Yükleniyor

Ağrısız Doğum Hayal Değil

Ağrısız Doğum Hayal Değil

Doğum yönteminin nasıl olacağı, anne adaylarının 9 ay boyunca en fazla düşündükleri  konuların başında gelir. Normal doğum yaparak anne olmak isteyen çoğu kadının adeta kâbusu olan normal doğum sancıları, artık doğumun katlanılması gereken bir parçası değil. ‘Epidural anestezi’ adı verilen yöntem ile normal doğum, ağrısız ve uyanık olarak yapılabiliyor. Memorial Antalya Hastanesi Anestezi Bölümü’nden Uz. Dr. Fatma Pelin Deliağa, “ağrısız doğum” ile ilgili bilgi verdi.

İçindekiler

Anne bebeğin doğum anına tanık olabiliyor

Doğumun süresinin uzunluğu ve yaşattığı ağrı düşünülerek normal doğum yapmaktan çekinmemek gerektiğini söyleyen Uz. Dr. Deliağa, “Artık ağrısız normal doğum yapılabilmektedir. ‘Epidural anestezi’ adı verilen yöntemde ; annenin bel ve belden alt kısmı uyuşturulur ve bu sayede doğum yapan anne, etrafında olup bitenleri, özellikle bebeğin doğumunu görme şansına sahip olabilir. Konforlu bir ameliyat sağlayan bu anestezi yöntemiyle ayrıca doğum işlemi sırasında bebeğe hiç ilaç verilmediği için bebeğin yaşamsal fonksiyonları da korunmaktadır” diye konuştu. Uz. Dr. Deliağa, doğumun hangi yöntem ile yapılacağına anne adayını takip eden doktorun karar vermesinin gerekliliğini vurgularken; “Epidural anestezi ile uygulanan normal doğumun hastalar için bir avantajı da zor doğum olasılığı karşısında hastanın sezaryene alınması ve bu ameliyat için ek bir anestezi uygulamasına gerek olmamasıdır. Ancak kanama pıhtılaşma sistemi bozukluklarında, şiddetli sistemik hastalığı olanlarda, enjeksiyon bölgesinde yara veya enfeksiyonlar olduğunda ve gebe bu yöntemi istemiyorsa anne adayına bu yöntem uygulanmaz” dedi.

“Epidural anestezi kalıcı bir hasara yol açar” diye düşünmeyin

 Epidural anestezi uygun koşullarda ve ehil ellerde yapılırsa kalıcı felç riski yok denecek kadar düşüktür. Anne adayında ek hastalıklar, anatomik anomaliler, doğuştan damarsal patolojiler bulunması gibi durumlarda felç ve diğer komplikasyonların riski artar. Ancak anne adayının doğum öncesinde iyi bir değerlendirmeden geçmesi ile tüm riskler ortadan kalkar ve hem anne hem de bebek için konforlu bir doğum gerçekleştirilebilir.

Güncelleme Tarihi : 14 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2011

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al