Yükleniyor

20. hafta gebelik- Hamileliğin 20. haftası için bilinmesi gerekenler

20. hafta gebelik- Hamileliğin 20. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamilelik dönemi anne baba adayları için heyecanlı olduğu kadar endişeli bir sürece de işaret etmektedir. Bu dönemin ortası sayılabilecek 20 hafta hamilelik hakkında ebeveyn adaylarının aklında pek çok soru işareti de bulunmaktadır. Memorial Ataşehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Bilgi Gökcan, 20 hafta gebelik döneminde merak edilen konular hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

20 Hafta Gebelik Kaç Aylık Eder?

Hamilelik süreci ilerledikçe ebeveynleri doğum heyecanı da sarmaktadır. 20 hafta hamilelik gebelik hesaplama cetveli yardımıyla şu şekilde hesaplanır:

20 hafta – 2 hafta= 18 hafta hamilelik etmektedir. Yani 4 ay 2 haftalık hamilelik dönemidir. Bu da 4,5 aylık gebeliktir.

20 Hafta Gebelik Doğum Ne Zaman?

Hamilelik süreci ortalama 40 haftadır. 38-42 hafta arasında değişebilmektedir. 20 haftalık hamilelikte doğum zamanı 20 hafta sonradır.

20 Hafta Gebelik Bebek Kilosu ve Boyu Ne Kadardır?

Anne babalar bebeklerini sağlığı ile birlikte boyu ve kilosunu da merak etmektedir.

20 haftalık hamilelikte bebeğin kilosu yaklaşık 350 gram yaklaşık boyu ise 21 cm. dir.  

20 Hafta Gebelikte Annede Yaşanan Değişiklikler Nelerdir?

Anne adayları hamilelik döneminde kendilerinde yaşanan değişimleri de yakından takip etmektedir. 20 hafta hamilelikte annede yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • 20 hafta hamilelikte anne adayının karnı artık belirginleşmeye başlar.
 • 20 hafta hamilelikte vücutta şişlikler ve su toplanmaları olabilir. Yaşanan şişliklerin önüne geçebilmek için tuz alımını kontrol altına almak önemlidir. Yemekleri tuzla tatlandırmak yerine baharat, nar ekşisi, limon gibi alternatifler denenebilir.
 • Anne adaylarında halsizlik yorgunluk şikayetlerinde azalma görülebilir. 20 hafta hamilelik döneminde bebek hareketleri artık yavaş yavaş hissedilmeye başlar. Bebek dönemde dışarıdan bile gözlemlenebilir hale gelir.
 • 20 haftalık hamilikte karın çatlakları az da olsa başlayabilir. Karın çatlaklarının önlemek için krem sürülmesi gerekebilir.
 • 20 hafta hamilelikte anne adayının bel oyuğu öne doğru, sırt ise geriye doğru giderek omurga şekli değişmeye başlar.
 • Anne adayında hafif paytak ördekvari yürüme başlayabilir.

20 Hafta Gebelikte Bebekte Yaşanan Değişiklikler Nelerdir?

20 hafta hamilelik döneminde bebekte yaşanan değişimler genel olarak şu şekildedir;

 • Bebeğin; tat, koku, işitme, hissetme, görme duyu merkezleri gelişmeye devam eder. 
 • 20 hafta hamilelikte bebeğin saçları artık görülebilir hale gelir. Ancak bu dönemde bebeğin kaşları henüz ortaya çıkmamıştır. Bebeğin kaşlarını görebilmek için bir süre daha beklemek gerekir.
 • Bebeğin hareketleri anne karnının dışından bile gözlenebilir hale gelir
 • Bebeğin vücudu ince tüyler ile kaplanır hale gelir
 • Bebeğin bütün organları yavaş yavaş büyümeye gelişmeye başlar. 20 haftalık hamilelik döneminde bebeğin temel organlarının gelişimi biter ayrıntılarda gelişmeler devam eder.

20 Hafta Gebelikte Hangi Testler Yapılır?

20 hafta hamilelik sürecinde yapılacak muayene ve testler hem anne sağlığı hem de bebek için son derece önemlidir. 20 hafta hamilelik sürecinde detaylı ultrason görüntülemesinin yapılması çok önemlidir. Detaylı ultrason görüntülemesi sonuçlarında bebeğin bütün organları perinatoloji uzmanı tarafından tek tek incelenir. Bebeğin kalbi, kalp odacıkları, midesi, anneyle bebeğin arasındaki kan akışı gibi bilgiler detaylı ultrason tetkikiyle elde edilebilir. Bu hayati bilgiler genetik testlerle belirlenememekte sadece detaylı ultrasonla bu bilgilere ulaşılabilmektedir.  

20 Hafta Gebelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

20.hafta gebelikte yapılması gerekenler genel olarak şu şekildedir;

 • Ağır kaldırmamak
 • Uzanarak iş yapmamak. Kapı, pencere silmek elektrikli süpürge kullanmak, kanepe itmek gibi ev işlerinden uzak durulması gerekir 
 • 20 hafta hamilelik döneminde beslenmeye dikkat edilmelidir. Hamileliğin bu döneminde iştah açılabilir.. Karbonhidratlı besinlerden mümkün olduğu kadar uzak durulmalıdır
 • 20 hafta hamilelik anne adayının karnının ortaya çıktığı bir dönemdir. Rahat kıyafetler giymek gerekir.
 • Yürüyüş ve sporu aksatmamak önemlidir.
 • Uzun yolculuklara çıkmaktan kaçınılmalıdır. 3 saati geçen yolculuklardan uzak durulmalıdır.

20 Hafta Gebelik Riskleri Nelerdir?

20 haftalık hamilelik riskleri şu şekilde sıralanabilir;

 • Erken doğum
 • Su gelmesi
 • Ağrılar
 • Kanama  

20 Hafta Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

20 haftalık gebelikte bebeğin baş çevresi ne kadar olmalıdır?

20 hafta hamilelikte bebeğin baş çevresi yaklaşık.  17. 5 cm.dir. 

20 haftada gebelik ense kalınlığı kaç olmalıdır?

20 haftalık hamilelikte bebeğin ense kalınlığı değerlendirme dışıdır.

20 haftalık gebelikte FL kaç olmalıdır?

FL ölçümü anne karnındaki bebeğin boyunu tahmin ederken kullanılan bir değerdir. Femur yani uyluk kemiğinin ölçülmesi ile gerçekleştirilir. Femur kemiği uzunluğu ultrason eşliğinde yapılabilir. 20 hafta hamilelikte FL değeri ortalama 32 mm. olmalıdır.

20. hafta gebelik aşısı var mıdır?

20 haftalık hamilelikte anne adaylarının tetanoz aşısı olması gerekir. Anne adayı son 5 sene içerisinde hiç tetanoz aşısı yapılmamışsa tek doz aşısı 20 haftada yapılır. Tamamlayıcı ikinci doz tetanoz aşısı ise 24 haftada tekrarlanır. Korona hastalığının bütün dünyayı etkilediği bu dönemde hamileliğin 12. Haftasını tamamlamış bütün anne adaylarının Kovid-19 aşısını yaptırması önemlidir.

20. hafta gebelik beslenme nasıl olmalıdır?

20 hafta hamilelikte genel olarak şu şekilde beslenilmelidir;

 • Karbonhidrattan mümkün olduğu kadar uzak protein ağırlıklı beslenme tavsiye edilir.
 • Vücutta şişmelerin yaşandığı bir dönem olduğu için 20 hafta hamilelikte tuz tüketimi kontrol altına alınmalıdır.
 • 20 hafta hamilelikte tatlıya olan istek ve ihtiyaç artar. Özellikle de yaz aylarında karpuz, kavun, dondurma gibi tatlı ve soğuk besinlerin tüketilmesi fazla olabilir. Yaz hamilelerinin bu besinlerden uzak durması kontrollü tüketmesi önemlidir. 24 saat içerisinde karpuz, kavun gibi çok tatlı ve soğuk meyvelerin tüketiminin bir kaseyi geçmemesi gerekir. Haftada 1 veya 2 adet tek top dondurma tüketilmesi tavsiye edilir.    

20 hafta gebelik cinsiyet belli olur mu?

Anne babalar hatta yakın akrabalar bebeğin sağlıklı olması kadar cinsiyetini de önemsemektedir. Ultrason değerlendirmesi ile bebeğin cinsiyeti bu dönemde belirlenebilir.

20.hafta gebelik cinsellik yaşanabilir mi?

20 hafta hamilelikte doktorun öngördüğü bir sorun yoksa cinsellik bakımından bir kısıtlama bulunmamaktadır.

 • Bebeğin eşinin önden gelmesi
 • Erken doğum riski
 • Rahim ağzının kısalığı
 • Erken doğum ağrıları
 • Kanama
 • Su gelmesi gibi sorunlar yaşanıyorsa doktor cinsellik konusunda kısıtlamalar getirebilir

20 haftalık gebelikte çatı ağrısı yaşanır mı?

20 hafta hamilelikte çatı ağrısı yaşanması beklenmez. Ancak anne adayının bir bel problemi varsa kasıklara vuran ağrılar olabilir. Anne adaylarında çatı ağrısı genellikle son 3 ayda görülmektedir.

20 haftalık gebelikte bebeğin çok hareketli olması ya da olmaması normal midir?

20 haftalık hamilelikte bebeğin hareketli olması normaldir. Bebeğin az ya da çok hareketli olması gebeliğin ve bebeğin durumuna göre değişkenlik gösterir. Bütün bebeklerin hareketleri aynı olmayabilir. Anne adayının bebeğinin hareketlerini takip etmesi ve genel durumundan farklı olarak hareketli ya da hareketsiz olması durumlarında doktoruna bilgi vermesi önemlidir.

20 haftalık gebelikte kalp çarpıntısı yaşanır mı?

20 hafta hamilelikte kalp çarpıntısının yaşanması sürekliyse ve daha önceden yaşanmış bir kardiyak problem yoksa nedenini belirlenmesi için anne adayının kan sayımına bakılır. Demir eksiliği olup olmadığı incelenir. Demir eksikliği ile ilgili bir sorun yoksa ve dakikada kalp atımı 110 ‘un üzerindeyse muhakkak bir kardiyoloji uzmanın anne adayını kontrol etmesi gerekir.  

20 haftalık gebelikte sık idrara çıkma normal midir?

Hamileliğin genelinde sık idrara çıkma sorunu yaşanabilir. 20 haftalık hamilelikte bebek büyüyüp idrar kesesine baskı yaptığı için sık idrara çıkmak normaldir. Ancak idrarda; acıma yanma hissi varsa idrar testi yaptırmak gerekmektedir. Bu belirtiler idrar yolu enfeksiyonuna işaret edebilmektedir.

20.hafta gebelik egzersizleri nelerdir?

Anne adayları hamilelik sürecinde spor yapıp yapamayacaklarını da merak ederler. “20 haftalık gebelik hareketleri nelerdir?”, “20 haftalık gebelik spor yapılabilir mi?” gibi sorulan zaman zaman gündeme gelmektedir. Hamilelikte en ideal egzersizler yürüyüş ve yüzmedir. 20 haftalık hamilelikte Pilates ve yoga yapılabilir. Ancak göbek çevresini germeyecek hareketlerden uzak durmak gerekir.

20 haftalık gebelik erken doğum riski var mıdır?

20 haftalık hamilelikte erken doğum riski ancak doktorun verdiği kararla oluşur. Hamilelik sürecinde; ağrı, sancı, su gelmesi, rahim ağzı kısalığı gibi sorunlar erken doğum sebebidir.

20 haftalık gebelikte el ayak şişmesi yaşanır mı?

20 haftalık hamilelikte el ayak şişmeleri yaşanabilir. Ancak 20 haftalık hamilelikte el ayak şişmesi yaşanıyorsa;

 • Gebelik zehirlenmesi
 • Böbrekle ilgili bir sorunlar
 • Beslenme özellikle de tuzlu beslenme konuları dikkate alınmalıdır.

20 haftalık gebelikte suyun fazla olması ne anlama gelir?

20 haftalık hamilelikte suyun fazla olmasının 2 nedeni olabilir.

 • Anne adayı diyabetik olabilir. Gebelik şekeri olabilir
 • Bebeğin mide bağırsak sisteminde bir sorun olabilir.

Gerekli tetkiklerin yapılarak önlemlerin alınması gerekir.

20 haftalık gebelikte ishal normal midir?

20 haftalık hamilelikte ishal normal değildir. İshalin geçmesi için beslenmeyle ilgili önlemler alınabilir. Probiyotik kullanılması, haşlanmış patates, kefir veya pirinç lapası gibi besinlerin tüketilmesine rağmen ishal geçmiyorsa gaita kültürü yapılarak ishalin nedeni araştırılır. Geçmeyen ishal sorunlarında gastroenteroloji uzmanına görünmek faydalıdır. 

20 haftalık gebelikte idrar yolu enfeksiyonu yaşanır mı?

İdrar yolu enfeksiyonu gebeliğin her aşamasında yaşanabileceği gibi 20 hafta hamilelik döneminde de artabilir.  

20 haftalık gebelikte idrar kaçırma yaşanır mı?

20 hafta hamilelikte idrar kaçırma yaşanabilir. İdrar kesesinde sarkıklık, peş peşe doğumlar veya önceki doğumların vajinal yolla olması idrar kaçırma sorununu tetikleyebilir. 20 hafta hamilelikte mesane denilen idrar kesesi aşağı doğru yönelebilir. Böbreklerin ve idrar borularının açısı değişebilir. İdrar kaçırma sorunu genellikle hamileliğin son haftalarında daha sık yaşansa da 20 haftalık hamilelik döneminde de idrar kaçırması olabilir.

20 haftalık gebelikte akıntı ve lekelenme normal midir?

Hamilelik sürecinde anne adaylarını endişelendiren konuların başında akıntı ve lekelenme gelmektedir. 20 hafta hamilelikte akıntı normaldir. Gebelikte akıntı artabilir ancak akıntının rengi değişirse, yeşil, kokulu ve pütürlü bir hal alırsa kültür alarak kontrol etmek gerekir.  Hamilelikte lekelenme normal değildir. Özellikle kahverengi lekelenme erken doğum habercisidir. Muhakkak doktora haber vermek gerekir.

20 haftalık gebelikte rahim ağrısı normal mi?

Hamilelikte anne adaylarını zorlayan bir konuda yaşanan gebelik ağrılarıdır. 20 haftalık hamilelikte kasık ağrıları yaşanabilir. Anne adaylarını ağrıyı takip etmesi önemlidir. Yaşanan ağrı; ritmik olarak yaşanırsa, belden kasığa doğru yayılırsa ve birkaç saat devam ederse durumu doktora bildirmek gerekir.

20.hafta gebelik mide bulantısı ve mide yanması yaşanır mı?

Anne adayları kasık ağrısının yanında mide bağırsak sorunları da yaşayabilmektedir. Hamilikte mide bulantısı ve mide yanması yaşanabilir. Gebelik ilerledikçe mide üst kapağı genişler ve mide içeriği yemek borusuna doğru taşabilir. Yaşanan reflü nedeniyle mide aşıdı bulantı ve yanmaya neden olabilir.

20 haftalık gebelikte memeden süt gelmesi normal midir?

Hamilelikte bazen memeden erken süt gelmesi yaşanabilir. Böyle bir durumda memeyi sıkmayarak kendi haline bırakmak gerekir. Meme ucu sıkılırsa erken doğum ağrıları başlanabilir.

20 haftalık gebelik sonlandırılır mı?

Kanunen ve vicdanen 20 haftalık gebeliğin sonlandırılması mümkün değildir.

20 haftalık gebelikte oruç tutulur mu?

Hamilelik sürecinde uzun süre açlık hem anne hem bebek sağlığı için sıkıntılı olabilmektedir. 20 haftalık hamilelikte anne adaylarının oruç tutması tavsiye edilmemektedir.  

20 haftalık gebelikte ödem yaşanır mı?

Hamilelikte ödem yaşanabilir ancak 20 haftalık hamilelikte ödem için erkendir. Bu süreçte ödem yaşanıyorsa anne adayının beslenmesi dikkat etmesi gerekir. Ayrıca idrar tahlili ve karaciğer testi yaparak yaşanan ödemin gebelik zehirlenmesinin ön belirteci olup olmadığı araştırılmalıdır

20 haftalık gebelikte plasentanın aşağıda olması ne anlama gelir?

20 haftalık hamilelikte plasentanın aşağıda olması sorun değildir. Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde 32. Hamilelik haftasına doğru plasenta yavaş yavaş yukarı doğru çıkacaktır.

20 hafta gebelikte uyku pozisyonu nasıl olmalıdır?

Anne adayları hamilelik sürecinde nasıl yatacakları konusunda endişeye kapılabilirler. 20 hafta hamilelikte uyku pozisyonunun önemi yoktur. Hamile istediği pozisyonda yatabilir. Sırt üstü ya da yüz üstü yatması bir soruna neden olmamaktadır. Belin desteklendiği, bacakların arasına minder alarak yatmak en rahat pozisyon olarak değerlendirilir. Ancak hamile rahat ettiği gibi uyuyabilir. Olabildiğinde sola yatılması gereken hafta son haftalardır.

20.hafta gebelikte su gelmesi riskli midir?

20 hafta hamilelikte su gelmesi çok riskli bir durumdur. Böyle bir sorun yaşandığında zaman kaybetmeden doktora gidilmesi gerekir. Ancak bazen akıntı ile su gelmesiyle karışabilir. Amnesure denilen özel bir tetkikle vajinadan örnek alınarak yaşanan sorunun su gelmesi mi yoksa akıntı mı olduğu belirlenir.

20 haftalık gebelikte şişkinlik yaşanır mı?

20 hafta hamilelikte şişkinlik yaşanabilir. Özellikle asitli ve karbonhidrat içerikli besinlerin geç saatte alınıp yatılması şişkinlik şikayetine neden olabilir. Oluşan gaz kalbe baskı yapabilir.

20 haftalık gebelikte şeker yüklemesi yapılır mı?

Gebelikte şeker yüklenmesi normal şartlar altında 24 – 28 haftalar arasında yapılmaktadır. Ancak hamileliği takip eden doktorun gerekli gördüğü koşullarda 20 hafta hamilelikte de şeker yüklemesi yapılabilir.

20 hafta hamilelikte şeker yüklemesi genellikle şu durumlarda yapılmaktadır.

 • Bir önceki gebelikte şekeri olan
 • Ailesinde diyabet yani şeker hastası olan
 • Kendisi diyabet yani şeker hastası olan anne adayları
 • Kilolu veya obez gebelerde şeker yüklemesi daha erken yapılabilir

20. hafta gebelik tetanoz aşısı yapılır mı?

Tetanoz aşısı 5 yıl içinde yapılmamışsa ilk dozu hamileliğin 20. Haftasında yapılır. Tetanoz aşısının ikinci dozu ise hamileliğin 24. Haftasında tekrarlanmalıdır.

20 haftalık gebelikte uyku hali ya da uykusuzluk normal mi?

Uyku bozuklukları gebelik süreci ilerledikçe artabilmektedir. 20 hafta hamilelik sürecinde özellikle aşırı kilo alan veya haftasına göre karnı büyük hamileler gece uykusuzlukları yaşayabilirler. Yeterli oksijen alınamadığı için bu hamilelerde nefessizlik sorunu da ortaya çıkabilir. Sürekli uyku hali ise gebelik hormonları veya kansızlık nedeniyle yaşanabilir. Uyku hali veya yorgunluk gebelikte beklenen bulgular arasındadır.

  Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

  Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

  Yayınlanma Tarihi: 10 Ağustos 2021

  Bu Konuda Uzman Doktorlar

  İletişim Formu

  Detaylı bilgi için iletişime geçin.

  * Bu alan gereklidir.
  Sosyal Medya Hesaplarımız
  Canlı Destek Kolay Randevu Al