Yükleniyor

Holter nedir? Ne için kullanılır?

Holter nedir? Ne için kullanılır?

Kardiyolojik hastalıklarda önemli bir tanı yöntemi olan holter, hastada hangi sorunun olup olmadığını teşhis eden bir yöntemdir.

medical-units-icon

İlgili Tıbbi Birimler

Kardiyolojik hastalıklarda önemli bir tanı yöntemi olan holter, hastada hangi sorunun olup olmadığını teşhis eden bir yöntem. Tansiyon veya ritim sorunlarında kardiyoloji uzmanlarının en sık kullandığı holter cihazları pek çok hastanın da merak ettiği konular arasında yer alıyor. Memorial Sağlık Grubu Kardiyoloji Bölümü Uzmanları holter testi hakkında bilgi verdi.

İçindekiler

Holter nedir?

Holter belirli bir ortam bulunmaksızın kalp ile ilgili rahatsızlık yaşadığını söyleyen kişilerin günlük hayat içinde kalbinin elektriksel faaliyetlerini kaydeden bir cihazdır. 24, 48 ya da daha uzun sürelerle kalple ilgili kayıtları almaya yarar. Deneysel fizikçi Norman Holter tarafından geliştirdiği için bu tetkik "Holter" adını almıştır. Çoğu ritim bozukluğu ya da tansiyon problemi EKG, EFOR ya da normal bir tansiyon cihazıyla yakalanamayabilir. Bu nedenle Holter önemli bir cihazdır. Kardiyoloji doktorları hastada ne problemi olup olmadığını Holter cihazına kaydedilen bilgilerden anlayabilmektedir. Eğer kalp atımları Holter ile yakalanamazsa, kablosuz Holter cihazları da önerilebilmektedir veya ek başka tetkikler uygulanabilmektedir. Holter cihazları genellikle hastaları ürkütebilmektedir. Ancak Holter tetkikinden korkmamak gerekmektedir. Holter sayesinde hastada çeşitli fiziksel ve psikolojik değişkenlerin etkisi, kullanılan bazı ilaçların kalp ritminde oluşturduğu değişimler gibi pek çok durumun izlenmesi sağlanabilmektedir.

Holter hangi hastalıklarda kullanılır?

Holter cihazı kalple ilgili tanı koyan önemli bir cihazdır. Tansiyon Holter ve Ritim Holter olarak ikiye ayrılmaktadır. Ritim Holter, kalp ritminin genellikle genelde 24 saat bazen de daha uzun süreyle EKG kaydının alınması sağlamaktadır. Ritim Holteri ile çarpıntın, ritim bozuklukları, kalp krizi sonrasında ölümcül ritim bozukluğunun olup olmadığı gibi sorunların tanısını koyabilmeye yarar. Tansiyon Holter ise, 24, 48 veya 72 saat boyunca ve belirli aralıklarla kan basıncını ölçerek kaydetmeye yarayan bir cihazdır. Tansiyon Holter, hipertansiyonun teşhis edilmesine yarar. Ayrıca hipertansiyonu olan hastaların tedavilerinin düzenlenmesinde, hastanın tansiyonunun günün hangi saatlerinde neye bağlı olarak dalgalandığının verisini vermede vazgeçilmez bir cihazdır.

Holter nasıl uygulanır?

Ritim ve Tansiyon Holter uygulama prensipleri birbirinden farklıdır. Ritim Holter, kablolardan ve kablolara bağlı olan bir kayıt cihazından oluşmaktadır. Bu kablolar vücuda yapışabilen, tek kullanımlık olan pullarla bağlanmaktadır. Üzerinde elektrot kablolar bulunmaktadır. Elektrotlar hastanın göğüs bölgesinde belirlenen noktalara yapıştırılır. Kayıt cihazı gelen EKG sinyallerini kaydeder. Sonuçlar uzman kardiyolog tarafından incelenir, tedavide rota belirlenir. Tansiyon Holter ise Ritim Holter cihazına göre daha küçük boyuttadır. Tansiyon Holter manşonu (Tansiyon cihazı bandına benzer) hastanın koluna geçirilmektedir. Sonra bu manşon, holter cihazının beyni denilebilecek üniteye bağlanır. Bu cihaz kemerle hastanın beline sabitlenmektedir. İlk ölçüm hastanede alınır. Daha sonra hasta evine gönderilir.

Sık sorulan sorular 

Holter nerede takılır?

Holter cihazı Kardiyoloji Bölümü olan tüm sağlık kuruluşlarında takılabilmektedir. Öncelikle hasta Kardiyoloji bölümüne başvurur. Sonrasında kardiyoloji uzmanı ile görüşür. Kardiyoloji uzmanı hastanın hikayesini dikkatli bir şekilde alır. Holter cihazı kardiyoloji uzmanı uygun gördüğü zaman takılmaktadır.

Holter sonrası ne yapılmalı?

Holter sonrasında hastanın ekstra bir şey yapmasına gerek yoktur. Kardiyoloji doktoru kaydeden cihazdaki sonuçlara ve hastanın tuttuğu notları değerlendirir. Daha sonrasında hastaya kardiyoloji doktoru sonuçlar hakkında bilgi verir. Holter sonucundan bir şey elde edilemezse, doktor tarafından farklı tetkikler de istenebilir. Veya bu testin sonucunda bir hastalık çıkarsa kardiyoloji doktoru tedavi aşamasına geçecektir. Burada hastaya düşen kardiyoloji doktorunun söylediklerini atlamadan yapmasıdır.

Holter takılıyken ne yapılmalıdır?

Holter cihazı hastaya takıldıktan sonra hastaya holter kayıt süresinde neler olduğunu not etmesi için bir form verilecektir. Hastanın bu formu eksiksiz doldurması, ne yaşadıysa hangi saatte nasıl semptomlar geçirdiyse yazması tetkikin başarılı olması ve tedavinin şekillenmesi açısından çok önemlidir. Cihazda kayıt başladıktan sonra cihaz asla kapatılmamalıdır. Günlük tüm aktiviteler aksatılmadan yapılmalıdır. Kardiyoloji doktoru cihazın ne kadar süreyle hastada kalacağını söyleyecektir. Doktorun belirttiği süre boyunca cihaz asla çıkarılmamalı, kapatılmamalıdır. Ayrıca cihazın ıslanmamasına dikkat edilmelidir; cihaz hep kuru kalmalıdır.

Holter varken duş alınabilir mi?

Holter cihazının asla ıslanmaması gerekmektedir. Holter cihazı takılıyken duş alınmamalıdır.

Holter cihazı varken ilaçlar kesilmeli midir?

Holter cihazı varken genellikle ilacın kesilmesine gerek bulunmamaktadır. Yine konuyla ilgili soruyu kardiyoloji doktoruna sormakta fayda vardır.

Holter zararlı mı?

Holter tetkikinin hiçbir zararı bulunmamaktadır. Radyasyon ile ilgili pek çok soru sorulmaktadır. Holter cihazı radyasyon veren bir cihaz da değildir.

Holter takılıyken cep telefonu kullanılabilir mi?

Holter takılıyken cep telefonu kullanımının sınırlı olması gerektiğine inanılmaktadır. Ancak cep telefonu kullanımı Holter cihazında herhangi bir olumsuz etkiye neden olmamaktadır. Bu nedenle Holter varken cep telefonu kullanılabilir.

Holter tetkiki için açlık gerekir mi?

Holter tetkiklerinde açlık ya da tokluk durumu önemli değildir. Her türlü durumda yapılabilecek bir tetkiktir.

Holter cihazı takılıyken araba kullanılabilir mi?

Holter cihazı takılıyken araba kullanılmasında bir sakınca bulunmamaktadır. Kişiler Holter cihazı takılı olduğu süre içinde gündelik tüm aktivitelerine devam edebilirler. Hastalar akıllarına takılı olan tüm soruları kardiyoloji uzmanlarına danışabilirler.

Holter kabloları çıkarsa ne yapmak gerekir?

Hastanın vücuduna yapıştırlan elektrotlar kablolardan ayrılırsa tekrar takılmalıdır. Bunun için mutlaka Holter cihazını takan sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir. Yaşanan bu olay Holter cihazını teslim ederken de sağlık kuruluşuna bildirilmelidir.

Holter cihazı takılıysa bir şikayet yaşanırsa ne yapılmalı?

Normal yaşamda kahve içildikten sonra, merdiven çıktıktan sonra ya da farklı bir efor sarf edildikten sonra çarpıntı yaşanıyorsa Holter cihazı takılıyken de şikayet oluşturan tüm hareketler ve davranışlar yapılmaya devam edilmelidir. Bu şekilde yapılırsa Holter doğru sonuçlar ve tedavi ona göre şekillenir. Holter takılıyken özellikle şikayet oluşturan işleri yapmaya devam etmek gerekmektedir.

Çocuklara Holter takılır mı?

Çocukların kalp problemleri için de Holter tetkiki takılabilir. Holter çocuklarda da güvenle kullanılabilecek bir cihazdır.

Holter cihazını hasta kendisi çıkarabilir mi?

Holter cihazını hastaların kendilerinin çıkarması uygun değildir. Cihazın pillerini çıkarmaya çalışmayın çünkü kayıtlar silinebilir. Holter süresi bitiminde cihazı taktırdığınız merkeze başvurmanız gerekmektedir. Gereken işlemleri onlar yapacaktır.

Ritim bozukluklarında sadece Holter yeterli midir?

Holter bilgileri her zaman değerlidir ancak bazen ritim bozukluklarının teşhisinde Holter yeterli olmayabilir. Bazı özel klinik durumlarda anlık olay kaydedici (event recorder), bayılmanın eşlik ettiği daha ciddi durumlarda ILR (implantable loop recorder) denilen ve büyüklüğü flash bellek kadar olan ve göğüs kası bölgesine cilt altına yerleştirilen cihazlar da kullanılabilmektedir.

Ritim Holteri cihazı ses çıkarır mı?

Ritim Holterin ses çıkarıp çıkarmadığı merak edilen bir konudur. Ritim Holter ses çıkaran bir cihaz değildir. Ancak Tansiyon Holter ölçüm sırasında biraz ses çıkarabilir.

Ritim Holteri fiyatı ne kadar?

Ritim Holteri fiyatı internette aranan konulardan biridir. Ritim Holter fiyatını kardiyoloji bölümü danışmasından ya da çağrı merkezini arayarak öğrenmek mümkündür.

Ritim Holteri nasıl takılır?

Ritim Holteri kablolardan ve kablolara bağlı olan bir kayıt cihazından oluşmaktadır. Bu kablolar vücuda yapışabilen, tek kullanımlık olan pullarla bağlanmaktadır. Üzerinde elektrot kablolar bulunmaktadır. Elektrotlar hastanın göğüs bölgesinde belirlenen noktalara yapıştırılır. Kayıt cihazı gelen EKG sinyallerini kaydeder. Sonuçlar uzman kardiyolog tarafından incelenir, tedavide rota belirlenir. Erkek hastalar, göğüs bölgelerini tıraş edip etmeyeceği konusunu doktora mutlaka danışmalıdır.

Ritim Holteri ne işe yarar?

Ritim Holteri ile çarpıntın, ritim bozuklukları, kalp krizi sonrasında ölümcül ritim bozukluğunun olup olmadığı gibi sorunların tanısını koyabilmeye yarar.

Tansiyon Holteri cihazı ses çıkarır mı?

Tansiyon Holteri otomatik bir tansiyon ölçüm cihazının çıkardığı sesi çıkarmaktadır. Ölçüm sırasında da küçük bir sinyal sesi duyulmaktadır.

Tansiyon Holteri fiyatı ne kadar?

Tansiyon Holteri fiyatı merak edilen bir konudur. Tansiyon Holteri fiyatlarını hastanenin kardiyoloji danışma bankolarından ya da çağrı merkezinden öğrenmek mümkündür.

Tansiyon Holteri nereye takılır?

Tansiyon Holteri her tansiyon cihazında olduğu gibi manşon aracılığıyla hastaların sağ ya da sol koluna sarılmaktadır. Ölçümün kaydedildiği cihaz ise hastanın beline sabitlenmektedir.

Tansiyon Holteri neden öter?

Tansiyon Holteri dijital olduğu için ölçüm yapılırken manşona hava basıncı giderken bir ses çıkmaktadır. Manşon boşalırken hastanın kolu rahatlar ve kan akışı devam eder. Akışın başladığı sırada cihazdan bir ses gelir. Bir süre sonra bu ses azalır. Cihazın çalışma prensibi bu şekilde olduğu için ses gelir.

Tansiyon Holter gece neden daha az ölçüm yapar?

Tansiyon Holteri otomatik bir tansiyon ölçüm cihazının çıkardığı sesi çıkarır, ölçüm gerçekleşince sinyal sesi duyulur. Normalde gündüz yarım saatte bir ölçüm yapar. Ancak cihaz geceleri saat başı ölçüm yapmaktadır. Bunun nedeni hastanın uyku kalitesinin bozulmasının önüne geçmektir.

Ritim ya da Tansiyon Holter takılıyken nelere dikkat edilmelidir?

İki cihaz takılıyken doktorun belirttiği, Holter cihazlarının çıkarılacağı saate kadar duş alınmamalıdır. Holter takılmadan önce ve takılıyken bol ve rahat kıyafetler giyilmelidir. Holter takılıyken ne tür şikayetlerin hangi zamanda meydana geldiği hasta tarafından bir kağıda not edilmelidir. Bu notlar Holter cihazı çıkarıldığında doktorla paylaşılmalıdır. Holter takılı olduğu için gündelik hayattan kopulmamalıdır. Hasta, normal yaşamında ne yapıyorsa onu yapmalıdır. Bazı hastalar Holter nedeniyle hareketlerini yavaşlatma ya da dinlenme eğilimine girebilmektedir. Bu davranış kalple ya da tansiyonla ilgili doğru sonuçları rapora yansıtmayacaktır. O nedenle hasta gün içinde merdiven kullanıyorsa merdiven kullanmaya, temizlik yapıyorsa temizlik yapmaya yani gündelik işlerini yapmaya devam etmelidir. Ayrıca şikayet oluşturan durumlar mutlaka Holter cihazları takılıyken tekrarlanmalıdır.

Holter tetkikleri için kullanılan ilaçlar kesilmeli mi?

Holter tetkiki öncesinde kullanılan ilaçların kesilip kesilmeyeceği doktora danışılmalıdır

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 15 Mart 2024

Yayınlanma Tarihi: 3 Nisan 2020

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al