Yükleniyor

3 hafta gebelik- Hamileliğin 3. haftası için bilinmesi gerekenler

3 hafta gebelik- Hamileliğin 3. haftası için bilinmesi gerekenler

Hamileliğin en erken haftalarından olan 3. haftada anne adayının hamile olduğu ile ilgili genelde hiçbir fikri olmayabiliyor. Çünkü birkaç gün önce fallop tüplerinde gerçekleşen döllenme sonucunda embriyo yavaş yavaş rahime doğru yol almaya başlıyor.  Bazı kişiler bu aşamada hiçbir fark hissetmezken, bazıları da çeşitli belirtileri hissetmeye başlayabiliyor. Bu dönemde çok küçük olan döllenmiş yumurtayı ultrason ile görmek mümkün olmazken, yapılacak olan Beta HCG testi ile hamilelik büyük oranda doğrulanabiliyor. Memorial Ankara Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Bölümü’nden Op. Dr. Figen Beşyaprak, gebeliğin 3. haftası ile ilgili bilgi verdi. 

İçindekiler

3 Hafta Gebelikte Bebeğin Boyu ve Kilosu Ne Kadardır?

3 haftalık gebelikte döllenmiş olan yumurta ile sperm hücresel sayısı çoğalır ve rahime doğru ilerlemeye devam eder. Görüntüsü oldukça küçük bir yuvarlak şeklindedir. 3 haftalık bebek kilosu ve boyu henüz belli olmamaktadır. Bebek kilosu ve boyunu öğrenmek için birkaç haftaya daha ihtiyaç vardır.

3 Hafta Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Hamile kadınlar bu haftada hamilelik belirtisi olarak alt karın bölgesinde sanki adet öncesi yaşadıkları hafif kramplar, bel ağrısı, çok halsizlik ve uyku hali hissedebilir. Ağrı ve kramp şikayetleri genelde yumurtlamanın olduğu kısımda gerçekleşir. Yumurtalıklardan başlayan ve rahme doğru ilerleyen döllenmiş yumurta bu şikayetlerin nedenidir. Bazı kadınlar bu krampları hissetmezken, bazıları hafif -orta düzeyde hissedebilir. Genellikle görülen semptomlar: 

  • Vajinal lekelenme tarzı kanama
  • Bel ağrısı ve kramplar
  • Şişkinlik hissi özellikle bağırsaklarda şişkinlikler
  • Adet gecikmesi
  • Halsizlik, yorgunluk, uyuma isteği
  • Göğüslerde hassasiyet ve değişiklikler
  • Kokulara karşı duyarlılık
  • Ağızda tat değişiklikleri

Gebeliğin 3. Haftasında Annedeki Değişiklikler Nelerdir?

Annede gelişen semptomlar gebeliğe özgü semptomlar değildir. Hamileliğin 3. haftasında karın belirginleşmeye başlamaz. Biraz şişkinlik hissedilebilse de, çoğu hamile kadın 12. hafta veya sonrasına kadar kendini göstermez. Uzman doktorların çoğu anne adaylarının yalnızca ilk üç aylık dönemde toplamda 1-5 kilo almasını önerir. Bu nedenle hamileliğin 3. haftasında

iki kişilik yemek yenilmemesi gerekir. Günlük kalori alımının ikinci üç aylık döneme kadar artırılması önerilmez.

3 Hafta Gebelik Muayenesi Nasıl Yapılır?

Bu haftada gebeliği kesinleştirmek için kanda Beta hcg bakılıp takibe alınmalıdır. Hastanın jinekolojik muayenesi yapılıp, smear testi alınabilir.

3 Hafta Gebelikte Hangi Testler Yapılır?

3 haftalık gebelikte Beta HCG değeri 50-500 arasında değişmektedir. İlerleyen haftalarda da Beta HCG takibi yapılmalıdır.

3 Hafta Hamilelikte Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gebeliğin 3. haftasında genellikle gebelikler anne adayları tarafından fark edilmez. Anne adayları genelde adet gecikmesi ile birlikte test yapmaktadır. Ancak bazen planlanmış gebeliklerde ve IVF (Tüp bebek) tedavilerinde test daha erken yapılabilmektedir. Bu gibi durumlarda 48 saat ara ile Beta HCG’nin yüksekliği takip edilmelidir. Hastaya başlanmamışsa folik asit takviyesi başlanmalıdır. 

3 Hafta Gebelik Hakkında Sık Sorulan Sorular

3 hafta gebelikte bebek ultrasonda nasıl görülür?

Bu haftada döllenme yeni gerçekleştiği için bebek ultrason da görülmez. Bu haftada döllenmiş yumurta bir fallop tüpünden bölünerek rahime doğru ilerler. “Marula” olarak adlandırılan döllenmiş yumurta bir tuz tanesinden daha küçüktür. Uzman hekim ultrason ile ancak hamileliğin 4. haftası gibi erken bir dönemde rahim iç zarının kalınlaştığını görebilir.

3 hafta gebelikte akıntı ve lekelenme normal midir?

Gebelikte bu haftada akıntıda artış ve bazen kahverengi lekeler görülebilir.

3 hafta gebelikte kanama riskli midir?

Kanama bazen izlenebilir ancak Beta hcg takibi önemlidir. Eğer Beta hcg değerinde düşme yaşanırsa döllenen embriyo tutunamadan vücuttan atılıyor olabilir.

Hamileliğin 3. Haftasında kasık ağrısı ve karın ağrısı yaşanır mı?

Evet bazı hastaların kasıklarında adet öncesi ağrıya benzer kasık ağrısı görülmektedir

3 hafta gebelikte cinsellik yaşanabilir mi?

Bu haftada çiftler arasında cinsellik yaşanmasında bir sakınca bulunmamaktadır

Gebeliğin 3. haftasında sık idrara çıkma olur mu?

Sık idrara çıkma gebeliğin ilerleyen döneminde daha çok yaşanmakla birlikte bu haftalarda da görülebilir.

3 hafta gebelikte halsizlik yaşanır mı?

Beta hcg değerinin yükselmesiyle birlikte kadınlarda yoğun bir halsizlik ve uyku hali izlenir

3 hafta gebelikte ishal normal midir?

İshal görülmesi normal değildir. Gebelikte salgılanan hormonlar genellikle kabızlık problemi yaratır. İshal durumunda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

3 hafta gebelik sonlandırılır mı?

Fark edilir düzeyde bir embriyo olmadığı için, bu hafta gebelik sonlandırma için uygun değildir

Gebeliğin 3. haftasında bebek ölümü belirtileri nelerdir?

3 haftada başlayan yoğun kanama ve Beta HCG’nin düşüş eğrisi çizmesi gebeliğin devam etmediğini gösterir.

İmplantasyon (yerleşme) ne zaman olur?

İmplantasyon yani döllenmiş yumurtanın rahim duvarına yerleşmesi 3. hafta sonu 4 hafta başında gerçekleşir. İmplantasyonun gerçekleşmesi için, artık bir morula olan döllenmiş yumurtadaki hücreler, blastosist haline gelene kadar bölünmeye devam edecektir. Döllenmeden yaklaşık beş ila sekiz gün sonra, blastosist rahim duvarına yerleşmeye başlayacağı yere ulaşır. Rahimdeki implantasyon önemli bir bağlantı oluşturur.  Endometriyum gelişmekte olan embriyoya besin sağlar ve atıkları uzaklaştırır. Zamanla, bu implantasyon bölgesi plasentaya dönüşecektir.

Güncelleme Tarihi : 16 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 31 Ekim 2021

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al