Yükleniyor

17. hafta gebelik- Hamileliğin 17. haftası için bilinmesi gerekenler

17. hafta gebelik- Hamileliğin 17. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik dönemi anne babalar için heyecanlı bir bekleyiş dönemi olduğu gibi, aynı zamanda çeşitli endişelerin de yaşandığı bir süreçtir. Hamileliğin ortalarına doğru yaklaşılan 17. Haftada, bebeğin sağlığı başta olmak üzere ebeveynlerin aklında birçok soru bulunmaktadır.

İçindekiler

17. haftada;

 • ” Gebeliğimin kaçıncı ayındayım?”
 • ” Bebeğimin boy ve kilosu ne kadardır?”
 • “ Anne ve bebekte yaşanan değişiklikler nelerdir?”
 • “ Kanama riskli midir?”
 • “ Beslenme nasıl olmalıdır?”
 • “ Bebeğin cinsiyeti belli olur mu?”
 • “ Cinsellik yaşanabilir mi?”,
 • “ Bebeğin hareketleri nasıldır?”
 • “ Oruç tutulur mu?”
 • “ Erken doğum belirtileri nelerdir?” gibi sorular merak edilen konuların başında gelmektedir.

Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, 17 haftalık gebelik ile ilgili merak edilen konular hakkında bilgi verdi. 

17 hafta gebelik kaç aylık eder?

Hamilelik haftaları ilerledikçe anne babaları doğum heyecanı da sarmaktadır. Merak edilen konuların başında 17 haftalık gebelikte anne adayının gebeliğinin kaçıncı ayında olduğu gelir. 17 haftalık hamileliğin kaç aylık ettiğini şu şekilde hesaplayabilirsiniz:

17 hafta – 2 hafta = 15 hafta. Yani 17 haftalık hamilelik yaklaşık 3 ay 3 haftalıktır. 

17 hafta gebelikte doğuma ne kadar var?

Doğuma ne kadar kaldığı ebeveynler tarafından sıkça gündeme getirilir. Hamilelik süreci yaklaşık 38 – 42 hafta arasında sürmektedir. 17 hafta hamilelikte doğuma yaklaşık 23 hafta vardır. Yani 5 – 5,5 ay sonra doğum gerçekleşecektir. 

17 hafta gebelik ultrason görüntüleri nasıldır?

Anne babaların hatta yakın çevrelerinin merak ettiği bir diğer konu da bebeğin ultrasonda nasıl görüldüğüdür. “17 haftalık gebelik detaylı ultrasonda nasıl görülür?”, “17 hafta gebelik görüntüsü nasıldır?”, “17 haftalık gebelikte bebeğin pozisyonu nasıldır?”, “17 haftalık gebelik ultrason görüntüsü nasıldır?” gibi sorular merak konusudur. Bu haftada bebeğin vücudu, başı, kolları ve bacakları artık orantılı hale gelmiştir. Bu dönemde bebeğin görüntüsü ayva büyüklüğü veya avuç içi kadardır. 17 haftalık hamilelikte bebeğin parmakları oluşmuş ve ultrasonda parmağını emdiğini görmek mümkündür. Aynı zamanda ultrasonda bebeğin genital bölgesi belli olabilir. Bu dönemde ultrason görüntülerinde bebeğin hareketleri izlenebilir.

1 7 hafta gebelik bebeğin boy ve kilosu ne kadardır?

“17. hafta gebelik bebek boyu ne kadardır? , “17 hafta gebelik bebek kaç gramdır?”, “17 haftalık gebelik ölçümleri nasıldır?” gibi sorular zaman zaman ebeveynler tarafından gündeme getirilmektedir. 17 haftalık hamilelikte anne karnındaki bebeğin ağırlığı yaklaşık 100-150 gram arasındadır. Bu dönemde bebeğin boyu ise yaklaşık olarak 12- 13 cm’dir. Ancak her bebeğin kilosu ve boyu anne adayının beslenmesi, ebeveynlerin genetik yapısına göre farklılıklar gösterebilmektedir.

17 hafta gebelikte hangi tetkikler yapılır?

“17 haftalık gebelikte ense kalınlığı ne kadar olmalıdır?”, “17 haftalık gebelik testleri nelerdir?” , “17. hafta gebelik testleri yapılır mı?” gibi sorular merak edilmektedir. 17 hafta hamilelikte normal rutin doktor kontrolünün haricinde üçlü test (triple test) veya dörtlü test yapılabilir. Üçlü ve dörtlü test hamileliğin 16-20 haftaları arasında yapılmalıdır. Bebeğin ense kalınlığı (NT) kontrolü ve ikili test hamileliğin 11-14 haftaları arasında yapılmalıdır. 17. hafta hamilelikte kromozom bozukluğuna sahip bebek doğurma riski olan anne adaylarına fetal DNA testi önerilebilir.

17 hafta gebelikte annedeki değişiklikler nelerdir?

Anne adayları bebeklerinin gelişimi kadar kendilerinde yaşanan değişiklikleri de merak etmektedir. “17 hafta gebelikte neler olur?”, “17 haftalık gebelik anne karnı nasıldır?”, “17 haftalık gebelik anne görüntüsü nasıldır?”, “17 haftalık gebelik ağrıları nelerdir?”, “17 hafta gebelikte annenin durumu nasıldır?”, “17 haftalık gebelik gelişimi nasıldır?”, “17 haftalık gebelik göbeği nasıl görülür?”, “17 haftalık gebelik neler olur?”, “17 haftalık gebelik sıkıntıları nelerdir?”, “17 haftalık gebelik süreci nasıl ilerler?” gibi sorular merak edilen konular arasındadır.

17 hafta hamilelikte annede yaşanan değişimler şu şekildedir;

 • 17 haftalık hamilelikte daha önceki aylarda hissedilen stres ve sıkıntılar azalmaya başlar.
 • Anne adayının karnı 17 hafta hamilelikte artık iyice belirgin hale gelir.
 • Anne adayının hamileliğin bu dönemine kadar yaklaşık olarak 2-6 kg alması beklenir.
 • Hamileliğin 17. haftasından itibaren vajinal akıntılar artabilir. Anne adayının bu akıntıları takip etmesi önemlidir. Kokulu ve özellikle kahverengi akıntılar enfeksiyon habercisi olabilir.
 • 17 hafta hamilelikte yaşanan kramplar artabilir.
 • Hamileliğin 17. haftasında anne adayının rahmi yukarı, leğen kemiği ise dışa doğru konumlanır.
 • Cilt parlaklığı artarken saçlar gürleşerek rengi koyulaşabilir.
 • Sindirim problemleri ile birlikte şişkinlik hissi 17 hafta hamileliklerde görülebilmektedir.

17 hafta gebelikte bebekte yaşanan değişimler nelerdir?

Anne adayında değişimler yaşanırken bebekte de gelişim devam etmektedir. “17. hafta gebelik bebek gelişimi nasıldır?”, “17.hafta gebelik belirtileri nelerdir?”, “17 hafta gebelik bebeğin gelişimi nasıl ilerler?”, “17 haftalık gebelik ve bebek gelişimi neler yaşanır?” soruları ebeveynler tarafından merak edilmektedir.

17 hafta hamilelikte bebekte yaşanan değişimler şu şekildedir;

 • 17 haftalık hamilelikte bebeğin organları hızla gelişmeye devam ederken normal insan görüntüsü büyük oranda tamamlanmış olur.
 • Bu dönemde bebek eklem yerlerini oynatabilir.
 • Bebeğin metabolizma için gerekli olan yağlar 17 haftalık hamilelikte oluşmaya başlar. 
 • 17 haftalık hamilelikte bebeğin ter bezleri oluşmaya başlar.
 • Bebeğin kalp atımları beyin tarafından yönlendirilmeye başlar ve artık düzenli atıma geçer.
 • 17 haftalık hamilelik haftasında anne karnındaki bebek kalsiyum depolamaya başlar. Bu dönemde annenin kalsiyum içeren doğal besinler tüketmesi hem kendi hem de bebek için önemlidir.
 • 17 haftalık gebelikte bebeğin gözleri olması gereken yere gelmeye başlar ancak göz kapaklarını açmak için hala zaman vardır.
 • Anne karnındaki amniyon sıvısını yutup idrarını yapan bebeğin sindirim sistemi sürekli çalışır durumdadır.

17 hafta gebelikte vajinal ağrı yaşanır mı?

Hamileliğin sürecinde vajinal ağrıların yaşanması normaldir. Genellikle 12-16 hafta arasında daha çok hissedilen vajinal ağrılar 17 hafta hamilelik döneminde devam edebilir. “17.hafta gebelik kasık ağrıları yaşanır mı?”, “17 haftalık gebelikte şiddetli kasık ağrısı neden olur?”, “17 haftalık gebelikte rahim ağrısı normal midir?”, “17 hafta gebelikte vajina ağrısı neden olur?”, “17 haftalık gebelikte rahim kasılması riskli midir?”, “17 haftalık gebelikte rahimde sancı neden olur?”, “17 haftalık gebelikte rahimde baskı hissi yaşanır mı?”, gibi sorular doktorlara yöneltilmektedir. İlk gebeliğini yaşayan anne adaylarında kasıkta ağrılar daha fazla ve daha uzun hissedilebilmektedir. Aslında hamilelik sürecinde vajinada hissedilen bu tür ağrılar genelde doğal kabul edilmektedir. Hormonal değişimler, rahim kaslarının gerilmesi ve kısalması, büyüyen bebeğin rahme baskı yapması, kilo alımı gibi nedenlerden vajinal ağrılar yaşanabilir. Ancak; kanama, baş dönmesi, kusma gibi farklı şikayetler de yaşanıyorsa durumu gebeliği takip eden doktora bildirmek gerekir.

17 hafta gebelikte akıntı, lekelenme ve kanama riskli midir?

“17.hafta gebelik kanama olur mu?”, “17 haftalık gebelikte ilişki sonrası kanama riskli midir?”, “17 haftalık gebelikte vajinal akıntı yaşanır mı?”, “17 haftalık gebelikte pembe akıntı ne anlama gelir?”, “17 haftalık gebelikte kahverengi leke olur mu?”, “17 hafta gebelikte lekelenme normal midir?”, “17 haftalık gebelikte lekelenme yaşanır mı?”, “17 haftalık gebelikte leke gelmesi ne anlama gelir?”, “17 haftalık gebelikte kahverengi lekelenme ne anlama gelir?” gibi sorular anne adaylarının endişelerini yansıtmaktadır. Hamilelik sürecinde anne adayında akıntıların yaşanması normaldir. Anne adaylarını dikkat etmesi gereken akıntının renginin değişmesidir. Özellikle yeşil ve kahverengi akıntılar, kokulu ve pütürlü bir şekilde gerçekleşiyorsa erken doğum habercisi olabilir. 17 hafta hamilelikte kanama ihmal edilmemesi gereken bir belirtidir. Hamileliğin takip eden doktorla görüşerek durumun bildirilmesi önemlidir.

17 hafta gebelik bebek hareketleri nasıldır?

Anne adaylarının hamilelik sürecinde en çok heyecanlandıran durumlardan birisi de bebeğin hareketleri ve tekmelerdir. “17 haftalık gebelik bebek hareketleri hissedilir mi?”, “17 haftalık gebelikte tekme atar mı?”, “17 haftalık gebelikte bebek çok hareketli olur mu?” gibi sorular gündeme gelmektedir. 17 hafta hamilelikte bebek hareketleri hissedilebilir. Hamileliğin bu haftasında anne karnındaki bebeğin kasları daha da güçlenmiş ve hareketlerin hissedilebileceği boyuta gelmiştir. 17 hafta hamilelikte bebeğin küçük tekmeleri ve hareketleri hissetmek sorun değildir. Ancak anne adayı bu hareketleri hissedemiyorsa acele etmeye de gerek yoktur. İlerleyen haftalarda bebeğin hareket ve tekmeleri daha net hissedilecektir.

17 hafta gebelikte beslenme nasıl olmalıdır?

Hamilelik sürecinde anne adayları beslenmesine dikkat etmelidir. Protein ağırlıklı ve doğal besinlerin tüketilmesi önemlidir. “17 haftalık gebelikte hangi meyveler tüketilmelidir?”, “17 haftalık gebelikte beslenme listesi nasıl olmalıdır?”, “17 haftalık gebelik ne yemeli?”, “17.hafta gebelikte neler yenmelidir?” gibi sorular en sık sorulan sorular arasındadır.

 • Hamilelik döneminde bol miktarda protein ihtiyacı hissedilirken, taze meyve, sebze ve bakliyat tüketilmesi anne ve bebeğin sağlığı açısından önemlidir.
 • Bu dönemde bebek kalsiyum depolamaya başladığı için kalsiyum içeren doğal besinler tercih edilmelidir.
 • D vitamin takviyesi hamilelik süresince önemlidir. Özellikle anne adayında D vitamini eksikliği varsa doktorun tavsiyesiyle D vitamini takviyesi alınabilir.
 • Folik asit, demir ve lifli gıdalar beslenme düzenine eklenmelidir.
 • Omega 3 içerdiği için haftada 1-2 kez balık tüketilebilir. Dip balıkları yerine yüzey balıklarının tercih edilmesi önemlidir.

Hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinler de bulunmaktadır.

 • Kafein ve alkol
 • İşlenmiş ve paketli gıdalar
 • Pastörize edilmemiş süt ürünleri
 • Doktorun bilgisini ileteceği deniz ürünleri, suşi, midye hamilelik döneminde uzak durulması gereken besinler arasındadır.

17 haftalık gebelikte cinsiyet belli olur mu?

Anne babaların hatta ailenin yakın çevresinin en merak ettiğin konulardan birisi de bebeğin cinsiyetidir. “17 haftalık gebelik cinsiyet tahmini yapılabilir mi?”, “17 haftalık gebelik ultrasonda cinsiyet görüntüsü belli olur mu?” gibi sorular gündeme gelmektedir. Bebeğin genital bölgesi gelişmeye başladığı için 17 hafta hamilelikte bebeğin cinsiyeti belirlenebilmektedir. Ancak her bebeğin gelişimi aynı şekilde olmadığı için bazı bebeklerde cinsiyet tahmini için birkaç hafta daha beklenebilir.

17 haftalık gebelikte cinsellik yaşanabilir mi?

Anne babalar bu dönemde bebeğe zarar gelebilir endişesiyle cinsel ilişkiden uzak durabilmektedir. “17 haftalık gebelikte ilişkiye girilir mi?” sorusunun yanıtı her ebeveyn için aynı olmayabilir. Ancak doktorun belirlediği bir sorun yoksa 17 hafta gebelikte cinsel ilişkiye girilmesinde sakınca yoktur.

17 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı normal midir?

Hamilelik sürecinde anne adayında kan miktarında artış yaşanmaktadır. Kan miktarındaki artışla doğru orantılı olarak anne adaylarında kalp atışı da hızlanmaktadır. Bu yüzden kalp çarpıntısı ve zaman zaman nefes darlığı normal karşılanabilir.  Ancak kalp çarpıntısı ve nefes darlığının sürekli yaşanması durumunda kardiyak kontrol yaptırmak yararlıdır. Anne adayının demir eksikliği olup olmadığı da bu süreçte kontrol edilmelidir.

17 haftalık gebelikte sık idrara çıkma normal midir?

17 haftalık hamilelikte bebeğin büyüyerek idrar kesesine yani mesaneye baskı yapması nedeniyle sık idrara gitmek normaldir. İdrar yaparken yanma hissi veya acıma varsa anne adayının idrar yolu enfeksiyonu bakımından tetkiklerinin yapılması gerekir.

17 haftalık gebelikte Down Sendromu belli olur mu?

Down sendorumunun belirlenmesi için hamileliğin farklı haftalarında farklı testler yapılabilmektedir. Yapılan testler kesin sonuç vermeyebilir ancak olasılığı ortaya koyar.

 • 11-14 hamilelik haftaları arasında ikili tarama testi
 • 15-20 hamilelik haftalarında üçlü test ve bebeğin ense kalınlığı ölçümleri yapılabilir.
 • 15-22 hamilelik haftaları arasında dörtlü test yapılabilir.

Bu testlerin yanı sıra şüpheli görülen durumlarda 15. Hamilelik haftasından sonra amniyosentez, 9-14 hamilelik haftaları arasında koryonik villus örneklemesi (CVS), 18 hamilelik haftasından sonra perkütan göbek kanı örneklemesi (PUBS) yapılarak down sendromu olasılığı belirlenebilir.

17 haftalık gebelikte hangi egzersizler yapılabilir?

Hamilelikte en uygun egzersizler yürüyüş ve yüzmedir. 17 hafta hamilelikte doktora da danışılarak yoga ve pilates yapılabilir. Yoga ve pilates yaparken göbek çevresini geren hareketlerden kaçınmak önemlidir.

17 haftalık gebelikte folik asit kullanımı nasıl olmalıdır?

Hamilelikte folik asit kullanımı bebeğin beyin ve omurilik gelişimi bakımından çok önemlidir. Ancak folik asitin hangi oranda kullanılacağını, gebeliğin takip eden doktorun belirlemesi gerekir.

17 haftalık gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Hamileliğin ilk ve son 3 aylık döneminde halsizlik daha fazla yaşanmaktadır. 17 hafta hamilelikte aşırı halsizlik beklenmemektedir. Hormon seviyeleri ve metabolizmada yaşanan değişimler halsizlik yaşanmasına neden olmaktadır.  Aşırı ve uzun süren halsizlik durumlarında kandaki demir sevisinin kontrol edilmesinde fayda vardır. Su tüketimin ihmal etmemek, dengeli ve düzenli beslenmek, demir içeren besinler tüketmek ve egzersiz yaşanan halsizlik için iyi gelebilmektedir.

17 haftalık gebelikte ishal normal midir?

17 haftalık hamilelikte ishal beklenen bir durum değildir. İshal tüketilen besinler kaynaklı olabilir. Alınan önlemlere rağmen geçmeyen ishal durumunda altta yatan nedenin belirlenmesi için gerekli tetkiklerin yapılması gerekir.

17 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

İdrar yolu enfeksiyonu hamileliğin her aşamasında görülebilir. İdrar yaparken yanma ve batma hissi idrar yolu enfeksiyonun işaretidir. Bol su tüketimi tavsiye edilir. Ancak uzayan idrar yolu enfeksiyonlarında doktora haber vermek gerekir.

17 haftalık gebelikte iştahsızlık olur mu?

İştahsızlık özellikle hamileliğin ilk 3 aylık döneminde sık karşılaşılan bir durumdur. 17 hafta hamilelikte iştahsızlık genellikle çok yaşanmamaktadır. Genellikle bu dönemde anne adayının iştahı eski haline dönmektedir.

17 haftalık gebelikte mide bulantısı, mide yanması veya mide ağrısı yaşanır mı?

Hamilelik döneminde anne adaylarının bir diğer şikayeti de mideyle ilgili rahatsızlıklardır. “17 haftalık gebelikte mide yanması yaşanır mı?”, “17 haftalık gebelikte mide ağrısı neden olur?” gibi sorular zaman zaman doktorlara yöneltilmektedir. Hamilelikte yaşanan hormonal değişimlerin yanı sıra büyüyen bebeğin mide üst kapağına baskı yapması reflü rahatsızlığını tetikleyebilir. Yaşanan reflü mide yanması ve mide ağrısına neden olabilir.

17 haftalık gebelikte memeden sıvı gelmesi normal midir?

17 haftalık gebelikte memeden süt gelmesine benzer durumlar yaşanabilir. Bu durumlarda anne adayının paniklemesine gerek yoktur. Memenin ucunu sıkmamak gerekir.

17 haftalık gebelik sonlandırılabilir mi?

Gebeliğin sonlandırılması ülkemizde 10. haftaya kadar yapılabilmektedir. Hamileliğin ilerleyen haftalarında gebeliğin sonlandırılması yasal değildir.

17 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Hamilelikte uzun süre açlık anne ve bebeğin sağlığının olumsuz etkileyebilir. Oruç çok uzun saatler sürdüğü için anne adaylarına tavsiye edilmemektedir.

17 haftalık gebelikte yatış pozisyonu nasıl olmalıdır?

17 haftalık gebelikte uyku pozisyonu anne adaylarının merak ettiği konular arasındadır. 17 haftalık hamilelikte anne adayı istediği pozisyonda uyuyabilir. Sırt üstü ya da yüz üstü yatmasında her hangi bir mahsur yoktur. Sola doğru yatış pozisyonu daha çok hamileliğin ilerleyen haftalarında tavsiye edilmektedir.

17 haftalık gebelikte su gelmesi normal midir?

Hamilelikte su gelmesi riskli bir durumdur. Su gelmesi durumunda zaman kaybetmeden doktora başvurulmalıdır. Ancak bazen anne adayları akıntı ile su gelmesini karıştırabilmektedir. Bu gibi durumlarda öncelikle özel bir test yapılarak durumun netleştirilmesi gerekir.

17 haftalık gebelikte el ve ayak şişmesi yaşanır mı?

Hamilelik süreci boyunda hormonal değişimlerden ve kan hacminin artmasına bağlı olarak anne adaylarında ödem, şişkinlik yaşanabilir. Elde yaşanan şişkinliklerin yanı sıra ayak ve yüz bölgesinde de şişkinlikler yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır. Gebelik zehirlenmesi, tuzlu beslenme, böbrek rahatsızlığı, hızlı kilo alımı gibi nedenler özellikle ayaklarda ödemin nedeni olabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Ağustos 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al