Yükleniyor

Doğuştan Sindirim Sistemi Sorunları Cerrahi İle Tedavi Ediliyor

Doğuştan Sindirim Sistemi Sorunları Cerrahi İle Tedavi Ediliyor

Doğuştan kaynaklı sindirim sistemi problemlerinin önemli bir bölümü, gebelik sırasında yapılan ultrasonografilerle ortaya çıkabiliyor. Tanı ve tedavi yöntemlerinin gelişmesi ile birlikte gerçekleştirilen uygun ameliyatlar, bebeklerin sağlıklı bir şekilde yaşama şansını artırıyor. 

İçindekiler

Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü’nden Doç. Dr. Kemal Çiğdem, çocuklarda doğuştan oluşan sindirim sistemi sorunlarının tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi. 

Tükürüğünü yutamayan bebeklere dikkat!

Bebeklerde yemek borusu tıkanıklıkları, ortalama 2500-3000’nde bir görülen doğumsal bir anomalidir. Anneye gebelik döneminde yapılan ultrasonografide, bebeğin mide cebinin görülememesi ve amniyos sıvısının artması, bu hastalıktan şüphelenmek için yeterli bir nedendir. Kesin tanı bebek doğduktan sonra yapılan incelemelerle ortaya çıkar. Bu bebekler tıkalı yemek boruları nedeniyle tükürüklerini yutamaz ve ağızlarından çıkarır. Beslenmeye başladıktan sonra kusma, morarma, öksürük ve solunum sıkıntısı gibi belirtiler ortaya çıkar. Doğum sonrası bebekte yapılan incelemelerde, yalnızca yemek borusu tıkanıklığı sorunu varsa, gerekli ön tedavileri takiben yapılan ameliyatlar sonrası bu bebeklerin büyük çoğunluğu sağlığına kavuşup yaşamlarını sorunsuz bir şekilde sürdürebilir. 

Onikiparmak bağırsağı tıkanıklığının ameliyatla tedavisi mümkün 

Duodenal tıkanıklık, mideden sonraki bölüm olan onikiparmak bağırsağının bir kısmının tıkanması olarak tanımlanır. Bu doğumsal sorun, ortalama 5 ila 10 binde bir yani ender olarak görülmektedir. Başta Down Sendromu olmak üzere çeşitli kromozom kusurlarının oluşturduğu sağlık sorunlarının bir parçası olarak da ortaya çıkabilir. Kesin tanı, bebek doğduktan sonra yapılan incelemeler sonucu belirlenir. Onikiparmak bağırsağının tıkalı olduğu bebekler, beslenmede sıkıntı yaşar ve genellikle doğduktan sonraki ilk 24 saat içerisinde kusmaya başlar. Zamanında doğan, kromozomları normal olan ve ek bir doğumsal sorunu olmayan bebeklerde gerekli ön hazırlıkları takiben yapılan ameliyatlar çok başarılı sonuçlar vermektedir.

Beslenememe ve kusma ince bağırsak tıkanıklığının belirtisi olabilir

Onikiparmak bağırsağından sonraki kısımlar, sırasıyla ince ve kalın bağırsak olarak devam etmektedir. İnce bağırsağın herhangi bir yerinde doğuştan tıkanıklıklar görülebilmektedir. Bu ihtimal 1000 canlı doğumda 1’dir. Bebekler, doğumdan sonra tıpkı diğer sindirim sistemi tıkanıklıklarında olduğu gibi beslenmede sıkıntı yaşar ve bu durumlarda kusma en önemli belirtidir. Ek olarak ince bağırsağı tıkalı olan bebekler gaita da çıkaramayabilir. Gerekli ön hazırlık ve tedavilerin ardından yapılan ameliyatla bu bebeklerin büyük çoğunluğu yaşamlarını sorunsuz bir şekilde sürdürmektedir.

Anüsü kapalı doğan bebekler ameliyatla iyileşiyor

Tüm dünya genelinde yaklaşık 2500-5000 bebekten biri anüsü kapalı olarak doğmaktadır. Türkiye’de doğum hızına bağlı olarak her yıl tüm canlı doğan bebeklerin 200 ila 300’ü anüsü kapalı olarak dünyaya gelmektedir. Bu sorun geçmiş yıllarda bebekler için hayati risk taşırken, günümüzde tek ya da aşamalı olarak gerçekleştirilen ameliyatlarla bu bebeklerin yaşama şansı artmaktadır.

Erken tanı ve uygun tedaviler bebeğin yaşamını kurtarıyor

Sindirim sisteminin doğuştan olan sorunlarında başarının önemli bir parçası erken tanı ve bebeğin uygun şartlarda ameliyat edilmesidir. Doğum öncesi bebekte sindirim sistemi probleminden şüphelenilmesi halinde, doğumun mutlaka çocuk cerrahisi bölümünün ve yenidoğan yoğun bakım ünitesinin olduğu bir merkezde yapılması sağlanmalıdır. Böylece doğumunun uygun bir merkezde yapılmasıyla ortaya çıkabilecek sorunların önüne geçilmiş olur.       

Güncelleme Tarihi : 10 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al