Yükleniyor

Apandisit Ameliyatı Nedir? Nasıl Olur?

Apandisit Ameliyatı Nedir? Nasıl Olur?

Apandisit ameliyatı, iltihaplanmış apandisi çıkarmak için yapılan cerrahi bir işlemdir. Genellikle ani başlayan şiddetli karın ağrısı ile kendini gösteren apandisit, acil müdahale gerektiren bir durumdur. Ameliyat genellikle laparoskopik yöntemle yapılır ve hastanın iyileşme süreci oldukça hızlıdır. Ameliyat sonrası dönemde, doktorun önerilerine uyulması ve beslenme düzenine dikkat edilmesi önemlidir. Erken teşhis ve tedavi, komplikasyon riskini azaltır.

İçindekiler

Apandisit Ameliyatı Nedir?

Apandisit ameliyatı, karın boşluğunda sağ alt kısmında yer alan ve apendiks olarak anılan iltihaplanmış bölgeyi çıkarmaya yönelik bir cerrahi müdahaledir. İnce bağırsağın başında bulunan ve içi boş bir organ olan apendiks herhangi bir sebeple tıkandığında bölgede bakteriler üreyerek çoğalmaya başlar. Bakteriler zamanla iltihaba dönüşür. Zamanında müdahale edilmezse iltihap sonucu şişen apendiks yırtılır. Yırtılmayla beraber ortaya çıkan iltihap karın boşluğuna yayılarak hayati riske sebep olabilir. Öncesinde farklı şekillerde sinyal verdiği için önceden tahmin edilmesi ve zamanında müdahale edilmesi mümkündür. Apandisit akut ya da kronik olarak gerçekleşebilir.

Her iki durumda da hasta ilk üst karında ve göbek deliğine yakın bölgede başlayan hafif bir kramp hisseder. Sonrasında ise kramp karnın sağ altında, hareket ve öksürme sırasında, artan bir ağrıya dönüşür. Bu ağrıya aşağıdaki fiziksel belirtiler eşlik edebilir: 

 • Karında hassasiyet ve şişlik
 • Bulantı ve kusma
 • Hafif ateş 
 • İshal, kabızlık 
 • Yorgunluk 
 • Gaz çıkarmada zorluk

Bu gibi fiziksel belirtilerin ağrıya eşlik etmesi apandisit şüphesi için yeterli sebeplerdir. Bazı durumlarda apandisit ağrısı idrar yolu enfeksiyonu, böbrek taşı ağrısı veya dış gebelik gibi farklı nedenlerle oluşan ağrılarla karıştırılabilir. 

Fiziki muayene, kan tahlili, idrar tahlili, pelvik muayenesi, akciğer röntgeni ve farklı görüntüleme yöntemleriyle teşhis kesinleştiğinde doktor hastanın durumuna ve durumun ciddiyetine göre önce antibiyotik tedavisine başlar. Antibiyotik tedavisine cevap vermeyen hasta vakit kaybetmeden ameliyata alınır. Ameliyat ortaya çıkabilecek olası hayati riski bertaraf edebilmek için yapılan bir işlemdir. Hastanın tercihine ve sağlık durumuna göre açık ve kapalı olmak üzere iki farklı şekilde yapılabilir.

Açık Apandisit Ameliyatı Nedir?

Açık apandisit ameliyatı, iltihaplı kısmın kesilmesi ile çıkarılan bir yöntemdir. Açık ameliyatta hastaya genel anestezi yapılır. Bunun için kan tahlili ve görüntüleme dışında hastanın anestezi muayenesinin de yapılmış olması gerekir. Hastanın genel anestezi sırasında herhangi bir komplikasyon ile mücadele edebilecek sağlık koşullarında sahip olması önemlidir. Ameliyat sırasında karnın sağ tarafı kesilerek apendiks o kesikten çıkarılır. Her ne kadar açık ameliyat iltihaplı apendiksi almak için garanti bir yöntem olsa da kesi izi kaldığı için hastalar çok tercih etmeyebilir. Bunun yanı sıra iyileşme süresinin de uzun olması hasta tercihinde etkendir.

Kapalı Apandisit Ameliyatı Nedir?

Kapalı apandisit ameliyatı laparoskopik apendektomi olarak da bilinir. Bu ameliyat sırasında da hasta genel anesteziye alınır. Açık ameliyata nazaran sağ alt karında açılan kesi ince bir tüp girebilecek kadar küçüktür. Bu kesikten laparoskop cihazı hastanın karın boşluğu boyunca yerleştirilir. 

İnce bir tüp boyutunda olan cihazın ucunda kamera olduğundan uzmanlar kamera yardımıyla karın içini görüntüleyerek apendikse ulaşırlar. Bu işlemde doku hasarı daha az olduğu için iyileşme süreci de kısadır.

Apandisit Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Hem kapalı hem de açık apandisit ameliyatın amacı olası hayati riske karşı hastayı güven altına almaktır. Ameliyatta geç kalındığında iltihaplı bölgenin yırtılarak karın boşluğuna yayılabilir. Bu da hayati risk demektir. Çok uzun bir ameliyat olmamakla birlikte ameliyat sırasında oluşabilecek olası komplikasyonlar süreyi uzatabilir. Doktorlar ve anestezi uzmanları işlem öncesi hastanın genel sağlık durumuna bakarak olası komplikasyon riskinin önüne geçebilecek önlemleri alır. 

Hastanın yaşı, kronik bir hastalığının olup olmadığı, hamilelik durumu gibi kriterler de ameliyatın şeklini ve alınacak olası önlemleri belirlemeye yardımcı olur. Apandisit ameliyat öncesindeki işlem sıralaması aşağıdaki gibi planlanır: 

 • İlk olarak kan tahlilleri ve farklı görüntüleme yöntemleriyle hastanın genel durumuna bakılır.
 • Hasta anestezi muayenesine gönderilir. 
 • Kalp, tansiyon gibi problemi varsa kardiyolojiden görüş alınır.
 • Tahlillerde ve muayenede bir sıkıntı yoksa anestezi onayı verilir.
 • Hasta anesteziye alınır.
 • Anestezi etkisini gösterdikten sonra cerrahi müdahale başlar.
 • Açık ya da kapalı, her iki ameliyat şeklinde de apendiks karnın sağ alt köşesine açılan kesiden çıkarılır.
 • Bölge temizlenerek, dren takılır ve dikiş atılarak pansuman yapılır.

Yukarıdaki işlemlerle ameliyat tamamlanmış olur.

Apandisit Ameliyatı Olan Hasta Ne Kadar Sürede İyileşir?

Apandisit problemi olan hastaların bilmesi gereken konulardan biri de iyileşme süresidir. Süre ameliyatın şeklinin yanı sıra hastanın yaşına, kronik hastalığı olup olmamasına göre değişir. Genç ve sağlıklı hastalarda tam olarak iyileşme süresi birkaç haftayı bulabilirken yaşlı ve kronik hastalığı olanlarda bu süre uzayabilir.

Bununla birlikte ameliyat bittikten sonra hasta 1-2 saat gözlem altında kaldıktan sonra geri kalan iyileşme süresini evinde geçirebilir. Bu süre boyunca kesi yerinde ağrı olacağından doktorun verdiği ağrı kesici ağrılarını azaltacaktır. Aynı zamanda müdahale edilen bölgede şişlik, morarma da gözlemlenebilir. Bu semptomların iyileşmesi ise çok uzun sürmez. 

Açık ameliyatta ameliyat sonrası takip oldukça önemlidir. Hastalar bir hafta ila 10 gün içinde dikkatli olmak koşuluyla normal hayatlarına dönebilir. Olası enfeksiyon durumunda ise iyileşme süresi uzayabilir. Açık ameliyatlarda sıkı takip gerekirken kapalı ameliyatlarda ise kesi yeri küçük olduğundan hasta ameliyattan birkaç saat sonra hastaneden çıkarak kısa zamanda normal hayatına dönebilir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Apandisit ameliyatı sonrası yapılması gereken şeylerden biri de bol bol dinlenmektir. Her cerrahi müdahalede olduğu gibi vücudun öncelikle anestezinin etkisinden kurtulması gerekir. Bununla birlikte kesilen yaranın iyileşmesi için de bir süre gerekir. İyileşme sürecini hızlandırmak için hastaların aşağıdaki konulara dikkat etmesi önerilir.

 • Bol bol dinlenmek
 • Ağır kaldırmamak
 • Bol sıvı ve lifli gıdalar tüketmek
 • Bölgeyi temiz tutmak
 • Verilen antibiyotikleri ve doktorun önerdiği ilaçları düzenli kullanmak
 • Basit fiziksel egzersizler ve yürüyüş dışında ameliyat bölgesini zorlayan egzersizler yapmamak

Apandisit sonrası beslenme, vücudun iyileşme süreci için dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sıralarda gelir. Bu noktada vücudu yormayan ve ağırlaştırmayan besinlerden uzak durarak daha hafif gıdalar tüketilmesi gerekir.

Apandisit Ameliyatı Sonrası Apse Belirtileri

Her cerrahi müdahalede bölgenin enfeksiyon kapma riski vardır. Apandisitini aldıran hasta bölgenin enfeksiyon kaptığını aşağıdaki belirtileri gözlemleyerek anlayabilir. 

 • Ameliyat bölgesine meydana gelen şişlik ve kızarıklık
 • Bölgede başlayan ve artan ağrı
 • Vücut ısısında artış
 • Halsizlik ve yorgunluk hissi
 • Nefes almada problem 
 • Bulantı ve kusma
 • Ameliyat bölgesinde iltihaplanma 
 • Hızlı nabız

Apandisit Ameliyatı Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Apandisit ameliyatı riskli mi?

Apandisit ameliyatı, geç kalındığında vücuda verebileceği zararlar düşünüldüğünde göze alınması gereken bir ameliyattır. Her cerrahi müdahalede olduğu kadar riski vardır. Anestezi sonrası oluşabilecek komplikasyonlar, kesi bölgesinde olası enfeksiyon durumu, ameliyat bölgesinde iz kalması riskler arasında sayılabilir. Ameliyat sonrası kontrollere, doktor tavsiyelerine ve kesi bölgesini temiz tutmaya dikkat ettiğiniz sürece ortaya çıkabilecek riskler bertaraf ya da minimize edilebilir.  

Apandisit ameliyatı kaç saat sürer?

Ameliyat genellikle 30 dakika ila bir saat arasında sürer. Bununla birlikte hastanın genel sağlık durumu, ameliyat sırasında oluşabilecek olası komplikasyonlar ve apandisit durumu da ameliyat süresini belirler. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 11 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al