Yükleniyor

14. hafta gebelik- Hamileliğin 14. haftası için bilinmesi gerekenler

14. hafta gebelik- Hamileliğin 14. haftası için bilinmesi gerekenler

Anne baba adayları için hamilelik sürecinin her aşaması merak edilmektedir. Hamileliğin ilk aylarında hem anne adayında hem de bebekte yaşanan değişimler yakından gözlenir. Hamileliğin ikinci 3 aylık dönemi de gebeliğin 14. Haftası ile başlamaktadır. Bu dönemde anne ve bebeği bekleyen değişimler ilk 3 aylık dönemden daha farklı olabilmektedir. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Ebru Sinem Torlak, 14 hafta gebelikle ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

14 hafta gebelik kaç aylıktır?

14 haftalık gebelik annenin hamileliğin 4. ayı içerisinde olduğunu gösterir. Anne adayı tam olarak 98 gün yani 3 ay 8 günlük hamiledir.

14.hafta gebelik bebek kilosu ve boyu ne kadar olmalıdır?

14 hafta hamilelikte bebeğin gelişimi hızla devam etmektedir. Bu haftada bebeğin ortalama boyu 9-11,5 cm ağırlığı ise 50-100 gr. aralığındadır.

14 hafta gebelik takibi nasıl olmalıdır?

Hamilelikte 32 haftaya kadar farklı bir durum yaşanmazsa rutin doktor kontrollerinin dışında farklı bir kontrole gerek bulunmamaktadır.

14 hafta gebelik hangi testler yapılır?

Hamilelikte ikili test genellikle gebeliğin 11-14 haftaları arasında yapılır. Genellikle ideal hafta 12. Hafta olarak yapılan ikili test hamileliğin 14. haftasından sonra yapılmamaktadır. Aynı şekilde bebeğin ense kalınlığına da 11-14 hafta hamilelikte bakılmaktadır. Bebeğin ense kalınlığına 14 haftalık gebelikte bakılmamaktadır. ense kalınlığı kaç olmalıdır?

14 hafta gebelikte neler olur?

 • Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde görülen halsizlik ve yorgunluk hissi bu dönemde azalır.
 • Kusma ve bulantılar yavaş yavaş son bulur.
 • 14 hafta hamilelikte iştah artışı yaşanabilir.
 • Anne adayının meme büyümesi devam eder ancak hassasiyet ilk 3 ay kadar fazla değildir.
 • Kan hacminde artış yaşanacağı için bacaklarda varis oluşumu görülebilir
 • Yüksek düzeyde salgılanan östrojen ve progesteron, burun dahil olmak üzere vücuttaki mukoza zarlarına kan akışını artırarak şişmelerine ve yumuşamalarına neden olabilir.

14 hafta gebelik cinsiyet belli olur mu?

Bebeğin genital organları hamileliğin 7 haftasında oluşmaya başlar. 14. gebelik haftasından itibaren erkek bebekte prostat bezi oluşmaya, kız bebekte ise yumurtalıkların karın boşluğundan pelvis boşluğuna doğru hareketi başlar. 14 hafta hamilelikte bebeğin cinsiyeti ultrason eşliğinde yapılan kontrollerle belirlenebilir ancak bu süreçte kesin cinsiyet tahmini yapmak zordur. Bebeğin cinsiyetinin kesin olarak belirlenebilmesi için biraz daha zaman geçmesi gerekir.

14 hafta gebelik annedeki değişiklikler nelerdir?

Anne adayları bebeklerinin sağlığı ve gelişimini yakından takip ederken kendilerinde yaşanan değişimleri de merak etmektedir.

14 hafta hamilelikte anne adayında yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • 14 hafta hamilelik sürecinde anne adayının 2-2,5 kilo alması gerekir.
 • 14 hafta hamilelikte yukarı doğru çıkmaya başlayan rahim mesane üzerindeki baskını azaltır. Bu yüzden sık idrara çıkma hissi azalabilir.
 • Hamileliğin ilk 3 aylık döneminde yaşanan bulantı ve kusma gün geçtikçe azalır. 
 • Kaslar ve vücut bağları bebeğin büyümesine uyum sağlamaya çalışır. Bu uyum sırasında anne adayı kramplar ve ağrılar yaşayabilir.
 • Gebelik serüvenin ilk 3 ayında hissedilen yorgunluk ve halsizlik hissi yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlar çoğu anne adayı bu dönemde kendisini daha enerjik hisseder.
 • Mide bulantısı ve kusmalar azaldığı için anne adayında iştah artışı görülebilir.
 • 14 hafta hamilelikte anne adayının karnı dışarıdan belli olmayabilir ama büyümeye devam eder. Aynı şekilde göğüslerde büyüme saç ve cilt daha parlak bir hal alır. Bazı anne adaylarının cildinde yağlanma ve sivilce de görülebilir.  
 • Vajinal akıntılar görülebilir. Akıntıda; koku, kaşıntı, yanma gibi belirtiler yaşandığında doktora bilgi vermek gerekir.

14 hafta gebelik bebekte değişiklikler nelerdir?

14 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • 14 hafta hamilelikte bebeğin kalp ritmi daha düzenlidir. Bebeğin kalbi ortalama 120-160 atım aralığındadır.
 • Bebeğin beyin gelişimi devam eder. Kaslar ve beyin arasındaki iletişimi sağlayan sinirler artık işlevsel hale gelip iletim yapmaya başlamıştır.
 • Kemikleşen iskelet sistemi çok daha belirgindir. Anne adayı bu süreçte beslenmesinde özellikle kalsiyumun zengin olmasına özen göstermelidir.
 • Bebeğin kemik iliği kan hücresi üretmeye başlamaktadır. Bu değişim aynı zamanda bağışıklık sistemi için de çok önemlidir.
 • 14 hafta hamilelikten itibaren bebek içinde bulunduğu suyu kendi idrarı ile oluşturmaya başlayacaktır. Bu durum böbreklerin de güzel çalıştığının bir göstergesidir. Bebek anne karnında oluşturduğu bu suyu yutarak hem akciğerlerinin gelişimine hem de bağırsak gelişimine katkı sağlamaktadır.
 • Bu haftalarda bebeğin saçları yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bebeğin vücudunu kaplayan Lanugo adı verilen tüyler de gelişmeye devam eder.

14.hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

Protein ağırlıklı beslenmeye özen gösterilmelidir. Hamileliğin ilk dönemindeki mide bulantıları ve kusmalar bu dönemde sonlanmaya başladığı için anne adaylarının iştahı ile birlikte kilo alımı da artar. Zengin protein içeren hayvansal gıdaların yanında baklagiller ve kabuklu yemişler de beslenme düzenine eklenmelidir. 14 hafta hamilelikte; havuç, patates, lahana, elma, ananas, kivi gibi besinler dengeli bir şekilde tüketilmelidir. Tam buğday, yulaf, çavdar gibi besinlerin de karbonhidrat bakamından zengen olduğu unutulmamalıdır.

14 hafta gebelik hakkında sık sorulan sorular

14 hafta gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?

14 hafta hamilelikte ultrasonda bebeğin hareketleri daha belirgindir. Bebeğin ellerini ve kollarını hareket ettirdiği, parmağını emdiğini, küçük zıplama hareketleri yaptığı görülebilir

14 hafta gebelik karın büyümesi belli olur mu?

Hamilelikte her anne adayının değişimi ve kilo alımı kendi vücut yapısına göre farklılıklar gösterebilir. 14 hafta hamilelikte birçok anne adayının karnı dışarıdan bakıldığı zaman belirgin hale gelmemiştir. Ancak anne adayının bu süreçte iştahı artmakta ve karnı hızla belirgin hale gelmektedir.

14 hafta gebelikte kanama normal midir?

Hamilelik sürecinde kanama her aşamada riskli bir durumdur. 14 hafta hamilelikte de kanama beklenen bir durum değildir. Bu süreçte kanama meydana gelirse zaman kaybetmeden doktora haber verilmeli ve ultrason kontrolü dahil gerekli tetkikler yapılmalıdır.

14.hafta gebelikte akıntı ve lekelenme yaşanır mı?

Hamilelikte artan östrojen hormonu ve vajinal bölgedeki kan dolaşımı akıntılara neden olabilir. Ancak vajinal akıntının kokulu olması, beraberinde kaşıntı yaşanması ve özellikle kahverengi renk değişikliği enfeksiyon riskini akla getirebilir. 14 hafta hamilelikte akıntıya bu belirtiler de eşlik ediyorsa doktora bilgi vermek gerekir.

14 hafta gebelik baş ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik sürecinde anne adayı vücudunun farklı yerlerinde farklı tarzda ağrılar yaşayabilir. Baş ağrısı hamileliğin her döneminde yaşanabileceği gibi 14 hafta hamilelik sürecinde de yaşanabilir. Doğum süreci yaklaştıkça dolaşan kan hacmi artacağı için anne adayının baş ağrısı yaşaması beklenen bir durumdur. Baş ağrısının altında yatan nedenin belirlenmesi önemlidir. Yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi gibi ciddi sorunların da baş ağrısına neden olduğu unutulmamalıdır.

14.hafta gebelikte cinsellik nasıl olmalıdır?

14 haftalık hamilelikte cinsel ilişki konusunu bazen ebeveynler gündeme getirmektedir. Bu dönemde anne adayında hamilelik sürecini takip eden doktorun yasaklayacağını bir sorun yoksa cinsel ilişki yaşanmasında bir engel yoktur. Plasenta ile ilgili sorunlar, erken doğum riski gibi engeller varsa doktor cinsel ilişkiyi yasaklayabilir.

14 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı olur mu?

Hamileliğin ikinci 3 aylık döneminin başlangıcı olan 14 hafta hamilelikte genel olarak kalp çarpıntısı beklenmemektedir. Hamilelikte kalp çarpıntısı daha çok gebeliğin son dönemlerinde görülen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. 14 hafta hamilelikte yaşanan kalp çarpıntılarını nedeninin belirlenebilmesi için kardiyoloğa başvurulabilir.

14 haftalık gebelikte bebek hareketleri nasıldır?

Bebeğin ilk tekme veya yuvarlanması genellikle hamileliğin 16-22 haftalarında hissedilmektedir. Ancak 14. Hafta hamilelikte bebek hareketleri artık anne adayı tarafından hissedilebilir. Bebek bu süreçte ellerini ve kollarını hareket ettirebilir, parmağını emer ve küçük zıplama hareketleri yapabilir.

14 haftalık gebelikte sık idrara çıkma yaşanır mı?

Rahim yukarı doğru çıktığı için mesane üzerindeki baskısı bu dönemde azalmaya başlar. 14 hafta hamilelikte sık idrara çıkma şikayetleri ilk aylara göre daha az görülebilir. Ancak gebeliğin son aylarına doğru bebek iyice büyüyeceği için mesane üzerinde tekrar baskı oluşturacaktır. Bu durumda hamileliğin son aylarında sık idrara çıkma şikayetlerini tekrar gündeme getirebilir. 14 hafta hamilelikte kabızlık şikayeti yaşanabilir. Kabızlığı gidermek için hamilelik için uygun egzersizler yaparak lifli gıdaların tüketilmesi önerilir.

14 haftalık gebelikte diş ağrısı tedavisi yapılabilir mi?

Hamilelik sürecini takip eden doktorun onayıyla gebeliğin her döneminde diş tedavisi yapılabilir.

14 haftalık gebelik egzersizleri nasıl olmalıdır?

Hamilelik süreci boyunca egzersiz yapılmalıdır. Egzersiz anne adayını doğuma hazırlarken, kilo kontrolüne ve kabızlığın giderilmesine de yardımcı olur. Haftada 5 gün, günde 30 dakika yürüyüş en ideal egzersizdir. Sırt üstü egzersiz veya karın içi basıncı artıracak egzersizleri yapmak için doktora danışmak daha sağlıklı bir seçenektir.

14 haftalık gebelikte folik asit kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte folik asit bebeğin beyin ve omurilik gelişimi bakımından önemlidir. Hamile kalınmadan 6-8 hafta önce başlanması gereken folik asit kullanımı gebeliğin 12. Haftasına kadar sürdürülmelidir. Tahıl ve yeşil yapraklı sebzelerde de bol miktarda bulunan folik asit doktorun öngördüğü düzeyde kullanılmalıdır.

14 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

14 hafta hamilelik gebelik sürecinin ikinci 3 aylık döneminin başlangıcıdır. Hamilelikte çeşitli nedenlerle halsizlik hissedilebilir ancak ilk 3 aylık dönemle kıyaslandığında 14 hafta gebelikte halsizlik daha az yaşanır. Bununla birlikte fazla yağlı ve şekerli besinlerin tüketilmesi de halsizlik nedeni olabilmektedir.

14 hafta gebelikte ishal normal midir?

14 hafta hamilelikte ishal normal bir bulgu değildir. Geçmeyen ishal durumlarında tetkikler yapılarak altında yatan neden belirlenmelidir.

14 haftalık gebelikte iştahsızlık olur mu?

Mide bulantısı ve kusma şikayetleri hamileliğin ilk 3 ayında daha fazla yaşanmaktadır. Bu şikayetler nedeniyle gebeliğin ilk 3 aylık periyodunda anne adayında iştahsızlık görülme ihtimali daha yüksektir. Mide bulantısı ve kusma şikayetlerinin yavaş yavaş son bulduğu 14 hafta hamilelik döneminde iştahsızlık çok görülen bir şikayet değildir.

14 hafta gebelik karın ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik sürecinde bebeğin büyümesine bağlı olarak karın ağrıları gündeme gelebilir. Rahim, kasıktan karnın yanına kadar uzanan kalın bağ bantları tarafından desteklenir. Hamilelikte rahim büyüdükçe, destekleyici bağlar artan ağırlığa uyum sağlamak için gerilir ve incelir. Bu ağırlık bağları çeker ve alt karında keskin veya donuk bir ağrıya neden olabilir. Buna bağlı olarak 14 hafta hamilelikte aniden pozisyon değişikliği, otururken veya yatarken karın ağrıları yaşanabilir.

14.hafta gebelik mide bulantısı ve yanması normal midir?

Hamileliğin ilk 3 aylık periyodunda mide bulantısı ve kusmak sık rastlanan şikayetler arasındadır. Ancak ikinci periyodun başlangıcı olan 14 hafta hamilelikte bu şikayetler yavaş yavaş azalmaya başlar. Tüketilen gıdalara bağlı olarak da mide bulantısı ve yanması şikayetleri yaşanabilir.

14 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

14 hafta hamilelikte ek bir hastalık yoksa oruç tutmak konusunda bir sıkıntı yoktur. Ancak genel olarak hamilelikte uzun süreli açlık tavsiye edilmemektedir.

14 haftalık gebelikte plasentanın aşağıda olması tehlikeli midir?

Hamilelik sürecinin başlarında plasenta aşağıda yerleşebilir. Gebeliğin ilerleyen haftalarında rahim büyüyerek plasenta yavaş yavaş yukarı çıkmaktadır. Plasentanın aşağıda olduğu durumlarda takip edilmesi önemlidir.

14 haftalık gebelikte kasık ve rahim ağrısı yaşanır mı?

14 hafta hamilelikte büyüyen rahim kasıklara baskı yapabilir. Bazen bu baskı özellikle gece bacak kramplarına da yol açabilir. 14 hafta hamilelikte kasık ağrıları genel olarak normal kabul edilmektedir. Kanama görülmediği sürece endişe edilmesine gerek yoktur.

14 haftalık gebelikte tekme atar mı?

Bebeğin ilk tekme veya yuvarlanması genellikle hamileliğin 16-22 haftalarında hissedilmektedir. Ancak 14 hafta hamilelikte bebek hareketleri yavaş yavaş hissedilmeye başlanır.

14 haftalık gebelikte uyku pozisyonu nasıl olmalıdır?

14 hafta hamilelikte anne adayı rahat ettiği pozisyonda yatabilir. Sol tarafın üzerine yatmak için ilerleyen haftalar beklenebilir.

Güncelleme Tarihi : 4 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 24 Ağustos 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al