Yükleniyor

4 Boyutlu Görüntüleme Anne Adaylarının Kaygısını Azaltıyor

4 Boyutlu Görüntüleme Anne Adaylarının Kaygısını Azaltıyor

Hayatın en özel dönemlerinden biri olan doğum sürecinde anne karnındaki bebeğin görüntülenmesi konusunda ileri teknolojilerin kullanılması, aile ve bebek arasındaki bağın daha erken kurulmasını sağlıyor. Bu sayede bebeğini daha net gören anne adayları, kaygılarını yenerek psikolojik açıdan daha rahat bir gebelik geçirebiliyor. Anne karnındaki bebeğin sağlığı konusunda da önemli veriler sağlayan 4 boyutlu ultrasonlar, hastalıklara erken müdahale şansı tanıyor.

İçindekiler

 

Ultrasonun bebeğe ve anneye zararlı bir etkisi yok

 

Uzman hekimler tarafından anne adaylarına uygulanan ultrason takibi, gebelikte önemli bir yer tutmaktadır. Eskiden 2 boyutlu olan klasik görüntülemenin yerine artık 4 boyutlu olan ultrasonlar kullanılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde anne adaylarının gebelik sürecine bakış açısı değişmiştir. Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde yapılan görüntüleme ile gebeliğin 20. haftasından itibaren, bebeğin yüz şekli ve hareketleri görülür. Gebelik ilerledikçe bebeğin bu özellikleri daha da belirginleşir. Ayrıntılı görüntüleme sayesinde annenin, bebeğe olan bağlılığı ve annelik duygusu artar. Öte yandan, farklı frekanstaki ses dalgalarını kullanarak görüntüleme yapan ultrasonun, bebeğe ve anneye zararlı etkisinin olmadığı da belirlenmiştir.

 

Hastalıklar anne karnında teşhis edilebiliyor

 

Dört boyutlu ultrasonlar bebeğin yüzünde, vücudunda, ellerinde ve ayaklarında fiziksel engel olup olmadığının belirlenmesinde son derece etkilidir. Sık karşılaşılan bir durum olan bebeğin boynuna kordon dolanması durumu da bu yöntemle tespit edilebilmektedir. Doğumdan sonra düzeltilebilen ve halk arasında tavşan dudağı olarak bilinen ‘yarık dudak’ 4 boyutlu görüntülemeyle daha iyi anlaşılabilmektedir. Bu durumlarda erken müdahale şansı da artmaktadır. Dört boyutlu ultrasonlar, anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığı için yapılan ayrıntılı ultrasonun bir parçası haline gelmiştir.

Gebeliğin 20. haftasında yapılan ayrıntılı ultrason sayesinde, 125 gebelikte bir görülen ve doğum sonrası erken müdahaleyle bebeğin yaşama olasılığını artıran kalp anomalileri rahatlıkla teşhis edilebilmektedir.  

 

Bebeğin yüz hatları bile ayrıntılı olarak görülebiliyor

 

Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde anne ve baba adaylarının sorularına hekimler daha net yanıtlar vermektedir. Anne ve baba adaylarının “Bebeğim sağlıklı mı? Beyin, akciğer ve karın yapısı normal mi? Eli ayağı düzgün mü?” soruları yanıtlanmaktadır.  Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde bebeğin gerçeğe yakın görüntülenmesi ve bebeğin kime benzediği konusu da netlik kazanmaktadır. Görüntüleme sırasında çekilen dört boyutlu ultrason resimleri, anne ve baba adayını mutlu etmektedir. Ultrason fotoğrafları ve videoları gebeliğin anne üzerinde oluşturduğu kaygıyı azaltmakta ve bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirmektedir. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 9 Mart 2021

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2016

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al