Yükleniyor

13 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

13 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Siz hala inanamıyor olabilirsiniz ama bebeğiniz artık 13 aylık, yani 1 yaşını 1 ay geçmiş durumda! Acısıyla, tatlısıyla, sevinciyle, heyecanıyla, zorluğuyla, keyfiyle tam 1 sene 1 ayı geride bıraktınız! Daha önünüzde uzun yıllar olacak, anı biriktirmeye devam edin! Daha alınacak çok yol olsa da, en zor olan aşamanın tamamlandığını söylemek mümkün. Artık bebeğiniz sizinle daha rahat ve sık iletişim kuruyor, uykuları daha düzenli, yemek düzeni oturmuş durumda. Birinci yaş günüyle birlikte bu döneme kadar çok değişiklik oldu, olmaya da devam edecek. Peki bu dönemde bebeğiniz ile birlikte sizi neler bekliyor? Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Hastalıkları ve Sağlığı Bölümü’nden Uz. Dr. Seda Günhar, 13 aylık bebek gelişimi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

13 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

13 aylık bebeğiniz sürekli hareket halindedir. Hiçbir şey onu tekrar tekrar mama sandalyesinden bir kaşık düşürmek kadar mutlu edemez. Bu yaştaki bebeklerin çoğu yardımsız oturabilir ve kendi kendilerine ayakta durma pozisyonuna geçebilir. Mobilyalara tutunarak gezinebilir, rahatlıkla emekleyebilir. Tüm bunlar onun desteksiz yürümesini sağlar. Hatta 13 aylıkken bazı bebekler ilk adımlarını desteksiz atabilir. Bu yaştaki bebeklerin çoğu, başparmak ve işaret parmağı arasına besinleri kavrayarak kendi kendilerini parmak gıdalarla besleyebilir. Bebeğiniz oyuncakları birbirine vurmaktan, nesneleri bir kaba koyup onları çıkarmaktan ve işaret parmağıyla bir şeyleri hareket ettirmekten büyük keyif alabilir. Ayrıca 13 aylık bebekler basit sözlü isteklerinize yanıt verir. 13 aylık çocuğun gelişim özellikleri ebeveynleri şaşırtacaktır. Çünkü çok hızlı gelişmeye devam ederler. 13 aylık kız bebek gelişimi ve 13 aylık erkek bebek gelişimi de birbirinden farklı olur.

Bebeğiniz başını “hayır” anlamında sallamak veya “güle güle” anlamında ellerini sallayabilir. El hareketleri gün geçtikçe daha da yetenekli hale gelir. Bebeğinizin konuşma çabalarının yeni şekiller almasını ve "baba" ve "anne" gibi kelimelere dönüşmesini bekleyin. "Uh-oh-ah!" gibi bazı ünlem kelimeleri de duyabilirsiniz. Bebeğiniz gizli nesneleri kolayca bulabilecektir. Odadan çıkmanız ağlamaya neden olsa da, bebeğiniz gözden kaybolduğunuzda bile var olduğunuzu fark etmeye başlayacaktır. Bebeğinizin saçlarını fırçalamaya çalışarak, uzaktan kumandadaki düğmelere basarak veya telefonda "konuşarak" sizi taklit ettiğini görebilirsiniz. Taklit yeteneği artık çok gelişmiştir. 13 aylık çocuğun gelişimi için pek çok yöntem bulunur. Öncelikle evinizi tehlikelerden arındırmak gerekir. Örneğin zehirli olabilecek, boğulma tehlikesi oluşturabilecek veya bebeğinizin erişemeyeceği küçük parçalara ayrılabilecek her şeyi ortadan kaldırın. Elektrik prizlerini kapatın, merdiven varsa merdivenlere kapılar koyabilirsiniz,  dolaplara çocuk kilitleri takın. Keskin kenarlı mobilyalarınız varsa, köşeleri için çözümler üretin veya bu tür eşyaları bebeğinizin oynadığı alanlardan çıkarın. Kitaplıkları, televizyonları ve standlarını duvara sabitleyin. 13 aylık bebek motor gelişimi için nesneleri itme oyunu oynayabilirsiniz, küçük nesneleri kovaya koyma, kovadan çıkarma içeren oyunlar oynayabilirsiniz.

13 ay gelişim özellikleri arasında konuşma atakları da vardır. Bu nedenle bebeğinizle sohbet etmeye devam edin. Örneğin bir kitaba uzanırsa, “Hikaye okumak ister misin?” diye sorun. Kitapta bir köpek gördüyse, elinizle onun köpek olduğunu söyleyin. Bebeğinizin yanıtını bekleyin. Kitaptaki resimlere göre sesinizin tonunu değiştirebilirsiniz. Bu onun dil gelişimi için çok değerli olacaktır. Her gün onunla kitap okumak için mutlaka zaman yaratın. Birkaç dakika bile olsa bunu yapın. Bu yaşta bebeğiniz kapaklı, dokulu veya aktiviteli kitapları sevebilir. Karakterler için yüz ifadeleri, ses efektleri ve sesler ekleyerek okumanızı daha ilginç hale getirin. Kitapları kolayca ulaşılabilecek bir yerde saklayın, böylece bebeğiniz her canı istediğinde onları keşfedebilir, açıp içlerine bakabilir.

Bebeklerde 13 ay gelişimi içinde onun duygularını yönetmesine de yardımcı olun. Bebeğiniz bir anlam ifade etmeye ve çevresini kontrol altına almaya çalışırken bazı hayal kırıklıkları da yaşayabilir. Bebeğiniz hayal kırıklığından dolayı eline geçirdiği nesneleri bir yerlere atabilir, siz de bu parçaları sakince toplayın ve "Ne kadar üzgün olduğunu görebiliyorum” diyebilirsiniz. Bebeğinize süt, bardak, su ve battaniye gibi yaygın kelimeler için basit hareketleri öğretin.

Bu dönemde limitler belirleyin. Bebeklerin bu aylarda doğru ya da yanlış duygusu yoktur. Bebeğinizi tehlikeli durumlardan uzaklaştırırken, direkt olarak “Hayır” deyip bağırmak yerine, iyi seçimler için övgüler bulun. Bebeğiniz başkalarına zarar veriyorsa sakin bir hayır kullanın. Bu davranışın neden uygun olmadığını sakince açıklayın ve ardından bebeğinizin dikkatini başka yöne çevirin. 12 aylık bebek özellikleri birbirinden farklıdır. Her bebek kendine özgü hareketler geliştirebilir. 12 aylık bebeğin motor gelişimi açısından da zengindir. 12 aylık bebek davranışları arasında pek çok şey bulunabilir. 13 aylık bebek gelişimi içinde el sallayabilir, elindeki oyuncakları üst üste koyup kuleler yapabilir, kitap sayfalarını çevirebilir, ayaktayken oturur, otururken ayağa kalkar, el ele tutuşabilir, nesneleri toplayabilir. 13aylık bebek eğitimi içinde onunla bol bol konuşmak, onunla kitaplar okumak, birlikte müzik dinlemek faydalı olur. 12 aylık bebek zeka gelişimi de yüksektir. Espri yapabilir hale gelmiştir. Esprilere de gülerler. 12 aylık bebek psikolojisi için de anne ve babaların bebekleriyle çok sıkı iletişimde olması gerekir. Bu onların psikolojik gelişimini olumlu yönde etkiler.

12 ile 18 ay bebek gelişimi sırasında bebekler ebeveyn yardımıyla merdiven de çıkabilir, yürüyebilir, topa ayağıyla vurabilir, kaba motor gelişimleri bu dönemde kısmen tamamlanmıştır, herkesi tanır, herkesin ismini bilir, kaşık veya kalemi eliyle rahatça tutabilir, dans etmeye başlayabilir, komutları çok rahat anlayabilir. 12 ile 24 ay bebek gelişimi içinde de artık hareketleri ve dili iyice gelişmiştir. Gerek internette gerekse bebek gelişim kitaplarında 6 ile 12 ay bebeklerde beyin geliştirici aktiviteler ile ilgili bilgiler bulmak mümkündür. Bu aktiviteleri hekiminize de sorabilirsiniz.

13 aylık bebek kilosu kaç olur? 13 aylık bebek kaç kilo olmalı?

13 aylık erkek bebek kilosu 10.5 olabilir. 13 aylık kız bebek kilosu da 9.5 kilo civarında olur. Bebeğin gelişimini persentil ile takip etmek mümkündür. Bebekleri başka bebeklerle karşılaştırmamak daha doğrudur. Her 13 aylık bebek kilosu ve boyu farklıdır. Her bebeğin gelişimi birbirinden farklıdır. Anne ve babalar, “13 aylık erkek bebek kaç kilo olmalı?”, “13 aylık kız bebek kaç kilo olmalı?” şeklinde araştırmalar yapabilir.

13 aylık bebek boyu kaç olmalı?

13 aylık bebek kilosu boyu internette sıkça araştırılır. 13 aylık kız bebek boyu ortalama 77.5 cm’ken, 13 aylık erkek boyu ortalama 79 santim olabilir. 13 aylık erkek bebek gelişim ve 13 aylık kız bebek gelişimi her bebekte farklıdır. 13 aylık bebek boyu kilosu için persantil eğrisini takip etmek doğrudur. Ancak her bebeğin de gelişiminin farklı olabileceği unutulmamalıdır. Bebeğin büyüme ve gelişmesi ile ilgili merak edilen konular varsa mutlaka uzmana danışılmalıdır.

13 aylık bebek kaç yaşında olur?

13 yaşında bebekler bir yaşını 1 ay geçmiştir.

13 aylık bebek konuşması nasıl ilerler?

13 aylık bebekler artık kendi isimleriyle birlikte ailedeki herkesin ismini bilir. Su, mama, süt gibi basit kelimelerle isteklerini dile getirebilir. Konuşmaya hazır olduğunu "mama", "baba", "dede", "anne", "gel" gibi basit kelimelerle gösterebilir. Artık her ay, birer ikişer kelime de artarak yavaş yavaş konuşmanın temelleri atılmış olur. Konuşma bu dönemlerde taklit ederek gerçekleşir. Bebekler, yakın çevresindekileri taklit ederek konuşmayı öğrenir. 13 aylık bebek dil gelişimi için basit kelimeler, basit cümleler kurulur, kitap okunur, müzik dinlenir. Bebekleri ekrana maruz bırakmamak gerekir. Ekran maruziyeti dil gelişimini geciktirir ve olumsuz etkiler. 13 aylık bebek zeka gelişimi ve 13 aylık bebek dil gelişimi için onunla sık sık iletişim kurmak, oyunlar oynamak önem taşımaktadır.

13 aylık bebekler kaç saat uyur?

Bu yaşta, bebeğinizin her gün 30 dakika ile iki saat arasında sürebilen iki gündüz kestirmesi de dahil olmak üzere günde 12 ila 16 saat arası uykuya ihtiyacı vardır. Şans eseri, geceleri daha uzun süre uyuyor, ancak ayrılık kaygısı yaşıyorsa zaman zaman uyanıyor ve ağlıyor olabilir. 13 aylık bebeğin gelişimi için beslenme kadar uyku da önemlidir.

13 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Bu konuyla ilgili mutlaka bebeğinizin doktoruyla konuşmanız gerekir. Bebeğinizin bu aylarda da anne sütü alıyor olması gerekir. Daha önceki aylarda neler yiyorsa, onlara devam etmelidir. Koyu yeşil yapraklı sebzeler, et, yumurta, kuru baklagiller, C vitamininden zengin besinler beslenmesine eklenebilir. Belki bu dönemde bebeğinizin boy ve kilo gelişiminde yavaşlama olabilir. Belki bu nedenle yemek de yemek istemeyebilir. Bazı bebekler yememek için anne ve babalarıyla inatlaşabilir. Ama bu süreç geçicidir.

Yayınlanma Tarihi: 20 Temmuz 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al