Yükleniyor

EKG Nedir? EKG Nasıl Çekilir?

EKG Nedir? EKG Nasıl Çekilir?

Kalp ve damar hastalıklarının teşhisinde, önemli tetkiklerden biri de EKG’dir.

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

EKG, kalp ve damar hastalıklarının teşhisi için uygulanan bir test yöntemidir. Kalpte bulunan elektriksel aktiviteyi ölçen EKG ile kişinin kalp krizi, kalp yetmezliği veya kalp hasarı geçirip geçirmediği tespit edilir. Aynı zamanda kalp ritminin normal seyrinde olup olmadığı, kalp pili varsa ne kadar iyi çalışıp çalışmadığı ortaya çıkarılır. Bazı durumlarda EKG, tek başına yeterli olmaz, devamında eforlu EKG, EKO, Holter, kan tetkikleri gibi pek çok teste gerek duyulabilir. Memorial Şişli Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Prof. Dr. Bingür Sönmez, EKG hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

EKG (Elektrokardiyografi) Nedir?

Elektrokardiyografi (EKG), kalp ve bilekler gibi vücut noktalarına yerleştirilen elektrotlar ile kalbin elektriksel aktivitesinin grafiksel olarak kaydedildiği bir işlemdir. Özellikle kalp faaliyetindeki anormalliklerin teşhisi için kullanılarak kalp ve damar hastalıklarının ortaya çıkarılmasını sağlar. EKG cihazı kişiye bağlandığında, izlenen aktivite: kalp atımı esnasında ventriküller ve atriyumun kasılıp gevşemesi ve ortaya çıkardığı zayıf elektriksel aktivitedir ve bu elektriksel aktivite kalbin ritmi, yayılımı ve frekansı hakkında bilgi verir.

EKG çekimi esnasında her kalp atışı dalgası olarak bilinen 5 önemli P, Q, R, S, T ve U dalgaları EKG cihazına kaydedilerek kalpteki referans noktalarının tespitini sağlar. Kalp atışlarının başladığı üst kalp odalar yani atriyum ilk dalgayı veya "P dalgasını" meydana getirir. Alt kalp odalar yani ventriküller, QRS kompleksi adı verilen bir sonraki dalganın oluşturur. Üçüncü dalga ya da "T dalgası", kalbinin dinlenme halinde sırasında olduğunu ya

EKG Nasıl Çekilir?

EKG çekimi, elektrik akımını taşıyarak ileten elektrotların göğüs, kollar ve bacaklara yerleştirilmesiyle çekilir. Bu elektrotlar yardımıyla kalpteki elektriksel aktiviteler grafiğe aktarılarak EKG cihazı ile çekim gerçekleştirir. Kalpteki atriyum ve ventriküllerin kasılmasıyla ve gevşemesiyle meydana gelen elektriksel aktivite takip edilir.

EKG çekim aşamaları şöyle sıralanabilir:

 • Kişiye elektrotlar takılmadan önce belden yukarısındaki kıyafetlerin çıkarılması istenir
 • Test esnasında yalnızca gerekli cildin açıkta kalması için kişiye önlük verilir
 • EKG çekimi için kişi masaya ya da düz alana uzanır
 • EKG sırasında hareketsiz yatmak ve konuşmamak önemlidir
 • Elektrotlar göğüs, kollar ve bacaklara yerleştirilir
 • EKG başlatılır ve kısa sürede grafiğe aktarımı tamamlanır
 • İzleme tamamlandıktan sonra teknisyen elektroların bağlantısını keser ve çıkarır
 • Kesin yorum uzman kardiyolog tarafından yapılır

Kadınlarda EKG Nasıl Çekilir?

EKG, kadınlarda çekilirken kadınların sütyeni, üst giysileri çıkarılmalıdır. Ayrıca kolye, küpe veya bilekliklerin de çıkarılması istenmektedir.

EKG Neden Çekilir?

Elektrokardiyografi yani EKG, baş dönmesi, halsizlik, kafa karışıklığı, nefes darlığı, gözde kararma, bayılma ya da kalp çarpıntısı şeklinde belirtilerinin ardından kişide kalp hastalıklarının olup olmadığını tespiti için çekilir. Kalpteki elektriksel aktivitenin kağıda döküldüğü bir yöntem olan EKG ile şikayetlerin ardındaki neden aranır.

Kardiyolog aşağıdaki durumları tespit etmek için kişinin elektrokardiyogram çekilmesini önerebilir:

 • Kalpteki atardamarların tıkanması veya daralması (koroner arter)
 • Kalp krizi geçmişi
 • Düzensiz kalp ritmi yani aritmi
 • Kalp pili gibi bazı kalp hastalığı tedavilerinin performansı
 • Kalp kapakçıklarında olası problemlerin tespiti

EKG Hangi Hastalıklarda Çekilir?

EKG, kalp ritim bozuklukları, kalp büyümesi, kalp duvarının kalınlaşması, yüksek tansiyonun ve elektrolit eksikliği veya fazlalığının kalbe olan etkisinin tespiti için çekilir ve rutin olarak tekrarlanabilir. Bunun yanında EKG, kalp problemine bağlı olarak meydana gelen göğüs ağrısı, kalp çarpıntısı, hızlı nabız, yorgunluk ve nefes darlığı gibi belirtilerin ardından yararlanılan ilk tetkiktir. Teşhis edilmiş olan bir kalp hastalığının takibinde ve kalbi etkileyen ilaçların kullanımında hastayı izlemek için de kullanılmaktadır. Ciddi bir aritmi olan atriyal fibrilasyonun takibinde en önemli araçtır.

Kardiyoloji uzmanı duruma göre Eforlu EKG, Kalp ultrasonu (ECHO)  veya stres ECHO, daha sonra Bilgisayarlı Anjiyografi (BT Anjiyografi)  veya klasik koroner anjiyografi gibi ileri tetkikler isteyebilir.

http://cdn.memorial.com.tr/files/Uploads/Editör/ekgnedirnasilcekilirjpg_9130.jpg

EKG Hakkında Sık Sorulan Sorular

EKG ne demek?

EKG yani elektrokardiyografi, kalpte bulunan elektriksel aktiviteyi ve kalbin atış dalgalarını kaydederek kalp ve damar hastalıklarının tespit edilmesini sağlayan tetkik yöntemidir. EKG işlemi ile kaydedilen grafiğe elektrokardiyogram, EKG işleminin yapıldığı alete de elektrokardiyograf denir.

EKG cihazı nedir?

EKG çekmeye yarayan cihaza elektrokardiyograf denilmektedir. Bu cihaz kalbin elektriksel aktivite ve ritimlerini kaydetmeyi sağlamaktadır.

Holter EKG nedir?

EKG Holter ile devamlı olarak (24 saat veya doktorun isteği üzerine birkaç gün)  kalp ritmi takip edilir. EKG holterde de normal EKG gibi elektrotlar cilde yapıştırılır. Tetkik sonunda alet laboratuvara teslim edilir. Bilgisayar aracılığı ile hazırlanan raporun son yorumunu uzman doktor yapar.

Eforlu EKG nedir?

Bu test treadmill olarak de bilinir. Yürüyüş bandı üzerinde efor esnasında kalpte oluşan elektriksel aktivite ölçülür. Kalp stres altındayken ne durumda olduğu araştırılır. Hasta gittikçe hızlanan ve eğimi artırılan bir yürüyüş bandının üzerinde iken yürüme şeklinde başlayan bant yavaş hızlanarak her 3 dakikada bir hız ve eğim artırılarak hasta maksimum efor yapmaya zorlanır. Bu işlem uzman personel tarafından izlenerek EKG kayıtları yapılı ve herk aşamada kan basıncı ölçülür. Hastanın rahat koşabileceği bir ayakkabı ve rahat bir kıyafetle testi yaptırması gerekir.

EKG ne işe yarar? EKG cihazı ne işe yarar?

Kalp ve damar hastalıklarının teşhisine veya kalp ve damar hastalıklarının takibine yarayan bir testtir. EKG cihazı da kalbin ritim ve elektriksel aktivitesini ölçen ve kaydeden cihazdır.

EKG hangi hastalıkların teşhisinde önemlidir?

Kalp ve damar hastalıklarının, ritim bozukluklarının teşhisinde önemli bir tetkiktir.

EKG aç karnına mı çekilir?

EKG aç veya tok karna da çekilebilir. Özel bir hazırlığa gerek yoktur.

EKG nerede çekilir?

EKG, hastanede acil veya kardiyoloji bölümlerinde çekilmektedir.

EKG açılımı nedir?

Elektrokardiyografi EKG’nin tam ismidir.

EKG’de kalp ritmi kaç olmalı?

Normal bir EKG'de kalp hızı dakikada 60 ile 80 arasında ve düzenli bir ritimde olmalıdır.  EKG’ de bulunan bütün çizgiler uzman kardiyolog tarafından tek tek yorumlanabilir.

EKG çekilirken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

EKG, sırasında hareket edilmemelidir.

Anormal EKG nedir?

Normal değerlerin dışında EKG sonuçları saptanırsa kadiyoloji uzmanı daha ileri tetkikler de ister.

EKG için hangi bölüme gidilir?

EKG için hastanelerin acil veya kardiyoloji bölümlerine başvurulmalıdır.

EKG çeşitleri nelerdir?

Normal EKG, Holter EKG, Stres EKG (Efor testi, Treadmil).

EKG'den önce ne yapılmalı?

Üst giysilerin, takıların çıkarılması gerekir. Kıyafetlerin kolay çıkarılabilir, rahat olmasına dikkat edilmeli. EKG önce aşırı egzersiz yapılmamalı. Çekim öncesi sigara içilmemeli. Elektrotların yapışacağı noktalarda ter varsa kurutulmalı. Erkeklerde göğüs bölgesinde aşırı tüy varsa bunlar EKG öncesinde tıraş edilmelidir. EKG öncesi kullanılan ilaçlar varsa doktora belirtilmelidir.

EKG'nin riski var mı? EKG yan etkisi olan bir işlem midir?

EKG, ağrısız, acısız yapılan bir testtir. Güvenle uygulanır. Test süresi birkaç dakikadır.

Hangi belirtiler sonrası EKG yapılır?

Göğüs ağrısı, baş dönmesi, bilinç kaybı, kalbin anormal atımları (ekstrasistol), çarpıntı, nefes darlığı, efor kapasitesinde azalma, çabuk yorulma gibi belirtiler kalp hastalıklarını işaret edebilir. Bu nedenle de ilk tetkik olarak EKG yapılır.

Dijital EKG nedir?

Artık dijital teknolojilerle uzaktan hasta takibi yapılabilmektedir. Göğsün ortasına yapıştırılan 2x5 cm büyüklüğünde bir elektrot hastanın telefonu ile senkronize edilmekte, anlık takipler hastanede özel eğitimli bir ekip tarafından izlenmekte ve gereken bilgiler hastanın doktoruna iletilmektedir. Bu işlem bir günden bir aya kadar uzatılabilmektedir. Hasta banyo yapmak isterse elektrotu çıkararak tekrar yapıştırabilir. Hasta takip sırasında ilgili ekip veya doktoru ile kısa görüşmeler yapabilir.

Bu sistemin çok geliştirilmiş bir cihaz aracılığı ile tansiyon, nabız, kan oksijen seviyesi ve ateş takibi yapılan modeli de mevcuttur.

Güncelleme Tarihi : 2 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al