Yükleniyor

Beta Glukan Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Beta Glukan Nedir? Ne İşe Yarar, Faydaları Nelerdir?

Beta glukan, çavdar, yulaf ve arpa gibi çeşitli gıdalarda doğal olarak yer alan çözünür bir lif çeşididir. Bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve kalp sağlığının korunmasında önemli bir rol oynayan beta glukan, kan şekerini de dengelemede etkilidir. Bunların yanında bağırsakta bulunan bakterileri de destekleyerek anti-enflamatuar içeren bir yapıya sahiptir.

İçindekiler

Beta Glukan Nedir?

Beta glukan (β-glukan), yulaf ve arpa taneleri yanı sıra mantarlardan da temin edilebilen, glukoz moleküllerinin bir araya gelmesi ile oluşan suda çözünür lif türüdür. Beta glukan ayrıca bazı bakteri türlerinde de bulunur. Bağışıklık sistemi üzerinde etkileri bulunan beta glukanlar, bağırsak sağlığını da destekleyici özelliktedir.

Beta Glukan Ne İşe Yarar?

Beta glukan, çözünür bir lif olan yapısal olarak sindirilemediğinden bağırsaklarda gıda geçişinin yavaşlatır, bu karbonhidratların daha yavaş emilerek kan şekerinin dengelenmesini sağlar. Uzun süreler tok kalmanıza yardımcı olur, vücudun kolesterolü yiyeceklerden emmesini engelleyerek kalp hastalığı riskini azaltır, enfeksiyonları önlemek için bağışıklık sistemini düzenlemeye yardımcı olur.

Beta Glukan Hangi Besinlerde Bulunur?

Beta glukan çeşitli besinlerde doğal olarak bulunur. Beta glukan içeren besinler şöyle sıralanır:

  • Yulaf
  • Arpa
  • Çavdar
  • Mısır
  • Buğday
  • Pirinç
  • Mantar
  • Deniz yosunu

Beta glukan içeren gıdaların tüketimine ağırlık vermeden önce mutlaka uzman doktordan genel sağlık durumunuzla ilgili bilgi almayı ihmal etmeyin.

Beta Glukan Faydaları Nelerdir?

Beta glukan, bağışıklık sistemini güçlendirme, kolesterol seviyesini düzenlenme, kalp ve damar sağlığını iyileştirme gibi sağlık açısından birçok fayda sağlar. Bunların yanında kilo kontrolünde ve sindirim sisteminin iyileştirilmesinde de beta glukan kullanılır. Beta glukanın bilinen faydaları şöyle sıralanabilir:

Bağışık sistemini güçlendirir

Beta glukan, bağışıklık sisteminin uyarılmasını sağlayarak bağışıklıkta etkili olan hücreleri harekete geçirir. Bu da vücudun oluşabilecek hastalıklara karşı önlem almasını sağlar. Direnci artırarak savunma mekanizmasını güçlendirir.

Kalp ve damar sağlığına iyi gelir

Beta glukan doğru oranlarda tüketildiğinde kalp hastalıkları riskini azaltarak kalp ve damar sağlığına iyi gelir. Serbest radikalleri nötralize etmek, iltihaplanmayı önlemek ve kalp hastalıklarına karşı korumada etkili olan bileşikler içererek antioksidanlar açısından zengindir.

Kan şekeri seviyesini dengeler

Beta glukan, kan şekeri yönetimini iyileştirerek açlık kan şekeri düzeyini artırabilir. Bunun yanında karbonhidrat barındıran besinlere beta glukan eklemek kan şekerinin ve insülin değerlerinin azaltmaktadır.

Beta glukanlar sağlık problemlerine karşı koruyucu bir etkide bulunabilir. Bunun yanında beta glukanın kişiye olan faydaları tüketildiği miktara, sağlık sorunlarına, yaşına ve cinsiyete göre farklılık gösterebilir. Bu yüzden uzman doktordan takviye ya da beta glukan tüketimi ile ilgili görüş almayı unutmayın.

Antitümör ve antikanser etkisi vardır

Bağışıklık düzenleyici madde görevi görür, bağışıklık hücre tepkilerini başlatması tümör büyümesi ve metastazı engelleyebilir.

Kemik sağlığını iyileştirir

Osteoporozda ortaya çıkan osteoporotik kırıklar ile ilgili anti-osteoporotik aktiviteler göstermiştir.

Kan basıncını düzenlemeye yardımcıdır

Yüksek tansiyonu azaltabilir. Yapılan deneylerde kan basıncının düştüğü saptanmıştır.

Beta Glukan Zararları Nelerdir?

Beta glukan içeren besin ve takviyeler düşük toksisite içerdiğinden yan etkileri ortaya çıkmayabilir. Fakat bazı kişilerde ve ilaç kullanımı gibi durumlarda görülebilecek yan etkileri bulunur. Beta glukan zararları ve yan etkileri şöyle sıralanabilir:

Alerjik Reaksiyon

Nadir de olsa beta glukan kişide alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Bu alerjik reaksiyonlar kaşıntı, kurdeşen, göğüste sıkışma ve deri döküntüsü şeklinde görülebilir. Bu yüzden alerjik yapısı bulunan kişilerin beta glukan tüketirken dikkat etmesi önemlidir.

İlaçlarla Etkileşim

Beta glukan takviyeleri bazı ilaçlarla etkileşime girerek yan etkilere sebep olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi için kullanılan ilaçlarla etkileşime girdiği bilinir. Bu nedenle kullanmadan önce uzman görüşü almak önemlidir.

Sindirim Sorunları

Beta glukan, gastrointestal yan etkilere sebep olarak şişkinlik, gaz, ishal gibi sorunları beraberinde getirebilir. Bu gibi durumlar yaşandığında beta glukan kullanımını sınırlandırmak ya da kesmek gerekir.

Beta Glukan Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Beta glukan iştah açar mı?

Beta-glukan, bağırsak içerisinde çözünür ve tok kalmaya yardımcı olur. Böylelikle iştah açmak yerine iştahı azaltarak kilo alımını engeller.

Beta glukanı kimler kullanmalıdır?

Bağışıklık sisteminin desteklenmesi, sık rahatsızlanarak enfeksiyon yaşayan kişiler beta glukandan destek alabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 16 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 18 Temmuz 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al