Yükleniyor

Brugada Sendromu Nedir? Brugada Sendromu Belirtileri Ve Nedenleri

Brugada Sendromu Nedir? Brugada Sendromu Belirtileri Ve Nedenleri

Brugada sendromu, genetik olarak kişiye geçen yaşamı tehdit eden kalp ritim bozukluğudur. Bu kişilerde kalbin alt odalarından yani ventriküllerde başlayan düzensiz kalp ritmi riski artar. Brugada sendromu tedavisi, ateşi düşürmek ve aritmiyi tetikleyebilecek ilaçlardan kaçınmak gibi önleyici durumları içerir. Bu hastalığı olan kişilerin zaman içerisinde implante edilebilir kardiyoverter-defibrilatör (ICD) adı verilen tıbbi bir cihaza ihtiyacı olabilir.

İçindekiler

Brugada Sendromu Nedir?

Brugada sendromu, kalp karıncığı olan ventrikülde ritim bozukluğu meydana gelerek kişinin hayatını tehdit eden kalıtsal bir hastalıktır. Özellikle uyku veya dinlenme sırasında tehlikeli, düzensiz kalp atışına neden olabilir. Brugada sendromu teşhisi konulduktan sonra yaşam tarzı ve tıbbi tedavi yöntemleri ile ciddi aritmi riskini büyük ölçüde azaltabilir. Nadir olarak görülen brugada sendromu, dünya çapında her 10.000 kişiden yaklaşık 5'ini etkiler. Semptomları genellikle yetişkinlik döneminde ortaya çıkarak her yaşta gelişebilir.

Brugada Sendromu Neden Olur?

Brugada sendromu, SCN5A genindeki mutasyonlar nedeniyle ortaya çıkar. Genetik bozukluk olan otozomal dominant şeklinde kişiye geçer ve bu durum ebeveynden kalıtsal olabilir. Bununla beraber bazı kişilerin geninde yeni bir mutasyon gelişir ve bunu ebeveynlerinden miras almayabilirler. Bu oluşan kusur anormal olarak kalp ritim bozukluğuna neden olur.

Brugada sendromu, semptomsuz olarak ortaya çıkabilir. Fakat antidepresanlar, antipsikotikler, ateşe neden olan durumlar ve elektrolit sorunları gibi bazı ilaçlar belirtileri ortaya çıkararak tehlikeli aritmilere neden olabilir. Brugada sendromuna neden olan diğer faktörler şöyle sıralanır:

  • Elektrolitlerde dengesizlik
  • Kalpte tespit edilmesi zor olabilecek yapısal bir problem
  • Bazı reçeteli ilaçların kullanımı

Brugada Sendromu Belirtileri Nelerdir?

Brugada sendromunun en yaygın görülen belirtileri, nefes darlığı ve baş dönmesi olarak tanımlanır. Geceleri oluşan nefes darlığı sağlığı tehdit edecek düzeyde gelişebilir. Brugada sendromu belirtileri şöyle sıralanabilir:

Brugada sendromu belirtileri şöyle sıralanabilir:

Belirtiler genellikle yetişkinlik döneminde başlar ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Brugada sendromu bazı durumlarda herhangi belirtiye neden olmayabilir. Başka bir nedenden dolayı elektrokardiyogram (EKG) çekildiğinde de ortaya çıkar.

Brugada Sendromu Tanısı Nasıl Konulur?

Uzman doktor fiziki muayenenin ardından brugada sendromu ya da başka bir kalp rahatsızlığınız olduğunu düşünürse sizi bir kalp doktoruna yönlendirebilir. Bunların yanında brugada sendromu teşhisi için kişiden şu testler istenebilir:

  • Kalp kontrolü için elektrokardiyogram (EKG)
  • Kalıtsal olup olmadığını görmek için size genetik test

Brugada Sendromu Tedavisi Nasıl Olur?

Brugada sendromu durumunda herhangi bir semptom yoksa, tıbbi tedaviye ihtiyaç olmayabilir. Bu duruma sahip çoğu insanın ciddi sorun yaşama riski düşüktür. Brugada sendromu teşhisi konulan kişilerin kalp sağlığını kontrol ettirmeleri önemlidir. Bu yüzden düzenli takip edilmesi gerekir. Uzman doktor, implante edilebilir bir kardiyoverter defibrilatör (ICD) takılmasını önerebilir. Kalp piline benzer küçük bir cihaz olan bu cihaz kalp ritmini izleyerek düzensiz olduğu durumda kalbe elektrik şoku gönderilmesini sağlar.

Brugada Sendromu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Brugada sendromu tedavisi var mı?

Brugada sendromu olan kişilerin kalp ritim bozukluğunda müdahale edilebilmesi için defibrilatör kullanması gerekir.

Brugada sendromu nasıl anlaşılır?

Brugada sendromu, damar yolundan kişiye ilaç enjekte edilir ve ilaçlı EKG işlemi ile uygulanır. Burada brugada sendromu teşhisi konulur.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Yayınlanma Tarihi: 11 Ocak 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al