Yükleniyor

6 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

6 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Bebeklerin gelişimleri bilişsel ve fiziksel olarak gerçekleşir. 6 aylıkken sosyalleşmeye başlayan bebeklerin çevresine olan ilgilerinde belirgin artış olur. Hatta bebeklerde meme reddi durumu en sık bu ayda ortaya çıkmaya başlar. Bu dönemde kendi vücutlarını incelemeye başlayan bebekler, ses çıkarır, ağzı ile köpük yapar, kulak, yanak ve genital bölgelerine dokunur. 6 aylık bebekler ile oyun oynamak, yüz taklidi yapmak şarkı söylemek gibi aktiviteler onların sosyal gelişimlerinin artmasını sağlar. 6 aydır sadece anne sütü veya formül mama ile beslenen çocuklar bu aydan itibaren ek gıdaya geçmeye başlar. Alerji riskine karşı ek gıdaların teker teker denenmesi ve gıda türleri arasına iki gün süre konulması önem taşır. Bu süreçte ek gıda çocuğu doyurmak amaçlı değil, damak tadının oluşması için denenmelidir. Bebeklere zorla yemek yedirmeye çalışılmasının da çocuk istismarına girdiği unutulmamalıdır. Memorial Ankara Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Gökçe Can, 6 aylık bebeklerin gelişim süreci ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

6 aylık bir bebek neler yapabilir? 6 aylık bebeğin zihinsel gelişimi nasıldır?

6 aylık olan bir bebeğin gelişimi, bilişsel ve fiziksel olmak üzere birbirinden ayrılır. İki aylıktan itibaren bebeklerde sosyal gülümsemenin ortaya çıkması ile birlikte, kurulan göz teması ebeveyn çocuk ilişkisinde önemli gelişmeler sağlar ve karşılıklı sevgi bağını artırır. Fiziksel olarak 4 aylıktan itibaren büyüme hızı günde 20 grama düşer. 6 aylığa ulaşan bebekler artık desteksiz oturmaya başlayabilir. Nesneleri bir elinden diğerine geçirebilir, tek heceli agulamaları başlar. Ayrıca uyku döngüsü erişkinlerde olduğundan daha kısa olmaya devam eder ve gece uykularında sıkça uyanabilirler.

Bilişsel gelişim aşamalarında ise bu dönemde bebekler sosyal olarak kozadan çıkar ve daha geniş bir dünya ile ilgilenmeye başlar. Beslenme sırasında sadece anneye odaklanmaz, dikkatleri kolay çelinir, emzirme sırasında etrafına bakınabilir ve dışa dönük olmayı tercih eder. Bazı ebeveynler bebeklerinin dışa dönük davranışlarını reddedilme olarak algılayabilir ve bebeklerinin artık kendilerini sevmediğinden korkabilirler. Ancak bu durum tamamen dış dünyaya daha çok ilgi göstermelerinden kaynaklanır. Bu dönemde bebekler kendi vücutlarını inceler, kasıtlı olarak ellerine bakar ve ses çıkarır, ağzı ile köpük yapar, kulaklarına, yanaklarına ve genital bölgelerine dokunurlar. Bunlar kişilik gelişiminin ilk aşamalarını oluşturur. Bu dönemde bebek ile oyun oynamak, yüz taklidi yapmak, şarkı söylemek, yapılacak el oyunları bebeğin sosyal gelişimini artırır. Bebek ile yüz yüze davranış oyunları kurmak ve duygusal durumunu paylaşmak, bebeğin duygularını açığa çıkarma becerisini geliştirir.

6 aylık bebeğin kilosu ne kadar olmalıdır?

6 aylık bebeğin günlük büyüme hızı yaklaşık 20 gramdır. Bu dönemde bebeğin doğum ağırlığının iki katına ulaşmış olması beklenir.

6 aylık bebek oturabilir mi?

6. aydan itibaren bebekler destekle oturabilmektedir.

6 aylık bebeğin boyu kaç cm olmalıdır?

6 aylık bebeklerin boy ve kilolarına cinsiyete göre ayrılmış persantil çizelgesine göre bakılmaktadır. Kız çocukları için 6 aylık bir bebeğin normal boy değeri 61-71 cm arasında normal olurken, erkek bebekler için 62-73 cm normal boy aralığını oluşturur.

6 ayık bebeğin baş çevresi kaç cm olmalıdır? Normalden büyük ve küçük baş çevresi neye işaret eder?

6 aylık bebeklerin baş çevre ölçülerine, cinsiyete göre ayrılmış persantil çizelgesinden bakılmaktadır. Kız çocukları için baş çevresi 40-45 cm arasında olurken, erkek çocuklar için 41- 47 cm normal olmaktadır. Normalden küçük baş çevresi mikrosefali olarak adlandırılmaktadır. Normalden büyük olan baş çevresi ise makrosefali olarak isimlendirilmektedir. Makrosefali ya da mikrosefali saptanan çocuklarda mutlaka anne baba baş çevresi değerlendirilerek yapısal durumlar dışlanmalıdır. Mikrosefaliye sebep olan en sık nedenler hipoksik doğum ( doğum esnasında bebeğin oksijensiz kalması), anne karnında geçirilen –özellikle toksoplazma ve suçiçeği- enfeksiyonları, alkol kullanımı, radyasyona maruziyet, annenin diyabetik olması ve kan şekerinin regüle olmaması ile bazı genetik hastalıklardır. Makrosefali de ise ailevi iyi huylu makrosefali en sık rastlanan nedendir. Bunun dışında makrosefalinin en sık etkenleri arasında doğumsal metabolik hastalıklar, bazı kemik hastalıkları, hidrosefali ve genetik sendromik durumlar bulunmaktadır.

6 aylık bebek hangi hareketleri yapar?

6 aylık bebekler başlarını dik tutabilir, başını ve göğsünü rahatça kaldırabilir, ellerini orta hatta getirip nesnelere uzanabilir, nesneleri kavrayıp ağızlarına götürebilir, ayakta tutulduğunda ayakları ile yere basabilir, yatağında dönebilir, yerde yuvarlanan bir topu görebilir ancak yakalamak için henüz bir şey yapmazlar.

6 aylık bebeğe ek gıda verilir mi? Ek gıdaya başlandığında nelere dikkat edilmelidir?

6 aylık bebeklerde anne sütünün yanında artık ek gıda başlanmalıdır. Alerji riski nedeniyle besinler tek tek denenmeli, araya iki gün mesafe bırakılmalı ve az miktarda verilmelidir. Az miktarda başlanan ek gıda, yavaşça artırılmalıdır. Bu süreçte amaç bebeğin karnını doyurmak değil, öncelikli olarak bebeğin damak tadının gelişimini sağlamaktır. Başlangıçta denenip bebek tarafından kabul görmeyen gıdalardan vazgeçilmemeli, bir hafta sonra tekrar denenmelidir. Bebeğin bir tada alışması ortalama 8-10 denemede gerçekleşir. Besinler tek tek denendikten sonra alerji gelişmediğine emin olunduğunda karışımlara geçilebilir. 6. aydan itibaren ek gıdaya alışan bebek 6-8 aylık periyotta iki öğün tamamlayıcı gıda almalıdır. Anne sütü ise 3 öğün verilebilir. Ek gıdanın başlangıcında yiyecekler püre şeklinde verilmeli, dilde itme refleksinin kaybolduğu ve çiğneme becerisinin kazanıldığı zamanda da yani 7.-8. ayda pürtüklü gıdaya geçilmelidir.

Bebeğin aç kalması endişesi ile yapılan fazla beslenmeler ileride obeziteye neden olabilir. Bu sebeple bebeklere uygun miktarda ek gıda verilmelidir. Öğünlerin zamanlamaları birbirine denk olmalı yani aynı saatte beslenmesine özen gösterilmelidir. Bununla birlikte mama sandalyesi kullanılarak bebeklerin sofrada yemek saatlerinde aileye iştirak etmesi sağlanmalıdır. Şekerli ve tuzlu gıdalar verilmemeli, yemek süreci mutlaka karşılıklı aktivite içerisinde yapılmalıdır. Çünkü çocuklar taklit yöntemi ile birçok şeyde olduğu gibi yemek yemeyi de erişkinlerden öğrenirler.

Bebeklerde beslenme ile dikkat edilecek bir başka konu da uykulu olan bebeğe besleme yapılmamasıdır. Bununla birlikte çok fazla acıktırılıp sinirlenmesine izin verilmemelidir. Bebeklere zorla besleme asla yapılmaması gerektiği ve bu davranışın çocuk istismarı sayıldığı unutulmamalıdır. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ile çocuklar telefon, tablet ve televizyon gibi görsel cihazlarla daha erken yaşlarda tanışmaktadır. Yeme bozukluğu oluşmaması için bebeklere televizyon, tablet ve telefon karşısında yemek yedirilmemeli, iki öğün arasında en az iki saatlik zaman dilimi bırakılmalıdır. Son olarak 6 aylık bebeklerde ek gıdaya meyve, sebze veya tahıl ile başlanabilir. Bu sıralama doktorunuzun önerisine göre farklılık gösterebilir.

6 aylık bebek ne kadar emer?

6 aylık bebekler ortalama 5 saatte bir anne sütü emer.

6 aylık bebekle nasıl oynanır?

Bebeğin yüz ifadelerinin ve çıkardığı seslerin taklit edilmesi anne bebek arasındaki empatiyi güçlendirir. 6 aylık bebeklerin yatağının etrafına hareketli oyuncaklar asılabilir, bebeğin elleri ile uzanıp tutabileceği oyuncaklar alınabilir, bebeğe şarkı söylenip, kitap okunabilir ve yuvarlanabilir oyuncaklar ile hareket etmesi sağlanabilir.

6 aylık bebek gece uyandırılıp beslenmeli midir?

6 aylık bebekler gece uyandırılmamalı ve besleme yapılmamalıdır. Beslenme için çocuğun kendiliğinden kalkıp istemesi beklenmelidir.

6 aylık bebek görür mü? 6 aylık bebek anne ve babasını tanıyabilir mi?

6 aylık bebekler parlak, canlı ve renkli cisimlerin yerlerini algılayıp, tutmaya çalışır. Görüşlerinin artması çevreye olan ilgilerinin fazlalaşmasını sağlar. Bu nedenle emzirme sırasında bebekleri memede tutmak daha zor olabilir. Bu sebeple meme reddi bu dönemde daha sık ortaya çıkar. Bu ayda bebekler ayrıca anne ve babasını da tanıyabilir.

6 aylık bebek aşıları nelerdir?

Ülkemizde uygulanan ulusal aşı takvimimize göre 6 aylık bebeklere uygulanması gereken aşılar arasında;

-Hepatit B aşısının 3. dozu,

-5’li karma aşısının 3. dozu (difteri, tetanoz, boğmaca, inaktif polyo, hemofilüz influenza B)

-Oral Polio aşısının ilk dozu bulunmaktadır.

Aşı uygulamasının olduğu gün bebeklere ağrısını azaltmak amacıyla aşı öncesinde ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaç verilmemelidir. Çünkü bu durum aşı etkinliğini azaltmaktadır. Aşı yapıldıktan sonra bebeğin ateşi olursa doktor önerisi ile parasetamol grubu ateş düşürücüler kullanılabilir.

6 aylık bebek yüzüstü yatırılabilir mi?

6. aya kadar ani bebek ölümü riski sebebiyle yüzüstü yatırılma önerilmemektedir.

6 aylık bebekler günde kaç saat uyumalıdır?

6 aylık bebekler günde ortalama 14 saat uyumaktadır.

6 aylık bebek mama sandalyesine oturtulabilir mi?

6 aylık bebekler beslenme alışkanlığının sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için aile ile birlikte mama sandalyesinde sofraya dahil edilmelidir. Bu durum bebeğin sosyal iletişiminin gelişmesine katkı sağlar.

6 aylık bebek emekler ya da adım atar mı?

Bebeklerde 8. aydan sonra emekleme beklenebilir. Ancak bazı çocuklar daha erken dönemde emekleyebilir. Bu ayda bebekler kaldırıldığında ayaklarını yere basabilir, gövde desteklendiğinde adım da atabilir ancak bunlar tek başlarına yapabilecekleri hareketler olmamaktadır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Aralık 2023

Yayınlanma Tarihi: 28 Şubat 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al