Yükleniyor

Boğaz Kuruluğu Neden Olur? Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz Kuruluğu Neden Olur? Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz kuruluğu, bilhassa soğuk havalar nedeniyle nezle olunması, strep boğaz, susuzluk veya ağzın açık uyunmasına bağlı, tükürük bezlerinin olması gerektiği gibi çalışmadığının belirtisi olarak ortaya çıkan bir durumdur. Bu durum hayat kalitesini olumsuz yönde etkiler. Boğaz kuruluğuna yönelik evde uygulayabileceğiniz etkili tedavi yöntemleri bulunur. Fakat bu belirtilerin bir haftadan uzun sürmesi durumunda uzman doktordan destek almak gerekir.

İçindekiler

Boğaz Kuruluğu Neden Olur?

Mevsim geçişlerinde ya da kış aylarında yaygın olarak görülen boğaz kuruluğuna, üst solunum yolu enfeksiyonu, ağız açık uyuma, susuzluk, kuru hava, alerji ve bademcik iltihabına bağlı olarak tükürük üretiminin azalması neden olur. Bunların yanında gribal enfeksiyonun uzun sürmesinden kaynaklı olarak geçmeyen kuru öksürük de boğaz kuruluğuna yol açar. Boğaz kuruluğuna neden olan en yaygın faktörler şöyle sıralanabilir:

Dehidrasyon

Vücuda yeterli miktarda su alınmadığı durumlarda vücutta susuzluktan kaynaklı dehidrasyon medyana gelebilir. Vücutta su olmaması durumunda baş dönmesi, tükenmişlik yaşanmasının yanında ağızda ve boğazda kuruluk ortaya çıkar. Boğazda kuruluğa neden olan dehidrasyonun önüne geçme için gün içerisindeki sıvı tüketimine dikkat etmek gerekir. Su içeren gıdaları tercih ederek bol miktarda sebze, meyve tüketimi yapmak önemlidir.

Ağız açık uyumak

Uyandığınızda ağızda ve boğazda kuruluk hissi yaşıyorsanız, bu durum gece boyunca ağzınızı açık uyuduğunuzun bir göstergesi olabilir. Gece boyunca ağızdan giren hava tükürükleri kurumasına neden olarak kuruluk yaratır. Boğaz kuruluğunun yanında ağızda koku, horlama ve yorgunluk görülür. Bu noktada boğaz kuruluğunu önlemek için altında yatan sorunu belirleyerek ona göre tedavi yöntemine başlanması gerekir.

Alerji ve saman nezlesi

Saman nezlesi yani mevsimsel alerji, bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak ortaya çıkarak vücuda giren zararsız maddelere aşırı tepki verilmesi durumunda görülür. Burun tıkanıklığı, hapşırma ve öksürük gibi semptomlarla ortaya çıkan mevsimsel alerji durumunda boğaz kuruluğu da yaşanmaktadır. Bunun için alerjinin yoğun olduğu dönemlerde pencereleri kapalı tutun, evinizi tozlardan arındırın ve dışarı çıkarken maske kullanın.

Grip ve soğuk algınlığı

Solunum yolu hastalıkları arasında yer alan grip, virüse bağlı ortaya çıkarak çeşitli semptomlara neden olur. Öksürük, burun akıntısı, ateş, kusma ve ishal şeklinde belirtilerin yaşandığı gripte boğaz kuruluğu da sıklıkla görülür. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri hedef alan grip, sinüs, bronşit gibi durumları içeren grip için boğaz pastilinden yararlanabilir, bol sıvı tüketimi yapabilirsiniz.

Gastroözofageal reflü hastalığı

Yediğiniz besinlerdeki asit, mideden yemek borusuna, oradan da tekrar yemek borusuna dönmesinden kaynaklı asit reflü ortaya çıkar. Bu asit midede eşime, yanma, kuru öksürük, boğuk bir ses yaratır. Oluşan bu semptomlardan kaynaklı olarak da boğazda kuruluk görülür.

Bademcik iltihabı

Bademcik enfeksiyonu nedeniyle ortaya çıkan bademcik iltihabı, vücudun boğazda oluşan enfeksiyonlarla savaşmasından kaynaklı ortaya çıkar. Virüs ve bakteriler bademciği hedef alarak bademcik iltihabına neden olur. Bademcik iltihabında baş ağrısı, ağız kokusu, şiş bademcikler ve ateş görülür. Bu da boğazda kuruluğa sebebiyet verir.

Mononükleoz (Öpücük Hastalığı)

Öpücük hastalığı ya da mononükleoz, virüs nedeniyle ortaya çıkarak kişiden kişiye tükürük yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Boğazda cızırtıya neden olan bu hastalık şiş bademciklere, ateşe ve yorgunluğa sebep olduğundan boğazda kuruluk da yaratır.

Ses tellerini yormak

Bir konser sırasında fazla bağırmak ya da sesin aşırı kullanılması durumunda ses tellerinde tahriş yaşanarak iltihaplanmalara neden olur. Bu durum ses kısıklığının yanında boğaz ağrısına neden olur. Böylelikle boğazda kuruluk da görülebilir. Sesi dinlendirmek, bol sıvı tüketimi yapmak, pastillerden yararlanmak hem sese hem de boğaz kuruluğuna iyi gelecektir. .

Boğaz Kuruluğuna Ne İyi Gelir?

Boğaz kuruluğunda bol sıvı alarak boğazı yumuşatmak, tuzlu su ile gargara yapmak, bal ve limonlu su içmek, tükürük üretimini artırmak için pastil emmek ya da sakız çiğnemek ve ıhlamur ya da ekinezya gibi bitki çayları içmek boğazdaki kuruluğunu ortadan kaldırmayı sağlar.

Boğaz kuruluğundan kurtulmak için yararlanabileceğiniz doğal yöntemler şunlardır:

  • Bol sıvı tüketmek
  • Ihlamur, adaçayı, ekinezya, papatya veya nane gibi sıcak bitki çayları içmek
  • Ballı limonlu su ile boğazı yumuşatmak
  • Tuzlu su ile gargara yapmak
  • Ilık ballı süt içmek
  • Boğaz pastili emmek veya sakız çiğnemek
  • Bulunduğunuz ortamın havasını nemlendirmke
  • Burun kuruluğunu önlemek için burun spreyleri kullanın

Bol sıvı tüketin

Boğaz kuruluğunu ortadan kaldırmanın en etkin yolu boğazın nemlenmesini sağlamaktır. Bunun için bol bol su ve boğazı yumuşatmaya yardımcı ılık çaylar tercih edilebilir.

Ihlamur, adaçayı, ekinezya veya nane çayı için

Ihlamur çayı solunum yolu enfeksiyonlarında boğaz ağrısını hafifletmeye yardımcıdır. Özellikle bal ile birlikte kullanıldığında boğazı yumuşatıcı etkisi ile hafif enfeksiyonlara bağlı kuruluğu ortadan kaldırmaya yardım edebilir.

Ballı limonlu su ile boğazı yumuşatın

Boğazda oluşan mukusa, boğaz kuruluğuna ve ağrısına karşı limonlu su tüketmek hem boğazın rahatlamasını sağlar hem de ağrının azalmasında etkili olur. Bunların yanında limonlu su bağışıklık sistemine de katkıda bulunarak hastalıklara karşı direnci geliştirir.

Tuzlu su ile gargara yapın

Tuzlu su ile gargara yapmak hem boğazda oluşan iltihabın iyileşmesine yardımcı olur hem de boğazdaki kuruluğa iyi gelir. Bunların yanında mukusun azalmasına ve rahatsızlığından giderilmesinde etkili olur.

Ilık ballı süt için

Ilık süt içerisine ya da çaya katılan bal, doğal olarak antibakteriyel özelliğe sahip olur. Böylelikle boğazın nemli kalmasını sağlayarak iltihaba karşı savaş açar.

Boğaz pastili emin veya sakız çiğneyin

Sakız çiğnemek veya şeker emmek tükürük üretimini tetikleyebilir.

Havayı nemlendirin

Kuru hava özellikle uyurken boğazın kurumasına neden olan faktörlerden biridir. Kuru havaya bağlı olarak ortaya çıkan boğaz kuruluğunu önlemek için buğulu nemlendiricilerden yararlanabilirsiniz.

Burun tıkanıklığını önleyin

Burunu nemli tutmak ağız kuruluğunu gidermeye yardımcı olacaktır. Burundan nefes alınamadığında ağız yolu ile nefes alıp-verilmeye çalışılır ve bu da boğazın kurumasında rol oynar.

Dinlenin

Boğaz kuruluğuna karşı sıvı tüketimi yapmanın yanında fiziksel olarak dinlenmek, düz bir şekilde yatmak iyi gelecektir. Düz yatmak boğazın arka bölümündeki basıncın azalmasını sağlayarak rahatlamaya yardımcı olur.

Boğaz Kuruluğunda Tercih Edilebilecek Bitki Çayları

Boğaz kuruluk hissine karşı tüketebileceğiniz en etkili çaylardan biri ıhlamur olarak bilinir. Ihlamur çayı, boğazın yumuşamasını sağlayarak boğaz kuruluğuna iyi gelir. Bunların yanında boğaz kuruluğuna karşı şu bitki çaylarından yararlanabilirsiniz:

Karanfil çayı

Karanfil çayı içerisinde yer alan antibakteriyel ve antienflamatuar maddeler sayesinde vücut enfeksiyonlarla savaşarak boğaz kuruluğunun giderilmesi sağlanır.

Yeşil çay

Bakterilere savaşma ve iltihaplanmayı azaltmada etkili olarak kullanılan yeşil çay, antiiflamatuar etkisi sayesinde boğaz kuruluğuna karşı tüketilir. Aynı zamanda boğaz ağrısına da iyi gelerek hastalıkların hızlı bir şekilde geçmesine yardımcı olur.

Ahududu çayı

Ahududu çayı, boğazda nemin sağlanmasına destek olarak ağrının hafiflemesi için tercih olarak içilebilmektedir.

Papatya çayı

Papatya çayı, özellikle ses kısıklığı yaşayan kişilerde oldukça etkilidir. Boğaz kuruluğundan kaynaklı olarak oluşan ağrıya ve iltihaplanmaya karşı papatya çayı alternatif bir seçenek olarak kullanılır.

Nane çayı

Nane, çay olarak tüketildiğinde içerisine bal da eklenirse boğazda yumuşama sağlayarak ağrıların ve boğaz kuruluğun giderilmesine yardımcı olur.

Boğaz Kuruluğu Hakkında Sık Sorulan Sorular

Boğaz kuruluğundan nasıl anında kurtulurum?

Boğaz kuruluğuna karşı en hızlı çözümlerden bir bol sıvı tüketimi olacaktır. Bunların yanında dinlenmek, gece ağız kapalı uyumak, gargara yapmak da boğaz kuruluğuna karşı kullanılabilecek yöntemler arasında yer alır.

Gece boğaz kuruluğu neden olur?

Uyku esnasında burnun tıkalı olmasından kaynaklı olarak nefes ağızdan alınır. Gece boyunda ağızdan giren havadan kaynaklı olarak hem ağızda hem de boğazda kuruluk ortaya çıkar.

Boğaz kuruluğu belirtileri nelerdir?

Boğazda kuruluk hissi, sık susama, dudaklarda çatlamak, yutkunmada zorluk ve ağız kokusu boğaz kuruluğu belirtileridir.

Stres boğaz kuruluğu yapar mı?

Doğrudan bağlantılı olmasa da tükürük bezlerinde azalma meydana geldiğinde boğazda ve ağızda kuruluk ortaya çıkar. Kanser tedavisi, stresi, yaşlılık ve tütün kullanımı boğazda kuruluk sebebi olarak sayılabilir.

Boğaz kuruluğu nasıl geçer?

Bol sıvı tüketimi, ılık bitki çayları, boğaz pastilleri, tuzlu su ile gargara yapma ve dinlenme boğaz ağrısını geçirmeye yardımcı öne çıkan evde kullanılabilecek yöntemlerdendir.

Memorial Tıbbi Yayın Kurulu tarafından hazırlanmıştır.

Güncelleme Tarihi : 12 Ekim 2023

Yayınlanma Tarihi: 22 Eylül 2023

Bu Konuda Uzman Doktorlar

İletişim Formu

Detaylı bilgi için iletişime geçin.

* Bu alan gereklidir.
Sosyal Medya Hesaplarımız
Canlı Destek Kolay Randevu Al