Yükleniyor

Ayrıntılı ultrason hangi hastalıklarda kullanılır?

Ayrıntılı ultrason hangi hastalıklarda kullanılır?

Ayrıntılı ultrason anne karnındaki bebekte anomali tespitinde, gelişiminin incelenmesinde, riskli gebelik ve rutin gebelik takibinde kullanılmaktadır.

Hamilelik sürecinde anne adayı ve bebeğin sağlığı için düzenli takip ve tetkikler büyük önem taşıyor. Bu dönemde modern görüntüleme yöntemlerinde de sıkça faydalanılıyor. Bunlar arasında ayrıntılı veya detaylı ultrason olarak adlandırılan teknoloji öne çıkıyor. Sağlıklı bir hamilelik ve doğum süreci için anne adaylarının kendilerine önerilen bu uygulamaları ihmal etmemesi önem taşıyor. Memorial Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü Uzmanları, ayrıntılı ( detaylı) ultrason ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

image_alternative_text
Doç. Dr. Ertuğrul KARAHANOĞLU
Kadın Hastalıkları ve Doğum
Kolay Randevu Talebi

Ayrıntılı (Detaylı) ultrason nedir?

Gebeliğin ikinci trimesterinde (18 haftadan fazla) ayrıntılı bir obstetrik ultrason yapılır. Bebeğin ve plasentanın konumu ayrıntılı ultrasonda detaylı bir şekilde incelenir. Ayrıntılı (detaylı) ultrason, anne karnındaki bebeğin beyni, gözleri, burnu, dudakları, yüzü, boynu, kalbi, akciğerleri, kolları, elleri, parmakları, karın içi organları, sırtı, bacakları ve ayakları başta olmak üzere tüm organ gelişiminin değerlendirilmesini sağlayan bir tanı yöntemidir.

Ayrıntılı ultrason hangi hastalıklarda kullanılır?

Ayrıntılı ultrason anne karnındaki bebekte anomali tespitinde, gelişiminin incelenmesinde, riskli gebelik ve rutin gebelik takibinde kullanılmaktadır.

Ayrıntılı ultrason hangi hastalıklarda kullanılır?

Ayrıntılı ultrason anne karnındaki bebekte anomali tespitinde, gelişiminin incelenmesinde, riskli gebelik ve rutin gebelik takibinde kullanılmaktadır. Ayrıntılı ultrasonda bebeğin pozisyonu, hareketleri, nefes alma ve kalp atış hızı, boyu ve ağırlık tahmini, rahimdeki amniyotik sıvı miktarı, plasentanın yeri ve bebeğin pozisyonuna göre cinsiyeti görülebilir. Ayrıntılı ultrasonda beyin, akciğer, kalp, omurga, mide ve bağırsak ve böbrek hastalıkları tespit edilebilirken kol ve bacaklardaki anomaliler de saptanabilmektedir.

Ayrıntılı ultrason gebeliğin hangi haftalarında yapılır?

Ayrıntılı ultrason gebeliğin 18. ve 23. haftaları arasında yapılmaktadır.

Ayrıntılı ultrasonografi nasıl yapılır?

Ayrıntılı ultrason yapılmadan önce herhangi bir hazırlık gerekmemektedir. Muayene masasında bir jel yardımıyla karnın belli noktalarında gezdirilerek basit bir ultrason işlemi olarak gerçekleştirilir. Ulaşılan görüntülerde belirli organların ve bölümlerin ölçümleri alınabilir, görüntüler basılabilir.

Detaylı ultrasonda neler değerlendirilir?

Ayrıntılı ultrason yapıldığı dönemde bebek artık büyümüştür. Ayrıntılı ultrasonda bebeğe hamileliğin ilk üç ayında yapılan ultrasonlardan çok daha ayrıntılı bir şekilde bakılabilir. Bu aşamadaki ultrason, her şeyin beklendiği gibi geliştiğinden emin olmak için fetal anatomiye odaklanır.

Ayrıntılı ultrasonda aşağıdakiler dahil olmak üzere tüm ana fetal organlar ve yapılar ölçülür ve değerlendirilir;

 • Beyin
 • Kalp
 • Böbrekler
 • Mesane
 • Karın
 • Omurga
 • Uzuvlar

Ayrıntılı ultrason nasıl uygulanır?

Hasta yatağına uzanan hamile kişinin karnına su bazlı jel sürülür. Perinatoloji uzmanı, ses dalgalarını gönderecek olan ultrasonun prob kısmını, görüntüleme yapılacak bölge üzerinde gezdirerek anne karnındaki bebeğin gelişimi ile ilgili bilgi elde eder. İşlem bittikten sonra cilde sürülen jel temizlenir.

Gebelikte ayrıntılı (detaylı) ultrason şart mı?

Ayrıntılı ultrasonda bebekteki oluşabilecek herhangi yapısal bozuklukların neredeyse tamamına yakını tespit edilebilir. Ayrıntılı ultrason yaptırmak yine ailenin isteğine bağlıdır ancak tüm uzmanlar tarafınca yaptırılması önerilir.  Kısacası ayrıntılı ultrason yaptırılması gereklidir.

Ayrıntılı ultrasonda hangi problemler saptanamaz?

Rahimdeki tüm doğum kusurlarını tespit etmek her zaman mümkün değildir. Ancak sertifikalı prenatal ultrason grupları tarafından yapılan yüksek çözünürlüklü ultrasonlar, önemli bir etkiye neden olacak kusurların doğumdan önce teşhis edilmesini mümkün kılar.

Detaylı ultrason fiyatları nedir?

Detaylı ultrason fiyatları bu hizmetin verileceği merkeze göre değişiklik göstermektedir. Detaylı ultrason son teknoloji ürünü bir cihazdır ve bebeğin sağlığı ile ilgili çok önemli verilerin elde edilmesini sağlamaktadır. Bu nedenle detaylu ultrason uygulamasının yapılması annenin de sağlığı ve bebeğin sağlıkla dünyaya gelmesi açısından önem taşımaktadır.

Ayrıntılı ultrason ile ilgili sık sorulan sorular

Ayrıntılı ultrason ile doğumsal hastalıklar tespit edilebilir mi?

Anne karnındaki bebeğin organlarının oluşumu ile ilgili problemlerin tespit edilmesini sağlayan ayrıntılı ultrasonografi ile anne karnındaki doğumsal hastalıkların yüzde 95’inin tanısı konulabilmektedir.

Ayrıntılı ultrason ile bebeğin tüm organları incelenebiliyor mu?

Anne karnında bebeğin gelişimi, embriyolojik ve fetal dönem olmak üzere ikiye ayrılır. İlk 8 hafta embriyolojik, 8. haftadan sonrası fetal dönem olarak kabul edilir. Fetal dönemde, bebeğin tüm organları oluşup gelişmeye devam ettiği için bebeğin organları incelenebilir.

Ayrıntılı ultrason kimler tarafından yapılır?

Ayrıntılı ultrasonografi, bu konuda eğitim almış perinatoloji ile kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından belli özellikleri olan ultrasonografi cihazları ile yapılır.

Ayrıntılı ultrason incelemesi ne kadar sürer?

Organ değerlendirmesi uzun süren bir işlem olduğu için bu muayene yarım saat kadar sürer.

Ayrıntılı ultrason hangi haftalarda yapılmalıdır?

Ayrıntılı ultrasonografi genel olarak 18-24. haftalar arasında yapılır. Fakat gelişen ultrasonografi cihazları ve teknikler sayesinde bu işlem artık 11-13. hafta aralığında da yapılabilir duruma gelmiştir. Bu haftalar arasında yapılan ayrıntılı ultrasonografide, yapısal anomalilerin yüzde 75’i tanınabilir. Bununla birlikte, beyin oluşumundaki bazı problemler ve kalpteki bazı delikler bu haftada görülemeyeceği için 20-24. hafta arası beyin gelişimi ve kalpteki küçük deliklerin değerlendirilmesi için işlemin tekrarlanması önerilir.

Ayrıntılı ultrason yaptırmak neden önemlidir?

 • Ayrıntılı ultrason yapılması, hayati organlarda problemler varsa doğumun uygun şartlarda ve planlı yapılması, bebeğin bu problemlerden daha az etkilenmesini sağlar.
 • Bazı hastalıklara anne karnında müdahale edilmesi, bebeğin yaşama şansını artırır.
 • Bir takım özel ultrason bulguları sayesinde, genetik hastalıkların tanısını koymada yönlendirici olabilir.
 • Bebeğin pozisyonu, bebeğin eşinin yerleşimi, doğum şeklinin belirlenmesi gibi konuların aydınlatılmasını sağlar.

Ayrıntılı ultrason yaptırmak bebeğe zarar verir mi?

Ayrıntılı ultrasonografi süresinin uzun olması nedeni ile gebelerde, bebeklerinin bu ses dalgalarından etkilenebileceğine dair yanlış fikirler oluşturur. Ancak ultrasonografide kullanılan cihazların bebeğe hiçbir zararı yoktur ve güvenle kullanılabilmektedir.

Ayrıntılı ultrason ile hangi genetik hastalıklar tespit edilebilir?

Günümüzde tanımlanmış yaklaşık 15 bin genetik hastalık mevcuttur. Bu hastalıkların bazılarının birtakım ultrasonografik bulguları bulunur. Bir genetik hastalığın anne karnında tanısının konabilmesi için bebekte yapısal bir bozukluğa neden olması gerekir. Yapısal bozukluklar arasında; kalpte delikler, kalp damarlarındaki anormallikler, kalp kapakçıklarında anormallikler, beyin gelişiminde bozukluklar, karın ön duvarının gelişmemesi, parmak fazlalıkları, kol-bacak kısalıkları, yüz şekli bozuklukları ve daha yüzlercesi bulunur. Bununla birlikte, bazı genetik hastalıklar ne yazık ki anne karnında bir bulgu göstermez. Bu yüzden anormal ultrasonografi bulguları çok dikkatli değerlendirilmelidir.

Ayrıntılı ultrason değerlendirmesinde görüntü dışında hangi faktörler değerlendirmeye alınır?

Ayrıntılı ultrasonografide, bebekte birçok yapısal bozukluk tespit edilebilir. Bu bozukluklar tek başına bir anlam taşımaz.  Bebeğin, anne-babanın hatta kardeşlerin de değerlendirilmesi gerekebilir. Ayrıntılı değerlendirme sonrası, ek testler yapılıp yapılmayacağına karar verilir.

Detaylı ultrason kaç saat sürer?

Gebelikte ayrıntılı ultrason muayenesi 45 ila 90 dk arasında sürmektedir. Bu doktorun yaptığı muayeneye göre değişebilmektedir.

Hamilelikte detaylı ultrason güvenilir midir?

Ayrıntılı ultrason anne karnındaki bebeğe hiçbir zarar vermemektedir.

Ayrıntılı ultrason tekrar yapılabilir mi?

Ayrıntılı (detaylı) ultrason genellikle gebelikte 1 kere yapılır. Ancak eğer ilk yapılan ayrıntılı ultrason muayenesinde şüpheli bir durum söz konusu olduysa 3-4 hafta sonra tekrar istenebilir.

Ayrıntılı ultrason taraması neden yapılır?

Gebelikte 18-23üncü haftalar arasında tercih edilen ayrıntılı ultrasın yüz anormalliklerini veya bebekteki nörolojik kusurları tespit edebilir. Detaylı ultrason gebelikte ve bebeğin gelişiminde bir sorun olmadığını görmek, aileyi bebeğin normal bir şekilde büyüdüğü ve geliştiği konusunda güven vermek için yapılır.

Detaylı ultrasonda Down sendromu veya kromozomal anormallikler görülebilir mi?

Gebeliğin 11-14’üncü haftaları arasında yapılacak olan ultrason incelemesinde, ense kalınlığının yanı sıra burun kemiği, yüz açısı ve kalp kapağında kaçak olup olmadığı anlaşılır. Damar ölçümlerinin eklenmesi ile de Down Sendromu (DS) taraması %95 duyarlılıkla yapılabilmektedir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Kasım 2022

Yayınlanma Tarihi: 14 Ocak 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al