Yükleniyor

Liposuction

Vücut hatlarının daha iyi şekillendirilmesi amacıyla, spor ve diyete dirençli yağların alındığı liposuction yani yağ aldırma işlemi, genellikle bel, basen, göbek, bacak içi ve gıdı gibi belirli bölgelere uygulanıyor. Son dönemlerde hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşması ile birlikte obezitenin de artış göstermesi, liposuction ameliyatlarına olan ilginin artmasına sebep oluyor. Klasik anlamda liposuction; deri altındaki yağ birikimlerinin, cerrahi olarak, ince borucuklar (kanüller) kullanılarak vakumla alınması olarak tanımlanıyor. Günümüzde farklı tekniklerle yapılan liposuction uygulamaları bulunuyor. Yöntem seçimi hastanın özelliklerine ve doktorun öngörüsüne göre gerçekleştiriliyor. Memorial Sağlık Grubu Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları, liposuction işlemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Liposuction nedir?

Liposuction” egzersize ve diyete direnç gösteren, bölgesel şekil bozukluğuna neden olan yağ dokularının özel yöntemlerle parçalanıp, çekilerek vücudun şekillendirilmesidir.

Liposuction kimler için uygundur?

İstenmeyen yağların vücudun değişik bölgelerinden alınarak vücuda daha düzgün bir şekil kazandırılması işlemine “liposuction” adı verilmektedir. Karın, kalçalar, basenler, üst bacaklar, dizler, üst kollar, çene altı, yanaklar ve boyun liposuction yöntemi uygulanabilecek bölgelerdir. Bu işlem bir bölgesel şekillendirme yöntemi olup, genel bir zayıflama yöntemi olarak algılanmamalıdır. Liposuctiona en uygun kişiler zayıflama yöntemlerini uygulayarak, vücudundan genel olarak kilo verebilmiş ancak bazı bölgelerinde çıkıntıları kalan kişilerdir.

Liposuction’ın avantajları nedir?

Liposuction, özellikle diyet ve sporla giderilemeyen lokalize yağ fazlalıklarını düzeltmede kullanılan bir vücut şekillendirme operasyonudur. Liposuction bir kilo verme yöntemi değil, kontur düzeltme yöntemidir. Vücutta bazı bölgeler hamilelik, beslenme, yapısal ya da ailesel sebepler ile diğer bölgelere göre orantısız yağlanabilir.

Hastalar genellikle bölgesel yağlanmalarından kurtulamama sonucunda umutlarını kaybedip daha fazla yemek yeme kısır döngüsü içerisindedirler. Yeni cihaz ve teknikler ile çok daha güvenli olan bu operasyonlar hastalara yeni bir başlangıç ve motivasyon şansı tanımaktadır. İşlem sonrası elde edilen estetik kazanımları kaybetmek istemeyen hastaların diyetine dikkat ettiği, spora başladığı ve kendi ile barışık ruh haline hızla ilerlediği görülmektedir.

Liposuction işlemi nasıl yapılır?

Liposuction ameliyatı, genel anestezi altında veya sadece liposuction yapılacak bölgenin uyuşturulması ile (lokal anestezi) yapılabilir. Liposuction yapılacak bölgeler, ameliyattan önce doktor ve ameliyat olacak kişi tarafından birlikte belirlenir. Bu bölgelere özel bir sıvı verilerek, yağların daha kolay alınması ve kanamanın en az düzeyde olması sağlanır. Çok küçük ve vücut kıvrımlarına gizlenen kesilerden ince kanüllerle girilerek, vakum ile fazla yağlar alınır.  Aynı seansta çeşitli bölgelerde ( Karın, mide üstü, göbek, basen ve üst bacak ) liposuction uygulanabilir.

Sık Sorulan Sorular 

Liposuctionı’ın dezavantajları ve riskleri nelerdir?

Yaşamda her olayın bir riski vardır. İnsanoğlu riskleri en aza indirgeyecek yetiye ve bilgiye sahiptir. Bilimsel kurallara uygun şekilde yapılan işlemlerde risk en aza indirilmektedir. Bu daha çok kronik hastalığı olanlarda yani diğer hastalıklara yatkınlık ile artan bir durumdur. Ülkemizde ve dünyada ölümle sonuçlanan vakalar görülmüştür, ancak bu durum genellikle fazla miktarda yağ alınmasından ve sıvı verilmesinde geri kalınan hastalarda ya da hastanın diğer hastalıkları göz önünde bulundurulmadan yapılan operasyonlardan sonra ortaya çıkmaktadır. İşlem plastik cerrah tarafından mutlaka ameliyathane şartlarında yapılmalıdır. Çünkü bu işlem sırasında deri altında geniş bir yara yüzeyi oluşur, işlem ameliyathane şartları olmayan yerlerde yapılırsa kapalı alanda enfeksiyon riski artar. Bu işlem basit ve küçümsenecek bir ameliyat değildir ve gereken önem verilerek yapılmalıdır.

İşlem 4 mm’lik kanüllerle yapıldığı için 5 mm’lik delikler zamanla görünmeyecek kadar küçük bir iz haline gelir. Bu da estetik açıdan hiçbir sorun oluşturmaz.

Liposuctionda sık sorulan sorulardan bir tanesi bölgeden yağ alınınca, o yağ alınan bölgeye tekrar yağların gelip gelmediğidir. Doğuştan yağ hücre sayısı kişinin tıpkı sinir hücreleri gibi sabittir. Doğduktan sonra yağ hücrelerinin sayıları artmaz. Fakat doğduktan sonra kilo alımı olduğunda belli bölgedeki yağ hücreleri şişer. Şiştiği zaman da bu hücreler daha geniş bir hacme kavuşur.

Liposuction işlemiyle o bölgede yağ hücre sayısı da azaltıldığı için otomatikman o bölgede daha az yağ toplanacak hale gelecektir. Liposuction işleminde amaç vücudu orantılı hale getirmektir. Aşırı biriken yerlerden yağları kurtarmaktır. Kilo alımı söz konusu olduğunda liposuction yapılan bölgeye yağların toplanmayacağı kesindir. İkincisi de kilo alımı olduğu zaman ancak ve ancak kişinin her bölgesine eşit olarak toplanmaya başlayacaktır. Yani istenen orantılı bir dağılıma kavuşacaktır. 

Liposuction öncesi nelere dikkat edilmelidir?

Liposuctionda bir kanama veya morluk gerçekleşbilir. Bu nedenle ameliyattan önce aspirin gibi kan sulandırıcılar kullanılıyorsa ameliyattan bir hafta öncesinde kesilmesi gerekir. Ayrıca bazı meyve çaylarının içeriğinde de kan sulandırıcı olabildiği için bitki çayı tüketimine dikkat edilmeli, meyve çaylarının kullanımı yine ameliyattan 1 hafta öncesinde bırakılmalıdır.

Liposuction işlemi ne kadar sürer?

Ameliyat süresi öncelikle liposuction yapılacak bölge veya bölgelerin büyüklüğüne bağlıdır.   Ortalama 1 – 1,5 saat sürer. Lokal anestezi altında yapılan liposuction sonrası 1-2 saat içinde eve gidebilirsiniz. Eğer genel anestezi altında ameliyat olursanız, bir gün hastanede kalmanız gerekebilir.

Liposuction sonrası nelere dikkat edilmelidir?

İşlem bittiği zaman vücudunuza özel bir korse giydirilir. Bunun amacı kapalı bir alanda gerçekleştirilen işlemin kaçınılmaz bir şekilde oluşturacağı şişliği sınırlamak, içerideki kanamayı önlemek ve işlem sonrası kişinin daha rahat hareket etmesini sağlamaktadır. İşlem sonrası üçüncü günden itibaren üzerinizde korse ile dolaşmanızda ve günlük işleriniz kendinizi fazla yormadan yapmanızda bir sakınca yoktur. İkinci haftadan sonra korse gece çıkarılıp gündüz giyilmek şartıyla 5 hafta daha kullanılmalıdır.

Özellikle ilk gün olmak üzere birkaç gün süreyle halsizlik ve yorgunluk hissi doğaldır. Sıvı alımına özen gösterilerek bu şikayetler azaltılabilir. Sıvı alımında amaçlanan günde ortalama 2 lt. elektrolit içeren (tuz, şeker-şeker ve tansiyon hastalığınız yoksa) değişik sıvılar alınmasıdır. Vakumla yağ alınması çok ağrılı bir işlem olmamakla birlikte, kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Çoğunlukla ağır spordan sonra rastlanan ağrılara benzemektedir. Ağrılar ilk günlerde fazla olmakla birlikte ilerleyen günlerde azalır. İşlem sonrası, şikayetleri azaltmak amacıyla, ağrı kesici ilaç kullanılması önerilir.

İşlemden sonra, özellikle ilk hafta kilo azalması beklenmemelidir. Vücutta oluşan şişlik ve verilen sıvılara bağlı olarak, tartıldığınızda kilonuz işlem öncesindeki kadar, hatta daha da fazla olabilir. İşlemden bir hafta sonra egzersizlere başlamak ve uzun yürüyüşler yapmak oldukça yararlıdır. İlerleyen günlerde ve haftalarda giderek daha ağır sporlara geçilebilir. İşlemden sonra 6 hafta süreyle sauna, solaryum, buhar banyosu ve güneş banyosu yapmak sakıncalıdır. Bunlar iyileşmekte olan dokuların şişmesine yol açarlar. 

Genellikle işlemden sonra dokudaki şişliklerin geçmesi ve vücudun formunu alması altı haftadan sonradır. Bu dönem diyet ve egzersizle değerlendirilecek olursa elde edilen sonuç son derece başarılı olur.

Liposuction sırasında ve sonrasında görülebilecek sorunlar, erken dönemde kanama ve  şişlikler ile değişik düzeylerde ağrı ve uyuşukluklardır. Bu rahatsızlıkların görülmemesi için önceden yapılan tetkiklerin dikkate alınması gerekir. Bunlar geçici sıkıntılardır. Üçüncü haftadan itibaren masaja başlamak gerekir. Masaj, iyileşen bölgelerde oluşan sertliklerin ve düzensizliklerin giderilmesi için gereklidir, girinti-çıkıntıları bir anlamda ütüler. Alttaki dokulara yapışıklık gösteren bölgelerin vakumlu masajlarla (LPG)düzeltilmesi daha uygun olur. Deri elastikiyetine bağlı olarak derinin yeni duruma adapte olması 2-6 ay içinde tamamlanır. Gevşek derili bölgelerde ( bacak ve kol içi) bazı germe işlemleri sonradan daha küçük kesilerle yapılabilir.

Liposuction fiyatı nedir?

Liposuction işleminin fiyatı uygulama yapılacak bölgeye göre değişmektedir.

Liposuction diyet ve spora alternatif bir yöntem midir?

Liposuction kesinlikle diyet ve spor yapmak istemeyen kişiler için uygulanan bir ameliyat olarak görülmemelidir. Liposuction yaptırmak için estetik ve plastik cerrahi uzmanlarına başvuran hastaların diyet yapıp yapmadığı mutlaka sorgulanmalıdır. Hastaların hem sağlıklı olmaları hem de fazla kilolarından kurtulmaları için dengeli bir beslenme ve hareket düzenine sahip olması gerekmektedir. Spor ve diyet yapmayıp, fazla yağlarından liposuction ile kurtulmak isteyen hastaların operasyon talepleri kabul edilmemelidir. Çünkü hayat ve hareket düzenini değiştirmeyen hastalarda, yapılan operasyonun ardından yağlanma artışının devam ettiği görülmektedir. Liposuction ideal kiloya ulaşılmasına rağmen, vücutta erimeyen yağ depolarının kalması durumunda etkili bir çözüm olmaktadır.

Liposuction kilo verme amacıyla uygulanabilir mi?

Liposuction tam anlamıyla vücut hatlarına şekil verme ameliyatıdır. Bu ameliyatlar kilo vermek amacıyla yapılmamaktadır. Bir hastadan beş litre yağ çekilmesi, o hastanın beş kilo zayıfladığı anlamına gelmemektedir. Çünkü litrenin kilo olarak yansıması birebir değildir. Liposuction, vücut hatlarında bölgesel çıkıntı ya da şekilsizlikleri gidermek için yapılmaktadır.

Liposuction deri çatlaklarına çözüm olur mu?

İnsan derisi iki katmandan oluşmaktadır. Üstte epidermis denilen ince bir tabaka onun altında da dermis adı verilen kalın bir katman bulunmaktadır. Derideki çatlaklar hızlı kilo alıp verme, ilaç kullanımı ya da yapısal olarak ortaya çıkmaktadır. Çatlaklar, üstteki ince deri tabakası sağlam kalırken, alttaki kalın elastik tabakanın yırtılması ve dışarıdan çatlamış bir görüntünün oluşması ile ortaya çıkmaktadır. Liposuction ile en alttan yağ alarak o bölgede oluşan çatlak tedavi edilememektedir. Yani yağ alma işlemi öncesi var olan çatlaklar, işlem sonrasında da kalmaya devam edecektir.

Liposuction selüliti yok eder mi?

Liposuction kesinlikle bir selülit tedavisi değildir. Bu işlemi yaptırdıktan sonra selülit görünümü azalmayacaktır. Çünkü özellikle bacaklarda oluşan portakal kabuğu görüntüsü, yağ birikimi dışında farklı bir mekanizma ile oluşmaktadır. Eğer hastanın deri kalitesi yeterli değilse, ameliyattan sonra da selülit görüntüsü devam etmektedir.

Liposuction sonrası yeniden yağlanma görülür mü?

Bu ameliyattan sonra “Nasıl olsa ben yağlarımı aldırdım bundan sonra ne yaparsam yapayım tekrar yağlanmam” söylemleri doğru değildir. Liposuction yapılan bölgedeki yağ hücrelerinin yüzde 80-90’ı çıkarıldığı için o bölgede kolay kolay yağlanma meydana gelmez. Ancak hastaların kilo alma biçiminin değiştiği bir gerçektir. Bel bölgesinde liposuction uygulanan bir hastanın kilo alması bu hattı çok etkilemezken, basen ya da göbek bölgesinde yağlanmaya sebep olabilmektedir. Bu nedenle operasyon sonrasında kişilerin tekrar kilo alabilecekleri ve yağlanma sorunu yaşayabilecekleri akılda tutulmalıdır.

Liposuction işleminin mutlaka bu konuda uzman doktorlara yaptırılması, bir seansta alınacak yağ oranına dikkat edilmesi çok önemlidir.

Liposuction işleminin ardından vücudumda iz kalacak mı?

Liposuction yapılacak bölgelere özel bir sıvı verilerek, yağların daha kolay alınması ve kanamanın en az düzeyde olması sağlanır. Çok küçük ve vücut kıvrımlarına gizlenen kesilerden ince kanüllerle girilerek, vakum ile fazla yağlar alınır.  Ameliyattan sonra herhangi bir iz kalmamaktadır.

Liposuction işlemi nerelere yapılır?

İstenmeyen yağların vücudun değişik bölgelerinden alınarak vücuda  daha düzgün bir şekil kazandırılması  işlemine “liposuction” denmektedir.  Karın, kalçalar, basenler, üst bacaklar, dizler, üst kollar, çene altı, yanaklar ve boyun liposuction yöntemi uygulanabilecek bölgelerdir. Bu işlem bir bölgesel şekillendirme yöntemi olup, genel bir zayıflama yöntemi olarak algılanmamalıdır. Liposuctiona en uygun kişiler zayıflama yöntemlerini uygulayarak, vücudundan genel olarak kilo verebilmiş ancak bazı bölgelerinde çıkıntıları kalan kişilerdir.

Liposuction işlemi sonrası ağrı olur mu?

Liposuction sonrasında vücutta 2-3 gün süren ağrılar görülebilir. Ağrılar hafif sızlama ve batma şeklinde ve yalnızca yağ alınan bölgelerde hissedilebilir. Ağrı kesici ilaçlar ile ağrıların önüne geçilebilmektedir.

Liposuction güvenilir bir işlem midir?

Unutulmamalıdır ki; Liposuction cerrahi bir işlemdir ve kanama, enfeksiyon, sıvı birikimi, deri yaralanması ve sinir hasarı gibi istenmeyen sonuçlara yol açabilir. Bunlara ek olarak; deri yüzeyinde düzensizlikler veya dalgalanma gibi estetik komplikasyonlar görülebilir. Çok ender olarak yağ embolisi olabilir. Güneşe maruz kalındığında kalıcı olabilen pigmentasyon değişiklikleri (kahverengi noktalar) gibi sorunlar olabilir. Asimetri (eşit olmayan kontur veya biçim) bazen düzeltici bir işlem gerektirebilir.

Liposuction cildi sıkılaştırır mı?

Lazer liposuction ile yapılan işlem sonrasında gevşek ve sarkmış deri sıkılaşmaktadır.

Liposuction işleminin ardından ne zaman işe dönebilirim?

Liposuction ameliyatından sonra doktor da uygun gördüğü takdirde 1 hafta sonrasında işe başlanabilir.

Liposuction işleminin sonuçlarını ne zaman görebilirim?

Genellikle işlemden sonra dokudaki şişliklerin geçmesi ve vücudun formunu alması altı  haftadan sonradır. Bu dönem diyet ve egzersizle değerlendirilecek olursa elde edilen sonuç son derece başarılı olur.

Liposuction’dan önce mi yoksa sonra mı kilo vermeliyim?

Liposuction yaptırmak isteyen genel olarak kilosu fazla hastalar önce düzenli diyet ve spor yapmalı, ardından veremedikleri yağlar için liposuction yaptırmayı düşünmelidir. Boy/kilo oranı birbirine yakın rakamlardan oluşan hastaların aradaki farkı azaltmak için biraz gayret etmesi gerekir. Liposuction, sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir; estetik amaçlı da olsa, yara izi olmasa da nihayet o da bir ameliyattır. Bu yüzden kilo problemi olan hastaların önce uygun bir diyet ile ve mutlaka günlük aktivitelerin arasına egzersizleri yerleştirerek genel zayıflama için çaba harcaması gerekir.

İdeal hasta grubumuz, genel şişmanlık değil; lokal yağlanması olan hastalardır ancak oldukça kilolu hastalar sistemik hastalıkları yoksa dikkatli bir planlama ile iki veya üç seansa bölünen bir yağ alma işlemine de tabii tutulabilirler. Tabii bu sürecin sonunda aynı tempoda beslenmemeleri gerekir. Aksi takdirde alınan hücrelerin yerini işgal eden komşu hücreler aynı yerde benzer bir yağ kitlesini oluşturabilir.

Lipocustionda kaç yöntem uygulanıyor?

Liposuctionda 4 farklı yöntem kullanılır. Grubumuzda ıslak teknik, lazer ve vaser liposuction işlemleri yapılmaktadır.

Islak teknik -tümesan liposuction

Bu en yaygın liposuction türüdür. Cerrah, tedavi edilen bölgeye steril bir solüsyon - yağın alınmasına yardımcı olan tuzlu su, ağrıyı gidermek için bir anestetik) ve kan damarlarının daralmasına neden olan bir ilaç karışımı enjekte eder. Sıvı karışımı, etkilenen bölgenin şişmesine ve sertleşmesine neden olur.

Cerrah daha sonra cildinizde küçük kesikler yapar ve cildinizin altına kanül adı verilen ince bir tüp yerleştirir. Kanül, vücudunuzdaki yağ ve sıvıları emen bir vakuma bağlıdır. Vücut sıvınız intravenöz bir hattan doldurulabilir.

Lazer destekli liposuction

Bu teknik, çıkarmak için yağları parçalamak için yüksek yoğunluklu lazer ışığı kullanır. LAL sırasında cerrah, derideki küçük bir kesiden bir lazer lifi sokar ve yağ birikintilerini emülsiyon haline getirir. Yağ daha sonra bir kanül yoluyla çıkarılır.

Ultrason yardımlı liposuction – Vaser liposuction

Bu tip liposuction bazen geleneksel liposuction ile birlikte kullanılır. UAL sırasında cerrah cildinizin altına ultrasonik enerji yayan metal bir çubuk yerleştirir. Bu, yağ hücresi duvarlarını yırtar ve daha kolay çıkarılması için yağı parçalar. VASER destekli liposuction adı verilen yeni nesil UAL, cilt konturunu iyileştirebilecek ve cilt yaralanmaları olasılığını azaltabilecek bir cihaz kullanır.

Güç yardımlı liposuction

Bu tip liposuction hızlı ileri geri hareket eden bir kanül kullanır. Bu titreşim, cerrahın sert yağları daha kolay ve daha hızlı çekmesini sağlar. PAL bazen daha az ağrıya ve şişmeye neden olabilir ve cerrahın yağı daha hassas bir şekilde almasına izin verebilir. Cerrahınız, büyük miktarda yağın alınması gerekiyorsa veya daha önce bir liposuction işlemi geçirdiyseniz bu tekniği seçebilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 10 Haziran 2022

Yayınlanma Tarihi: 10 Haziran 2022

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al