Yükleniyor

3 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

3 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

3. ay, bebeklerin doğumunun üzerinden henüz çok vakit geçmediği, ancak gelişim açısından birçok beceriyi kazandığı dönemlerin başlangıcını oluşturur. Bu ayda bebekler artık etrafında olup bitenleri merak etmeye ve keşfetmeye başlarken, yalnız kalmaktan hoşlanmayıp ebeveynlerini daha çok yanlarında ister. Sesli gülmeye başlayan bebeklerin çıkardığı sesler ve kullandığı mimiklerde de artış gerçekleşir. Kol ve el kaslarının gelişmesiyle objelere uzanmaya başlayan 3 aylık bebekler genellikle ellerini ve parmaklarını inceler, aynı zamanda ellerine aldıkları cisimleri ağızlarına götürmeye çalışır. Bu dönemde bebeklerle karın üstü aktivite gerçekleştirilmesi, kas becerilerinin artmasına katkı sağlar. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzmanları, 3 aylık bebeklerin büyüme ve gelişimi ile ilgili bilgi verdi. 

İçindekiler

Bebek gelişimi tam olarak ne anlama gelmektedir?

Gelişim sözcüğü ile bebeğinizin beyin gelişimi, iletişim kurması, öğrenmesi, ince ve kaba motor hareketleri, işitmesi ve görmesi ifade edilir. Her çocuğun gelişimi kendine özgüdür. Burada üç aylık bir bebeğin gelişiminden bahsedilecektir. Ancak bu bilgiler her gelişim alanı için ortalamayı yansıtmaktadır. Dolayısı ile bebeğinizin bir beceriyi henüz yapmıyor olması, bir sorun olduğu anlamına gelmemelidir. Her bebek, gelişimin farklı kilometre taşlarını farklı zamanlarda tamamlar. 

3 aylık bir bebek neler yapabilir?

Üç aylık bebeğiniz yaşamda beslenme, gaz çıkarma ve bezini kirletme dışında aktiviteler de olduğunu fark etmeye başlar. Reflüsü veya koliği varsa, üç aylık olduğunda muhtemelen bu yakınmaları kaybolmuş veya yatışmış olacaktır. Etrafında olup bitenleri merakla keşfetmeye çalışır. Kas gücü, görmesi, iletişim becerileri ve çıkardığı seslerin her geçen gün geliştiğini gözlemek mutluluk vericidir.

3 aylık bebeğin zihinsel, sosyal gelişimi ve becerileri nasıl olur?

Bebeğiniz büyüdükçe, sosyal ve zihinsel becerileri de artar. Üç aylık bebeğiniz yalnız kalmaktan hoşlanmaz ve sizinle birlikte güzel vakit geçirmek ister. Anne ve babasını seslerinden de ayırt etmeye, anı ve deneyimlerini depolamaya başlar. Ağladığında ve güldüğünde, ebeveynlerinin dikkatini çekebileceğinin farkındadır. Bu dönemde yüksek sesle gülen bebeklerin mutluluk çığlıklarını duyabilirsiniz. Ebeveyninin yanından ayrılmasına ağlayarak tepki verir. Çıkardığı sesler ve kullandığı mimikler artar. Aa, uu gibi sesleri rahatlıkla söyler. Hatta mırıldanmalar, agulamalar duyabilirsiniz. Siz bebeğinizle konuşurken, onun da sürekli ses çıkardığını gözlemleyebilirsiniz.

3 aylık bebek hangi hareketleri yapar?

Bebeğiniz 3 aylık olunca kol ve el kaslarının gelişmesiyle objelere uzanmaya başlayacaktır. Elleri genelde açıktır. Ellerini, parmaklarını inceler, orta hatta birleştirip ağzına götürür. Ellerini ve gözlerini koordineli bir şekilde kullanması henüz yeterli olmasa da, eline aldığı cisimleri ağzına götürmeye çalışır. Oyuncaklarını kısa süreli olarak elinde tutabilir ve sallayabilir. Baş kontrolü büyük oranda sağlanmıştır. Karın üstü yatırıldığında, başını ve kollarıyla göğsünü kaldırdığını fark edebilirsiniz. Bebeğiniz bu pozisyondan sırt üstüne dönebilir veya bunun için çabalar. Kol ve bacaklarını daha çok hareket ettirir. Kolları altından tutulduğunda, bacaklarını bir miktar iterek ağırlık verebilir.

3 aylık bebek oturabilir mi?

Bir bebeğin oturtulmaya başlaması için baş kontrolünün tam olması gerekir. Baş kontrolünü sağlamasına yardımcı olmak için karın üstü pozisyonda vakit geçirmesine yardımcı olmak ve sırtüstü yatarken kollarından çekerek kaldırmak faydalıdır. Tam baş kontrolü çoğu kez 4.aydan önce kazanılmaz. Bu nedenle bu ay çoğu bebeğin oturtulması için erkendir.

3 aylık bebek görür mü? Anne ve babasını tanıyabilir mi?

Bebeklerin görme keskinliği büyüdükçe gelişir. Üç aylık bebeğinizin, odanın ortasında durduğunuzda size gülümsediğini veya birkaç metre ötede duran bir oyuncağı incelediğini fark edebilirsiniz. Yüzleri dikkatle izler, anne ve babasını tanıyabilir. Gözleri birlikte koordineli bir şekilde daha iyi hareket etmeye başlar ve hareket eden nesneleri takip eder. Görmesi farklı renkleri ve şekilleri ayırt edecek şekilde gelişmeye devam eder.

3 aylık bebeklerle nasıl oynanır?

Bebeğinizle göz teması kurarak, gülümseyerek konuşun veya şarkı söyleyin. Farklı mimikler ve seslerle oyunlar oynayın ve bebeğinizin bu sırada çıkardığı sesleri taklit edin. Onu parlak renkli kitaplar, hareket eden dönenceler, sallayabileceği çıngıraklar, ana kucağına asılabilen çekebileceği veya vurabileceği oyuncaklar ile tanıştırın. Renkli, sesli ve ışıklı oyuncaklar ilgisini daha çok çekecektir. Ağzına güvenle götürebileceği her türlü oyuncak ve kendisinin veya sizin parmağınız onun için eğlenceli olacaktır. Bebeğiniz böylece keşfetmeyi öğrenir. Bir bebek salıncağında sallanmaktan hoşlanabilir. Aynı zamanda karın üstü aktivite zamanı da oluşturarak kas becerilerinin artmasına ve birlikte hoş vakit geçirmeye katkıda bulunabilirsiniz. Karın üstü pozisyonda başını yaklaşık 45° kaldırmaya, hatta kollarından destek alarak göğsünü kaldırmaya başlayacaktır. Ayrıca kucağınızda sırtüstü yatıyorken ellerinden tutup oturur pozisyona getirin. Sırtüstü pozisyonda bacaklarına bisiklet hareketi yaptırın, kollarını hareket ettirin, birbirine dokundurun. Bebeğiniz ayrıca kucakta sırtı size dönük şekilde tutulduğunda, dünyayı gözlemleyebileceği için çok keyif alır.

3 aylık bebek yüzüstü yatırılabilir mi?

Bebekler için en güvenilir uyku yatış pozisyonu sırtüstüdür. Yüzüstü pozisyonu bir bebek tam tur dönene kadar -ki bu motor beceri genellikle 6.-7. ayda sağlanmaktadır- ani bebek ölümü riskini arttırdığı için önerilmemektedir. Benzer şekilde, bebek her yöne rahatça dönene kadar yan yatış pozisyonu da bebek bu şekildeyken yüzüstü dönebileceği için uygun değildir. Ancak, bebeğiniz uyanıkken kaslarını kuvvetlendirmek için “karın üstü aktivite zamanı” oluşturun. 

3 aylık bir bebek kaç saatte bir beslenmelidir? Gece uyandırılıp beslenmeli midir?

3 aylık bir bebek, acıktıkça beslenmelidir. Anne sütü alan bebekler, genellikle gündüz 2-3 saatte bir emmeye devam eder. Geceleri beslenmeler arasında 4-5 saatlik kesintisiz uyuyabilirler. Formül mama alan bebekler ise sıklıkla gündüz 3-4 saatte bir beslenir, geceleri kesintisiz 5-6 saat süre ile uyuyabilir. Beslenme bebek talep ettikçe olmalıdır, bu yüzden bebeğinizi gündüz veya gece beslenme için uyandırmanıza gerek yoktur.

3 aylık bebeğe ek gıda verilir mi? verilirse ne gibi sonuçları olur?

Bebeklerin ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmesi önerilmektedir. Anne sütünün yeterli olmadığı veya tıbben emzirmenin mümkün olmadığı durumlarda formül gıda takviyesi verilmektedir. Ek gıdalara 6.ayın bitiminde başlanması önerilmektedir. Ek gıdalara erken başlanılması anne sütünün veriminin, dolayısı ile anne sütünden yararlanmanın azalmasına neden olur. Ayrıca, ek gıdaları sindirmek için gerekli enzimler henüz olgunlaşmamış olduğu için ishal gibi sindirim problemleri görülebilir. Besin alerjileri daha sık ortaya çıkar. Bunlara ek olarak, altıncı aydan önce bebeğin emme refleksi hakim olduğu için kaşıkla verilen püre şeklindeki gıdaları diliyle geri itme, dolayısıyla yeterli beslenememe riski vardır. Gıdaların solunum yoluna kaçması (aspirasyon) da bir başka risktir.

3 aylık bebeğin kilosu ne kadar olmalıdır?

Bu dönemde bebekler hızlı büyümeye devam ederler. Normal doğum ağırlığına sahip olan üç aylık bebeklerde ortalama vücut ağırlığı (%50) kızlar için 5,8 kg, erkekler için 6,4 kg.dır. Bununla birlikte, bebeğiniz 3 aylık olduğunda ortalama kilosunu belirleyen önemli faktörlerden biri doğum ağırlığıdır. Yaşamın ilk 6 ayında bebekler aylık 600-900 gr kilo alırlar. Bu bilgiden yola çıkarak, üç ayını tamamlamış sağlıklı bir bebeğin doğum ağırlığından yaklaşık 1800-2700 gr daha fazla olacağı söylenebilir. Ancak, her bebeğin büyümesi kendine özgüdür ve önemli olan, bebeğinizin kendi büyüme eğrisinde devam etmesidir.

3 aylık bebeğin boyu kaç cm olmalıdır?

Yaşamın ilk aylarında boy uzaması da hızlıdır. Sağlıklı bir bebek, 3. ayını tamamladığında doğum boyundan ortalama 8 cm uzundur. Yenidoğan bebeklerde ortalama boy 50 cm’dir. Buradan yola çıkılarak, 3 aylık bir bebeğin ortalama boyunun 58 cm olacağı söylenebilir. Burada da bebeğin doğum boyu önemlidir. Bebeklerin boy uzama hızları farklı olabilir ve önemli olan bebeğinizin kendi büyüme eğrisini korumasıdır. 

3 aylık bebeğin baş çevresi kaç cm olmalıdır? Normalden büyük ve küçük baş çevresi neye işaret eder?

Bebeklerin baş çevresi, yaşamın ilk 2 ayında haftalık ortalama 0,5 cm büyürken, bu hız 2-6.aylar arasında haftalık 0,25 cm’e düşer. Yenidoğan bebeklerde ortalama baş çevresi 35 cm olup, 3 ayını tamamlamış bir bebekte ortalama baş çevresi 40 cm’dir. Ancak burada da önemli faktörlerden biri doğumdaki baş çevresidir. Özetle, bebeğiniz üç aylık olduğunda baş çevresi doğumda ölçülen baş çevresinden ortalama 5 cm büyük olacaktır.

Normalden küçük baş çevresi (mikrosefali) tamamen yapısal olup altta yatan bir hastalığa bağlı olmayabilir. Ancak çeşitli kromozomal hastalıklar, metabolizma hastalıkları, kraniyosinositoz yani kafa kemiklerinin erken kapanması ve annenin gebelikte geçirdiği enfeksiyonlar veya yetersiz beslenmesi gibi birçok durumda da mikrosefali görülebilir. Makrosefali ise normalden büyük baş çevresi anlamına gelmektedir. Çoğu kez genetik nedenlere bağlıdır yani anne ve/veya babanın da baş çevresi büyüktür. Bununla birlikte hidrosefali (beyin omurilik sıvısının arttığı durumlar), kafa içinde yer kaplayan tümörler ve çeşitli kemik hastalıkları gibi durumlarda da görülebilir. Makrosefali veya mikrosefali saptanan bebeklerin çocuk hekimi tarafından dikkatle değerlendirilmesi, gerekli görülen incelemelerin yapılması ve yakın takip edilmesi önemlidir.

3 aylık bebekler günde kaç saat uyumalıdır?

Bebeklerin büyük kısmı yaklaşık 2-3 aylık olduklarında gündüz ve gece uyku döngülerini oluşturur. Bu, gece uyku süresinin artması ve gündüz uyku süresinin azalması anlamına gelmektedir.  Üç aylık bir bebeğin 24 saat içinde uyku süresi yaklaşık 14-17 saattir. Bu sürenin yaklaşık 3-5 saati gündüz uykusudur. Bu yaştaki bebeklerin büyük kısmı geceleri kesintisiz 4-6 saatlik uyku paterni gösterir. Ancak uyku süresi ve uyanma sıklığı, bebekten bebeğe değişkenlik göstermektedir. Tutarlı ve sakinleştirici bir uyku zamanı rutini geliştirmeniz ve bebeğinizi yatağına uyanık iken yatırarak kendi kendine uykuya geçmesi için zaman vermeniz, uyku kalitesini ve süresini olumlu yönde etkiler. Bebeğinizin en az altı aylık olana kadar sırtüstü pozisyonda ve sizinle aynı odada ancak kendi yatağında uyuması idealdir. Bu, ani bebek ölümü sendromu riskini azaltacaktır.

3 aylık bebek aşıları nelerdir?

Sağlık Bakanlığı aşılama takviminde 3.ayda rutin aşı bulunmamaktadır. Bununla birlikte, doktorunuz özel aşılar (meningokok aşısı veya ishal aşısı olan rotavirüs aşısı) konusunda gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır. Karar verilen şemaya göre her iki aşının da bu ayda yapılması mümkündür.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al