Yükleniyor

Açlık Otu Nedir? Açlık Otu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Açlık Otu Nedir? Açlık Otu Faydaları Nelerdir, Ne İşe Yarar?

Geçmişten günümüze tedavi amaçlı kullanılan ve doğal müshil olarak da anılan açlık otu, adından anlaşılacağı üzere zayıflamak için kullanılan bir ottur. Afrika asıllı olan açlık otu Çin, Pakistan ve Hindistan'da yetişen şifalı bir bitkidir. Arapça'da senna yaprağı anlamına gelen açlık otu ülkemizde erkek sinameki, deve gözü otu gibi farklı isimlerle de bilinir. Birçok yararı bulunan bu ot kendiliğinden yetişebilen zahmetsiz bir bitkidir. Kilo verme konusunda da oldukça etkilidir. Ayrıca sinameki bitkisine benzerliğiyle dikkat çeker.

İçindekiler

Açlık Otu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Açlık otu gibi şifa verici bitki türlerinden yararlanıp fayda görebilmek için doğru bir şekilde kullanılmalı ve nasıl hazırlandığı hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Bu otu kullananlar kuru bir şekilde yememelidir. Çünkü çiğneyerek yediğinizde ağzınızda ekşi bir tat bırakır ve yanma yapar. Bu yüzden yediğiniz yemeklerin tadını kötü bir şekilde alabilirsiniz. Ayrıca içerisinde bulunan sennosides maddesinden dolayı bağırsaklarınızı da rahatsız edebilir. Fakat doğru bir şekilde kullanım sağlandığında kilo vermenizi kolaylaştıracağı gibi birçok rahatsızlığa da olumlu etkide bulunacaktır. Bitki çayı haline getirilen bu bitki gece yatmadan önce tüketilmelidir. Kaynatılan suyun içerisinde demlenmesi beklenir ve bir fincan içilir. Metabolizmaya etkisinden dolayı hamile ve emziren kadınların kullanmaması gerekir.

Açlık Otunun Faydaları Nelerdir?

Açlık otu ara öğünlerde bitki çayı olarak kullanıldığında bağırsakların hızlanmasında etkili olarak kilo verme konusunda yardımcı olacaktır.

Açlık otunun faydaları şu şekilde sıralanabilir:

 • Açlık otu vücudun yağ yakmasında yardımcı olarak kilo verme sürecini hızlandırır.
 • Doğal müshil etkisi gösterdiği için kabızlık sorununa çözüm sağlar. Bu yüzden bağırsaklara iyi gelir.
 • Uzun süreli tokluk hissi verir. Bu sayede gereksiz yenen öğünlerden kurtarır.
 • Ölçülü ve düzenli tüketildiğinde boşaltım ve sindirim sistemini olumlu yönde etkiler. Bu sayede açlık otu, hazımsızlık ve gaz sancısı olanların imdadına yetişir.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için zayıflama sürecine de katkı sağlar.
 • Alternatif tıp dünyasında gözde bir ilaç olarak da kullanılır.
 • Bağırsak florasının sağlığını korur ve çeşitli rahatsızlıklardan korunmasına destek olur.
 • Mide hastalıklarına iyi geldiği bilindiği için tedavi sürecinde tavsiye edilir.
 • Adet düzensizliklerini giderme konusunda yardımcıdır. Ayrıca adet dönemindeki ağrı ve sancıları azalttığı da bilinen faydaları arasındadır.
 • Tatlı ve tuzlu yiyeceklere olan isteği azaltır.
 • Zayıflatıcı etkisinin yanı sıra vücudun vitamin ihtiyacını da karşılar.
 • Böbrek taşı ve kum dökenler için de doğal ilaç olarak kullanılır.
 • Tansiyon üzerinde düzenleyici ve dengeleyici bir etkisi vardır.

Açlık Otu Kilo Vermeye Nasıl Yardımcı Olur?

 • Her açlık otu tüketimi için beslenme aralıklarının belirlenip kullanılması önemlidir. Gün içerisinde 250-300 ml dışında tüketilmemelidir.
 • Açlık otuyla hazırlamış olduğunuz çayı sabah aç karnına ya da akşam yatmadan önce yani çok fazla tok olmadığınız bir saat aralığında içebilirsiniz.
 • Tok tutucu bir etkisi vardır. Eğer bu otla yapmış olduğunuz bitki çayını gece yatmadan önce bir fincan içerseniz hem sabah daha dinç uyanırsınız hem de gece acıkmalarınızın da önüne geçebilirsiniz. Ayrıca kabızlık problemi yaşayanların da bir fincan içmesi önerilir.
 • Bedeninizin ihtiyacı olan enerjiyi verecektir. Bu sayede metabolizmanız hızlanacak ve yağ yakım süreci başlayacaktır. Eğer metabolizması iyi çalışan biriyseniz ve kilonuz da normal seviyedeyse açlık otu kullanmamalısınız.
 • Açlık otunu tükettiğiniz günlerde su kaybınız olacaktır.. Bu yüzden kaybedilen suyu, bol su içerek yenilemeniz gerekir. Çünkü bağırsakların aktif çalışmasını ancak su içerek destekleyebilirsiniz.
 • Gün içerisinde çok fazla açlık otu çayı içilmemelidir. Aksi takdirde bağırsak sağlığınızı olumsuz bir şekilde etkileyebilir. Bu yüzden ölçülü olunmalı ve düzenli aralıklarla tüketilmelidir.
 • Deve gözü otunu içmeye başlayacağınız süreç aslında zayıflama ve kilo verme dönemidir. Bu yüzden diyette olan kişiler şekerli ve asitli yiyecek ve içeceklerden uzak durmalıdır. Deve gözü otu çayı tam da bu noktada tercih edilir.

Açlık Otu Nerelerde Bulunur?

Açlık Otu Afrika kıtasında yetişen bir bitkidir. Son dönemlerde oldukça popüler hale geldiği için ülkemizde de açlık otuna kolayca ulaşılabiliyor. Birçok faydası bulunan bu şifalı bitkiyi güvenilir bir aktardan veya organik ürünler satan çeşitli noktalardan temin edebilirsiniz. Taze olarak alabileceğiniz bu otu, ağzı kapalı kavanozlarda ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz. Kullanım amacına göre istediğiniz öğünde içebilirsiniz.

Açlık Otu Çayı Nasıl Yapılır?

Açlık otu sayesinde güzel ve sağlıklı bir bitki çayı içebilirsiniz. Basit malzemeleriyle lezzetli bitki çayını dakikalar içerisinde yapabilir ve kolay bir şekilde tüketebilirsiniz. Bunun için 250 ml ölçüdeki kaynar suyun içerisine otları atıp ve demlenmesini beklemelisiniz. Demlenme süresi yaklaşık 5 dakikadır. Demlendikten sonra suyunu süzerek içebilirsiniz. Burada dikkat edilmesi gereken nokta otları su ile kaynatmamaktır. Kaynayan bitkilerin besin değerleri kaybolduğu için kaynatılarak hazırlanması pek önerilmez. Dilerseniz deve gözü otunu kahvenin içerisine de atıp bu şekilde kullanabilirsiniz.

Açlık Otu Ne Kadar Süre Kullanılmalıdır?

1 hafta düzenli olarak kullanıldıktan sonra yine en az 1 hafta içmeye ara verilmesi gerekir. Bunun sebebi, uzun süreli kullanımının bağırsakların tembelleşmesine yol açma riskidir.

Cilt ve Saç Dökülmesi İçin Kullanılır Mı?

Reçine gibi yağlarla karıştırıp yanık tedavileri için açlık otu kullanılabilir. Anti bakteriyel özelliği sayesinde sivilce gibi cilt rahatsızlıklarına karşı da iyi gelir. Kepek tedavisinde kullanılan bu bitki, saçların derisini iyileştirdiği gibi dökülmesinin de önüne geçebilir. Özellikle saçlarını güçlendirmek ve hacim kazandırmak isteyenler deve gözü otunu saç kremi olarak kullanabilir. Bu sayede saç köklerindeki kan akışını artırabilirsiniz.

Açlık Otunun Zararları Nelerdir?

Açlık otu birçok bitki türü gibi faydalıdır. Fakat faydaları olduğu gibi bilinçsiz kullanım nedeniyle vücutta çeşitli yan etkiler de oluşturabilir. Bu yüzden bir beslenme uzmanının önerisiyle kullanmak gerekir.  Özellikle alerjik bir bünyeye sahipseniz mutlaka uzman bir hekime danışmanız gerekir. Doğal müshil etkisi gösterdiğinden dolayı aşırı tüketilmesi bağırsakların fazla çalışmasına neden olur  ve bu da en bilinen özelliği olan ishale sebebiyet verebilir. 10 günden fazla kullanılmamalıdır. Aksi halde bağırsak astarını tahriş edebilir ve sağlığınıza zarar verebilir. Hamile, emziren kadın ve çocuk kullanımı için uygun bir bitki değildir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 21 Şubat 2024

Yayınlanma Tarihi: 7 Ekim 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al