Yükleniyor

Biotin (B7 Vitamini) Nedir? Biotin (H Vitamini) Ne İşe Yarar?

Biotin (B7 Vitamini) Nedir? Biotin (H Vitamini) Ne İşe Yarar?

B7 ya da H vitamini olarak da bilinen Biiton,  yumurta sarısı ve karaciğerde bol miktarda bulunan, eksikliği dermatite ve saç dökülmesine neden olan bir B vitamini türüdür. Biotin, suda çözünen bir vitamin olduğu için vücutta depolanamaz. Biotin; karbonhidrat, protein ve yağ metabolizması gibi birçok metabolik süreçte ayrıca hücre büyümesinin yanı sıra DNA ve protein sentezinde görev alır. Biotin seviyesi kan testiyle belirlenmektedir.

İçindekiler

Biotin (B7 Vitamini) Nedir?

Biotin, yağların ve karbonhidratların enerjiye dönüşümünde ve metabolizma süreçlerinde rol alan, suda çözünebilen B vitamini türüdür. Biyotin, vücut tarafından yakıt olarak kullanılan yağ asitleri ve glikozun oluşumu için gereklidir

Biotin (B7 Vitamini) Ne İşe Yarar?

Tüm B vitaminleri gibi biotin de enzimlerin bir bileşenidir ve bu nedenle vücuttaki sayısız metabolik süreçte yer alır. Biotin, kardiyovasküler sistem, metabolizma, sindirim ve sinir sisteminde önemli işlevlere sahiptir, amino asitlerin, glikoz ve yağ asitlerinin işlenmesinde yer alır ve karbonhidratları, proteinleri ve yağları enerjiye dönüştürür.

 • Biotin, kan hücrelerinin ve sinir dokusunun bakımını da sağlar.
 • Kan şekeri düzeylerini normalleştirmeye ve diyabeti önlemeye yardımcı olur
 • Kötü kolesterolü (LDL) düşürerek kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterir
 • Biotin doku oluşumunu ve yenilenmesini destekler.
 • Saç, cilt ve tırnak oluşumu için temel protein olan keratin üretiminde görev alır

Biotin (H vitamini) Eksikliği Nedir?

Biotin eksikliği nadir görülür ve ancak uzun bir süre sonra fark edilir hale gelir. Örneğin saç dökülmesi ve kas ağrısyla kendini gösterir. Ayrıca sinir sistemi bozulabilir ve depresif ruh halleri ortaya çıkabilir. Biotin eksikliğine, şeker hastalığı, Çölyak hastalığı, Crohn hastalığı (iltihaplı bağırsak hastalığı) gibi kronik hastalıklar, uzun süreli antibiyotik kullanımları, aşırı alkol ve sigara tüketimi, uzun süreli tek tip diyetler ve bazı genetik hastalıklar neden olur.

Biotin (H vitamini) Eksikliğinin Belirtileri Nelerdir?

Biotin eksikliği saçların güçsüzleşip dökülmesine, tırnakların kırılgan olmasına neden olur. Cilt içinde önemli bir vitamin olan biotin cildin su dengesini de düzenlenmesinde rol oynadığı için eksikliğinde cilt kuruluğu ortaya çıkar. Sağlıklı ve dengeli beslenen bir kişide biotin eksikliği nadir görülmektedir. Biotin eksiklikleri genellikle beslenme desteği ile giderilebilmektedir. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda biotin takviyeleri de kullanılabilmektedir. 

Biotin (B7 vitamini) eksikliği belirtileri şunlardır:

 • Tırnakların kırılgan hale gelmesi
 • Saçların matlaşması, güçsüzleşmesi ve saç dökülmesi
 • Cildin kuruması ve solgunlaşması
 • Dermatit ve döküntü gibi cilt sorunları
 • Ağız kenarlarında çatlama
 • İştah kaybı
 • Yorgunluk ve uykusuzluk
 • Mide bulantısı
 • Kas ağrıları
 • Yorgunluk
 • Enfeksiyonlara yatkınlık
 • Depresyon

Biotin (B7 Vitamini) Hangi Besinlerde Bulunur?

Vücutta depolanmadığı için biotin besinler yoluyla alınmak zorundadır. En iyi biotin kaynakları arasında; baklagiller, yumurta sarısı, maya, yer fıstığı, fındık, ıspanak, soya fasülyesi, yulaf gevreği, buğday, mantar ve dana ciğeri bulunmaktadır. Dana ciğeri ve yumurta sarısı gibi hayvansal gıdalar biyotin açısından özellikle zengindir.

Bitkisel kaynaklı gıdalardan elde edilen biotin doğrudan vücut tarafından işlenebilirken, hayvansal ürünlerden elde edilen biotinin emilebilmesi için önce vücuttaki protein bileşikleri yardımıyla parçalanması gerekmektedir.

Biotin suda çözünen bir vitamin olduğu için sebzeler çok fazla suyla veya çok uzun süre pişirmemelidir. Bu durum çoğu vitamin için geçerlidir, çünkü vitaminler özellikle ısıya, ışığa ve oksijene karşı hassastırlar.

Biotin (B7 Vitamini) ile İlgili Sık Sorulan Sorular

Günlük biotin ihtiyacı nedir?

Sağlıklı ve dengeli bir beslenme uygulayan yetişkinler biotin ihtiyaçlarını genellikle sorunsuz bir şekilde karşılamaktadır. Günlük biotin ihtiyacı; 15 yaş ve üstü yetişkinler için günlük 30-50 mikrogram olarak önerilmektedir. Çocuklar için daha düşük değerler yeterli olabilmektedir. Biotin eksikliğini kan testi ile belirlenebilmektedir.

Biotinin doz aşımı durumunda ne olur?

Yüksek dozlarda bile, gıdalardan alınan biotinin bilinen herhangi bir olumsuz etkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle biotin alımı için net bir üst sınır yoktur. Önleyici bir güvenlik önlemi olarak günlük dozun 180 mikrogramı geçmemesi gerektiği belirtilmektedir. Suda çözünen bir vitamin olduğu için fazla biotin idrarla vücuttan atılmaktadır.

Saç dökülmesi için biotin gerçekten yardımcı olur mu?

Biotin saçın temel yapı taşı olan keratinin oluşumunu destekleyen önemli bir vitamindir. Biotin cilt ve tırnak sağlığı içinde çok gereklidir. Biotin eksikliği saçların güçsüzleşip dökülmesine, tırnakların kırılgan olmasına ve cilt kalitesinin bozulmasına neden olabilmektedir. Biotin eksikliğine bağlı olarak gelişen saç dökülmelerinde biotin seviyelerinin normale gelmesi saç dökülmelerini durdurabilmektedir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 8 Mayıs 2024

Yayınlanma Tarihi: 18 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al