Yükleniyor

8 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

8 aylık bebek gelişimi nasıl olur?

Bebeğiniz her geçen gün daha da büyüyor. Sekizinci aya geldiğinde bebekler, hem dünyayı merakla keşfediyorlar hem de çok hareketli oluyorlar. Yürüme hazırlığı yapan bebekler artık sekizinci aylarında daha düzenli uyuyorlar ve daha düzenli yemek yiyorlar. Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Elif Erdem Özcan 8 aylık bebek gelişimi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

8 aylık bebek gelişiminin kilometre taşları nelerdir?

8 aylık bebekler genelde bu aylarda oldukça meşguldür çünkü sadece bir şeyleri ağızlarına sokarak dünyayı keşfetmekle kalmıyor; daha da hareketli bir hale geliyorlar. Henüz yürümemiş olsalar da buna hazırlanıyorlar. 8 aylık bebek hareketleri artık daha çeşitlidir. Yürümeye hazırlanan 8 aylık bebeğinizin bacaklarının ne kadar güçlendiğini fark etmeniz bu aylarda çok mümkün. 8 aylık bebekler çok hareketli olur. Yerlerinde hareket etmelerinin yanında, muhtemelen sürünmeye veya emeklemeye de başlamış olabilirler. Ayrıca bu aylarda sesleri çok çıkabilir, farklı sesler çıkarabilirler. Bu dönemde günde 14 saat uyuyabilirler ve bunun uzun süresi geceleri olur. Günde 2-3 kez gündüz uykusu uyuyabilirler. 8 aylık bebek gelişimi hızlıdır. Sekiz aylık bebek gelişimi ebeveynleri çok şaşırtabilir.

Bu dönemde anne ve babaların çok dikkatli olması gerekir. Genelde yasak olan şeylere ilgileri vardır. Örneğin bir şeyleri tutup çekmek, dolaplara girmeye çalışmak, oyuncak dışındaki şeylerle oynamaya çalışmak gibi pek çok şeyi yapabilirler. Bu sebeple bebeğiniz uyanıkken gözünüzün sürekli onun üzerinde olması gerekir. Bebeğiniz 6 ve 7. aylardaki becerileri geliştirirler. Yardım almadan oturmaya geçebilirler, dil becerileri daha da gelişmiş olabilir. Bu durumda onu desteklemek için normal gününüzü sürdürürken ne yaptığınızı sesli bir biçimde açıklayın. Örneğin, bardağınıza su koyarken, "Şimdi bardağa su koyuyorum", "Su içeceğim" gibi açıklamalar yapın. Bu günlük konuşmalar onu dil kullanımına daha da adapte edecektir. Sekinci ayda eller ve dizlerinin üzerinde ileri geri sallanabilirler, mobilyaların yanında ayakta durma pozisyonuna geçebilirler, temel kelimeleri anlayabilirler, onunla konuşulduğunda seslerle karşılık verebilirler, nesneleri ellerinde bir sağa bir sola geçirebilirler.

Genelde bu dönemde bebekler 750 ile 900 kalori arasında alırlar. Bu kalorinin yaklaşık olarak 500'ü anne sütünden gelir. Ebeveynler meyve ve sebzeleri tanıtmaya odaklanmalı, bebeklerinin farklı tatları denemelerini sağlamaya devam etmelidir. Bu süreçte bebeklerin demirden zengin beslenmeleri önemlidir, çünkü demir eksikliği kansızlığa neden olabilir. Demir eksikliğinden kaynaklanan anemi bilişsel gecikmelere sebep olur. Bu nedenle bebeklerin yeterli miktarda demir aldığından emin olunmalıdır, 6-9.ay arası kan sayımı kontrolü yapılarak demir eksikliği olup olmadığı taramalıdır. Bebekler bu dönemde hareketlidir. O nedenle bezlerini değiştirirken onları düşmekten korumak gerekir. Ayrıca bebeğinizin kilo ve boyuna göre otomobil koltuğu, bebek arabası, mama sandalyesi değişimleri de yapılabilir.

8 aylık bebek kilosu kaç olmalı?

Ebeveynler, “8 aylık bebek kaç kilo olmalı?” sorusunun yanıtını merak ederler. Çünkü bebeklerinin gelişimleri onlar için heyecan vericidir. 8 aylık erkek bebek kilosu 7000 ile 11.000 gram arasında olurken, 8 aylık kız bebek kilosu 6500 ile 10.500 gram arasında değişebilmektedir. 8 aylık bebek boyu da merak edilir. 8 aylık kız bebeklerde alt sınır 65 cm, üst sınır 75 cm boyunda oluyor. 8 aylık erkek bebeklerde de alt sınır 66cm, üst sınır 76 cm'dir. Ancak her bebeğin gelişiminin farklı olabileceği de unutulmamalıdır.

8 aylık bebek uyku düzeni nasıl olur?

8 aylık bebeğinizin artık uyku düzeni oturmaya başlamıştır. Geceleri aralıksız 7 saat uyuyabilirler. Bu dönemde günde 14 saat uyuyabilirler. Günde iki kez gündüz uykusu yapabilirler. 8 aylık bebek uyku eğitimi almaya hazırdır. Bunu hekiminizle görüşerek uzman kişilerden yardım alarak planlamak mümkündür. Bazı bebekler sekizinci ayda aniden uyanıp ağlayabilirler. Diş çıkarma dönemindeyse bu ağlama ataklarına sıkça rastlanır.

8 aylık bebek nasıl yatırılmalıdır?

Bu dönemde de yatma pozisyonu sırt üstü olmalıdır. Ancak bebekler sağa ve sola rahat döndükleri için yattığı pozisyon aynı kalmayabilir. Ebeveynlerin, bebeklerinin yattığı yerde önlem alması gerekir. Çünkü hareketli oldukları için düşme ihtimalleri olabilir.

8 aylık bebek aşısı var mı?

8. ayda bebeğin standart bir aşısı bulunmamaktadır. Ancak gecikmiş aşılar, özel aşılar veya vitamin ilaçları olabileceğinden doktora danışılması gerekmektedir. 

8 aylık bebek dil gelişimi nasıl olur?

8 aylık bebekte göze çarpan en önemli gelişmelerden biri de dil gelişimidir. Bebekler bu dönemde sesli ve sessiz harfleri birlikte kullanarak, "Baba", "Dada", "Dede" gibi ilk kelimelerini söyleyebilirler. “Güle güle”, “Atta”, “Bay bay” gibi kelimeleri anlar ve tepki gösterebilir. Bu süreçte yapılacak en doğru şey bebekle iletişim kurmaktır. Günlük hayatta ne yapılıyorsa bebekle paylaşılmalıdır. Örneğin, mama hazırlanıyorsa bebeğe, "Şimdi kahvaltını hazırlıyorum", "Birazdan kahvaltı edeceğiz" gibi basit cümleler kurulmalıdır ve bebeğin cevabı beklenmelidir. Bu onun dil gelişimi için çok önemlidir. Bu dönemde basit resimli kitaplar bebeklere gösterilerek okunabilir. Bu da dil gelişimi için katkı sağlar.

8 aylık bebeğin beyin gelişimi nasıldır?

Bebekler bu dönemde de yeni şeyler keşfetmeye meraklıdırlar. Kendileri gibi bebekleri ya da kendilerinden daha büyük çocukları görünce heyecanlanabilirler. Mama sandalyelerine oturduklarında yemek yiyeceklerini bilirler. Günlük rutinlerini kavramış olurlar.  Neden- sonuç ilişkisini de kurmaya başlarlar.

8 aylık bebeğin duygusal gelişimi nasıldır?

Bebekler bu dönemde kendilerine bakan kişileri kavrarlar. Anne, baba, anneanne, babaanne veya bakıcılarını iyi tanırlar. Kendisinin görmediği, tanımadığı kişilerle kalmak istemeyebilirler. Hatta hekimlerini bile tanırlar. Bazı bebekler hekimlerini gördüklerinde farklı tepkiler verebilirler. Bu doğal ve normal bir tepkidir. Ayrıca bebeklerin yüz ifadelerinden artık mutlu, mutsuz olduğu anlaşılır. Bunun yanında bebekler karşılarındaki kişilerin yüz ifadelerinden de neyin ne olduğunu anlarlar. Karşılarındakilerin yüz ifadelerine göre tepkiler verebilirler. Anneleri yanlarında olmadığında huysuzlanabilirler, ağlayabilirler. Eğer anneler bebeklerinin yanlarından ayrılacaklarsa bunu tokken, mutluyken, enerjisi iyiyken yapmak daha doğru olur. Ev içinde bebeğin yanından ayrılmayı denendiğinde, annelerinin bir süre sonra geleceğini daha kolay anlayabilirler. Bebekler çocukları gördüğünde heyecanlanır. İhtiyacı olan bir şeyi kollarını yukarı doğru kaldırarak isteyebilir, istediği bir şeyi beden dilini kullanarak gösterebilir. Ayrıca sekiz aylık bebeklerin taklit yeteneği vardır. Annesi telefonla konuşurken o da telefonla konuşuyormuş gibi eliyle taklit edebilir.

8 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı?

Bebeklerin bu dönemde ek gıdalarla birlikte anne sütü almaya devam etmesi gerekmektedir. Bu ayda besin miktarları biraz daha artacaktır. Ek gıda konusunda dikkat edilmesi gereken şeylerden birisi de besinlerin ev yapımı hazırlanıyor olması ve tuz eklenmemesidir. Çorba olarak hazır çorba verilmesi önerilmemektedir. Pediatri hekimiyle birlikte ek gıda beslenme menüsü oluşturmak mümkündür. Yine ana öğünler anne sütü ya da formül mama; ara öğün olarak da ek gıdalar verilmelidir. 8 aylık bebeklerde kabızlık olabilir. Bu beslenmeyle ilgili olabileceği gibi bazı hastalıklar nedeniyle de gerçekleşebilmektedir. Böyle bir durum yaşandığında bebeğin hekimiyle irtibata geçmek gerekir. Bir yaş öncesinde bebeklere verilmemesi gereken bazı besinler vardır. Bunlar, bal, tuz, şeker, yumurta beyazı, kivi, çilek, kabuklu deniz ürünleri, çikolata, kakao, domates, bakla, patlıcan, konserveler, hazır çorbalar, çay, doğal olmayan meyve suları, inek sütü, salam-sosis-sucuk-pastırma gibi işlenmiş etler olarak sıralanabilir. 8 aylık bebeklerde ishal görülebilir. Bazen diş çıkarma döneminde bazen de bağırsak enfeksiyonlarında buna rastlanabilir. Eğer günde 7-8 kez sulu veya kanlı dışkılaması varsa, iştahsızsa, kusma, huzursuzluk, ateş varsa mutlaka pediatri hekimine başvurulmalıdır.

8 aylık bebek ne kadar emzirilmelidir?

Bebekler beslenme sıklığını kendi belirler. Günde ortalama 4 kez beslenmek isteyebilirler. Bazıları gece beslenmesi için uyanır bazıları uyanmaz.

8 aylık bebeğin fiziksel gelişimi nasıldır?

8 aylık bebekler, desteksiz oturabilir. Sırt ütü yattıklarında, tek başlarına oturma durumuna geçebilir, kendi etraflarında dönebilir, yüzüstü bırakıldığında emekleyerek veya sürünerek istedikleri hedefe ulaşabilirler. Bazı bebekler bu dönemde emeklemez ama bunun için telaş etmeye gerek yok. Bazı bebekler emeklemeden yürümeye de başlayabilir. Örneğin, koltuktan destek alarak ayağa kalkabilirler. Elleri ve ayakları genelde çok hareketlidir. Nesneleri sıkıca kavrayabilirler. Oyuncaklarını sağ ellerinden, sol ellerine geçirebilirler. Tuttukları cisimleri ağızlarına götürebilirler. Ebeveynlerin bebeklerinin hareketleri konusunda dikkatli olması gerekir zira ev kazaları bu dönemlerde sıkça yaşanabilir. Altı aydan sonra bebeklerin dişleri çıkabilir. Görme ve işitme duyuları da gelişmiştir.

8 aylık bebekte diş çıkarma belirtileri nelerdir?

Bebeklerde altı aydan itibaren diş çıkarma belirtileri görülür. Kimi bebek hemen çıkarırken kimi sekizinci aylarda da çıkarabilir. Bebeklerde diş çıkarma belirtileri, artan salya artışı, şişmiş diş etleri, huysuzluk, kemirmeye çalışmak, yemek yemeyi reddetmek, uyku sorunları şeklinde sıralanabilir.

8 aylık bebekte gelişim sorunu nasıl anlaşılır?

Bebekler farklı oranlarda ve farklı şekillerde gelişirler. Her bebek aynı olmaz. Ancak eğer hiç hareket etmiyorsa, nesnelere ilgi göstermiyor ya da onlara ulaşmaya çalışmıyorsa, sizi ya da bakıcısını tanımıyorsa, seslere dönüp bakmıyorsa, göz teması kurmuyorsa pediatri hekimiyle konuşmak gerekebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 24 Mart 2022

Yayınlanma Tarihi: 24 Mart 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al