Yükleniyor

Beyin Sapı Tümörü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Beyin Sapı Tümörü Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Beyin sapı, beynin alt kısmında yer alan beyni omuriliğe bağlayan kısımdır. Dengenin sağlanması, nefes alma, kalp atış hızı ve vücudun geri kalanına mesaj gönderme beyin sapının görevleri arasında yer alır. Beyin sapında meydana gelen tümörler grubu ise glioma olarak tanımlanır. Beyin sapında meydana gelen tümörler, baş ağrısı, denge kaybı, mide bulantısı ve uyuşukluk gibi belirtilerle ortaya çıkarak kişinin gelişim bozukluğu yaşamasına neden olabilir.

İçindekiler

Beyin Sapı Nedir?

Beyin sapı, beyin ve omuriliği birbirine bağlayan bir yapısı bulunan vücuttaki işlevin birçoğundan sorumlu olan bölümdür. Orta beyin, pons ve medulla oblongata olmak üzere beyin sapı üç bölümden oluşur. Bunların yanında beyin sapı, kalp atışı, solunum, sindirim ve uyku kontrolü gibi vücut fonksiyonlarından sorumludur. Aynı zamanda duygusal bilgilerin iletilmesi ve motor becerilerinin gelişmesinde de etkilidir.

Beyin Sapı Tümörü Nedir?

Beyin sapı tümörü, merkezi sinir sisteminde oluşan iyi ya da kötü huylu olarak görülen bir tümör türüdür. Beyin sapı tümörü, kişinin hayati fonksiyonlarının kontrolünde önemli bir rol oynaya beyin sapında görülür. Beyin sapında yer alkan sağlıklı hücrelerin değişerek kontrolde çıkıp tümöre dönüşmesi nedeniyle başlar.

Beyin sapı tümörü, beyin ve omurilikte yer alan tümörler yani astrositomlar sınıfında yer alır. Astrositler ise yıldız şeklinde bulunan glial hücrelerdir. Bu hücreler beyni ve omurgayı sağlıklı tutmakla görevlidir. Astrositomlar, glioma adı verilen geniş bir tümör kategorisine aittir.

Beyin Sapı Tümörü Dereceleri Nelerdir?

Beyin sapı tümörü derecelerine göre farklı gruplara ayrılarak incelenir. Tümörün derecesi incelenmesinin ardından belirlenir. Ne kadar küçükse tümörün davranışı da o kadar az agresif olarak tanımlanır. Beyin sapı tümörleri 1., 2., 3. veya 4. derece tümörler olarak belirlenir.

Beyin Sapı Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin sapı tümörünün en yaygın görülen belirtileri dengesizlik, yüzde felç, bulantı ve kusma şeklindedir. Semptomlar kişinin yaşı, tümörün bulunduğu yer ve boyuta göre farklılık gösterir. Beyin sapı ortalama 6 hafta içerisinde büyüyerek şu belirtilerle ortaya çıkar:

Beyin sapı tümörü, büyüdüğü zaman kafatasında fazla yer kaplamaya başlar. Bu nedenle kafa içerisinde basınç artar. Bu durum da baş ağrısına, kusma ve mide bulantısına sebebiyet verir. Beyin sapı tümörü belirtileri genellikle sabah ortaya çıkar ve gün içerisinde normale döner.

Beyin Sapı Tümörü Nasıl Teşhis Edilir?

Beyin sapı tümörü, kişide çift görme, konuşma güçlüğü, yutma sıkıntısı gibi durumlar görüldüğünde teşhis edilebilir. En net teşhisi için beynin MR’ı çekilir ve beyin sapı tümörü tespit edilir. Beyin cerrahı bu noktada beyin sapında yer alan tümörün çıkarılmasını ya da biyopsi yapılmasını önerebilir. Hem tanının doğrulanması hem de doğru tedavi yönteminin belirlenmesi için ilk aşamada beyin sapı tümörüne sahip olduğu düşünülen kişiye biyopsi uygulanabilir.

Beyin Sapı Tümörü Tedavisi Nasıl Olur?

Yetişkinler beyin sapı tümörü nadir olarak görülür ve yetişkin beyin tümörlerinin yalnızca %2'sini oluşturur. Bu sebeple tanısı konulan beyin sapı tümörüne karşı cerrahi, radyoterapi, kemoterapi ya da biyolojik tedavi yöntemleri uygulanabilir. Beyin sapı tümörü olan çocuklar için farklı tedavi türleri vardır. Beyin sapı tümörüne sahip olan çocukların tedavisi uzman doktor tarafından planlanır. Beyin sapı tümörü tedavileri şöyle sıralanabilir:

  • Ameliyat
  • Radyasyon tedavisi
  • Kemoterapi
  • Hedefe yönelik tedavi

Beyin Sapı Tümörü Hakkında Sık Sorulan Sorular

Beyin sapı tümörü kaç yaşında olur?

Beyin sapı tümörü özellikle çocukluk çağında görülen beyin tümörlerinin önemli bir kısmını oluşturur. Beyin sapı tümörleri 10 yaş öncesi çocuklarda görülebilir.

Beyin sapı tümörü ameliyatı olur mu?

Beyin sapı tümörü bulunduğu noktaya göre tedavi edilebilir konumdaysa cerrahi müdahale ile alınabilir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 22 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 14 Şubat 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al