Yükleniyor

Akciğer Kanseri Tedavisinde Akıllı İlaç Dönemi

Akciğer Kanseri Tedavisinde Akıllı İlaç Dönemi

Akciğer kanseri, tüm kanser türleri arasında yaşamı tehdit edici özelliğe sahip olan türdür. Hastalığı diğer türlerden ayıran en önemli faktörler; erken evrede belirti vermemesi, bazı kanser türlerinde olduğu gibi koruyucu tetkik ve tahlillerle saptanamaması ve check-up programlarında rastlantısal olarak görülmesidir.

İçindekiler

Sigara kullanımının % 90 oranında etkili olduğu akciğer kanserinin tedavisinde son yıllarda uygulanan tedaviler, hem hasta hem de doktor açısından başarılı sonuçlar vermektedir. Tedavide ağızdan hap şeklinde alınan ve hedefe yönelik etkisi bulunan akıllı ilaçların kullanılmaya başlanması, hastaların yaşam süresini ciddi oranda artmaktadır.

Memorial Sağlık Grubu Antalya Onkoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mustafa Özdoğan, akciğer kanserinin tedavisindeki yeni gelişmeler hakkında bilgi verdi.

Tümör Yapısına Göre Farklı Tedavi Uygulanıyor

Geçmişte erken evrede saptamayan ve ameliyat şansını kaybetmiş akciğer kanserli hastaların yaşamına katkı sağlayacak tedaviler radyoterapi ve kemoterapi ile sınırlıydı. Günümüzde ise tümörün genetik yapısındaki farklılıkların tanınmasıyla bu kanser türü daha iyi anlaşılmış ve tedavisi bireye özgü olarak daha başarılı bir şekilde yürütülmektedir. Özellikle son 5 yılda akciğer kanserinin genetik yapısında, özellikle hücrede yer alan kansere yatkınlık sağlayan tümör genlerinde aşırı birikme veya yapısal değişiklikler (mutasyonlar) tedavide yol gösterici olmuştur.

Akıllı İlaçlar Fark Yaratıyor

Normal akciğer hücresinin dengesini bozan ve kanserleşmesine neden olan yollara yönelik geliştirilen akıllı moleküller (ilaçlar) sayesinde hastaların yaşamları uzamaktadır. Son derece kolay uygulanabilen antikor (aşı) niteliğinde ve kemoterapinin gücünü artıran damardan uygulanan ilaçlar, küçük molekül olarak bilinen ve kanserli hücrenin içine girerek, kanserli hücrenin canlı kalmasına neden olan anormalleşen yolları engelleyen hap şeklinde ilaçlar sayesinde, oldukça başarılı sonuçlar alınabilmektedir.

Kişiye Özgü Yöntemler Kullanıyor

Akciğer kanserinin tedavisindeki yeni gelişmeler, küçük hücreli olmayan türünü ilgilendirmektedir. Bu gelişmeler sayesinde neredeyse hastaların %50’sinden fazlasına, daha doğru ve bireye özgü yöntemler ile tedavi olanağı sunulmaktadır. Akciğer kanseri ile karşı karşıya kalan bireyin tümör dokusuna yönelik yapılacak kapsamlı genetik analizler de, tedavi kararının en önemli belirleyicisidir. Genetik analizler sonrası akıllı ilaçlar ve yöntemler için uygun olan hastalarda kimi zaman kemoterapi uygulamaya bile gerek kalmadan, doğrudan bu küçük moleküller ile tedaviye başlanabilmekte ve olumlu sonuçlar alınabilmektedir.

En Önemli Neden Sigara

Akciğer kanserinin tedavisinde olumlu yöndeki gelişmelere rağmen, akciğer kanserine neden olan en önemli faktörün sigara olduğu unutulmamalıdır. Son yıllarda tedavide elde edilen başarı ve gelişmelere karşın, toplumun her kesimine düşen en önemli sorumluluk, akciğer kanserinin ortaya çıkmasında %90’ın üzerinde etken olan sigaranın yaşamdan çıkarılmasıdır. En iyi tedavi, hastalığın ortaya çıkmasının önlenmesidir.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 11 Kasım 2013

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al