Yükleniyor

Balanit Nedir? Balanit Tedavisi Nasıl Olur?

Balanit Nedir? Balanit Tedavisi Nasıl Olur?

Balanit, enfeksiyon, alerjik reaksiyon veya yaralanma sebebiyle ortaya çıkan genellikle penis başında şişme ve kızarıklığa neden olan bir durumdur. Penis başı iltihabı olarak da bilinen balanit, tedavi edilebilir ve önlenmesi kolaydır. Balanit, her yaşta ortaya çıkarak kişiyi etkileyebilir. Sünnetli olsun ya da olmasın en sık 4 yaşın altındaki çocuklarda görülen bir hastalıktır.

İçindekiler

Balanit Nedir?

Balanit, erkeklerde görülen penis başının iltihaplanarak ağrı ve şişlik gibi belirtilere neden olduğu cilt rahatsızlığıdır. Penis başı ve sünnet derisi etrafında görülen kızarma, şişlik ve kaşıntı gibi belirtilerle kendini gösteren balanit, tedavi edilmediği durumda ilerleyerek kişinin sağlığını tehdit edebilir. Bunun yanında balanit bulaşıcı bir hastalık değildir uzman doktorun yönlendirmesi doğrultusunda hızlıca tedavi edilebilir.

Balanit Çeşitleri Nelerdir?

Balanit çeşitleri, bakteriler, mantarlar, fungal, viral ya da paraziter bir enfeksiyon nedeniyle meydana gelir. Bulaşıcı olmayan balanit türleri de bulunmaktadır. Balanit çeşitleri şöyle sıralanabilir:

Zoon balaniti

Bu tür genellikle kronik olarak orta yaşlı insanlarda ve sünnet edilmemiş kişilerde görülür. Penis başında kızarma ve iltihaplanma şeklinde görülür.

Sirsinat balanit

Sirsinat balanit, bir enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkan ve artrit türü olarak gelişen bir türdür. Bu durumda da penis başında şişme ve kızarıklık belirtileri oluşur.

Psödoepitelyomatoz keratotik ve mikalı balanit (PKMB)

Nadir görülen bir balanit türü olan bu türde penis başında pullu siğiller veya şişlikler görülebilir.

Sabit ilaç döküntüsü

Bu durum genellikle kimyasallar ve ilaçlar nedeniyle kişinin cildindeki bazı bölgelerde cilt rahatsızlıklarının meydana gelmesiyle oluşur.

Liken planus

Vücudun bir veya daha fazla yerinde döküntü oluşmasına neden olan bir cilt rahatsızlığıdır. Bu durum balanit çeşitleri arasında yer alır.

Balanit Belirtileri Nelerdir?

Balanit belirtileri, sebebine bağlı olarak farklılık gösterse de genellikle kızarıklık, şişlik, ağrı ve tahriş şeklinde ortaya çıkar. Bu belirtiler genellikle enfeksiyon nedeniyle ortaya çıkarak kişiyi etkiler fakat travma ya da tahriş edici madde sebebiyle de balanit görülebilir. Penis başında oluşan şişlik ve kızarma balanit hastalığının en sık görülen belirtileri arasında yer alır. Balanit belirtileri şöyle sıralanabilir:

 • Glans (penis başı) çevresinde ağrı ve tahriş durumu
 • Sıkı parlak sünnet derisi
 • Penisten gelen kötü koku
 • Penis başı derisinde kaşıntı
 • Peniste akıntı
 • Penis başında oluşan yaralar
 • Sünnet derisinin altında kalın, beyaz bir akıntı
 • Ağrılı idrara çıkma
 • Kasıktaki lenf düğümlerinin şişmesi

Balanit Neden Olur?

Balanit, genellikle virüs, mantar ya da bakteri nedeniyle meydana gelen enfeksiyon sonucunda görülür. Aynı zamanda alerjik reaksiyonlar, yaralanmalar, ciltte meydana gelen tahrişler ve hijyen konusuna ağırlık verilmemesi de balanit nedenleri arasında yer alır. 4-5 yaş altında yer alan çocuklarda ve yaşlı erkeklerde daha sık olarak balanit ortaya çıkabilir.

Balanitin diğer nedenleri şöyle açıklanabilir:

 • Mantar nedeniyle görülen enfeksiyonlar
 • Egzama ve sedef hastalığı gibi cilt rahatsızlıkları
 • Obezite
 • İyi yönetilemeyen diyabet ve bazı tip 2 diyabet ilaçları
 • Tetrasiklin ve sülfonamidler gibi antibiyotiklere karşı ilaç alerjileri
 • Konjestif kalp yetmezliği, siroz ve böbrek hastalığı
 • Lateks prezervatiflere ya da doğum kontrol jellerine karşı alerjik reaksiyonlar
 • Reaktif artrit
 • Klamidya ve bel soğukluğu gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar
 • Bakteriyel enfeksiyonlar
 • Uyuzun neden olduğu enfeksiyon
 • Fermuarın sıkışması gibi penisin yaralanması

Balanit Nasıl Teşhis Edilir?

Balanit teşhisi, uzman doktorun semptomları detaylı bir şekilde öğrendikten sonra fiziki muayene yapmasının ardından gerçekleşir. Bu noktada doktor, kişinin üretra açıklığını temizledikten sonra test için örnek alarak laboratuvarda incelenmesini isteyebilir. Balanitin altında yatan nedeni açığa çıkarmak için kişiden kan ve idrar tahlili istenebilir. Daha da ilerlediği durumda balanitin başka rahatsızlıklardan kaynaklandığını göz önünde bulundurarak biyopsi önerilir.

Balanit Tedavisi Nasıl Olur?

Balanit tedavisi, altında yatan nedene bağlı olarak değişir. Genellikle balanit tedavisi içerisinde antifungal kremler, antibiyotikler, hijyen ve diyabet yönetimi yer alır. Balanit tedavisi şöyle açıklanabilir:

Antifungal kremler

Balanite neden olan durum mantar enfeksiyonu nedeniyle gerçekleşiyorsa tedavi etmek için uzman doktor kişiye antifungal krem ​​reçete edebilir.

Antibiyotikler

Balanit semptomları nedeni cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyondan kaynaklanıyorsa uzman doktor enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi eder. Antibiyotik, enfeksiyon türüne bağlı olarak farklılık gösterir.

Hijyen yönetimi

Uzman doktor, balanitin tekrarlama riskinin azalmasını sağlamak için sünnet derisinin altını düzenli olarak yıkanmasını ve kurutulmasını önerir. Penisi sert sabunlarla ovalamaktan kaçınmak önemlidir.

Diyabet yönetimi

Kişide diyabet varsa, uzman doktor diyabeti yönetmek adına kişiye önerilerde bulunur. Bu noktada beslenmeye ve günlük rutin ihtiyaçlara önem vermek gerekir.

Sünnet

Balanit belirtileri tekrarladığı durumda uzman doktor kişiye sünnet önerebilir. Bu durum cerrah eşliğinde penisi kaplayan sünnet derisini çıkarılmasını içerir.

Balanit Hakkında Sık Sorulan Sorular

Balanit kendiliğinden geçer mi?

Balanit belirtileri, kişiden kişiye farklılık göstererek birkaç günden uzun süreli olabilir. Daha uzun sürdüğü durumda ürologlarda yardım almak gerekir. Zaman içerisinde hijyen kurallarına dikkat edilerek balanit iyileşme gösterir.

Balanit tedavi edilmezse ne olur?

Balanit tedavi edilmediği durumda idrar yaparken zorluğa sebebiyet vermesinin yanında kronik olarak balanit geçirme sorununu ortaya çıkarabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al