Yükleniyor

23 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

23 Aylık Bebek Gelişimi Nasıl Olur?

Anne sütüm yeterli mi? Banyosunu nasıl yaptırmalıyım? Göbek bağını nasıl daha iyi temizleyebilirim? Sorularının deneyimleyerek öğrenildiği ve geride bırakıldığı 23 ay civarı bebekerde artık bilişsel, duygusal ve fiziksel gelişim becerileri merak konusu haline geliyor. Neredeyse 2 yaşına gelen 23 aylık bebek artık bir çocuk olarak nitelendiriliyor ve hızla büyüyor. Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Rosa Kasacı Erbay, 23 aylık bebek gelişimi ve merak edilenleri hakkında bilgi paylaştı.

İçindekiler

23 aylık bebek gelişimi nasıldır?

Koşma, yürüme, tırmanma ve zıplama gibi kaba motor becerilerin geliştiği bu dönemde çocuğunuzun el tutmadan veya bir yerden komut almadan tek başına hareket etme isteğini yoğun olarak görebilirsiniz. Destek almadan bu eylemlerini yerine getirebilmesi gelişim sürecinin önemli bir parçası olurken aynı zamanda ebeveynlerin iyi bir gözlemci olmasını gerektirir. Ani ortadan kayboluşlar kimi zaman saklambaç oyunun bir parçası oluyorken kimi zamanlarda ise ateşli, elektrikli veya tehlike barındıran oynanmaması gereken alanları kurcaladığını gösteriyor. Etrafında gözlemlediği nesneleri, insanları ve hayvanları rol model olacağı bu aylarda sese ve davranışlara karşı daha gözlemci ve taklitçi olabilirler. Dil gelişiminin önemli olması nedeniyle çocuğunuzun kelimeleri telaffuz etme şekli büyüdükçe güçlenmektedir.

23 aylık bebek gelişimi nasıl olmalıdır?

 • Konuşma yetisi basit cümleler kurmayı sağlar. Yaklaşık 120 kelime dağarcığına yakındır.
 • İsmini bilir ve tanır. Seslendiğinde bakarak veya ses çıkartarak cevap vermiş sayılır.
 • Yürüme, zıplama, hoplama, tırmanma veya oturma gibi fiziksel eylemleri gerçekleştirebilir.
 • Konuşmaları, sesleri taklit edebilir.
 • Nesneler, rakamlar ve renkler görselliğe dayanan basit kitaplar üzerinden öğretilebilir.
 • Tanımadığı insanlardan utanabilir veya korkabilir. Bu durum duygusal gelişimin bir parçasıdır ve gayet doğaldır.
 • Ebeveynlerden ayrılmama isteği görülebilir. İşe giden baba veya anne arkasından ağlanabilir.
 • Bebeğini getirir misin? Araban nerede? Gibi soruları anlayarak bebeği getirmeye ve arabayı bulmaya çalışır.
 • Kıyafetlerini ve giymek istediği ayakkabıyı kendi seçmek isteyebilir.
 • Yeme ve içme eylemlerini yerine getirmeye çalışabilir. Bu süreçte yalnız başına yiyemeyeceği konusunda diretmek yerine rahatça tüketebileceği besinleri eline vererek kendi başına yemesini sağlayabilirsiniz.
 • Bu aylarda bebeğiniz hangi nesneyi nereye koyduğunu bilir. Dikkat becerisi geliştiğinden örneğin; oyuncaklarını saklayarak daha sonra istediği zaman çıkartabilir.
 • Telefon, tablet ve televizyondan uzak tutulması gereken bebeğinizin bu tür ekran alışkanlıkları varsa gün içerisinde ulaşmak için çaba gösterebilir. Ebeveynden gördüğü açma, kapama, değişme veya tıklama işlemlerini kendi yapabilir.
 • Tuvalet eğitimine yavaş yavaş geçilmesi gereken bu dönemde çocuğunuz çişi ve kakası geldiğini anlayıp söyleyebilir. Bu durum her çocukta farklılık gösterir. Tuvalet ihtiyacını söylememesi gerişim geriliği olduğu anlamına gelmez.

23 aylık bebek boy- kilo gelişimi nasıl olmalıdır?

Genetik geçiş ve cinsiyet farkı göz önüne alınarak fiziksel gelişim farklılık gösterebilir. Ancak standart kız 85 cm kilosu 10-11 kg civarında olmalıdır. Erkek bebeklerde ise boy 87-88 kilo 12-13 civarındadır.

23 aylık bebek etkinlikleri nelerdir?

 • Görselliğe dayanan kitaplar okutulmalı,
 • Renkler oyun halinde gösterilmeli,
 • Şarkı ve ninniler öğretilebilir,
 • Küpler üst üste eklenebilir,
 • Küçük parçalı olmayacak yap-boz oynanabilir,
 • Legolardan anlamlandırabileceği nesneler yapılabilir. (Ev, araba vb.)
 • Saklambaç veya bir objeyi saklayıp bulmalı bir oyun oynanabilir,
 • Tırmanacağı risk barındırmayan oyunlar,
 • Zekasını geliştirecek bilmeceli, bulmalı, çözmeli oyunlar,

23 Aylık bebek uyku gerilemesi nasıl geçer?

Gelişim evresinin bir parçası olan uyku gerilemesi çoğu zaman geçici bir sorundur. Bu süreç yaklaşık 3 hafta kadar devam edebilir. Uzun süren uyku gerilemesi durumunda bir Pediatri uzmanına danışmak gerekir.

23 aylık bebek akşam kaçta uyutulmalı?

Öncelikle belirleyeceğiniz saatlere uyum süreci zor olabilir. Uyku düzeni oluştururken sakin ve sabırlı olmak aynı zamanda bu düzenin zaman içerisinde oturacağını bilmek gerekir. Gece geç saatlere kadar uyanık kalan bir bebeğin veya çocuğun sabahın erken saatlerinde kalkması beklenemez. Aynı şekilde karanlık çöker çökmez uykuya yatırılan çocuğun gece saatlerinde uyanması oldukça normaldir. Uyku düzeni oluştururken oyun haline getirerek uyku arkadaşı bir ayı ya da pelüş oyuncak tercih edilebilir. Uyku öncesi aşırıya kaçan tempolu oyunlara ara verilmelidir. Her çocuk için uyku saati aynı olmayabilir. Ancak 23 ay bebeklerden ideal olan saat akşam 21-22 saatlerinde uykuya geçişin sağlanmış olmasıdır.

23 aylık bebek dil gelişimi nasıl olmalıdır?

Anne, baba, evet ve hayır kelimeler oldukça kullanılır. Reddetme ya da kabul etme artık öğrenildiğinde istenmeyen veya istenen olgulara rahatlıkla tek kelime ile cevap verebilir. Kelime dağarcığı henüz gelişme süresindedir. Basit cümleler kurabilir. Akıcı ve yoğun bir konuşma dili beklenemez. Durumlara, isteklere ve olaylara hiç cevap veremiyor veya hiç kelime kullanamıyorsa hekime danışılmalıdır. Dil gelişiminde gerilik söz konusu olabilir.

23 aylık bebek diş çıkarır mı?

Genellikle bebeklerden diş çıkarma 6. Ayda başlar. Ancak bu süreç 7. Ayda tamamlanmaz. Diş çıkarma süreci uzun ve sancılı bir süreçtir. Çocuklarda huysuzluk, ateş, diş etlerinde kaşınma ve ağlama gibi belirtiler gözlemlenebilir. Gayet doğaldır. Diş çıkarma 6-7 aydan başlayarak 3 yaşına kadar devam edebilmektedir.

23 aylık bebek kaç öğün beslenmelidir?

Anne sütü ilk 6 ay olmak üzere 2 yaşına kadarda önemli ve verilmesi gerekir. 6 ay sonrası süreçte olduğu ek gıdaya devam edilmelidir. Sert bazı meyve ve sebzeler püre haline getirilerek verilmelidir. Diş yapısına göre yumuşak besinler doğranarak verilebilir. Taze yeşillik verilmesi fiziksel ve bilişsel açıdan yararlı olacaktır. Genellikle çocuklardan tarafından pek tercih edilmeyen brokoli, ıspanak, karnabahar gibi sebzeler bu yaş aralığında farklı biçimlerle yedilerek sevdirilebilir. Çocuğun besin porsiyonunu bir yetişkin porsiyonu ile karşılaştırılarak az yediği düşünülmemelidir.  İştahsız çocuklar için hekim desteği alınmalı çocuk ısrarla yedirmeye çalışmamalıdır. Çocuğun yeme miktarına göre değişmekle birlikte 3 ana öğün 2 ara öğün şeklinde beslenmelidir.

23 aylık bebek ne kadar su içmeli?

Boy- kilo endeksine göre değişen bu rakama göre yetişkinlerde 3.5 litre su tüketimi önerilirken 0-3 yaş aralığında 1 litre su tüketimi önerilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 2 Şubat 2023

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al