Yükleniyor

Armutun Faydaları Nelerdir? Kurutulmuş Armutun Faydaları

Armutun Faydaları Nelerdir? Kurutulmuş Armutun Faydaları

Binlerce yıldır Anadolu coğrafyasında yetiştirildiği bilinen armut, yüksek lif oranı, vitamin ve minerale sahiptir. Yaz sonundan itibaren sonbaharın ortalarına kadar hasadı yapılan meyve yaş olarak tüketilebildiği gibi kurusu da tercih edilebilir. Kalp sağlığının korunmasına yardımcı olması ve sindirimi güçlendirici özelliği armutun faydaları arasında öne çıkar. Hafif bir aroması olduğu için tatlı yapımında kullanabilir, suyunu çıkarıp meyve suyu olarak da tüketebilirsiniz.

İçindekiler

Armutun Besin Değeri Nedir?

Vücut için gerekli temel mineraller ve vitamin bakımından zengin bir meyvedir. Ortalama 200 gram ağırlığındaki bir armutun kalori değeri ise 114 civarındadır. Zengin mineral içeriğiyle bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahip meyvenin 100 gramında 116 mg potasyum bulunur. Yoğun lif içeriğiyle öne çıkan armutun 100 gramı 3.1 gr lif içerir. Potasyum kaynağı meyve içeriğinde kalsiyum, sodyum, demir gibi çeşitli mineraller de bulunur. Kemik dokusunun güçlendirilmesinde etkili K vitamini açısından da zengindir. 

Armutun Faydaları Nelerdir?

Düşük kalori değerine sahip olan armut, potasyum, folat, lif niasin ile A, C ve K vitamin ve mineralleri yanı sıra, antioksidan kaynağıdır. Flavonoid, karotenoid gibi bitkisel bileşiklerde içerir.

Armutun faydaları şunlardır:

 • Armutun lif bakımından zengin olması bağırsak sağlığını iyileştirir ve hazmı kolaylaştırır
 • Antiinflamatuar özelliklere sahiptir
 • Tok tutma özelliği sayesinde diyete yardımcı olur
 • Kan basıncı üzerinde düzenleyici etkileri vardır
 • Yüksek potasyum içeriğiyle kalp sağlığının korunmasını destekler
 • Maske şeklinde cilde uygulandığında armutun cilde faydaları arasında lekeleri giderme etkisi vardır
 • Folik asit içeriğiyle emziren annelerce tercih edilebilir
 • İçeriğindeki hidroksisinnamik asit mide ve akciğer kanserlerine karşı koruyucu destek sağlar
 • K vitamini içeriğiyle kemik dokusunun güçlendirilmesine yardımcı olur
 • İçeriğinde ki C vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine destek olur

Çok Armut Tüketmek Zararlı mıdır?

Her meyvede olduğu gibi armutun da fazla tüketimi bazı sağlık sorunlarına neden olabilir. Meyve şeker bakımından zengin olduğu için özellikle diyabet hastalarının aşırı tüketmesi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine yardımcı armutun faydaları ve zararları tüketim miktarına bağlı olarak değişkenlik gösterir. Meyvenin çok fazla tüketimi ishal şikayetlerine neden olabilir. 

Armut Nasıl Kurutulur?

Zengin lif, vitamin ve mineral içeriğiyle sağlık için koruyucu ve destekleyici rolleri bulunan armut kurutularak dört mevsim tüketilebilmektedir. Armut kurusu hazırlama aşamalarından ilki meyveyi iyice yıkamaktır. Ardından kabuğu soyulmadan dilimlenmelidir. Temiz bir sofra bezinin üzerine serilerek balkon ya da pencere önünde kurumaya bırakılmalıdır. 

Kuru Armutun Faydaları Nelerdir?

Meyvenin kurutulmuş formunda vitamin, protein ve karbonhidrat değeri artış gösterir. Armut kurusu hazımsızlıktan, kansızlığa geniş bir yelpazede etkisini gösterir. Diyet programlarında ara öğün olarak da yer verilebilen kuru armutun faydaları ise şöyle sıralanabilir: 

 • Böbreklerin düzenli olarak çalışmasında etkili olur. Ayrıca böbrekteki taş ve kumların dökülmesinde yardımcıdır.
 • Kanı temizleyerek iç salgı sisteminin düzenli çalışmasını destekler.
 • Hamilelik döneminde yaşanan kusmaların önlenmesine yardımcıdır cevabı hamilelikte armutun faydaları arasında yer alır. 
 • Sinirsel yorgunluğun giderilmesi ve sinirleri yatıştırıcı etkisi bulunur. 
 • Hazımsızlığın giderilmesinde önemli rolü vardır.

Armut Kullanarak Yapılabilecek Tarifler

Meyve çiğ olarak tüketilebileceği gibi kek, pasta, tatlı tariflerine de dahil edilebilir. Reçeli ve marmelatı hazırlanarak yıl boyu armutun faydalarından yararlanılabilir. Hafifliğiyle ve hoş aromasıyla kahvaltı sofralarına lezzet katar. Sadece tatlı ve hamur işlerinde değil ana yemekler, salata çeşitleri meyveli yoğurt için de armut kullanılabilir. Yemeklerde yer verilen pişmiş armutun faydaları zengin kalsiyum içeriğiyle kemik gelişimi ve sağlığı için de etkili olur. Ayva, elma tatlısı gibi çok bilinmese de armut tatlı olarak da tercih edilebilir. Karamel sosuyla hem göze hem de damaklara hitap eden armut tatlısı hazırlamak için kabuklarını soyarak işe başlayabilirsiniz. Ardından çekirdekli kısımları bıçak yardımıyla oyularak temizlenmelidir. Şeker, su, karanfil, tarçın ve vanilya çubuğuyla kısık ateşte pişirildikten sonra karamel sosuyla servise hazır hale getirebilirsiniz.

Armut Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Armut hangi organa iyi gelir?

Armut yüksek lif içeriğiyle öncelikle bağırsakların düzenli çalışmasında etkilidir. İçeriğindeki yüksek su miktarı cildin yenilenmesine yardımcı olur. Böbrek hareketlerinin düzenlenmesinin yanı sıra kalp sağlığı için de koruyucu etkileri bulunur.

Armut neye iyi gelir?

Meyvenin içeriğinde A, C ve K vitaminleri bulunur. Zengin K vitamini içeriği kemik dokusunun güçlendirilmesine yardımcıdır. Armut C vitamini içeriğiyle de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesinde destekleyici rol oynar.

Armut kanı temizler mi?

Kanı temizleme özelliğiyle vücudun dolaşım ve boşaltım sisteminin düzenli çalışmasına yardımcı olur. 

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 28 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al