Yükleniyor

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Jinekomasti Nedir? Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İletişime Geçin

Jinekomasti, çocuk veya yetişkin erkeklerde meme dokusunun aşırı gelişimine bağlı meme büyümesidir. Göğüslerin büyümesi düzensiz şekilde gerçekleşebilir. Özellikle ergenlik döneminde hormonal değişikliklerin yaşanmasıyla başlayarak zaman içerisinde büyüyebilir. Estetik ve psikolojik sorunlara yol açabilen meme büyümesi, liposuction uygulamaları ve jinekomasti gibi çeşitli cerrahi yöntemlerle kısa sürede tedavi edilebilir.

İçindekiler

Jinekomasti Nedir?

Jinekomasti, erkeklerde veya erkek çocuklarda göğüste bulunan meme dokusunun aşırı gelişerek büyümesidir. En çok ergenlik çağındaki çocuklarda ve yaşlı erkeklerde görülür. Östrojen fazlalığı nedeni ile ortaya çıkan jinekomasti, tehlikeli bir durum değildir olmasa da meme hacmi arttığı için erkeklerde meme kanseri riskini az da olsa artırır.  

Bunun yanında havuzda, denizde ya da dar kıyafet giyildiğinde estetik açıdan kötü bir görüntüye sebep olurken, diğer yandan da erkeklerde ciddi bir özgüven problemine yol açabilir. Bu nedenle erkekler genellikle jinekomasti ameliyatı yani erkeklerde meme küçültme operasyonunu tercih eder.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır?

Jinekomasti, göğüste belirgin olarak ortaya çıkan meme dokusunun büyümesinin yanında hassas göğüsler, göğüste ağrı ya da akıntı şeklindeki belirtilerle de görülür.

Jinekomastinin en yaygın görülen belirtileri şöyle sıralanır:

 • Göğüslerde meme dokusunun şişmesi
 • Göğüslerde ağrı ve hassasiyet
 • Anormal görüntü ve iki meme arasında büyüklük farkı
 • Giysilere temas edildiğinde hassas göğüs uçları
 • Meme ucunda akıntı
 • Koltuk altı lenf düğümlerinde şiş yapının bulunması

Jinekomasti Neden Olur?

Jinekomasti, kadınlık hormonu (östrojen) ve erkeklik hormonu (testosteron) seviyelerindeki değişiklikler nedeniyle ortaya çıkar. Karaciğer veya akciğer kanseri, karaciğer sirozu, aşırı aktif tiroid, hipofiz bezi sorunları, adrenal bezler veya testis kanseri gibi hormon sorunlarda jinekomastiye neden olabilir. Bu hormonlar özellikle ergenliğe girilme döneminde yükseldiği için jinekomasti de bilhassa ergenlik döneminde görülür.

Jinekomastinin en yaygın görülen nedenleri şöyle sıralanır:

 • 65 yaş üstü kişilerde testosteron hormonunun düşmesi
 • Ergenlik dönemindeki hormonal değişiklikler
 • Östrojen seviyesine bağlı olarak vücut yağ oranının yüksek olması

Bunun yanında tümör, hipertiroidizm, böbrek yetmezliği, Klinefelter sendromu ve hipofiz bezi gibi hastalıklar da jinekomasti nedenleri arasında sayılır.

Jinekomasti Nasıl Geçer?

Jinekomasti teşhisinin konulmasının ardından düzeltmek için uzman doktor kişiye jinekomasti ameliyatı önerebilir. Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde meydana gelen fazla meme dokusunun ve yağın kalıcı olarak alınmasını ve düzeltilmesini içeren bir ameliyat türüdür.

Bunun yanında uzman doktor jinekomasti tedavisi için kişinin altta yatan sağlık durumunu inceler. Hipertiroidizm veya yetersiz beslenme gibi durumlar görüldüğünde ise tedavi sürecine başlar. Böylelikle jinekomastinin neden olduğu semptomlar yok edilebilir.

Jinekomasti (Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı) Nedir?

Jinekomasti ameliyatı ya da erkeklerde meme küçültme ameliyatı, meme bölgesinde aşırı yağ birikmesinden kaynaklı olarak görülen meme büyümesini tedavi etmek için uygulanan, vakum yöntemiyle yağların vücuttan çıkarılması içeren ameliyat çeşididir. Jinekomasti genellikle östrojen ve testosteron hormonlarında meydana gelen dengesizlik nedeniyle gelişir. Bu dengesizliğe nedeni ne olursa olsun, erkeklerde aşırı meme dokusu genellikle bir fiziksel görünüm açısından özgüven eksikliğiyle ilişkilendirilir.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı) Kimlere Uygulanır?

Jinekomasti ameliyatı, erkeklerde kadın tipi meme büyümesi görülen kişilere uygulanır. Son zamanlarda hormonlu gıdaların yanı sıra tarım ilaçları gibi etkenler sebebiyle gençlerde jinekomastiye daha sık rastlanır. Bunun dışında nadiren kortizon, steroid kullanımı, aşırı alkol tüketimi ya da karaciğer hastalıkları gibi nedenler söz konusu olabilmektedir.

Erkeklerde memenin fazla büyümesini ifade eden jinekomasti, kimi zaman ağrıya kimi zaman da ciddi psikolojik rahatsızlıklara yol açabilir. Nedeni çoğu zaman tam olarak bilinmemekle birlikte; jinekomasti genellikle östrojen-androjen oranında bozulma gibi altta yatan hormonal bir dengesizlik sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu durum hayatın belli dönemlerinde görülebilmekte ya da bazı hastalıklar da jinekomastiye yol açabilmektedir.

Böbrek üstü bezi ile karaciğer hastalıkları, hipofiz tümörleri, tiroit rahatsızlıkları ile böbrek yetmezliği, bu tabloya neden olabilmektedir. Böbrek üstü bezleri, hipofiz ve testis tümörleri ile akciğer kanseri hastalıklarında da görülebilmektedir. Öte yandan bazı ilaçlar ve uyuşturucu maddeler de jinekomastinin ortaya çıkışında etkili olabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı (Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı) Nasıl Uygulanır?

Öncelikle doğru teşhis ve uygun hastaların belirlenmesi jinekomasti ameliyatının gerçekleştirilmesi için çok önemlidir. Bu sorunun tanısında fiziki muayene tek başına yeterli olabilmektedir; fakat yeni oluşan olgularda, meme ağrısı veya hassasiyet halinde karaciğer, böbrek ve tiroid fonksiyon testleri, hormon seviyesi için birtakım kan tetkikleri, mamografi veya ultrasonografik inceleme gerekir.

Cerrahi ile fazla büyümüş meme dokusunun alınarak, göğse normal bir görünüm kazandırılması amaçlanır. Jinekomasti uzmanı tarafından yapılan muayene ve tetkiklerin ardından jinekomastinin durumu ve evresine göre ameliyatın yöntemi ile tekniği belirlenir.

 • Jinekomasti düzeltilmesi cerrahi olarak ya da liposuction ile yapılır.
 • Genelde az ve orta seviyeli sarkıklıklar liposuction işleminden fayda görür.
 • Yaklaşık yarım cm’lik küçük kesiler yapılır.
 • Kanül ya da iğne benzeri cihazlarla içerideki yağ alınır.
 • Ancak meme başının altındaki doku belli bir ölçünün üzerindeyse ya da ileri derece sarkıklık varsa cerrahi yapmak gerekebilir.
 • Memenin altından 1-1.5 cm’lik bir kesi yapılır.
 • kesiden içerideki meme dokusu alınır.
 • Meme dokusu çok büyükse meme başı etrafından deri çıkartarak tüm meme dokusu da alınabilir.

Eğer meme içindeki yağ dokusu fazlaysa, genellikle liposuction işlemi yeterli olabilmektedir. Bu operasyonlarda az iz bırakması ve iyileşme süresinin kısa olması nedeniyle lazer liposuction daha çok tercih edilir.  Lazer liposuction ile yapılan işlemlerde yağ alımının ardından lazerle cilt tabanı ısıtılarak deride sıkılaşma etkisi yaratması sağlanmaktadır.

Meme dokusunun yağ dokusuna göre ön planda olduğu durumlarda ise liposuciton tek başına yeterli gelmemektedir. Bu gibi durumlarda liposuctiona ek olarak meme başından küçük boyutta yarım dairelik bir kesi açılarak, meme dokusunun çıkarılması sağlanır. Bu şekildeki karma operasyonlarda da ameliyat izi çok az olmaktadır.

Bazı jinekomasti vakalarında ise hem deri fazlalığı çok belirgin olur, hem de bu kişilerin meme boyutları neredeyse kadın memesine yakın büyüklükte olabilmektedir. Bu gibi durumlarda açık ameliyat uygulanılması gerekmektedir. Operasyonun sonucunda ise kadınlardaki meme küçültme ameliyatında olduğu gibi lolipop ya da ters T şeklinde iz kalabilmektedir.

Jinekomasti Ameliyatı Avantajları Nelerdir?

Bu işlem ile birlikte rahatsız edici meme görünümü de ortadan kalkar. Daha estetik göğüs hatları ortaya çıkar ve altta çalıştırılan göğüs kasları belirgin hale gelir. Jinekomasti nedeniyle özgüven kaybı yaşamış olan erkekler bu operasyon sonrasında kendilerini çok daha iyi hissederler. Bu durum iş ve sosyal yaşamlarına da olumlu yansımalar yapmaktadır. 

Jinekomasti Ameliyatı Hakkında Sık Sorulan Sorular

Jinekomasti ameliyatı acıtır mı?

Jinekomasti ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Ortalama bir saat süren ameliyatın sonrasında hastalar ya aynı gün ya da bir gün sonra taburcu edilmektedir. Liposuction ya da küçük kesiyle yapılan operasyonlarda genellikle dren takılmazken, açık ameliyatlarda takılır. Ameliyat sonrasında hafif düzeyde yaşanan ağrılar ise ağrı kesicilerle ortadan kaldırılırken, beşinci günün sonunda hastanın banyo yapmasına müsaade edilmektedir.

Kişide jinekomasti olup olmadığı nasıl anlaşılır?

Erkeklerde kadın tipi bir meme büyümesi görülmesi kilo alımına bağlı olabilir. Ancak kilo verilse bile bu görünümden kurtulmak mümkün olmayabilir. Bu durumda kişi doktora başvurmalı, çeşitli muayene ve tetkiklerle jinekomasti konusunda kesin tanı konulmalıdır.

Jinekomasti kendi kendine geçer mi?

Ergenlikte görülen jinekomasti, genellikle geçici olmaktadır ve hastaların yaklaşık yüzde 90’ında üç yıl içinde kendiliğinden düzelme görülmektedir. Bu şartlarda düzenli takip yeterli gelebilmektedir. Erişkinlikte ise öncelikle altta yatan sebep varsa bunun düzeltilmesi gerekir. Bir neden olmadığında ya da mevcut sorun giderilmesine rağmen hastanın durumunda düzelme görülmezse, cerrahi tedavi planlanmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı için kimler aday olabilir?

Mevcut sarkıklıkları fazla olan ya da meme dokusu çok büyük olan tüm erkekler aday olarak gösterilebilir.

Jinekomasti ameliyatı için gerekli olan kriterler nelerdir?

Meme başı sarkıklığının belli bir ölçünün altına inmesi bir kriterdir. Hacim olarak 50-100 cc arası olması gereken meme dokusunun 200-300 cc’lere ulaşması jinekomasti estetiği için yeterli bir kriterdir.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) için yaş sınırı var mı?

Yasal olarak 18 yaş sınırı bulunmaktadır. Herhangi bir üst yaş sınırı bulunmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı öncesi neler yapılmalı?

Jinekomasti ileri derece değilse spor veya diyet ile fayda görülebilir. Bu nedenle hastalar öncelikle egzersize ve diyete yönlendirilir. Hastaların ameliyat öncesi gıda takviyeleri ve kanı sulandırabilecek kırmızı meyvelerden kaçınması önerilir. Sigara yara iyileşmesini bozan bir faktördür. Sigara kullanımının ameliyattan 1 hafta önce bırakılması ve ameliyat sonrası 1 haftaya kadar içilmemesi başarıyı artıracaktır.

Jinekomasti ameliyatı sonrasında nelere dikkat edilmelidir?

Cerrahi sonrası hasta aynı gün ya da ertesinde taburcu edilmektedir. Çoğu hastada iyileşme süreci yaşam kalitesini etkilemediği gibi, ağrı da yaşanmamaktadır. Kişi, jinekomastinin büyüklüğüne göre hasta kısa bir süre sonra normal yaşamına dönebilmektedir. Jinekomasti, beslenme planlamasının da çok iyi yapılmasını gerektiren bir rahatsızlıktır. Bu nedenle erkekler jinekomasti uygulamasının öncesi ve sonrasında fazla kilo alımından kaçınmalı, gerektiği takdirde beslenme ve diyet uzmanı kontrolünde ideal kilolarını korumalıdır. 

Jinekomasti ameliyatı sonrasında korse takılmalı mı?

Jinekomasti operasyonunun ardından hastaların 2-3 hafta süresince jinekomasti korsesi olarak da anılan korse takması gerekmektedir. Kesin sonuç 6- 12 ay arasında alınır. Ameliyat sonrasında ise çok ciddi bir kilo değişimi olmadığı sürece operasyonun sonucu kalıcı olurken, meme ucunda da herhangi bir his kaybı oluşmamaktadır.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) egzersiz düzenine ne zaman dönülebilir?

İlk hafta mümkün olduğunca dinlenilmeli ve üst beden hareketleri aza indirgenmelidir. Ağırlık kaldırma, yorucu işler ve güç gerektiren egzersizlerin ertelenmesi, dolaşımı artırmak için yürüyüş yapılması ve mümkün olduğunca araba kullanmamaya çalışılması gerekmektedir. Birinci aydan sonra bazı ağır aktivite ve egzersizleri yapmak mümkün olmaktadır.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) sonrası meme büyümesi tekrar eder mi?

Tedavi sonrası jinekomastinin tekrarlaması beklenmez; ancak hastaların kilo alması halinde yağ dokusu oluşabilir. Bu nedenle kilo kontrolü önemlidir.

Jinekomasti ameliyatının (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) dezavantajları nelerdir?

Bu işlem sonuçta cerrahi bir operasyondur. Az da olsa kanama, morarma gibi riskleri olabilir. Çok fazla meme dokusu alınırsa meme başı altında çökmeler olabilir. Bu nedenle operasyonun konusunda uzman doktorlar tarafından tam donanımlı ve güvenilir merkezlerde yaptırılması önemlidir.

Jinekomasti ameliyatı (Erkeklerde meme küçültme ameliyatı) güvenli midir?

Kas üzeri ameliyatı eğer düzgün seviyede yapılırsa ve kas altına inilmezse güvenli bir operasyondur. Kasın altına inildiğinde ise düşük de olsa pektoral kasa, göğüs kafesine, kemiklere ya da akciğere zarar verme ihtimali vardır. Bu nedenle donanımlı merkezlerde uzman kişiler tarafından yapılması önemlidir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 28 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al