Yükleniyor

Az Su İçmek Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Az Su İçmek Hastalıklara Davetiye Çıkarıyor

Pek çok insan günlük yaşamın koşuşturması ve iş hayatının yüksek temposu içinde su içmeyi unutmaktadır. Ancak su içmek için susamayı beklemek, su ihtiyacını çay ve kahve ile gidermek uzmanlar tarafından önemli sağlık yanlışları arasında gösterilmektedir. Gün içinde yeterli sıvı alınamaması, vücutta pek çok rahatsızlığa sebep olabilmektedir. Memorial Ankara Hastanesi Dahiliye Bölümü Uzmanları, “22 Mart Dünya Su Günü” öncesinde suyun insan sağlığı için önemi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Sağlıklı kalmak için yeterli miktarda su tüketin

Tüm canlıların yaşam fonksiyonlarını devam ettirmek için suya ihtiyacı vardır. Vücudumuzun % 60-70’i sudur. Vücut sıcaklığını dengelemede, toksinlerin temizlenmesinde, derinin nemlenmesinde, iç organların sindirim ve dolaşım sisteminin,  özellikle böbreklerin çalışmasında, vitamin ve minerallerin çözülmesinde, metabolizmanın düzenli çalışmasında önemli görevleri vardır. Su yeteri kadar tüketildiğinde, cildin daha düzgün, daha yumuşak, daha parlak ve daha esnek olmasını sağlar. Tükürük ve mide salgısında bulunarak, besinlerin sindirilmesinde görev alır. Su, emziren kadınlarda, süt üretimini arttırır. Bağışıklık sisteminin görevini yapabilmesi için su gerekmektedir. Bu özelliği ile zinde ve dinç kalmada yardımcı olur. Eklemlerin kayganlığını sağlar. Böbrek taşları, idrar yolu enfeksiyonları ve kabızlık gibi çeşitli hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Su tüketimi azaldıkça, vücutta depolanan yağ miktarı artmaya başlar ve kilo alımı gerçekleşir.

Günde ortalama 1, 5–2, 5 lt arasında su tüketilmelidir

Suyun yaşamın temelini oluşturduğunun bilinmesine rağmen, halen pek çok insan vücudunun hemen her organında ve işleyişinde suyun oynadığı temel rolün farkında değildir. Total vücut suyu eksildiğinde vücut otomatik olarak eksikliğine dair belirti vererek su tüketilmesi ihtiyacını belirtir. Vücut suyu azaldığı zaman ve kayıp telafi edilememişse “dehidrasyon” yani “sıvı kaybı” meydana gelir. İshal, idrar, terleme gibi aşırı sıvı kayıplarında ve bu sıvı kaybından doğan ihtiyacın karşılanamadığı durumlarda ortaya çıkar. Su kaybı olduğu zaman beyinde bulunan susama merkezine uyarı gönderilir. Genellikle susama gerçekleştiği zaman su içilmesi yerine herkesin ihtiyacına göre uygun miktarda su alması önemlidir.

Su eksikliğinin ciddi boyutlara ulaşması kişinin komaya girmesine kadar gidebilir

Su az tüketildiğinde; deri elastikiyetinde azalma, baş ağrısı, baş dönmesi, mide bulantısı, kan basıncı düşüklüğü gibi şikayetler görülebilir. Bu bulgulara rağmen gerekli su alınmazsa ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.

“Çok çay kahve tüketiyorum bu nedenle susamıyorum” demeyin

Vücudun ana maddesi olan suyun üçte ikisi içme yoluyla, geri kalanı da besinler sayesinde alınmaktadır. Ancak çay kahve ve diğer içeceklerin tüketimi vücudun su ihtiyacının karşılanması için yeterli değildir. Bu içecekler hem idrar söktürücü özelliğinden dolayı vücuttan sıvı atılımını artırır hem de suyun içindeki faydalı mineralleri içermez.

 

Fazla su tüketimi su zehirlenmesine neden olabilir

Gereğinden fazla su tüketilmesinin de vücut için zararları vardır. Fazla su tüketmek sıvı elektrolit denge bozukluğuna neden olabilir. Özellikle kalp ve böbrek hastalarının doktorlarına sorarak günlük alması gereken su miktarı ayarlanmalıdır.

Su tüketimini artırmak için;

  • Her sabah kalktığınızda 1 bardak su için.
  • Masanızın üzerinde her zaman temiz ve tercihen cam bir şişede su bulundurun.
  • Gün içinde su içmeniz gerektiğini hatırlatan minik kağıtlar evde, okulda ve iş yerinde size yardımcı olacaktır.
  • Her gece yatmadan önce mutlaka bir bardak su içmeye özen gösterin.
  • Çantanızda minik bir şişe su bulunması, acil bir durumda oldukça faydalı olacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 20 Mart 2014

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al