Yükleniyor

Boğaz Enfeksiyonları Kalbi Vuruyor

Boğaz Enfeksiyonları Kalbi Vuruyor

Halk arasında “kalp romatizması” olarak adlandırılan akut romatizmal ateş hastalığı, tüm dünyada çocukluk ve erişkinlik döneminde görülen kalp hastalıklarının en sık sebebidir. Tedavi edilmeyen boğaz enfeksiyonları ise yaklaşık 3 hafta sonra bu ciddi hastalığa neden olabilir. Toplu halde yaşanan okul, yurt, tatil köyü gibi mekanlarda bu hastalık daha ağır seyrettiği için tedavisi dikkat gerektirir. Memorial Diyarbakır Hastanesi Kardiyoloji Bölümü’nden Uz. Dr. Gökmen Bellur, akut romatizmal ateş ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

 

Eklemlerde ağrı, şişlik ve kızarıklık varsa dikkat!

Endüstrileşmiş ülkelerdeki erken tanı ve yeterli tedaviler sayesinde akut romatizmal ateşin gelişme olasılığı ve buna bağlı kalp kapak hastalıkları eskiye oranla oldukça azalmış durumda iken gelişmekte olan ülkelerde bu durum halen önemli bir sağlık sorunu olmaya devam etmektedir. Akut romatizmal ateş tablosunun en sık görülen bulgusu büyük eklemlerdeki ağrı, şişlik ve kızarıklıktan oluşan artrit tablosudur. Oldukça ağrılı seyreden bu eklem tutulması tablosu genellikle hastalık kalıntısı bırakmadan iyileşir. Daha az görülen diğer bulgular ise kalbin etkilendiği göğüs ağrısı, nefes darlığı ve çarpıntı gibi şikayetler ile kendini gösteren kardit tablosudur. Geç dönemde ise beyin ve santral sinir sisteminin etkilenmesi ile oluşan tablolar ve bazı cilt bulguları ortaya çıkmaktdır. Her ne kadar eklemlerin etkilenmesi ile oluşan artrit vücutta hasar bırakmadan iyileşiyor olsa bile, kalp ve beyin tutulması sonrası kalıcı hasar görülebilir.

Boğaz enfeksiyonu hastalığın seyrini hızlandırıyorl

Kalp tutulumu tüm akut romatizmal ateş geçiren hastaların %50 kadarında görülür ve kalp tutulumu gelişen hastaların yaklaşık olarak %70’inde ileriki yıllarda daha belirginleşerek kalp kapak hasarları ortaya çıkar. Enfeksiyonun görülme yaşları genellikle çocukluk dönemidir (5-15 yaşları arasında). Erken dönemdeki sıkıntılar geçtikten sonra hastaların uzun bir süre herhangi bir şikayeti olmaz. Kapak harabiyetine bağlı nefes darlığı, çabuk yorulma çarpıntı gibi şikayetler orta yaşlarda ortaya çıkmaya başlar. Bu hastalık oldukça yavaş ilerleyen bir karaktere sahiptir. Ancak sık tekrarlayan boğaz enfeksiyonu atakları hastalığın seyrini hızlandırıp, daha erken yaşlarda şikayetlerin ortaya çıkmasına sebep olabilir. Bu önemli nokta hastaları sık hastalanmaktan korumanın gerekliliğini ortaya koymaktadır. Bu amaçla tüm dünyada uygulanan en önemli korunma yöntemi 28 günde bir uygulanan koruyucu iğnelerdir. Bu, tedavinin şekli, dozu ve uygulanma süresi ise pek çok faktörün birlikte değerlendirilmesi sonrası hekimtarafından kararlaştırılan bir durumdur

Vakit kaybetmeden önlem alın

Çocukluk çağlarındaki boğaz enfeksiyonlarının erken tanı ve yeterli tedavisi, toplu yaşanan yerlerde yeterli korunma önlemlerinin alınması, akut romatizmal ateşin gelişme ihtimalini azaltacaktır. Akut romatizmal ateşe yakalanan hastalarda erken tanı ve tedavi, uygun süre ve dozda yapılacak olan koruyucu tedaviler, ileride gelişebilecek olan kapak harabiyetinin gelişme oranını ve erkenden kapak hasarına bağlı müdahale gereksinimini azaltacaktır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 17 Nisan 2023

Yayınlanma Tarihi: 24 Temmuz 2015

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al