Yükleniyor

Lipoliz Nedir? Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Lipoliz Nedir? Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Lipoliz, vücutta yağ hücrelerinin parçalanması veya yağ asitlerinin serbest bırakılması işlemidir. Bu işlem sayesinde vücutta yağ depoları enerji ihtiyacını sağlamak için kullanılır. Lipoliz, trigliseritlerden yağ asitlerine ve gliserole ayrılmasıyla yapılır. Böylelikle vücut enerjiyi üretimi için serbest yağ asitlerinden yararlanır. 

İçindekiler

Lipoliz Nedir?

Lipoliz, lokal olarak uygulanan yağların eritilmesi amacıyla yapılan zayıflama yöntemidir. Bir tür estetik cerrahi olan lipoliz, vücudun şeklini ve görünümünü değiştirmek için lazerden yararlanılır. Bunun yanında enjeksiyon ya da radyo dalgalarını içeren tedavi yöntemi de bulunur.

Lipoliz vücudun belirli bölgesindeki küçük yağ birikintilerini hedef alır. Karında, kalçada, uyluklarda veya kalçalarda kurtulmak istenilen yağ dokusu lipoliz uygulaması yapılabilir. Bu prosedür genellikle obeziteye sahip kişiler için önerilmemektedir.

Soğuk Lipoliz Nedir?

Soğuk lipoliz, soğuk cihaz ile yapılan bir zayıflama uygulamasıdır. Kişi cihaza bağlandıktan sonra yağ dokusuna ısı belirli bir ısı verilerek yağ dokusunun çözülmesi hedeflenir. Bu durum yağ dokularının azalmasında etkili olur. Yoğun miktarda yağ erimesi yaşanmayabilir. Uygulamanın kaç seans yapılacağı kişinin ihtiyacın yönelik olarak farklılık gösterir.

Lipoliz Uygulamasının Avantajları Nelerdir?

Lipoliz diğer zayıflama yöntemlerine göre iyileşme süresi daha kısa olmaktadır. Uygulanan bölgede enfeksiyon riski azdır ve yara izi riski minimum olarak bilinir. Genellikle bir hafta sonra günlük aktivitelere geçiş sağlanır. Tedavinin yapıldığı bölgede cildi sıkılığı sağlanır. Cilt eskisinden daha pürüzsüz ve sıkı bir hale gelebilir.

Genel olarak lipoliz, diğer yağ giderme prosedürlerine benzer faydalar sunar ve kullanım konusunda güvenlidir ve cildi yakma konusunda büyük bir risk oluşturmamaktadır.

Lipoliz Hangi Amaçlar için Kullanılır?

Lipoliz, vücuttaki yağ depolarından yağ asitlerinin serbest bırakılması işlemi olarak bilinir. Bu süreç, genellikle şu amaçlarla kullanılır:

Lipolizin aşırı uyarılması ya da sürekli hale getirilmesi sağlık sorunlarına neden olabilir. Herhangi bir kilo verme veya yağ kaybı planı yapanların bu durumu dikkatli bir şekilde yönetilmeleri gereklidir.

Lipoliz Hangi Bölgelere Uygulanır?

Lipoliz uygulaması, doğum sonrasında oluşan yağlardan, bel, karın, kalça, bacak ya da üst bölgede biriken yağlara uygulanır. Lipoz yönteminin uygulanmasıyla sağlıklı beslenme ve egzersiz önemli olmaktadır. Lipozin uygulandığı bölgeler şöyle sıralanır:

  • Karın
  • Sırt ve boyun
  • Kalça
  • Uyluklar
  • Üst kollar
  • Koltuk altı bölgesi

Lipoliz Kimlere Uygulanmamalıdır?

Lipoliz uygulaması, emziren ve hamile annelere, 18 yaşından küçüklere, diyabet ve kanser hastalarına, alerjisi olanlara, enfeksiyon geçiren hastalara, karaciğer, obezite veya böbrek problemi yaşayan kişilere uygulanmamalıdır.

Lipoliz Nasıl Uygulanır?

Minimal invaziv yöntemi ile uygulanan lipoliz işlem süresi kişiye göre farklılık gösterse de yaklaşık bir saat sürer. Cilde küçük bir kesi açıldıktan sonra lazer kesiden içeri sokulur ve yağ hücreleri lazerle eritilir. Kesi kapatılır ve işlem tamamlanır.

Noninvaziv lipoliz yöntemi ise yaklaşık 25 dakika sürer. Uzman doktor vücudun tedavi edilen bölgesine özel bir lazer aplikatörü yerleştirir. Lazer çalışırken sıcak ve soğuk hisler hissedilebilir.

Lipoliz Hakkında Sık Sorulan Sorular

Kaç seans lazer lipoliz gerekir?

Herkes kişide farklı uygulama alanı olsa da ortalama olarak her vücut bölgesi için bir veya iki tedaviye ihtiyacı olabilir.

Lipoliz işleminin riskleri nelerdir?

Lipoliz işleminin riskleri genellikle minimum düzeyde olmaktadır. Oluşan komplikasyonlar nadir olarak bilinir. Noninvaziv lipoliz yöntemi ile ortaya kırmızılık, şişme, hassasiyet gibi semptomlar görülebilir. Minimal invaziv lipolizde ise morarma, deri altında kal toplanması (hematom), şişme ve yarar izi ortaya çıkar.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al