Yükleniyor

Vücut Şekillendirmede Lazer Liposuction Dönemi

Vücut Şekillendirmede Lazer Liposuction Dönemi

Diyet ve spora rağmen fazla yağlarından şikayet eden kişiler için lazer liposuction dönemi başladı. Lazer liposuction işlemi klasik yağ alma operasyonlarına göre daha fazla yağ kaybı, sıkılaşma oranının yüksekliği ve iyileşme süresinin kısa olması gibi avantajları ile dikkat çekiyor.  Memorial Ankara Hastanesi Plastik ve Estetik Cerrahi Bölümü Uzmanları, lazer liposuction yöntemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

“Liposuction” egzersize ve diyete direnç gösteren, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan yağ dokularının parçalanıp emilerek vücudun şekillendirilmesidir. “Lazer liposuction” ise operasyon bölgesindeki yağların lazer ışınları ile parçalanması, kanama ve morluk oluşturabilecek ince damarların ortamdan uzaklaştırılmasının sağlanması ve bu aşamadan sonra yağların alınmasıdır.

Lazer liposuctionın klasik yönteme göre üstünlükleri nelerdir?

Lazer liposuction ile klasik yöntemlerden farklı olarak yağlar önce lazer ışını ile parçalanır, sıvı haldeki yağ parçaları kanüller yardımı ile kolaylıkla ortamdan uzaklaştırılır.

  • Yeni jenerasyon, daha güçlü, birden fazla dalga boyu kullanan cihazlar ile “daha fazla yağ alma” imkanı vardır.
  • Lazer liposuction operasyonu daha kansız bir işlemdir. Lazer ışınları sinirlere zarar vermeyip, kanama ihtimali olan ince damarları ortamdan uzaklaştırır. Klasik yöntemde ancak kan verilerek alınabilen yağ miktarları, lazer liposuctionda kan nakline gerek kalmadan alınır.
  • Klasik liposuction sonrası sarkan bölgeler, lazer liposuctionın deri sıkılaştırıcı etkisi ile sarkmadan işlem sonrası formunu koruyabilmektedir. Özellikle cildi toparlamak için kullanılan lazer dalga boyları ile kollajen sentezi uyarılarak, yeni bağ dokusu oluşumu sağlanmış olur. Uygulama yapılan ciltte belirgin bir toparlanma ve sıkılaşma elde edilir.

Lazer liposuction hangi bölgelere uygulanabilir?

Cilt altı yağ bulunan her yerde yapılması mümkündür. Karın, bel, sırt, basen, bacaklar, diz içleri, alt bacak, ayak bilekleri, kollar, çene altı (gıdı) uygulama yapılabilen alanlardır. Bunun yanı sıra; erkeklerde jinekomasti (meme büyümesi) tedavisinde çok başarılı bir yöntemdir. Ayrıca daha önce liposuction uygulanmış, düzgün ve yeterli miktarda yağ alınamamış alanlarda da etkin bir şekilde problemleri çözmek için kullanılabilir.

Kimler lazer liposuction adayıdır?

Liposuction, özellikle diyet ve sporla giderilemeyen lokalize yağ fazlalıklarını düzeltmede kullanılan bir vücut şekillendirme operasyonudur. 16 yaşından sonra uygulanabilir. Liposuction bir kilo verme yöntemi değil, kontur düzeltme yöntemidir. Vücutta bazı bölgeler hamilelik, beslenme, yapısal ya da ailesel sebepler ile diğer bölgelere göre orantısız yağlanabilir. Geçmiş yıllarda Liposuction talebi ile başvuran hastalara “önce kilo verin sonra gelin”  derken lipoliz sayesinde bu hastaların birçoğu operasyon şansı kazanmıştır. Zira bu hastalar genellikle bölgesel yağlanmalarından kurtulamama sonucunda umutlarını kaybedip daha fazla yemek yeme kısır döngüsü içerisindedirler. Yeni cihaz ve teknikler ile çok daha güvenli olan bu operasyonlar hastalara yeni bir başlangıç ve motivasyon şansı tanımaktadır. İşlem sonrası elde edilen estetik kazanımları kaybetmek istemeyen hastaların diyetine dikkat ettiği, spora başladığı ve kendi ile barışık ruh haline hızla ilerlediği görülmektedir.

İşlemi nasıl uygulanmaktadır?

Lazer liposuction uygulamaları çok sınırlı bölgeler (kol içleri, gıdı v.s) haricinde genel anestezi altında yapılmaktadır. Önce uçlarından lazer ışınları gönderilen, 2-3 milimetre kalınlığındaki fiberkanüller ile yağlar parçalanır. Katı haldeki yağlar sıvılaştırılarak klasik liposuctiona göre daha ince olan 3-4 milimetrelik kanüller ile negatif basınç altında çekilir. İnce kanüller sayesinde klasik liposuctiona göre daha küçük, milimetrik kesiler yapılır, dolayısı ile iz sorunu yaşanmaz. Hastalar ameliyat sonrası alınan yağ miktarına göre bir gece hastanede yatırılabilir. Operasyon sonrası ilk gece ağrı minimal düzeydedir. Ufak ağrı kesiciler ve serum verilmesi dışında bir uygulama gerektirmez. Ertesi sabah hastalar yürüyerek evlerine gidebilirler. Klasik liposuction işlemine göre çok daha az morluk görülür, bu görünüm 10 gün içerisinde ortadan kalkar. Hastalar birkaç gün istirahat ettikten sonra normal yaşamlarına dönerler. Genellikle üç hafta korse giyilmesi önerilir. Hastalarda lazer liposuction yapılan bölgelerde yağ parçalanması işlemi sürer. Parçalanan yağlar vücut tarafından iki ay içinde emilir. Dolayısı ile hastada 2 ay daha yağ parçalanması devam eder. Üçüncü ayda vücut son haline çok yakındır, 6.’ncı ayda ödemler tamamen geçmiş olur.

“Lazer liposuction” ve “lazer lipoliz” arasındaki fark nedir?

Lazer lipoliz (yağ parçalama), liposuction yani yağ alma işlemi olmadan sadece belirli bir bölgedeki yağların parçalanıp, vücut tarafından emilmek üzere bırakılmasıdır. Çene altı (gıdı) ve kol içleri gibi sınırlı ve küçük miktardaki yağ birikimlerinde uygulanabilen yöntemdir. Miktar az olduğundan vücut tarafından yok edilmekte, cilt sarkmaları ve kontur bozuklukları olmadan iyileşme sağlanmaktadır. Lazer liposuction ise yağ parçalama ve yağ alma işlemlerinin her ikisinin de yapıldığı ameliyatlara verilen isimdir. Daha fazla miktarda yağın olduğu bölgelerde tercih edilir.

Lazer lipoliz, vücut şekillendirme amacıyla, FDA (United States Food and Drug Administration) tarafından onaylanmış, uzun yıllardır güvenilirliği ve etkinliği kanıtlanmış bir yöntemdir. Eskiden yaptırılmasından çekinilen bu operasyonlar günümüzde birden fazla dalga boyu kullanan modern cihazlar ile güvenli ve kansız uygulamalar haline gelmiştir. Liposuction bölgesinde işlem sonrası sarkma yeni teknoloji ile endişe edilen bir konu olmaktan çıkmıştır. Cilt altı dokuda optimum seviyede sağlanan ısı ile sıkılaştırma işlemini yapmak mümkündür. Yeni jenerasyon cihazlar ile cilt altı dokudaki ısıyı cerrah termal sensörler ve hareket sensörleri cihaz ekranında görebilmekte ve güvenli bir şekilde operasyonu yapabilmektedir.

Lazer liposuction sonrası süreç nasıldır?

Sınırlı bölgelere lipoliz yapıldı ise hasta ertesi gün işine dönebilir. İşlem daha geniş bölgelerde uygulandığı takdirde iş ve sosyal yaşamına birkaç gün içerisinde dönebilir.

Lazer liposuction işleminin başarısında iki önemli faktör ön plandadır. Bunlardan birisi, işlem yapılan cihazın gücü ve sahip olduğu dalga boyu seçenekleridir. Bu faktörler de cihazın sahip olduğu teknolojiye paralel olarak gelişme göstermektedir. Diğer önemli etken ise uygun hasta seçimi ve cihazı kullanan doktorun bilgi, beceri ve tecrübesidir. İşlem sonrası hastanın yakın takibi ile diyetisyen danışmanlığı da başarıyı tamamlayan faktörlerdir.

Lazer liposuction günlük yaşamda estetik farkındalıkların gittikçe arttığı, dış görünüşün profesyonel yaşamda gittikçe önem kazandığı günümüzde; vücut şekillendirme yöntemleri arasında hızla en üst sıralarda yerini almış bir yöntemdir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 13 Mayıs 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al