetanoz aşısı kas içi enjeksiyonla uygulanır. Bebeklerde ve küçük çocuklarda uyluğun dış kısmı olan vastus Lateralis kasına, yetişkinlerde ise üst kolun gövdeyle birleştiği yer olan deltoid kasına enjekte edilir.

Tetanoz aşısı hangi durumlarda yapılır?

Tetanoz aşısını doğru zamanda yaptırmak tetanozdan korunmanın en iyi yollarından biridir. Çocukluk çağında olunan aşılar sayesinde 10 yılda bir yapıldıktan sonra koruyuculuğunu devam ettirir. Bu yüzden bir yara, çizik ya da enfeksiyona açık olan yaraların korunmasın için tetanoz aşısı yaptırılmalıdır.

Kimler tetanoz riski taşıyor?

Tetanoz aşısı olmayan herkes için küçük bir yaralanma sonrası bile tetanoz hastalığına yakalanma riski vardır. Tetanoz hastalığı risk faktörleri şunlardır;

 • Tıbbi gereklilik olduğu halde 6 saatten uzun bir süre cerrahi olarak temizlenmeyen ve dezenfekte edilmeyen yaralar
 • Batıcı-delici tipte yaralar
 • İçinde ölü doku barındıran yaralar
 • Klinik olarak ciddi enfeksiyon bulguları olan yaralar
 • Toprak veya gübre gibi Clostridium tetani bakterileri barındırma olasılığı bulunan maddelerle kirlenmiş yaralar
 • Yanık, donma ve ateşli silah yaralanmaları  

Tetanoz yaralanmadan ne kadar sonra ortaya çıkar?

Tetanoz hastalığı genellikle yaralanmalardan 3-21 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Bu süre ortalama 10 gündür. Fakat yaranın cinsine bağlı olarak bu süre bir günden birkaç aya kadar değişiklik gösterebilmektedir. Ciddi doku hasarı olan ve kirli yaralarda hastalığın ortaya çıkması için geçen süre daha kısa olabilmektedir. Bu tür yaralanmalarda daha ciddi bir tetanoz hastalığı görülmekte ve hastalığın sonucu da daha olumsuz olabilmektedir.

Tetanozdan korunmak için neler yapılmalı?

Tetanozu önlemenin tek etkili yolu aşı olmaktır. Tetanoz toksoidi güvenli, etkili ve ucuz bir aşıdır. Tetanoz aşısı bebekler ve çocuklar dahil tüm yaşlara, gebelere, bağışıklığı baskılanmış kişilere uygulanabilir. Tetanoz primer aşı şeması tamamlandıktan sonra da 10 yılda bir aşı tekrarlanmalıdır. Bir yaralanma durumunda doktora başvurmak, yaranın temizlenmesi ve gerektiğinde antibiyotik kullanımı da hem tetanoz hastalığı hem de yara infeksiyonlarının önlenmesinde önemlidir.

Tetanoz aşısı dozları nedir?

Tetanoz aşısı çocuklarda 2, 4, 6, 18, 48 aylar ve 13 yaşında uygulanır. Erişkinde 10 yılda bir tekrarlanır.

Tetanoz aşısı nasıl uygulanır?

Tetanoz aşısı erişkinde ve büyük çocuklarda sol kol üst dış yanında deltoid kasına uygulanır. Bebekler ve küçük çocuklarda ise uyluktan uygulanabilir.

Tetanoz aşısı ne zaman yapılmalı?

Tetanoz aşısı çocuklarda 2, 4, 6, 18, 48 aylar ve 13 yaşında uygulanır. Erişkinlerde 10 yılda bir tetanoz aşısı tekrarlanır. Daha önce tetanoz aşısı olmamış erişkinlere 3 doz aşı ile primer aşı şeması tamamlanır ve sonrasında 10 yılda bir aşı tekrarlanır. Tetanoz antikorları zamanla azalır, bu nedenle aşı tekrar dozları yapılmazsa ileri yaşlarda tetanoz gelişebilir.

Tetanoz aşısı yapılmazsa ne olur?

Tetanoz aşısı uygulanmazsa özellikle kirli yaralanmalar sonucunda ortaya çıkan tetanoz hastalığı ölümle sonuçlanabilir. Yaygın tetanoz hastalığında hastaların %10-30’u uygulanan tedavilere rağmen kaybedilebilir. Tetanoz hastalığından korunabilmek için herkese tetanoz aşısı uygulanmalı ve erişkinlerde 10 yılda bir aşı tekrarlanmalıdır.

Tetanoz aşısı sonrasında gelişen ağrı için ne yapılabilir?

Tetanoz aşısı sonrasında ortaya çıkan ağrı, ateş gibi yan etkiler için parasetamol ve ibuprofen kullanılabilir. Aşının uygulandığı bölgede ortaya çıkan ağrı ve şişlik için soğuk uygulama yapılabilir. Buz torbasını günde birkaç kez 20 dakika süreyle uygulayabilirsiniz. Buz veya buz torbasını cildinize direkt olarak uygulamamalısınız. Bir havlu veya ince bir kumaşa sararak kullanabilirsiniz.

Çocuğum ne zaman tetanoz aşısı olmalı?

Tetanoz aşısı çocukların rutin aşı takviminde mevcuttur. Çocuklara 2, 4, 6, 18, 48 aylar ve 13 yaşında tetanoz aşısı uygulanır. Daha sonra 10 yılda bir aşı tekrarlanır.

Çocuklar neden tetanoz aşısı olmalı?

Tetanoz ölümle sonuçlanabilen çok ciddi bir hastalıktır. Tetanoz aşısı ise hem çok güvenilir hem de çok etkilidir. Tetanoz aşısı hastalığın ortaya çıkmasını önler. Bu nedenle, tüm çocuklara zamanında ve aşı şemasına uygun şekilde tetanoz aşısı uygulanmalıdır.

Hamileler ne zaman tetanoz aşısı olmalı?

Gebeler tetanoza karşı aşılandığında, annede oluşan antikorlar bebeğe geçer. Böylece, gebelikte tetanoz aşısı uygulaması hem anneyi hem de bebeği tetanoz hastalığından korur. Sağlık Bakanlığı önerisi çocukluk çağında aşılanmamış, aşılanma durumu bilinmeyen, eksik aşılanmış veya tam aşılanmış ancak son 10 yıl içerisinde pekiştirme dozu almamış olan tüm gebelere Td (tetanoz-difteri) aşısı uygulanmasıdır. Hiç aşılanmamış gebelerin 4 hafta arayla en az iki doz Td aşısı olmaları sağlanmalıdır. İkinci doz doğumdan en az iki hafta önce tamamlanmalıdır.  Erişkinde tetanoz bağışıklamasının düşük olduğu ülkelerde gebelerin aşılanması yenidoğan tetanozunun önlenmesi için büyük önem taşımaktadır.

Hangi aşılar tetanoza karşı korur?

Yalnız tetanoz aşısı tetanoza karşı korur. Tetanoz aşısı farklı kombinasyonlar halinde sunulmaktadır. Örneğin, erişkinler için tetanoz-difteri, çocuklar için tetanoz, difteri, boğmaca, çocuk felci ve Haemophilus influenza tip B’ye karşı korunma sağlayan aşılar mevcuttur.

Tetanoz aşıları güvenli midir?

Tetanoz aşıları son derece güvenilirdir. Genellikle aşının uygulandığı yerde ortaya çıkan ağrı, şişlik, bazen ateş, baş ağrısı, halsizlik gibi günlük aktiviteyi etkilemeyen hafif yan etkiler görülür.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 13 Kasım 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al