Yükleniyor

Çöl Tozunun Zararları ve Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Çöl Tozunun Zararları ve Sağlık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Afrika üzerinden ülkemize gelen ve son zamanlarda gündem olan çöl tozu, özellikle Sahra Çölü'nden atmosfere yayılan bir tozdur. Başta hava kirliliği olmak üzere sağlık açısından da olumsuz etkileri bulunan çöl tozunun solunum yollarını tahriş edip aynı zamanda baş ağrısı, huzursuzluk ve agresifliğe neden olabileceği değerlendirilir. 

İçindekiler

Çöl Tozu Nedir?

Çöl tozu, Afrika'nın kuzeyinde yer alan Sahra Çölü'nden atmosfere yayılan toz partikülleridir. Atmosferde uzun mesafeler katedip dolaşıma giren çöl tozu, son günlerde ülkemizde de etkisini artırmıştır. Temel sebebi kuraklık olarak gösterilen çöl tozunun atmosferde yayılmasına rüzgarlar, fırtınalar termal hareketler ve insan etkileri yol açar. 

Başta hava kirliliği olmak üzere diğer yandan sağlık açısından da olumsuz etkileri bulunan çöl tozunun yaşandığı günlerde dikkatli olmak gerekir. Bu süreçte çöl tozunun ortaya çıkarabileceği potansiyel etkiler nefes darlığı, baş ağrısı, huzursuzluk, agresiflik, yorgunluk ve cildin tahriş olmasıdır. 

Çöl Tozu Neden Olur?

Çöl tozunun temel gerekçesi olarak kuraklık kabul edilir. Çöl tozunun atmosferde yayılım göstermesine ise genellikle ortaya çıkan rüzgarlar ve insan hareketleri sebep olur. Tüm bu tetikleyiciler çöl tozunun Afrika üzerinden dağılarak birtakım ülkeleri etkilemesine yol açar. 

Çöl Tozunun Sağlık Üzerindeki Etkileri 

Çöl tozunun nefes darlığı, baş ağrısı, huzursuzluk, agresiflik, yorgunluk, cilt reaksiyonları ve göz tahrişi gibi potansiyel etkileri söz konusu olabilir. Bu süreçte ilgili etkileri yaşamamak adına çöl tozunun meydana geldiği günlerde özellikle astım hastası olan kişiler ve hassas ciltli bireyler dikkatli olmalıdır. 

Çöl tozunun sağlığa olan potansiyel etkileri şöyledir:

  • Nefes darlığı 
  • Baş ağrısı
  • Huzursuzluk  ve agresiflik 
  • Yorgunluk 
  • Cilt reaksiyonları
  • Göz tahrişi 
  • Boğaz kuruluğu

Nefes darlığı

Çöl tozu, tozun kirli havaya sebep olması ve bu tozdaki partiküllerin solunması sonucunda solunum yollarını tahriş edebilir. Bu da kişide nefes darlığı ortaya çıkarabilir. Nefes darlığı özellikle astım hastası olan kişileri doğrudan etkileyebilir. 

Baş ağrısı 

Afrika üzerinden gelen çöl tozunun baş ağrısı yaratabileceği de uzmanlar tarafından ifade edilir. Bu baş ağrısı çöl tozunun etkisini yitirmesiyle kaybolur. 

Huzursuzluk ve agresiflik 

Çöl tozunun olası psikolojik etkileri de söz konusu olabilir. Bu psikolojik etkilerin başında kişide huzursuzluk ve agresif bir ruh hali gelir.

Yorgunluk 

Çöl tozunun potansiyel etkilerinden biri de yorgunluk, halsizlik ve tükenmişlik hissidir. Çöl tozunun yaşandığı zaman diliminde kişinin kendini yorgun hissetmesi normaldir.  

Cilt reaksiyonları 

Özellikle hassas bir cilt yapısına sahip olan kişilerde çöl tozu ciltte tahriş ve reaksiyona sebebiyet verebilir. Hassas cilde sahip kişiler bu zaman diliminde havayla doğrudan temas etmemeye çalışmalı, gerektiğinde gözlük veya maske takmalıdır.

Çöl Tozu Zararları Nelerdir?

Çöl tozunun olası zararları arasında nefes darlığı, baş ağrısı, agresif bir ruh hali, göz tahrişi, yorgunluk, alerjik reaksiyonlar ve boğaz kuruluğu yer alır. 

Çöl Tozu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Çöl tozundan korunmak mümkün mü?

Çöl tozundan korunmak için dışarı çıkılması gerektiği zamanlarda gözlük veya maske takılması önerilir. Özellikle astım hastaları ve hassas bir cildi olanlar çöl tozuna karşı dikkatli davranmalıdır.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 26 Nisan 2024

Yayınlanma Tarihi: 26 Nisan 2024

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al