Yükleniyor

7 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

7 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Artık bebeğiniz 7 aylık oldu! Sizi, çevresini daha iyi tanıyor ve eskisinden çok daha fazla hareket ediyor. Bu süreçlerde pek çok heyecan verici gelişme yaşanması mümkün olabiliyor. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Elif Erdem Özcan, 7 aylık bebek gelişimi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Siz ve bebeğiniz için günlük hayat, sürprizler ve zorluklar, büyük başarılar ve yeni kazanımlarla dolu.  7 aylık bir bebeğin bu ay neler yapabileceğini, hangi gelişim aşamalarını görebileceğinizi öğrenmenin ve bebeğinize katı gıdaları tanıtmak için bazı stratejiler belirlemenin zamanı geldi. Bebeğiniz 7 aylık olduğunda dikkat etmeniz gereken birçok heyecan verici dönüm noktası vardır. Bebeğiniz 7 aylık döneme girdiğinde doğum kilosunun neredeyse iki katı olması mümkün olabilir.

Bebeğinizin kontrollerini ihmal etmemeye çalışmak uygun olacaktır. Doktorunuz, bu ay yine büyüme adımları hakkında sizleri bilgilendirecektir. Bu ay itibariyle bebeğiniz yavaş yavaş konuşmanızdaki sesleri taklit etmeye başlar. Bu noktada onun dil gelişiminde özel bir rolünüz olabilir. Örneğin onunla sık sık konuşarak "Anne", "Baba" gibi kolay kelimeleri tekrarlayarak onun çabalarını desteklemeye çalışın. Bebeğiniz ses tonunuzundaki farklılıkları anlayabilir; sesinizi yükselttiğinizde ağlayarak tepki verebilir.

7 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Bu ay görebileceğiniz en çarpıcı değişikliklerden biri, bebeğinizin hareketlerini koordine etme yeteneğindeki gelişmedir. Örneğin şu hareketleri artık yapabilecektir:

 • Bebeğiniz nesneleri bir elinden diğerine aktarabilir.
 • Muhtemelen her iki yöne de dönebilir. Yüz üstü yattığında sırt üstü dönmeyi öğrenebilir. Yerden yüksek yerlerde onu tek başına bırakmamalı; bu konuda dikkatli olmanız gerekir.
 • Bebeğiniz otururken, vücudunun üst kısmını desteklemek için "tripod" pozisyonunda ellerini öne doğru eğebilir. Dengede kalmasına yardımcı olması için ona odaklanması için bir oyuncak vermek isteyebilirsiniz. Bir koltukta onu oturturken, yanlarına ve önüne yastık desteği sağlayabilirsiniz. Çok yakında kollarını ekstra destek için kullanması gerekmeyecek ve yardım almadan dik oturabilecek.
 • Bebeğiniz sırt üstü yatarken, uzanıp ayak parmaklarını tutabilir. Yavaş yavaş çeşitli vücut bölümlerinin neler yapabileceğini öğreniyor ve yeni hislere alışıyor.
 • Her bebek benzersizdir, ancak bazı 7 aylık bebekler emeklemeye bile başlayabilir.

Artık 7 aylık bebeğinizin kendine has bir kişiliği vardır ve bunu farklı şekillerde ifade edebilir. Örneğin, daha önceki aylarda bebeğiniz sadece acıktığında veya rahatsız olduğunda ağlardı, şimdi ise her türlü nedenden dolayı ağlayacak. Örneğin, size farklı bir oyuncak istediğini, sıkıldığını ve farklı bir şeyler yapmak istediğini ya da yeni biri tarafından tutulmaktan endişe duyduğunu söylemek için ağlayabilir. Endişelenmeye gerek yok çünkü bu durum bebeğinizin iletişim kurma konusunda gelişmesini; mizacını ortaya çıkarmasını da sağlayacaktır. Annelere burada düşen görev de, onun için neyin iyi işe yaradığını bulmaya çalışmak. Gece yatmadan önce fazladan teselliye ihtiyacı varsa, bunu ona verin. Alternatif olarak, eğer biraz sakin ve yalnız zaman geçirmeyi tercih ediyorsa, akışına bırakın ve ona izin verin. Küçük çocuğunuzun tercihlerinin bir aydan diğerine değişebileceğini unutmayın; çünkü o bu sıralarda dünyayı ve içindeki yerini keşfediyor.

7 aylık bebek neler yapar?

Yedi aylık bebekler farklı şekil, renk, boyut ve dokuya sahip nesneleri ve oyuncakları severler. Ayrıca ele alındığında ses çıkaran şeyleri severler. Elbette 7 aylık bebeğinize gelişimini teşvik etmek için bir sürü oyuncak almak zorunda değilsiniz. Aslında onun tencere ve tavalar, tahta kaşıklar ve renkli resimli dergiler gibi sıradan ev eşyalarına da ilgi duyduğunu görebilirsiniz. Sadece üstesinden gelmek istediği şeyin güvenli olduğundan emin olun. Bebeğinizle konuşmak ve okumak, gevezeliklerini dinlemek ve yanıtlamak ve onu yürüyüşlere veya diğer gezilere çıkarmak, onun öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olmanın harika yollarıdır. Ayrıca bebeğinize şarkı söyleyebilir veya birlikte müzik eşliğinde dans ederken onu kucağınıza alabilirsiniz. Yabancı bir dil konuşuyorsanız, onunla kullanmaktan çekinmeyin. Bebeğiniz daha hareketli hale geldikçe, keşif için güvenli bir alanı olduğundan emin olun. Örneğin, onun denetimli oyun süresinin keyfini çıkarabileceği bir oyun parkı kurabilirsiniz. Bu aylarda bebeğiniz düşen nesneyi arayabilir, birisine tutunarak ayakta durabilir, oyuncağı elinden alındığında itiraz edebilir, kendi kendisine parmak yiyecekler yiyebilir, insan seslerine doğru dönüp bakabilir, eşyalara gitmeye çalışabilir, bazı bebekler emekleyebilir, anlamını bilmese de anne ve baba diyebilir.

7 aylık bebek kilosu kaç olur?

7 aylık bebeklerin kilosu doğum kilosunun neredeyse iki katı olabilir. Kız bebeklerin genellikle 6200 ile 9.800 gram arasında; erkek bebeklerin de 6500 ile 10.700 gram olması beklenir. 7 aylık bebek boy kilo açısından merak edilir. Boy olarak da kız bebekler 63 ile 73 cm, erkek bebekler de 64 ile 75 cm aralığında olurlar. Ancak her bebeğin gelişiminin farklı olduğu da unutulmamalıdır.

7 aylık bebek kahvaltı yapar mı?

7 aylık bebek kahvaltı yapabilir. Pediatri hekimleri bu konuda size yardım edecektir. Neler yiyip yemeyeceğini pediatri doktorundan öğrenebilirsiniz. Kahvaltı da tıpkı tamamlayıcı beslenme gibi 3 gün kuralıyla yapılmalıdır. Tuzsuz lor peyniri, yumurta sarısının dörtte biri, bir çay kaşığı pekmez ile sırayla ekleyerek bu aylarda kahvaltıya başlanabilir. Tabii ki doktorunuza sormadan bu adımları atmamak gerekir. Bu yiyecekler önce tek tek 3 gün kuralıyla verilmelidir. Günden güne miktarlarda artış olabilir. Bebeğin besinlerin tadını tek tek alması, damak tadının gelişmesi için bulamaç şeklindeki karışım kahvaltılar önerilmemektedir. Bebek, kahvaltıya alıştığında bu besinler omlet ya da krep şeklinde değişik şekillerde de sunulabilir. Eğer alerjik bir bebekse doktorunuzun önereceği şekilde kahvaltı planlaması yapmalısınız. Emzirme yine bu aylarda devam etmelidir. Gün içinde istediği zaman anne sütü vermeyi ihmal etmeyin.

7 aylık bebek beslenmesi nasıl olur?

7 aylık bebeğin her zaman ana öğünü anne sütüdür ve beslenme ihtiyacının yüzde 70'ini anne sütünden karşılamaktadır. Bu aylarda 2-3 saatte bir anne sütü ya da formül mama; ara öğünlerde de ek gıdalar gelmelidir. Ek gıdaların bilgilerini pediatri doktorundan almalısınız.

7 aylık bebek neler yiyebilir?

Patates, havuç, bezelye, iki kez çekilmiş kuzu kıyması, pekmez, tuzsuz lor peyniri, yumurta sarısı, turunçgiller ve çilek dışındaki meyveler, kabak, ev yoğurdu gibi besinleri tüketebilir. Bakla, patlıcan gibi besinleri 2 yaşına kadar, domates, bal gibi besinleri bir yaşına kadar tüketmemesi gerekir. Beslenme zamanlarında bebeğinizin dik oturduğundan emin olun. Beslenme için onun yorgun, huysuz olmadığı zamanı seçin. Meyve ve sebzeleri ezmek için çatal kullanabilirsiniz. Blendır kullanımı önerilmemektedir. Sebzelerin iyi piştiğine, tuzsuz ve baharatsız olduğuna dikkat etmelisiniz. Bebek kendi başına oturabildiğinde ona parmak yiyecekleri verebilirsiniz. Örneğin havucu haşlayıp eline ufak bir parça verebilirsiniz. Bu dönemlerde doktorunuza bebeğinizin D vitamini ya da demir takviyesine ihtiyacı olup olmadığını mutlaka sorun. Bu süreçte katı gıdalar verdiğiniz için bebeğinizin kakasının rengi ve kıvamı değişebilir; kakası kokulu hale gelebilir. Eğer gevşek, sulu dışkı fark ederseniz onun sindirim sistemini neyin rahatsız edebileceğini araştırmak için pediatri doktorunuza danışın. Bu aylarda bebeğiniz sürekli büyüdüğü için bebek bezi boyutlarını da değiştirmeniz gerekir.

7 aylık bebek kaç saat aç kalabilir?

6 aya kadar en fazla 4 saat aç kalabilirler ama 6 aydan büyük bebekler en fazla 6 saat kadar aç kalabilir.

7 aylık bebeklere ne kadar su verilmeli?

Bu aylarda ek gıdalara ek olarak günde yaklaşık olarak 100-120 ml su verilebilir. 1 yaş ile 3 yaş arasında da 1 litre su verilmesi önerilir.

7 aylık bebek uyku düzeni nasıl olmalıdır?

Artık bebeğinizin uykusu daha düzenlidir. Geceleri daha az uyanır, gündüzleri 2 ya da 3 kez uyur. Toplamda 14-15 saatte uyuyabilirler. Geceleri 6-7 saat deliksiz uyuyabilmektedirler. 7 aylık bebeğinizin sakinleşmesine ve daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olmak için kısa, rahatlatıcı bir yatma zamanı rutini oluşturabilirsiniz. Ilık bir banyo, ninni, emzirme bu rutinlerin içinde yer alabilir. Bebeğiniz hala uyanıkken beşiğine sırtüstü yatırın, böylece sonunda kendi kendine uykuya dalmayı öğrenir. Siz odadan çıkarken bebeğiniz ağlarsa, geri dönmeye çalışın ve ona birkaç yatıştırıcı söz söyleyin ve sonra tekrar çıkın. Haftalar geçtikçe, muhtemelen her gece daha az ağlayacaktır ve uyku rutinini kendisi oluşturacaktır.

7 aylık bebeklerin hastalıkları nelerdir?

Zaman zaman bebeğinizde nezle olabilir, bebeğiniz öksürebilir. Bu dönemlerde en çok krup olabilirler. Sonbahar ve kış aylarında bebeğiniz nefes aldığında öksürebilir veya hırıltılı sesler çıkarabilir. Boğaz ağrıları olabilir; bunu huysuzluğundan ve yutma zorluğundan anlayabilirsiniz. Bebeğiniz soğuk algınlığı da geçirebilir. Böyle durumlarda pediatri doktoruna danışmanız gerekir.

7 aylık bebek emekler mi?

Her bebek aynı değildir. Bazı bebekler 7 aylık olduğunda emekleyebilirler.

7 aylık bebek diş çıkarır mı?

Bebeğinizin beşinci ve yedinci ayı arasında, diş etlerinden ilk minik diş tomurcuklarının çıktığını fark edebilirsiniz. Bebeğinizin dişlerinin çıktığını anlayacaksınız çünkü daha fazla salya akıtacaklar ve muhtemelen normalden daha huysuz olacaklar. Diş eti rahatsızlığını gidermek için bebeğinize çiğnemesi için soğuk bir bez veya diş çıkarma oyuncağı verilebilir. Bu konuda doktorunuzun önerilerini dinlemeniz doğru olacaktır. 

7 aylık bebekte endişelenmeyi gerektirecek durumlar nelerdir?

Bebekler farklı oranlarda gelişir. Bebeğiniz 7 aylık olduğunda, aşağıdaki durumlarda doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız:

 • Hiç hareket etmiyorsa
 • Nesnelere ilgi göstermiyorsa
 • Sizi ya da babasını tanımıyorsa
 • Seslere dönüp tepki vermiyorsa
 • Sesleri taklit etmeye çalışmıyorsa
 • Göz teması kurmuyorsa
 • Oturmaya çalışmıyorsa

7 aylık bebeğin gelişimi nasıl desteklenir?

İşte bu yaşta bebeğinizin gelişimine yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç basit şey:

 • Bebeğinizle konuşun: Bebeğiniz sohbete ilgi duyar, bu nedenle günlük şeyler hakkında konuşmak, kelimelerin ne anlama geldiğini anlamasına yardımcı olur. Ve ne kadar çok konuşursanız o kadar iyi olur.
 • Bebeğinizin gevezeliklerini dinleyin ve yanıtlayın: Bu onun dil, iletişim ve okuryazarlık becerilerini geliştirecek ve ona 'duyulduğunu', sevildiğini ve değer verildiğini hissettirecektir. Kendi sıcak, sevgi dolu şekilde konuşarak veya ses çıkararak karşılık vermek önemlidir. Bebeğiniz, sesinizin yükselip alçaldığını duymaktan ve onunla konuşurken yüzünüzü izlemekten keyif alacaktır.
 • Birlikte okuyun: Okumak, kitaplardaki resimler hakkında konuşmak ve hikayeler anlatmak bebeğinizin hayal gücünü geliştirir. Bu etkinlikler aynı zamanda dili anlamak için ihtiyaç duyacağı becerileri geliştirmesine de yardımcı olur.
 • Yeni yiyecekler sunun: Bebeğinize doktorunuzun önereceği yiyecekleri 3 gün kuralına uygun biçimde verebilirsiniz.
 • Dışarıda oyun oynayarak zaman geçirin: Bebeğiniz dışarıda ve sizinle birlikte olmayı sevecek - görülecek ve yapılacak çok şey var. Bebek arabasıyla dışarıda birlikte dolaşabilirsiniz. Evde oyun rutinleri oluşturabilirsiniz.

7 aylık bebek hangi aşıları olur?

Sağlık Bakanlığı aşı takviminde 7 aylık bebeklerin olması gereken bir aşı yok. Fakat eğer 3 doz olan rotavirüs aşısının ilk dozu 3, ikinci dozu 5. Ayda olduysa 3. Doz bu ay bitmeden yapılmalıdır. Yine meningokok aşıları uygulanmadıysa bu aylarda uygulanmaya başlayabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 23 Mart 2022

Yayınlanma Tarihi: 23 Mart 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al